30 Ocak 2016 – Basında Çıkan Haberler – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

bariszinciriBarış için insan zinciri oluşturdular  – 30 Ocak 2016 – Taraf

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum Der) ile Küresel Barış veAdalet Koalisyonu (Küresel Bak) üyesi bir grup, Güneydoğu’da barışın tesis edilmesi için Beyoğlu’nda insan zinciri oluşturdu. Ele ele tutuşan göstericiler, ‘Silahlar sussun, müzakereler başlasın’, ‘Silahlar sussun, barış konuşsun’ yazılı pankart açtı

Tünel Meydanı’nda toplanan grup, el ele tutuşarak insan zinciri oluşturdu. Düdük çalan eylemciler, alkışlarla son günlerde Güneydoğu’da yaşananları protesto etti. Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen gruba polis ekipleri izin vermedi.

Grup adına açıklamayı okuyan Fatma Betül Demir, “Geçtiğimiz yıllarda çözüm süreci, barış süreci derken çok umutlanmıştık. Adı ne olursa olsun Türkiye’nin Kürt sorununu demokratik bir ülkede olması gerektiği gibi çözülebileceğine inanmıştık. İnsanlar o kadar umutluydu ve o kadar umutlu olmak istiyordu ki barışa, çözüme ve Kürt meselesine ilişkin bütün konuşmalar (en azından artık cenaze kaldırmıyoruz) cümleleriyle başlıyordu. Çünkü artık anaların ağlamayacağını ummak acılarımızın dineceğinin de bir işaretiydi. Şimdi ne yazık ki yine analar ağlıyor ve yaralarımız değil kapanmak, giderek daha da açılıyor. Öldürerek elde edilen sonuç hiçbir zaman kazanılmış olmayacak. Böyle bir sonuç, Türkiye toplumunun sadece travmalarını derinleştirecek ve geleceğe dönük kin ve nefret tohumlarını besleyecek. Bu yüzden biz ısrarla, öldürmek çare değil diyoruz. Çok daha huzurlu ve kardeşçe yaşayacak bir Türkiye için, yarına umutla bakmak ve artık geleceğimizi korkusuzca kazanabilmek için, bir an evvel silahlar sussun, müzakereler yeniden başlasın diyoruz.” şeklinde konuştu.

http://www.taraf.com.tr/baris-icin-insan-zinciri-olusturdular/

 

Beyoğlu’nda Operasyonlara Karşı Barış Halkası – 30 Ocak 2016 – Milliyet     

Terör örgütü PKK’ya yönelik doğu ve güneydoğuda yürütülen operasyonlarla ilgili Beyoğlu Tünel’de ‘barış halkası’ oluşturuldu. Sivil toplum örgütleri, silahların karşılıklı olarak susmasını ve müzakerelerin yeniden başlamasını istedi.

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) ile Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (KÜRESEL-BAK) üyeleri, ülkenin doğu ve güneydoğusunda yaşanan terör olaylarına karşı güvenlik kuvvetlerinin operasyonlarını protesto etti. PKK’ya karşı yürütülen operasyonların son bulması ve yeniden müzakere sürecinin başlaması talebiyle Beyoğlu Tünel Meydanı’nda toplanan yaklaşık 50 kişi, ‘barış zinciri’ oluşturup düdük çalarak taleplerini dile getirdi.

Polis kuvvetlerinin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde, grup adına ortak basın açıklamasını MAZLUM- DER Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Betül Demir yaptı.

Barış ve müzakere sürecinin yeniden başlamasını isteyen Fatma Betül Demir, “Şimdi ne yazık ki yine analar ağlıyor ve yaralarımız değil kapanmak, giderek daha da açılıyor. Öldürerek elde edilen sonuç hiçbir zaman kazanılmış olmayacak. Böyle bir sonuç Türkiye toplumunun sadece travmalarını derinleştirecek ve geleceğe dönük kin ve nefret tohumlarını besleyecektir. Bu yüzden biz ısrarla öldürmek çare değil diyoruz” şeklinde konuştu.

Silahların susup, müzakerelerin yeniden başlaması gerektiğine vurgu yapan Demir, sözlerini şöyle noktaladı:

“Çok daha huzurlu ve kardeşçe yaşayacak bir Türkiye için yarına umutla bakmak ve artık geleceğimizi korkusuzca kazanabilmek için bir an evvel silahlar sussun, müzakereler yeniden başlasın diyoruz.”

Yapılan ortak basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

http://m.milliyet.com.tr/Local/Article?ID=1190328

 

Mazlumder ve Küresel BAK: Silahlar sussun, müzakereler başlasın – 30 Ocak 2016 – Turnusol.org

Mazlumder ve Küresel BAK’ın çağrısıyla Tünel meydanında buluşan barış insanları el ele tutuşup barış zinciri oluşturdu. Yapılan açıklamalarda silahların susması ve savaşa son verecek müzakerelerin başlaması istendi.

Saat 14.00’te Tünel Meydanında toplanan kitlenin barış çağrısıyla İstiklal Caddesi boyunca yapmak istedikleri barış zincirine izin verilmedi. Bunun üzerine ” Silahlar sussun, müzakereler başlasın” pankartı açıp basın açıklamalarını yapan Mazlumder ve Küresel BAK, engellemeyi de protesto etti. Daha sonra alkışlarla ve düdükler çalarak meydanda el ele tutuşup geniş bir halka oluşturan katılımcılar “Silahlar sussun barış konuşsun sloganları attı.

Mazlumder Genel Yönetim Kurulundan Fatma Betül Çelik eylemin basın açıklamasını okudu. Çelik şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıllarda çözüm süreci, barış süreci derken çok umutlanmıştık. Adı ne olursa olsun, Türkiye’nin Kürt sorununu demokratik bir ülkede olması gerektiği gibi çözülebileceğine inanmıştık. İnsanlar o kadar umutluydu ve o kadar umutlu olmak istiyordu ki barışa, çözüme ve Kürt meselesine ilişkin bütün konuşmalar “en azından artık cenaze kaldırmıyoruz” cümleleriyle başlıyordu. Çünkü artık anaların ağlamayacağını ummak, acılarımızın dineceğinin de bir işaretiydi.

Şimdi ne yazık ki yine analar ağlıyor ve yaralarımız değil kapanmak, giderek daha da açılıyor. Öldürerek elde edilen sonuç hiçbir zaman kazanılmış olmayacak. Böyle bir sonuç, Türkiye toplumunun sadece travmalarını derinleştirecek ve geleceğe dönük kin ve nefret tohumlarını besleyecek.

Bu yüzden biz ısrarla, öldürmek çare değil diyoruz. Çok daha huzurlu ve kardeşçe yaşayacak bir Türkiye için, yarına umutla bakmak ve artık geleceğimizi korkusuzca kazanabilmek için, bir an evvel silahlar sussun, müzakereler yeniden başlasın diyoruz.”

 

“YURTTAŞLARIN ORTAK TALEBİ BU SAVAŞIN DURMASIDIR”

Mazlumder İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Ali Öner de kısa bir konuşma yaparak, gerekçesi ne olursa olsun şiddete son verilmesini ve müzakere masasının yeniden kurulmasını istediklerini söyledi. Öner şöyle dedi:

“Şu an burada barış için ses çıkarıp düdükler çalıyoruz. Gönül isterdi ki coğrafyamızın her yerindeki çocuklar da evlerine hapsolmasın, sokaklarda oynayıp düdükler çalabilsin. Ölümler dursun istiyoruz. Kimse yetim kalsın istemeyiz. Hiç bir çocuğun babasının tabutuna sarılmasını istemeyiz. Hiçbir annenin çocuğu için ağlamasını istemeyiz. Daha önce başlamış olan müzakerelerin devam etmesini istiyoruz. Son yıllarda silahtan ve ölümden bahsedilmeyen bir süreç yaşamıştık. Bu sürecin devam ettirilmesini istiyoruz.

 

“ARTIK YETER, SAVAŞA HAYIR!”

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu yürütme kurulundan Şengül Çifçi ise şöyle konuştu:

“Bugün bu meydanda el ele verdik, bir barış zinciri oluşturduk. Öldürmek çare değil, silahlar sussun, ölümler dursun istiyoruz. Savaşın yerini barış ve diyalog ortamının alması için müzakereler yeniden başlasın istiyoruz. Dileğimiz barış zincirinin ülkenin bir ucundan, öbür ucuna kadar uzanmasıdır. Çünkü barışın düşmanlarına ve savaşı kışkırtanlara verilecek en iyi yanıt sokakları inadına barış talebiyle doldurmaktır. Barış için el ele veren, barışın sesini yükseltmek için çaba gösteren herkesi buradan selamlıyoruz.

Altı aydır yeniden başlayan çatışmalar, Kürt sorununun barışçı çözümü için atılan adımları destekleyip “barışa evet” diyenlerin kaygılarının ne kadar yerinde olduğunu çok acı biçimde gösterdi. Yüzlerce insanımız can verdi. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentler ağır silahlarla yerle bir edildi. İnsanlar evini, yerini, yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Bu acıların telafisi çok zor.

Artık yeter. Her gün canlarımızı alan bu savaş geleceğimizi de karartıyor. Barış olmadan eşitlik, özgürlük ve demokrasi olmaz. Barış umuttur, umudu büyütmek için bir kez daha “savaşa hayır” diyoruz. Silahlar sussun, yeniden çözüm ve müzakere sürecine dönülsün. Barış için, eşitlik ve demokrasi için savaşın değil diyalog ortamının yaratılması gerekiyor.

Acil barış, acil demokrasi istiyoruz. Yasaklar, olağanüstü hal ve sıkıyönetimler değil özgürlük istiyoruz.”

http://www.turnusol.biz/public/haber.aspx?id=25801&pid=75&haber=Mazlumder%20ve%20K%FCresel%20BAK:%20Silahlar%20sussun,%20m%FCzakereler%20ba%FElas%FDn

 

Barış için el ele: Taksim’den çözüm ve müzakere çağrısı – 30 Ocak 2016 – Marksist.org

Küresel BAK ve Mazlum-Der’in çağrısıyla bugün İstanbul’da Tünel Meydanı’nda bir araya gelen 200’e yakın aktivist, silahların susmasını ve çözüm süreci için yürütülen görüşmelerin yeniden başlamasını talep etti.

AKP’nin Kürt illerindeki savaş ve katliam politikalarına itiraz eden herkesin susturulmak istendiği günlerde, Beyoğlu’ndan anlamlı bir ses geldi.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) ile Mazlum-Der’in çağrısıyla bugün Tünel Meydanı’nda bir araya gelen aktivistler, barış için el ele vererek zincir oluşturdu.

“Silahlar sussun, müzakereler başlasın” pankartının açıldığı eylemde, aynı talep göstericilerin yakalarına taktıkları stickerlar vasıtasıyla da dile getirildi.

Alkışlarla savaşı protesto eden kitle, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi!” ve “Silahlar sussun, barış konuşsun” sloganları attı.

Mazlum-Der ile Küresel BAK’ın ortak çağrısını Fatma Betül Demir okudu:

“Geçtiğimiz yıllarda çözüm süreci, barış süreci derken çok umutlanmıştık. Adı ne olursa olsun, Türkiye’nin Kürt sorununu demokratik bir ülkede olması gerektiği gibi çözülebileceğine inanmıştık.

İnsanlar o kadar umutluydu ve o kadar umutlu olmak istiyordu ki, barışa, çözüme ve Kürt meselesine ilişkin bütün konuşmalar “en azından artık cenaze kaldırmıyoruz” cümleleriyle başlıyordu. Çünkü artık anaların ağlamayacağını ummak, acılarımızın dineceğinin de bir işaretiydi.

Şimdi ne yazık ki yine analar ağlıyor ve yaralarımız değil kapanmak, giderek daha da açılıyor.

Öldürerek elde edilen sonuç hiçbir zaman kazanılmış olmayacak. Böyle bir sonuç, Türkiye toplumunun sadece travmalarını derinleştirecek ve geleceğe dönük kin ve nefret tohumlarını besleyecek.

Bu yüzden biz ısrarla “öldürmek çare değil” diyoruz.

Çok daha huzurlu ve kardeşçe yaşayacak bir Türkiye için,

Yarına umutla bakmak ve artık geleceğimizi korkusuzca kazanabilmek için,

Bir an evvel silahlar sussun, müzakereler yeniden başlasın diyoruz.”

Ayrıca, eylemde Mazlum-Der adına Ali Öner ve Küresel BAK adına Şengül Çifçi birer konuşma yaptı.

http://marksist.org/icerik/Haber/3785/Baris-icin-el-ele:-Taksim%E2%80%99den-cozum-ve-muzakere-cagrisi

 

Barış için insan zinciri oluşturdular – 30 Ocak 2016 – İstanbul Haber Ajansı

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum Der) ile Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel Bak) üyesi bir grup, Güneydoğu’da barışın…

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum Der) ile Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel Bak) üyesi bir grup, Güneydoğu’da barışın tesis edilmesi için Beyoğlu’nda insan zinciri oluşturdu. Ele ele tutuşan göstericiler, “Silahlar sussun, müzakereler başlasın’, “Silahlar sussun, barış konuşsun” yazılı pankart açtı

Tünel Meydanı’nda toplanan grup, el ele tutuşarak insan zinciri oluşturdu. Düdük çalan eylemciler, alkışlarla son günlerde Güneydoğu’da yaşananları protesto etti. Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen gruba polis ekipleri izin vermedi.

Grup adına açıklamayı okuyan Fatma Betül Demir, “Geçtiğimiz yıllarda çözüm süreci, barış süreci derken çok umutlanmıştık. Adı ne olursa olsun Türkiye’nin Kürt sorununu demokratik bir ülkede olması gerektiği gibi çözülebileceğine inanmıştık. İnsanlar o kadar umutluydu ve o kadar umutlu olmak istiyordu ki barışa, çözüme ve Kürt meselesine ilişkin bütün konuşmalar (en azından artık cenaze kaldırmıyoruz) cümleleriyle başlıyordu. Çünkü artık anaların ağlamayacağını ummak acılarımızın dineceğinin de bir işaretiydi. Şimdi ne yazık ki yine analar ağlıyor ve yaralarımız değil kapanmak, giderek daha da açılıyor. Öldürerek elde edilen sonuç hiçbir zaman kazanılmış olmayacak. Böyle bir sonuç, Türkiye toplumunun sadece travmalarını derinleştirecek ve geleceğe dönük kin ve nefret tohumlarını besleyecek. Bu yüzden biz ısrarla, öldürmek çare değil diyoruz. Çok daha huzurlu ve kardeşçe yaşayacak bir Türkiye için, yarına umutla bakmak ve artık geleceğimizi korkusuzca kazanabilmek için, bir an evvel silahlar sussun, müzakereler yeniden başlasın diyoruz.” şeklinde konuştu. Açıklamanın ardından grup meydandan ayrıldı.

http://www.istanbulhaber.com.tr/baris-icin-insan-zinciri-olusturdular-haber-284806.htm

 

Mazlum-Der ile Küresel Bak Üyelerinden Beyoğlu’nda Eylem – 30 Ocak 2016 – Son Dakika

MAZLUM-DER ile KÜRESEL BAK üyeleri, “Güneydoğu’daki operasyonların durdurulması ve müzakere sürecinin başlatılması” istemiyle eylem yaptı İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) ile Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (KÜRESEL BAK) üyeleri, “Güneydoğu’daki operasyonların durdurulması ve müzakere sürecinin başlatılması” istemiyle Beyoğlu’nda eylem yaptı. Tünel’de toplanan gruptakiler, “barış zinciri” oluşturup, düdük çalarak taleplerini dile getirdi. Grup adına açıklama yapan MAZLUM-DER Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Betül Demir, “Güneydoğu’daki operasyonların son bulmasını, barış ve müzakere sürecinin yeniden başlamasını” arzu ettiklerini söyledi. Demir, silahların susmasını talep ettiklerini kaydederek, “Çok daha huzurlu ve kardeşçe yaşanacak bir Türkiye için yarına umutla bakmak ve artık geleceğimizi korkusuzca kazanabilmek için bir an evvel silahlar sussun, müzakereler yeniden başlasın diyoruz” şeklinde konuştu. Gruptakiler, açıklamanın ardından dağıldı. Eylem dolayısıyla polis geniş güvenlik önlemi aldı. Öte yandan, Galatasaray Meydanı’nda toplanan İHD ile Cumartesi Anneleri üyeleri de eylem yaptı. Pankart açarak, kayıpların fotoğraflarının bulunduğu dövizler ve kırmızı karanfiller taşıyan gruba, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da destek verdi.

 

Beyoğlu’nda Operasyonlara Karşı ‘Barış Halkası’ – 30 Ocak 2016 – Haberler.com

Terör örgütü PKK’ya yönelik doğu ve güneydoğuda yürütülen operasyonlarla ilgili Beyoğlu Tünel’de ‘barış halkası’ oluşturuldu.

Terör örgütü PKK’ya yönelik doğu ve güneydoğuda yürütülen operasyonlarla ilgili Beyoğlu Tünel’de ‘barış halkası’ oluşturuldu. Sivil toplum örgütleri, silahların karşılıklı olarak susmasını ve müzakerelerin yeniden başlamasını istedi.

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) ile Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (KÜRESEL-BAK) üyeleri, ülkenin doğu ve güneydoğusunda yaşanan terör olaylarına karşı güvenlik kuvvetlerinin operasyonlarını protesto etti. PKK’ya karşı yürütülen operasyonların son bulması ve yeniden müzakere sürecinin başlaması talebiyle Beyoğlu Tünel Meydanı’nda toplanan yaklaşık 50 kişi, ‘barış zinciri’ oluşturup düdük çalarak taleplerini dile getirdi.

Polis kuvvetlerinin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde, grup adına ortak basın açıklamasını MAZLUM- DER Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Betül Demir yaptı.

Barış ve müzakere sürecinin yeniden başlamasını isteyen Fatma Betül Demir, “Şimdi ne yazık ki yine analar ağlıyor ve yaralarımız değil kapanmak, giderek daha da açılıyor. Öldürerek elde edilen sonuç hiçbir zaman kazanılmış olmayacak. Böyle bir sonuç Türkiye toplumunun sadece travmalarını derinleştirecek ve geleceğe dönük kin ve nefret tohumlarını besleyecektir. Bu yüzden biz ısrarla öldürmek çare değil diyoruz” şeklinde konuştu.

Silahların susup, müzakerelerin yeniden başlaması gerektiğine vurgu yapan Demir, sözlerini şöyle noktaladı:

“Çok daha huzurlu ve kardeşçe yaşayacak bir Türkiye için yarına umutla bakmak ve artık geleceğimizi korkusuzca kazanabilmek için bir an evvel silahlar sussun, müzakereler yeniden başlasın diyoruz.”

Yapılan ortak basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

http://m.haberler.com/beyoglu-nda-operasyonlara-karsi-baris-halkasi-8113706-haberi/

 

Beyoğlu’nda eylem – 30 Ocak 2016 – Milli İrade

MAZLUM-DER ile KÜRESEL BAK üyeleri, “Güneydoğu’daki operasyonların durdurulması ve müzakere sürecinin başlatılması” istemiyle eylem yaptı

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) ile Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (KÜRESEL BAK) üyeleri, “Güneydoğu’daki operasyonların durdurulması ve müzakere sürecinin başlatılması” istemiyle Beyoğlu’nda eylem yaptı.

Tünel’de toplanan gruptakiler, “barış zinciri” oluşturup, düdük çalarak taleplerini dile getirdi.

Grup adına açıklama yapan MAZLUM-DER Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Betül Demir, “Güneydoğu’daki operasyonların son bulmasını, barış ve müzakere sürecinin yeniden başlamasını” arzu ettiklerini söyledi. Demir, silahların susmasını talep ettiklerini kaydederek, “Çok daha huzurlu ve kardeşçe yaşanacak bir Türkiye için yarına umutla bakmak ve artık geleceğimizi korkusuzca kazanabilmek için bir an evvel silahlar sussun, müzakereler yeniden başlasın diyoruz” şeklinde konuştu.

Gruptakiler, açıklamanın ardından dağıldı.

Eylem dolayısıyla polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Öte yandan, Galatasaray Meydanı’nda toplanan İHD ile Cumartesi Anneleri üyeleri de eylem yaptı. Pankart açarak, kayıpların fotoğraflarının bulunduğu dövizler ve kırmızı karanfiller taşıyan gruba, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da destek verdi.

http://m.milliirade.com.tr/beyoglunda-eylem-49234h.htm

 

Barış Zincirinin videosu

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/beyoglunda-insan-zinciri-2037368.html

http://tv.haberler.com/mazlum-der-ile-kuresel-bak-uyelerinden-beyoglu-nda-8114460-videosu/

http://www.dailymotion.com/video/x3phkr2

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.