Turnusol – 24.01.2009 – İsrail’le ikili anlaşmalar iptal edilsin

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İsrail’le ikili anlaşmalar iptal edilsin

http://www.turnusol.biz/public/haber.aspx?id=3611&pid=19&haber=%C4%B0srail%20ile%20ikili%20anlasmalar%20iptal%20edilsin

İstanbul’da “Filistin halkıyla dayanışma” amacıyla bir basın açıklaması yapan savaş karşıtları, ‘ İsrail ile ikili anlaşmalar iptal edilsin’ ve ‘İsrail pilotlarının Konya’da eğitilmesine son verilsin’ taleplerini dile getirdiler. Taksim’de yapılan açıklamaya çok sayıda kurum destek verdi.

Bugün öğlen saatlerinde, İstanbul Taksim Gezi’de çok sayıda kurum, inisiyatif ve siyasi partinin destek verdiği “Filistin’e Özgürlük” eylemi yapıldı.

‘ İsrail ile ikili anlaşmalar iptal edilsin – İsrail pilotlarının Konya’da eğitilmesine son verilsin’ taleplerinin öne çıktığı basın açıklamasını Demokratik Toplum Partisi (DTP) – Devrimci Sosyalist İsci Partisi (DSİP) – Dur De – Emekci Hareket Partisi (EHP) – Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) – Filistin Halkiyla Dayanışma Derneği – Küresel Eylem Grubu (KEG) – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Kuresel BAK) – Mazlumder – Özgürluk ve Dayanışma Partisi (ÖDP) – Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) – Sosyalist Parti – Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) ve Yesiller Partisi destekledi.

Katılan kuruluşlar adına ortak basın açıklaması metnini gazeteci ve yazar Leyla İpekçi okudu. İpekçi konuşmasında, Gazze’de tüm dünyanın şahitlik ettiği bir vahşet yaşandığını, 1300 insanın vahşice katledildiğini, İsrail’in bütün dünyanın gözü önünde fosfor bombaları ve seyreltilmiş uranyum da kullanarak, sivil halkı katlettiğini söyledi. ”Başbakanlar, devlet başkanları bu vahşetin adına ‘saldırı’ veya ‘savaş’ deyip, cümlelerini ancak kınayarak bitirdiler. Biliyoruz ki bize lazım olan, kınama faaliyetinden daha fazlasıdır” diyen İpekçi, İsrail’in Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanması gerektiğini, Türkiye’nin İsrail savaş pilotlarına verdiği katliam eğitimine son verilmesini istediklerini, Türkiye’nin İsrail ile bütün askeri ve ekonomik anlaşmalarını iptal etmesi gerektiğini savundu.

Protesto eylemine katılanlar, üzerinde ”İsrail pilotları Türkiye’de Eğitilmesin”, “İkili anlaşmaları iptal edin”, ”Savaşa Hayır”, ”Filistin’e Özgürlük” yazılı dövizler taşıyarak,’ Katil İsrail Filistin’den Defol’, ‘Tayyip Konuşma Anlaşmaları İptal Et’, ‘Her Yer Filistin Hepimiz Filistinliyiz’ sloganlarıattılar.

Gazeteci ve yazar Leyla İpekçi’nin savaş karşıkları adına okuduğu basın açıklaması şöyle:

” Gazze’de 1300 insan vahşice katledildi. İsrail, bütün dünyanın gözü önünde fosfor bombaları ve seyreltilmiş uranyum da kullanarak sivil halkı katliamdan geçirdi. Şimdi ölüm kusan silahların bir süreliğine susması ve İsrail ordusunun Gazze’den çekilmesini ateşkes ya da barış olarak adlandırmak da, dehşete düşürüyor insanı.

O korkunç 3 haftada yaşananlara savaş demek için bile izan ve vicdan yoksunu olmak gerek. Çünkü, karşı olduğumuz savaşların bile kuralları var. Oysa İsrail, kural tanımazlığın dahi sınırlarını çoktan ihlal etti. Başbakanlar, devlet başkanları bu vahşetin adına “saldırı” yahut “savaş” deyip, cümlelerini ancak “kınayarak” bitirdiler. Oysa biliyoruz ki bize lazım olan “kınama faaliyeti”nden daha fazlasıdır.

Uluslararası medya da bu vahşetin içinde bir rol alarak bu katliamı ‘savaş” adı altında gizlemeye çalıştı. İsrail, insanlık suçu işlemiş ve işlemekte olan, işgalci ve zalim bir devlettir. İsrail, uluslararası bir savaş suçları mahkemesinde yargılanmalıdır.

Filistin yıllardır direniyor. Filistin yıllardır bir direniş öyküsü anlatıyor dünyaya. Filistin bir soykırıma uğratılıyor. Filistin yanıyor ama yanarken zafer işareti yapıyor. Filistin’in yangını bizim de yangınımızdır! Filistin’in yangını, dünyanın ve tüm insanlığın yangınıdır!

Dünyanın ve insanlığın vicdanı adına kendi hükümetimize sesleniyoruz:

İsrail ile tüm askeri, ekonomik işbirliğini durdurun

Tüm askeri anlaşmaları iptal edin.

İsrail’in katil pilotlarının Türkiye’de, Konya’da eğitildiğini artık bütün dünya biliyor. Bu onursuz, vicdansız, ahlaksız işbirliğine derhal son verin.

On binlerce Filistinli, İsrail vahşetinin, işgalinin, zulmünün baskısı altında kendi topraklarında sürgün olarak yaşamaya mahkûm yarım asrı aşkın süredir.

Direnişin içine doğanların torunlarının çocukları aynı direnişe bilenerek büyüyor.

Bu direniş kazanacak.

Ve biz bir kez daha haykırıyoruz hep birlikte: Bilin ki o zafere kadar her yer Filistin. Bilin ki o zafere kadar hepimiz Filistinliyiz.”


Bianet – 24.01.2009 – “İsrail’in Savaş Suçluları Yargılansın!”

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/112133/israilin-savas-suclulari-yargilansin

Aktivistler Gazze’de 1.300’den fazla kişiyi öldüren İsrail’e dünyanın hiçbir somut yaptırım uygulamadığını vurguluyor, Türkiye’nin askeri anlaşmaları iptal etmesini, İsrail savaş pilotlarını eğitmeyi durdurmasını istiyor.

Hükümetin ve Meclis’in İsrail’e yaptırım uygulamasını isteyen aktivistler, Türkiye’nin İsrail’le olan bütün ekonomik ve askeri işbirliğinin durdurulmasını, askeri anlaşmaların iptal edilmesini ve Konya’da İsrail savaş pilotlarına verilen eğitimin durdurulmasını istiyor.

Açıklamayı Leyla İpekçi okudu. Çeşitli sol parti ve örgütlerle, barış aktivistlerinin ve hak örgütlerinin temsilcileri, dün (24

Ocak) Taksim’de yaptıkları, gazeteci ve yazar Leyla İpekçi’nin okuduğu basın açıklamasıyla, İsrail’in savaş suçlularının uluslararası bağımsız bir mahkeme tarafından yargılanmasını istediler.

Müzik eşliğinde ayrıca bir basın açıklaması yapan, Gazze Şeridi’ne uygulanan ambargonun kalkmasını isteyen Gazze İçin Açlık Grevi Zinciri hareketinin İstanbul katılımcılarının talebi de aynıydı.

İsrail’in Gazze’de doğrudan halka saldırdığını, bunun karşısında tüm dünyanın hiçbir somut yaptırım uygulamadığını belirten aktivistler sık sık “Tayyip konuşma, anlaşmayı iptal et” sloganını attı; “Gözyaşları yetmez, Meclis’e baskı yapmamız gerekir” dedi.

Grup düdükler eşliğinde “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Her yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz”, “İsrail’e dur de” sloganları da attı.

BM Özel Raportörü ve uluslararası hukuk uzmanı Prof. Richard Falk, 22 gün süren saldırısının ilk günlerinde İsrail’in savaş suçlarını listelemişti. Daha sonra hak örgütleri, saldırı silahı olarak kullanılması savaş suçu olan beyaz fosfor bombasını kullandığını belgelemiş, İsrail bunu yalnızca bir tek vaka için kabul etmişti.

İsrail’in saldırısı sonucunda Gazze’de on binlerce kişi evsiz kalmış, 4 bin bina yıkılmış, 20 bini ağır hasar görmüş durumda. Birleşmiş Milletler’e göre 1,5 milyon nüfuslu gazzede 400 bin kişinin suya erişimi yok. (TK)

* Açıklamayı, Demokratik Toplum Partisi (DTP), Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De (DurDe!) girişimi, Emek Partisi (EMEP), Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP), Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK), Küresel Eylem Grubu (KEG), İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Sosyalist Parti (SP), Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Türkiye Barış Meclisi, Yeşiller Partisi desteklediler.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.