4 Temmuz 2015 – “Çözüme Devam” Basında Çıkan Haberler – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

keremAydın ve sanatçılar: Öcalan’a tecridi kaldırın  – İMC

http://www.imctv.com.tr/102024/2015/07/aydin-ve-sanatcilar-ocalana-tecridi-kaldirin/

Sanatçı, yazar, akademisyenlerin içinde olduğu Çözüme Devam Kampanyası çağrıcıları Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması ve çözüm sürecine devam edilmesini istedi. 200’e yakın sanatçı, yazar ve akademisyenin olduğu Çözüme Devam Kampanyası çağrıcıları PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması ve çözüm sürecine devam edilmesi için ortak basın açıklaması yaptı.

Cezayir Toplantı salonundaki basın toplantısına Tatyos Bebek, Zeynep Tanbay, Ufuk Uras, Kerem Kabadayı ve Şenol Karakaş katıldı. Çağrıcılar adına basın metnini Taytos Bebek okudu.

 

‘Devlet bir kez daha Kürt halkına savaş ilan etmiş olacak’

Sınırdaki askeri hareketliliğin her gün gerginliği arttırdığını, Türkiye’nin Suriye’ye olası bir müdahalesine net bir şekilde karşı olduklarını belirten Bebek şunları söyledi:

“Suriye’ye askeri müdahalenin IŞİD’e karşıymış süsü verilerek aslında PYD’ye, Rojava’da kurulan kantonal sisteme karşı yapılacağı açıktır.

“Bu tür bir askeri müdahale iki yıldır çözüm sürecinde elde edilen kazanımları ortadan kaldıracak. Devlet bir kez daha Kürt halkına savaş ilan etmiş olacak.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dar siyasal çıkarları için Türkiye’yi bölgesel, hatta çok daha geniş bir alan yayılacak bir savaşın içine sokma girişimini son derece endişe verici buluyoruz.

“Çözüm sürecinin devamından ve sürecin kalıcı barış sürecine evrilmesinden; başta Kürt halkı ve tüm halkların tanınmasından yanayız. Barış için Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını ve görüşmelerin acilen başlamasını istiyoruz.”

 

‘Öcalan’a uygulanan tecrit kalkmalı’

Toplantıda söz alan Ufuk Uras ise devlet yetkililerinin Öcalan ile çözüm sürecine ilişkin görüşmeler yaptığını ve çözüm sürecinde HDP’yi dışarıda bırakmak istediklerini söyledi.

HDP olmadan çözüm sürecinde adım atılması mümkün olmadığını ve Öcalan’ın da bunu kabul etmediğini ifade eden Uras, “Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit kalkmalı, İmralı’nın kapıları herkese açılmalı, barışın önü açılsın” diye konuştu.

 

Çözüme Devam Kampanyası’na imza atan isimler şöyle:

Ali İhsan Özeren, Ahmet Kuzik, Ahmet Uhri, Alev Özgüner, Ali Dağ, Ali Kerim Mutlu, Ali Nesin, Aras Öztürk, Arife Köse, Arzu Şenel Atmaca,Atilla Dirim, Attila Tuygan, Ayşe Demirbilek, Ayşe Erzan, Ayşe Gözen,Ayşe Günaysu, Ayşegül Altınay, Ayşegül Devecioğlu, Ayşın Yeşilay İnan,Aytekin Yılmaz, Barış Sulu, Baskın Oran, Berkay Bağcı, Betül Yarar,Birgül Hakan, Boti Aksu, Burak Aslan, Bülent Aydın, Bülent Bilmez,Bülent Somay, Büşra Ersanlı, Can Gölpınarlı, Can Irmak Özinanır, Celal İnal, Cengiz Aktar, Cengizhan Yücel, Cumhur Orancı, Cüneyt Pala,Cüneyt Yalaz, Çağatay Anadol, Çağla Oflas, Defne Asal, Demet Karakaş,Deniz Göktaş, Dilek Kurban, Edip Ertaş, Emrah Bayram, Erdal Külahçı,Eren Keskin, Ergun Kuzenk, Erol Katırcıoğlu, Ersin Damarsardı, Esat Olgun Buharalıoğlu, Ethem Güneşer, F. Levent Şensever, Faruk Sevim,Fatma Akdokur, Fatma Yörür, Ferda Keskin, Ferhat Encü, Ferhat Kentel, Fethi İnan, Fethiye Çetin, Garo Kaprielyan, Gökalp Öztürk, Güliz Türker, Güney Levi, H. Baha Coşkun, Hakan Yücel, Hale Koray, Hasan Fehmi Özer, Hasan Öztoprak, Hasan Uzma, Hatice Çevik, Hemet Ali Erat,İlyas Danyeli, İrvin Cemil Schick, İsmail Çapar, Jale Görgün, Jülide Kural,Jülide Aslan, K. Mükremin Barut, Karnik Olgar, Kemal Başak, Kemal Kasar, Kerem Kabadayı, Kızbes Aydın, Korhan Gümüş, Lale Aykent Tunçman, Levent Ünal, Ludmilla Büyüm, Mehmet Ali Fırat, Mehmet Ördekçi, Meltem Oral, Meral Kızılırmak, Meriç Demiray, Mevlüt Ülgen,Mualla Damarsardı, Muhteşem Özdamar, Murat Erkman, Murat Özer,Murat Utkucu, Mustafa Arslantunalı, Mustafa Mısır, Nabi Yağcı, Naci Sönmez, Nadya Uygun, Neslihan Dağ, Nevzat Süer Sezgin, Nıvart Bakırcıoğlu, Nihat Dağlı, Nilüfer İsvan, Nuran Aslan, Nuran Yüce, Nuray Çevirmen, Nurdan Düvenci, Oktay Çaparoğlu, Oya Baydar, Oya Yağcı, Ozan Tekin, Öktem Kalaycıoğlu, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Özden Arıkan, Özgür Ünveren, Rafael Demircan, Raffi Hermon Araks, Raif Oto, Roni Margulies, Selami Gürel, Selim Eskiizmirliler, Sema Köksal, Semih Gümüş, Serdar Kordu, Sinan Özbek, Şener Büyükbektaş, Şengül Çifci, Şenol Karakaş, Şermin Evrendilek, Şevki Evrendilek, Şule Taylan Savaş,Talat Ulusoy, Tatyos Bebek, Tayfun Mater, Temel İskit, Tolga Tüzün, Tuma Çelik, Ufuk Uras, Uğur Derin, Ümit Aktaş, Ümit İzmen, Ümit Kıvanç, Vartkes Hergel, Vasıf Köksal, Veli Bozkurt, Volkan Akyıldırım,Yahya Madra, Yasemin Çongar, Yıldız Önen, Yılmaz Murat Bilican, Zeki Gül, Zeynep Saygı, Zeynep Tanbay, Zeynep Tozduman.

 

Hükümet Öcalan’la Görüşüyor – Haberler.com

Bildiride imzası olan Ufuk Uras, HDP İmralı Heyeti görüşemezken AKP’ye yakın gazetecilerin Öcalan’la 4 kez görüştüğünü iddia etti. HDP ve Öcalan’ın görüşmesinin engellemesini tecrit olarak değerlendirdi. Uras, “AK Parti’li gazeteciler ve hükümete yakın çevrelerden öğrendiğim kadarıyla İmralı’da Abdullah Öcalan’la fiilî görüşme sürüyor. Devletin ve AKP’li bazı vekillerin görüşmesi sürerken tek taraflı HDP görüşmelerin kapalı olması tam anlamıyla bir keyfîliktir. Devlet ve hükümet üzerinden sürüp, bugüne kadar 4 görüşme olmuştur. HDP’nin güçlü olarak girdiği Meclis’ te HDP by-pass edilerek adım atılması mümkün değildir.” ifadelerini kullandı. AKP-MHP koalisyonunun çözüm süreci için intihar anlamına geldiğini söyleyen Uras, “IŞİD’e karşı mücadele eden Kürtlere karşı saldırgan tutumu sürdürüp, ‘çözüm sürecinden yanayız’ demek tutarsızlıktır. Çözüm sürecinin MHP için bir çözülme olduğu doğru olduğundan, bir AK Parti-MHP koalisyonu da intihar girişimidir.” diye konuştu.

Toplantıda konuşan Aktivist Şenol Karakaş ise  HDP İmralı heyetinin Öcalan’la görüşmesini engelleyen tutumun, 6 milyon HDP seçmenini yok sayan bir yaklaşım olduğunu söyledi. Çözüm süreciyle ilgili hükümet adına çalışma yürüten Yalçın Akdoğan’ın HDP’yle ilgili sözlerine tepki gösteren Karakaş, “Abdullah Öcalan tarafından sunulup okunduğu gün hükümet tarafından kabul edilen 10 maddelik yol haritası sonra ne oldu da çöp tenekesine atıldı? Neden bu mutabakat üzerinden adım atılmadı? Yalçın Akdoğan neden Erdoğan’ın bir dediğini iki etmemek zorunda? Neden 6 milyon insanın oyuna yönelik saygısızca konuşmalar yapıyorlar? 4 aydır Abdullah Öcalan’ın ne düşündüğünü ve sürece nasıl baktığını görmek mümkün değil. Öcalan’a yönelik tecrit politikasının sona erdirilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Bildiride imzası bulunan isimlerden bazıları ise şöyle: Ali Nesin, Baskın Oran, Bülent Aydın, Bülent Somay, Büşra Ersanlı, Cengiz Aktar, Çağla Oflas, Eren Keskin, F. Levent Şensever, Ferhat Encü, Ferhat Kentel, Fethiye Çetin, Gencay Gürsoy, Hasan Cemal, Murat Erkman, Nabi Yağcı, Oya Baydar, Roni Margulies, Şenol Karakaş, Tatyos Bebek, Ufuk Uras, Ümit Aktaş, Ümit Kıvanç.

Barış sürecinin devam etmesi için bir araya gelerek ‘çözüme devam’ diyen yaklaşık 200 aydın, yeni bir çağrıda bulundu. Türkiye’nin Suriye’ye girmesini tehlike olarak gören aydınlar, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dar siyasal çıkarları Türkiye’yi bölgesel, hatta çok daha geniş bir alana yayılacak bir savaşın içine sokma girişimini son derece endişe verici buluyoruz. Bu nedenle askeri müdahaleyi gündemden hemen çıkartmalıyız. Böyle bir askeri müdahale bölgede her gün yüzlerce insanı öldüren savaş ateşinin daha da artmasına neden olur.” uyarısında bulundu.

Cezayir Lokantası’nda gerçekleşen toplantıda aydınlar adına basın açıklamasını Tatyos Bebek okudu. Savaş ihtimallerinin yeniden gündemde olduğunu söyleyen Bebek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, demografik yapının değişmesine izin vermeyiz diyerek Suriye’ye her an müdahalede bulunabileceğini açıkladı. Her gün yeni bir haber duyuyoruz. Asker sevkiyatıyla ilgili, sınırda askeri hareket ile ilgili haberler gerginliğimizi artırıyor. Öncelikle Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesine net bir şekilde karşı çıktığımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Suriye’ye askeri müdahalenin IŞİD’e karşıymış süsü verilerek aslında PYD’ye yani Rojava’da kurulan kantonal sisteme karşı yapılacağı açıktır. Bu tür bir askeri müdahale 2 yıldır çözüm sürecinde elde edilen tüm kazanımları ortadan kaldıracak, devlet bir kez daha Kürt halkına savaş ilan etmiş olacaktır.” dedi.

Türkiye’nin savaşa sokulmasından endişe ettiklerini ifade eden Bebek, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dar siyasal çıkarları Türkiye’yi bölgesel hatta çok daha geniş bir alana yayılacak bir savaşın içine sokma girişimini son derece endişe verici buluyoruz. Bu nedenle askeri müdahaleyi gündemden hemen çıkartmalıyız. Böyle bir askeri müdahale bölgede her gün yüzlerce insanı öldüren savaş ateşinin daha da artmasına neden olur. Bizler askeri müdahale değil, çözüm sürecinin yeniden başlamasını istiyoruz. Bu Türkiye’nin sınır güvenliğinin sağlanması açısından da en kolay yoldur. Bu nedenle hiçbir devlet görevlisi savaş ihtimalini, Suriye’ye askeri müdahale ihtimalini aklının ucundan bile geçirmemelidir. Çözüm sürecinin yeniden başlatılması bu günün en önemli görevidir. 7 Haziran seçimleri de göstermiştir ki milyonlarca insan barış istiyor. Çözüm sürecinin devam ettirilmesini istiyor.”

 

UFUK URAS: HÜKÜMET, ÖCALAN’LA GÖRÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

Hükümete yakın isimlerden öğrendiklerini paylaşan siyasetçi Ufuk Uras, “Aslında Abdullah Öcalan’la fiili görüşme sürüyor. AK Parti’de isimlerini de bildiğimiz bazı vekillerin İmralı ile görüşmesi sürerken tek taraflı olarak HDP’ye görüşmelerin kapalı olması tam anlamıyla bir keyfiliktir. Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit, aslında bu güne kadar süren çözüm sürecine yönelik bir tecrit olmuştur. Ama devlet ve hükümet üzerinden bu ilişkiler sürmektedir. Bildiğimiz kadarıyla dört görüşme olmuştur. Seçim sonuçları da göstermiştir ki HDP’nin bu denli güçlü olarak girdiği mecliste paypas edilerek adım atılması mümkün değildir.” dedi.

 

AK PARTİ – MHP KOALİSYONU ÇÖZÜME KARŞI BİR İNTİHAR GİRİŞİMİDİR

Hükümetin çıkışlarını eleştiren Uras, şöyle devam etti: “IŞİD’e karşı mücadele eden Kürtlere karşı saldırgan tutumu sürdürüp çözüm sürecinden yanayız demek tutarsızlıktır. Çözüm sürecinin, MHP için bir çözülme süreci olduğundan, bir AK Parti – MHP koalisyonu çözüme karşı bir intihar girişimidir. Tek taraflı tecrit de AK Parti’nin intiharıdır. Seçim sonuçları göstermiştir ki çözüm sürecine Dolmabahçe mutabakatına ihanetin faturası seçimlerde çok ağır olarak çıkmıştır.”

HDP İmralı heyetinin barış mitingleri yapacağı konusunda görüşleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt sorunu yoktur söylemiyle ilgili görüşleri sorulan Uras, “5 yaş grubunun bir özelliği var. Bir şeyi yok var saydığınızda onun yok olacağına inanmak. Belli bir yaşa gelince böyle olmadığını bilirsiniz. İstediğiniz kadar böyle bir sorun yok deyin o sorun vardır. HDP, bu barış mitinglerinde gündemi sıcak tutmaya çalışıyor. HDP’yi paypas ederek yapılan görüşmelerde Öcalan’ın ikna edilemediğini biliyoruz. Çünkü HDP’nin olmadığı bir barış sürecinde Öcalan’ın ikna edilmesi mümkün değil. O yüzden bu soruyu AK Partili milletvekillerine, hükmet danışmanlarına, Hüseyin Yayman’a, Muhsin Kızılkaya’ya sormak lazım. Bu görüşmeler HDP’ye açılmadığı müddetçe Öcalan’ın ikna edilebileceğini varsaymak zaten hiçbir şey anlamamaktır.” şeklinde konuştu.

İmralı’nın barış adası olduğunu savunan Uras, “HDP, bütün Türkiye’yi bir barış mitingine dönüştürerek bunun altını çizecektir. Esas olan hikaye, Suriye Kürdistanıyla normalleşmeden, barış sürecinin Türkiye’de gerçekleşmesi mümkün değildir. Hafızası olmayan bir toplumuz. Bir kere daha hatırlatalım. Sahip çıkamadığınız Süleyman Şah Türbesi, PYD’nin garantörlüğü altında IŞİD’e karşı varlığını sürdürmektedir. Türkiye’de barışın garantisi de Kürt siyasi hareketidir.” ifadelerini kullandı.

 

ŞENOL KARAKAŞ: HÜKÜMET TARAFINDAN KABUL EDİLEN DOLMABAHÇE MUTABAKATI NE OLDU DA ÇÖPE ATILDI

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ı ve hükümeti eleştiren Aktivist Şenol Karakaş, “Hükümetin önemli şahsı ve çözüm sürecinde de hükümet adına çalışan Yalçın Akdoğan, dün yine HDP ile ilgili ileri geri laflar etti. Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı ile beraber Dolmabahçe’de bir metin okudular. İmralı heyeti de Dolmabahçe’de metin okudu. Dolmabahçe mutabakatı adı verilen Abdullah Öcalan tarafından kamuoyuna sunulan ve okunduğu gün hükümet tarafından kabul edilen 10 maddelik yol haritası sonra ne oldu da çöp tenekesine atıldı. Neden o 10 maddelik mutabakat üzerinden adım atılmadı? Neden o mutabakat anlaşması imzalanmamış gibi Öcalan’la 2 yıla dayalı görüşmelerin sonucunda çıkan yol haritasında bir bağdaşma yaşanmamış gibi davranıldı? Neden Erdoğan’ın bir dediğini iki etmek zorunda değil Yalçın Akdoğan? Bunu yaparken de neden 6 milyon insanın oyuna yönelik saygısızlık yapıyorlar? Bunun gerçekten anlaşılması mümkün değil. Kabul edilmesi kesinlikle mümkün değil.” şeklinde konuştu.

 

‘Barış için tecridi kaldırın’ – DİHA

165 aydın ve sanatçının başlattığı “Çözüme Devam Kampanyası” çağrıcıları düzenledikleri toplantıda, barış için PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılmasını istedi. Suriye’ye askeri müdahaleye karşı çıkan çağrıcılar, “Askeri müdahale değil, çözüm sürecinin yeniden başlamasını istiyoruz. Bu Türkiye’nin sınır güvenliğinin sağlanması açısından en güvenli yoldur” dedi.

Çağrıcıları arasında Eren Keskin, Jülide Kural, Ferhat Kentel, Zeynep Tanbay, Hasan Cemal, Roni Marguliyes, Baskın Oran, Cengiz Aktar, Erol Katırcıoğlu gibi isimlerin bulunduğu 165 aydın, sanatçı ve akademisyen, çözüm sürecinin devam etmesi ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin son bulması sebebiyle Cezayir Restoranı Toplantı Salonu’nda “Çözüme Devam Kampanyası” adlı toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Türkiye’de modern dansın öncülerinden Zeynep Tanbay, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde 5 Nisan’dan bu yana devam eden ağırlaştırılmış tecridin kaygı verici olduğunu kaydederek, barış için burada olduklarını söyledi.

 

‘Olası müdahale YPG’ye karşıdır’

Çağrıcılar adına basın metnini Ermeni yurttaş Taytos Bebek okudu. Bebek, sınırdaki askeri hareketliliğin her gün gerginliği arttırdığını ifade ederek, Türkiye’nin Suriye’ye olası bir müdahalesine net bir şekilde karşı olduklarını belirtti. Suriye’ye Türkiye’den olası bir müdahalenin IŞİD’e karşı süsü verilerek, aslında YPG’ye ve Rojava’da kurulan kantonal sisteme karşı yapılacağının açık olduğunu dile getiren Bebek, “Bu tür bir askeri müdahale iki yıldır çözüm sürecinde elde edilen kazanımları ortadan kaldıracak. Devlet bir kez daha Kürt halkına savaş ilan etmiş olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dar siyasal çıkarları için Türkiye’yi bölgesel, hatta çok daha geniş bir alan yayılacak bir savaşın içine sokma girişimini son derece endişe verici buluyoruz” dedi.

 

‘Sınır güvenliği için çözüm süreci yeniden başlamalı’

Suriye’ye askeri müdahalenin hemen gündemden çıkarılması gerektiğini vurgulayan Bebek, “Bizler askeri müdahale değil, çözüm sürecinin yeniden başlamasını istiyoruz. Bu Türkiye’nin sınır güvenliğinin sağlanması açısından en güvenli yoldur. Çözüm sürecinin yeniden başlatılması günün en önemli gündemidir” ifadesinde bulundu.

 

‘Barış için tecridi kaldırın’

7 Haziran genel seçimleri ile birlikte ortaya çıkan tabloyla milyonlarca insanın barış istediğini ve çözüm sürecinin yeniden başlamasını istediğini ifade eden Bebek, tecridin milyonlarca insanın barış isteğinin göz ardı edildiği anlamına geldiğini söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde 92 gününde devam eden ağırlaştırılmış tecridin çözüm sürecinin yeniden başlamasının önündeki en temel engel olduğunun altını çizen Bebek, barış için Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılmasını istedi.

 

‘Tecrit Bahçeli’ye uygulansın’

Ardından konuşan DSİP Eşbaşkanı Şenol Karakaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecridin 6 milyon insanın iradesine karşı alınmış bir tutum olduğunu söyleyerek, 4 aydır PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan tek kelime duyulmamasını halkların sinir katsayılarını arttırdığını kaydetti. Karakaş, Öcalan üzerinde uygulanan tecridin, 6 milyonun iradesini yok sayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye uygulanması gerektiğini söyledi.

İstanbul eski Milletvekili Ufuk Uras’ın da yaptığı kısa konuşmanın ardından toplantı soru-cevap şeklinde son buldu.

 

Çözüme devam: Rojava’ya askeri müdahaleye ve Öcalan’ın tecridine hayır! – Marksist.org

http://marksist.org/icerik/Haber/2337/Cozume-devam:-Rojava%E2%80%99ya-askeri-mudahaleye-ve-Ocalan%E2%80%99in-tecritine-hayir

Bir grup aydın ve aktivistin imzayaya açtığı bir metin sonucu bugün İstanbul’da yapılan basın toplantısında, “Çözüme devam” diyenler Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri müdahale planlarına ve Abdullah Öcalan’ın 4 aydır süren tecritine karşı ses çıkartarak barış için Dolmabahçe mutabakatına geri dönülmesini ve gerekli adımların atılmasını talep ettiler.

Toplantının açılışında konuşan sanatçı Zeynep Tanbay, çözüm sürecinde masanın bir tarafında oturan kişinin 4 aydan uzun süredir tecritte olduğunu, bu yüzden sürecin gelişemediğini ve durumu endişeyle izlediklerini, bu yüzden de basın toplantısı için bir araya gelindiğini aktardı.

 

“İmralı’nın kapıları ve barışın önü açılsın”

Eski milletvekili Ufuk Uras, edindiği bilgilere göre AKP ve devletin Öcalan ile görüşmeyi sürdürdüğünü, HDP’nin İmralı heyetinin görüşmelerinin ise keyfi olarak engellendiğini belirtti. Seçim sonuçlarının HDP’nin by-pass edilemeyeceğini gösterdiğini, Dolmabahçe mutabakatına ihanetin faturasının ise AKP’ye sandıkta geri döndüğünü ifade eden Uras, “İmralı’nın kapıları herkese açılsın, barışın önü açılsın” dedi.

 

“Yalçın Akdoğan önce Dolmabahçe mutabakatının neden yok sayıldığının hesabını versin”

DSİP Eşsözcüsü Şenol Karakaş ise tecritin 6 milyon insanın iradesini yok saymaya yönelik bir tutum olduğunu söyleyerek bunun kabul edilemez olduğunu hatırlattı. Karakaş şöyle devam etti:

“Yalçın Akdoğan dün gene HDP ile ilgili ileri konuştu. Öncelikle, Dolmabahçe mutabakatının neden çöp tenekesine atıldığının hesabını versin. IŞİD sınır komşusuyken bundan şikâyet etmeyenlerin şimdi savaş tehdidinde bulunmalarına karşı sesimizi yükseltmenin zamanıdır. Öcalan tüm bu sürecin mimarı ve 4 aydır onun ne düşündüğünü öğrenmek mümkün değil. Bu da Kürt halkının ve batıdaki biz barışseverlerin sinir katsayısını yükselten bir durum. Rojava’ya yönelik planlar bir daha ağza alınmamalı ve sayın Öcalan’a tecrit sona ermeli. Tecrit edilmesi gereken, HDP’ye verilen 6 milyon oyu önce flu gören, daha sonra ise hiç görmeyen Devlet Bahçeli’dir.”

 

“Tarihin akışı bizi barışa götürüyor”

Mor ve Ötesi grubunun davulcusu Kerem Kabadayı ise “Sayın Öcalan’ın 2013 Newrozunda çözüme dair ilk mesajı okunduğundan beri en önemli gündemimiz barış. Ortadoğu’nun gündemi de Türkiye’nin barışı. Suriye’ye müdahale, barışı uzun süre daha imkansızlaştırır. Sayın Öcalan’la İmralı heyetinin görüştürülmemesine son verilmesini talep ediyoruz” dedi. Tarihin akışının hepimizi zorunlu olarak barışa götürdüğünü vurgulayan Kabadayı, buna direnen hiçbir hükümetin şansı olmayacağını hatırlattı.

 

Savaşa hayır, tecride son, çözüme devam!

“Çözüme devam” diyenler adına basın açıklamasını ise Tatyos Bebek okudu. Açıklama şöyleydi:

 

Aydın ve Sanatçılardan ”Öcalan’ın Tecriti Son Bulsun” Çağrısı – Bianet

http://www.bianet.org/bianet/toplum/165801-sinir-guvenligi-icin-baris-gerekli?bia_source=facebook&utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Çözüme Devam Kampanyası yürüten 200’e yakın sanatçı, yazar, akademisyen ve hak savunucusu PKK lideri Abdullah Öcalan’ın tecritinin son bularak görüşmelerin acilen başlatılmasını istedi.

Cezayir Toplantı salonundaki basın toplantısına Tatyos Bebek, Zeynep Tanbay, Ufuk Uras, Kerem Kabadayı ve Şenol Karakaş katıldı.

 

Bebek: Öcalan’ın tecriti son bulmalı

Tanbay’ın modere ettiği toplantıda imzacılar adına basın açıklamasını okuyan Bebek, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesine net bir şekilde karşı çıktıklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“Suriye’ye askeri müdahalenin, IŞİD’e karşıymış süsü verilerek aslında PYD’ye, yani Rojava’da kurulan kantonal sisteme karşı yapılacağı açıktır. Bu tür bir askeri müdahale iki yıldır çözüm sürecinde elde edilmiş tüm kazanımları ortadan kaldıraca, devlet bir kez daha Kürt halkına savaş ilan etmiş olacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dar siyasal çıkarları için Türkiye’yi bölgesel, hatta çok daha geniş bir alana yayılacak bir savaşın içine sokma girişimini son derece endişe verici buluyoruz.”

Askeri müdahalenin gündemden çıkarılması, çözüm sürecinin yeniden başlaması gerektiğini söyleyen Bebek “Bu Türkiye’nin sınır güvenliğinin sağlanması açısından en kolay yoldur” diye konuştu.

7 Haziran seçimlerinin milyonlarca insanın çözüm sürecinin devamını istediğini gösterdiğini ifade eden Bebek, Öcalan’a yönelik tecrit politikasının bu talebi inkar ettiği anlamına geldiğini söyledi.

“Bizler, çözüm sürecinin devamından ve sürecin kalıcı bir barış sürecine evrilmesinden, başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye’de yaşayan tüm halkların haklarının tanınmasından ve garanti altına alınmasından yanayız. Çözüm sürecinin en önemli aktörlerinden birisi olan Abdullah Öcalan’la görüşmelerin haftalardır yapılamaması, her geçen gün sürecin yeniden başlamasını zorlaştıran temel sorundur. Barış için Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılmasını ve görüşmelerin acilen başlatılmasını istiyoruz.”

 

Bebek’in ardından söz alan Uras, “HDP baypas edilerek bir yere varılamaz” dedi.

“Barış Adası olarak tanımladığımız İmralı’ya ve Abdullah Öcalan’a ilişkin tecrit artık kalkmalı. Hükümet temsilcilerinin Öcalan ile defalarca görüşme yaptıklarını biliyoruz. Buradan Öcalan’ın ikna edileceğini sanmak konuyu anlamamaktır. HDP baypas edilerek bir yere varılamaz.”

“Suriye’ye işgal, Rojavaya’ya müdahale, güvenlik koridorları bir daha ağza alınmamlı” diyen Karakaş ise Öcalan ile başlatılan barış sürecinin “milliyetçi kesimlere hoş görünmek için atılan adımlardan daha anlamlı” olduğunu söyleyerek tecritin kalkması talebini yineledi.

Tanbay’ın “7 Haziran seçimleri Türkiye barış, demokrasi ve çözüme devam demiştir” diye konuştuğu toplantıda Kabadayı da “Tarihin akışı zorunlu olarak bizi barışa götürecek. Barışa direnen hiçbir hükümet ve siyasi gücün kalıcılığı olmayacak” dedi.

Çözüme Devam Kampanyası’nın imzacıları şunlar:

 

Aydın ve sanatçılardan ‘Çözüme devam’ kampanyası – Etkin Haber Ajansı

Çözüm sürecinin devam edilmesini, kalıcı barışın sağlanmasını isteyerek “Çözüme devam” diyerek imza kampanyası başlatan 200 aydın ve sanatçı, “Savaşa hayır, çözüme devam” dedi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması ve çözüm sürecine devam edilmesi için bugün, aydın ve sanatçılar ortak bir açıklama yaptı. “Çözüme devam” diyerek imza kampanyası başlattıklarını duyurdu.

Cezayir Toplantı Salonu’nda bir araya gelerek basın toplantısı düzenleyen aydın ve sanatçılar, çözüm sürecinin en önemli aktörlerinden biri olan PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşmelerin yapılmaması, çözüm sürecinin yeniden başlamasını zorlaştıran temel sorun olduğunu vurguladı. Basın açıklamasını okuyan Tatyos Bebek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye her an müdahale edebileceği açıklamasına değinerek “Suriye’ye askeri müdahalenin IŞİD’e karşıymış süsü verilerek aslında PYD’ye, Rojava’da kurulan kantonal sisteme karşı yapılacağı açıktır” dedi. Bebek, Suriye’ye askeri müdahalenin, çözüm sürecinde bu zamana kadar katedilen yolu hiçe saymak ve Kürt halkına savaş ilan etmek anlamına geldiğini ifade etti.

Öcalan üzerinde uygulanan tecrit politikasıyla, milyonlarca insanın barış talebinin yok sayıldığına vurgu yapan Bebek, “Çözüm sürecinin devamından ve sürecin kalıcı barış sürecine evrilmesinden; başta Kürt halkı ve tüm halkların tanınmasından yanayız. Barış için Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını ve görüşmelerin acilen başlamasını istiyoruz” dedi.

 

‘TECRİT KALKMALI BARIŞIN ÖNÜ AÇILMALI’

Toplantıda söz alan Ufuk Uras, Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin bu güne kadar süren çözüm sürecine darbe olduğunu belirtti. Uras, devlet yetkililerinin Öcalan ile çözüm sürecine ilişkin görüşmeler yaptığını ve çözüm sürecinde HDP’yi dışarıda bırakmak istediklerini söyledi. HDP olmadan çözüm sürecinde adım atılması mümkün olmadığını ve Abdullah Öcalan da bunu kabul etmediğini ifade eden Uras, “Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit kalkmalı, İmralı’nın kapıları herkese açılmalı, barışın önü açılsın” diye konuştu.

Şenol Karakaş ise, Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit tutumunun, 7 Haziran seçimlerinde 6 milyon insanın oy verdiği iradeye yönelik bir tutum olduğuna dikkat çekerek, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi. Karakaş, “Devletten yetkililerin de olduğu heyetle bir çözüm masası vardı İmralı’da, Öcalan’la görüşmeler yapıyorlardı. Fakat 4 aydır Abdullah Öcalan’dan haber alamıyoruz. Bu hepimizin sinirlerini bozuyor” dedi.

Karakaş, “PYD’ye düşmanca tutum, HDP’ye oy veren 6 milyon insanın iradesinin hiçe sayılması ve Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı bizler barışçıl olmaktan yanayız. Suriye’nin işgali, Öcalan’a yönelik tecridin sona erdirilmesi gerekir. Bizler savaş istemiyoruz” diye konuştu.

 

‘TARİHİN AKIŞI BİZLERİ BARIŞA GÖTÜRECEK’

Son olarak söz alan Kerem Kabadayı da “Çözüm sürecinden bu yana gündem, umutlarımızdan bağımsız değil. Abdullah Öcalan Newroz’da okunan ilk metninde barış istediğini vurguladı. Hepimizin tek gündemi barıştır” dedi.

Kabadayı, Suriye’ye müdahalenin barışa büyük darbe olacağını belirterek “Suriye savaş politikaları son bulmalı, Öcalan’ın İmralı Heyetiyle yaptığı görüşmeler devam etmelidir. On yıllardır mücadele eden Kürt halkının barış talebi artık batıda da karşılık bulmalı” diye belirtti.

Kabadayı konuşmasına şöyle devam etti: “Tarihin akışı bizleri barışa götürecek. Anadolu ve Türkiye’de halklar kendi barışını tahsis edecek. Başta Kürt halkı ve Anadolu halkları gereken iradeyi gösteriyor. Bunun için çözüm sürecinin derhal kaldığı yerden devam etmesi gerekir.”

 

200 AYDIN VE SANATÇI KAMPANYAYI DESTEKLİYOR

“Çözüme devam” imza kampanyasında aralarında Ali Nesin, Ayşegül Altınay, Ayşegül Altınay, Ahmet Say, Baskın Oran, Betül Yarar, Boti Aksu, Cüneyt Pala, Ferda Keskin, Ferhat Encü, Garo Kaprielyan, Hale Koray, Jale Görgün, Oya Baydar, Roni Margulies, Tolga Tüzün, Ümit Kıvanç, Veli Bozkurt gibi isimlerin yer aldığı toplam 200 aydın ve sanatçı yer alıyor.

http://www.etha.com.tr/Haber/2015/07/04/guncel/aydin-ve-sanatcilardan-cozume-devam-kampanyasi/

 

200 aydından ortak bildiri: Erdoğan’ın siyasî çıkarları için savaşa girilmemeli – Zaman

http://www.zaman.com.tr/politika_200-aydindan-ortak-bildiri-erdoganin-siyasi-cikarlari-icin-savasa-girilmemeli_2303751.html

 

Çözüm sürecinin devamını isteyen ve Suriye’ye askeri müdahale ihtimaline karşı çıkan 200 aydın, imza kampanyası başlattı. Kampanyanın bildiri metninde, “Erdoğan’ın dar siyasal çıkarları için Türkiye’yi bir savaşın içine sokma girişimini son derece endişe verici buluyoruz.” denildi.

Aralarında Baskın Oran, Oya Baydar, Ferhat Kentel, Ümit Aktaş, Ufuk Uras gibi pek çok siyasetçi ve yazarın bulunduğu 200 aydın, çözüm sürecinin devamı için ve Suriye’ye askeri müdahaleye karşı ‘Çözüme Devam Kampanyası’nda buluştu. Kampanyanın bildiri metnini Tatyos Bebek okudu. Bildiride, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesine karşı çıkıldı. Suriye’ye askeri müdahalenin, IŞİD’e karşıymış süsü verilerek aslında PYD’ye yani Rojava’da kurulan kantonal sisteme karşı yapılacağı savunuldu. Bildiride “Bu tür bir askeri müdahale iki yıldır çözüm sürecinde elde edilen tüm kazanımları ortadan kaldıracaktır. Devlet, bir kez daha Kürt halkına savaş ilan etmiş olacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dar siyasal çıkarları için Türkiye’yi bölgesel, hatta çok daha geniş bir alana yayılacak bir savaşın içine sokma girişimini son derece endişe verici buluyoruz. Biz askeri müdahale değil, çözüm sürecinin yeniden başlamasını istiyoruz. Hiçbir devlet görevlisi, savaş ihtimalini, Suriye’ye askeri müdahale ihtimalini aklının ucundan bile geçirmemelidir.” ifadeleri kullanıldı. ‘Savaşa hayır, çözüme devam!’ ve  ‘Savaşa hayır, tecride son!’ sözleriyle son bulan bildiride, “7 Haziran seçimleri göstermiştir ki milyonlarca insan, barış ve çözüm sürecinin devam ettirilmesini istiyor.” denildi.

 

165 aydın ve sanatçı: ‘Barış için Öcalan’a tecridi kaldırın’ – Turnusol

http://www.turnusol.biz/public/haber.aspx?id=23665&pid=32&haber=165+ayd%FDn+ve+sanat%E7%FD%3A+Bar%FD%FE+i%E7in+%D6Calana+tecridi+kald%FDr%FDn

 

165 aydın ve sanatçının başlattığı “Çözüme Devam Kampanyası” çağrıcıları düzenledikleri toplantıda, barış için PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılmasını istedi. Suriye’ye askeri müdahaleye karşı çıkan çağrıcılar, “Askeri müdahale değil, çözüm sürecinin yeniden başlamasını istiyoruz. Bu Türkiye’nin sınır güvenliğinin sağlanması açısından en güvenli yoldur” dedi.

Çağrıcıları arasında Eren Keskin, Jülide Kural, Ferhat Kentel, Zeynep Tanbay, Hasan Cemal, Roni Margulies, Baskın Oran, Cengiz Aktar, Erol Katırcıoğlu gibi isimlerin bulunduğu 165 aydın, sanatçı ve akademisyen, çözüm sürecinin devam etmesi ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin son bulması sebebiyle Cezayir Restoranı Toplantı Salonu’nda “Çözüme Devam Kampanyası” adlı toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Türkiye’de modern dansın öncülerinden Zeynep Tanbay, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde 5 Nisan’dan bu yana devam eden ağırlaştırılmış tecridin kaygı verici olduğunu kaydederek, barış için burada olduklarını söyledi.

 

‘Olası müdahale YPG’ye karşıdır’

Çağrıcılar adına basın metnini Ermeni yurttaş Taytos Bebek okudu. Bebek, sınırdaki askeri hareketliliğin her gün gerginliği arttırdığını ifade ederek, Türkiye’nin Suriye’ye olası bir müdahalesine net bir şekilde karşı olduklarını belirtti. Suriye’ye Türkiye’den olası bir müdahalenin IŞİD’e karşı süsü verilerek, aslında YPG’ye ve Rojava’da kurulan kantonal sisteme karşı yapılacağının açık olduğunu dile getiren Bebek, “Bu tür bir askeri müdahale iki yıldır çözüm sürecinde elde edilen kazanımları ortadan kaldıracak. Devlet bir kez daha Kürt halkına savaş ilan etmiş olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dar siyasal çıkarları için Türkiye’yi bölgesel, hatta çok daha geniş bir alan yayılacak bir savaşın içine sokma girişimini son derece endişe verici buluyoruz” dedi.

 

‘Sınır güvenliği için çözüm süreci yeniden başlamalı’

Suriye’ye askeri müdahalenin hemen gündemden çıkarılması gerektiğini vurgulayan Bebek, “Bizler askeri müdahale değil, çözüm sürecinin yeniden başlamasını istiyoruz. Bu Türkiye’nin sınır güvenliğinin sağlanması açısından en güvenli yoldur. Çözüm sürecinin yeniden başlatılması günün en önemli gündemidir” ifadesinde bulundu.

 

‘Barış için tecridi kaldırın’

7 Haziran genel seçimleri ile birlikte ortaya çıkan tabloyla milyonlarca insanın barış istediğini ve çözüm sürecinin yeniden başlamasını istediğini ifade eden Bebek, tecridin milyonlarca insanın barış isteğinin göz ardı edildiği anlamına geldiğini söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde 92 gününde devam eden ağırlaştırılmış tecridin çözüm sürecinin yeniden başlamasının önündeki en temel engel olduğunun altını çizen Bebek, barış için Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılmasını istedi.

 

‘Tecrit Bahçeli’ye uygulansın’

Ardından konuşan DSİP Eşbaşkanı Şenol Karakaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecridin 6 milyon insanın iradesine karşı alınmış bir tutum olduğunu söyleyerek, 4 aydır PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan tek kelime duyulmamasını halkların sinir katsayılarını arttırdığını kaydetti. Karakaş, Öcalan üzerinde uygulanan tecridin, 6 milyonun iradesini yok sayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye uygulanması gerektiğini söyledi.

İstanbul eski Milletvekili Ufuk Uras’ın da yaptığı kısa konuşmanın ardından toplantı soru-cevap şeklinde son buldu.

 

200 aydın: Erdoğan’ın çıkarları Türkiye’yi savaşa sokar – Evrensel

http://www.evrensel.net/haber/255157/200-aydin-erdoganin-cikarlari-turkiyeyi-savasa-sokar

Barış sürecinin devam etmesi için bir araya gelerek ‘çözüme devam’ diyen yaklaşık 200 aydın, Türkiye’nin Suriye’ye girmesini ‘tehlike’ olarak değerlendirdi.

‘Barışa söz ver’ kampanyası yürüten aydınlar, sanatçılar ve yazarlar ‘Tecride son, çözüme devam’ demek için bir araya geldi. Çözüm sürecinin devamını, sürecin kalıcı bir barış sürecine evrilmesini ve Abdullah Öcalan’la görüşmelerin bir an önce başlamasını talep eden aydın, yazar ve sanatçılar ‘Tecride son, çözüme devam’ diyerek başlattıkları imza kampanyasını duyurmak için basın açıklaması düzenledi. Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleşen basın açıklamasını Tatyos Bebek okudu.

Savaş ihtimallerinin yeniden gündemde olduğunu söyleyen Bebek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, demografik yapının değişmesine izin vermeyiz diyerek Suriye’ye her an müdahalede bulunabileceğini açıkladı. Her gün yeni bir haber duyuyoruz. Asker sevkiyatıyla ilgili, sınırda askeri hareket ile ilgili haberler gerginliğimizi artırıyor. Öncelikle Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesine net bir şekilde karşı çıktığımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Suriye’ye askeri müdahalenin IŞİD’e karşıymış süsü verilerek aslında PYD’ye yani Rojava’da kurulan kantonal sisteme karşı yapılacağı açıktır. Bu tür bir askeri müdahale 2 yıldır çözüm sürecinde elde edilen tüm kazanımları ortadan kaldıracak, devlet bir kez daha Kürt halkına savaş ilan etmiş olacaktır.” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

 

‘MHP-AKP KOALİSYONU ÇÖZÜM SÜRECİNİN İNTİHARIDIR’

Açıklamada konuşan Ufuk Uras, Öcalan’a yönelik tecridin çözüm sürecine yönelik tecrit anlamına geldiğini belirterek HDP’nin baypas edilerek adım atılmasının mümkün olmadığını söyledi. Uras, “Çözüm sürecine karşı olan MHP ve AKP koalisyonu çözüme karşı bir intihar girişimidir. Tek taraflı tecrit de AKP’nin siyasi intiharıdır” dedi.

HDP’nin İmralı Heyeti’ne yönelik tutumun ve Abdullah Öcalan’a tecridin 6 milyon insanın iradesini yok saydığını ifade eden Şenol Karakaş, “Tecrit edilmesi gereken birileri varsa o da 6 milyon insanı yok sayan Devlet Bahçeli ve arkadaşlarıdır” şeklinde konuştu.

Konuşmacılardan Kerem Kabadayı ise barışa karşı olan hiçbir hükümetin orta ve uzun vadede kalıcı olamayacağını söyledi.

 

KAMPANYADA 200 AYDININ İMZASI VAR

‘Tecride son, çözüme devam’ kampanyasını imzalayanlar arasında Ali Nesin, Ayşegül Devecioğlu, Baskın Oran, Barış Sulu, Bülent Aydın, Büşra Ersanlı, Cafer Solgun, Cengiz Aktar, Dilek Kurban, Eren Keskin, Erol Katırcıoğlu, Fatma Akdokur, Ferhat Encü,  Ferhat Kentel,  Fethiye Çetin,  Jale Görgün, Julide Kural, Kerem Kabadayı, Naci Sönmez, Oya Baydar, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Roni Margulies, Şenol Karakaş, Tatyos Bebek, Tayfun Mater, Ufuk Uras, Ümit Aktaş, Ümit Kıvanç, Ümit İzmen, Yıldız Önen, Zeynep Tanbay, Zeynep Tozduman gibi 200’e yakın aydın, yazar ve sanatçı yer alıyor.

 

200 AYDIN: Müdahaleye hayır, ‘çözüm’e devam! – Rûdaw http://rudaw.net/turkish/middleeast/turkey/040720154

Türkiye’de “çözüm süreci”nin devam etmesi için biraraya gelen yaklaşık 200 aydın, yeni bir çağrıda bulundu.

Cezayir Lokantası’nda gerçekleşen toplantıda aydınlar adına basın açıklamasını Tatyos Bebek okudu. Savaş ihtimallerinin yeniden gündemde olduğu belirtilen açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, demografik yapının değişmesine izin vermeyiz diyerek Suriye’ye her an müdahalede bulunabileceğini açıkladı” denildi.

Suriye sınırındaki askeri hareket ile ilgili haberlerin gerginliği arttırdığına değinilen açıklama, şöyle devam etti:

“Öncelikle Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesine net bir şekilde karşı çıktığımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Suriye’ye askeri müdahalenin IŞİD’e karşıymış süsü verilerek aslında PYD’ye, yani Rojava’da kurulan kantonal sisteme karşı yapılacağı açıktır. Bu tür bir askeri müdahale 2 yıldır çözüm sürecinde elde edilen tüm kazanımları ortadan kaldıracak, devlet bir kez daha Kürt halkına savaş ilan etmiş olacaktır.”

Türkiye’nin savaşa sokulmasından endişe edildiği dile getirilen açıklamada, “Bizler askeri müdahale değil, çözüm sürecinin yeniden başlamasını istiyoruz. Bu Türkiye’nin sınır güvenliğinin sağlanması açısından da en kolay yoldur. 7 Haziran seçimleri de göstermiştir ki milyonlarca insan barış istiyor. Çözüm sürecinin devam ettirilmesini istiyor” denildi.

Hükümete yakın isimlerden öğrendiklerini paylaşan siyasetçi Ufuk Uras ise, “Aslında Abdullah Öcalan’la fiili görüşme sürüyor. AK Parti’de isimlerini de bildiğimiz bazı vekillerin İmralı ile görüşmesi sürerken tek taraflı olarak HDP’ye görüşmelerin kapalı olması tam anlamıyla bir keyfiliktir” dedi. Uras, şöyle devam etti:

“Bildiğimiz kadarıyla dört görüşme olmuştur. Seçim sonuçları da göstermiştir ki HDP’nin bu denli güçlü olarak girdiği mecliste paypas edilerek adım atılması mümkün değildir.”

 

200 Aydın: “Tecride Son, Çözüme Devam” – Direnişteyiz.net

http://direnisteyiz.net/haber/200-aydin-tecride-son-cozume-devam/

Barış sürecinin devam etmesi için bir araya gelen yaklaşık 200 aydın, Türkiye’nin Suriye’ye girmesini ‘tehlike’ olarak değerlendirdi.

‘Barışa söz ver’ kampanyası yürüten aydınlar, sanatçılar ve yazarlar ‘Tecride son, çözüme devam’ demek için bir araya geldi. Çözüm sürecinin devamını, sürecin kalıcı bir barış sürecine evrilmesini ve Abdullah Öcalan’la görüşmelerin bir an önce başlamasını talep eden aydın, yazar ve sanatçılar ‘Tecride son, çözüme devam’ diyerek başlattıkları imza kampanyasını duyurmak için basın açıklaması düzenledi. Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleşen basın açıklamasını Tatyos Bebek okudu.

Savaş ihtimallerinin yeniden gündemde olduğunu söyleyen Bebek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, demografik yapının değişmesine izin vermeyiz diyerek Suriye’ye her an müdahalede bulunabileceğini açıkladı. Her gün yeni bir haber duyuyoruz. Asker sevkiyatıyla ilgili, sınırda askeri hareket ile ilgili haberler gerginliğimizi artırıyor. Öncelikle Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesine net bir şekilde karşı çıktığımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Suriye’ye askeri müdahalenin IŞİD’e karşıymış süsü verilerek aslında PYD’ye yani Rojava’da kurulan kantonal sisteme karşı yapılacağı açıktır. Bu tür bir askeri müdahale 2 yıldır çözüm sürecinde elde edilen tüm kazanımları ortadan kaldıracak, devlet bir kez daha Kürt halkına savaş ilan etmiş olacaktır.” dedi.

‘MHP-AKP Koalisyonu Çözüm Sürecinin İntiharıdır’

Açıklamada konuşan Ufuk Uras, Öcalan’a yönelik tecridin çözüm sürecine yönelik tecrit anlamına geldiğini belirterek HDP’nin baypas edilerek adım atılmasının mümkün olmadığını söyledi. Uras, “Çözüm sürecine karşı olan MHP ve AKP koalisyonu çözüme karşı bir intihar girişimidir. Tek taraflı tecrit de AKP’nin siyasi intiharıdır” dedi.

HDP’nin İmralı Heyeti’ne yönelik tutumun ve Abdullah Öcalan’a tecridin 6 milyon insanın iradesini yok saydığını ifade eden Şenol Karakaş, “Tecrit edilmesi gereken birileri varsa o da 6 milyon insanı yok sayan Devlet Bahçeli ve arkadaşlarıdır” şeklinde konuştu.

Konuşmacılardan Kerem Kabadayı ise barışa karşı olan hiçbir hükümetin orta ve uzun vadede kalıcı olamayacağını söyledi.

Kampanyada 200 Aydının İmzası Var

‘Tecride son, çözüme devam’ kampanyasını imzalayanlar arasında Ali Nesin, Ayşegül Devecioğlu, Baskın Oran, Barış Sulu, Bülent Aydın, Büşra Ersanlı, Cafer Solgun, Cengiz Aktar, Dilek Kurban, Eren Keskin, Erol Katırcıoğlu, Fatma Akdokur, Ferhat Encü,  Ferhat Kentel,  Fethiye Çetin,  Jale Görgün, Julide Kural, Kerem Kabadayı, Naci Sönmez, Oya Baydar, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Roni Margulies, Şenol Karakaş, Tatyos Bebek, Tayfun Mater, Ufuk Uras, Ümit Aktaş, Ümit Kıvanç, Ümit İzmen, Yıldız Önen, Zeynep Tanbay, Zeynep Tozduman gibi 200’e yakın aydın, yazar ve sanatçı yer alıyor.

 

Malum Koro işbaşında – Yeni Akit – 5 Temmuz 2015

Siyonistlerin, komünistlerin, Ermenilerin, liberallerin ve sözde İslamcıların bulunduğu ‘malum’ koro yine iş başındı. Sözde aydınlar, Öcalan’ın serbest bırakılmasını hedefleyen bir kampanya için harekete geçti.Terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın hapiste bulunduğu İmralı’daki koşullarını beğenmeyen bir grup sözde aydın, yazar ve sanatçının oluşturduğu ‘malum’ koro, hedefi Öcalan’ın serbest bırakılması olan bir kampanya başlatıyorlar.

 

İŞTE O KORO

Beyoğlu’nda bir mekânda yapılacak basın açıklamasıyla startı verilecek kampanyaya destek veren isimler şu şekilde duyuruldu: Ali Nesin, Ayşegül Devecioğlu, Baskın Oran, Barış Sulu, Bülent Aydın, Büşra Ersanlı, Cafer Solgun, Cengiz Aktar, Dilek Kurban, Eren Keskin, Erol Katırcıoğlu, Fatma Akdokur, Ferhat Encü, Ferhat Kentel, Fethiye Çetin, Jale Görgün, Julide Kural, Kerem Kabadayı, Naci Sönmez, Oya Baydar, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Roni Margulies, Şenol Karakaş, Tatyos Bebek, Tayfun Mater, Ufuk Uras, Ümit Aktaş, Ümit Kıvanç, Ümit İzmen, Yıldız Önen, Zeynep Tanbay, Zeynep Tozduman.

 

 

‘YENİ’ SÜREÇ İSTİYORLAR!

Bu isimlerin, 200 civarındaki ilk imzacı adına basın toplantısını gerçekleştirecekleri belirtilen açıklamada, “Bizler, çözüm sürecinin devamını, sürecin kalıcı bir barış sürecine evrilmesini ve Abdullah Öcalan ile görüşmelerin bir an önce başlamasını isteyenler olarak bir imza kampanyası başlatıyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

YİNE O SALON!

Genel Yayın Yönetmenimiz Yener Dönmez’in yazmış olduğu yazılar üzerine PKK’nın paravan örgütü DPI’ın Galatasaray Üniversitesi’ndeki etkinliği iptal edilmişti. Üniversitedeki etkinlikleri iptal edilen bölücülere, Beyoğlu’ndaki Cezayir Lokantası kucak açmıştı.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.