Bianet – 05.02.2009 – Türkiye NATO’dan Çekilsin

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.


“Türkiye NATO’dan Çekilsin”

http://bianet.org/bianet/kategori/insanhaklari/112362/turkiye-natodan-cekilsin?from=bulten

Savaş karşıtları 4 Nisan’da İstanbul’da “NATO’ya hayır” mitingi düzenleyecek. 24 Kurum adına basın açıklamasını okuyan Yeşildere İzmir’de, Konya’da, Şile’de, Balıkesir ve Marmaris’te bulunan NATO üslerinin kapatılmasını istedi.

Aralarında sivil toplum örgütleri, sendikalar ve siyasi partilerin bulunduğu 24 kurumun temsilcileri 4 Nisan’da 60. yılını kutlayamaya hazırlanan NATO’ya karşı bir kampanya başlattıklarını duyurdular.

“NATO’nun 60. yılını kutlamasına izin vermeyeceğiz. NATO’nun suçlarını, cinayetlerini, işgallerini, darbelerini, suikastlarını, kontrgerilla örgütlenmelerini tüm kampanyamız boyunca NATO severlerin önüne sereceğiz.”

Makine Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul şubesinde yapılan basın toplantısında konuşan Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere “4 Nisan’da, tüm dünyada olacağı gibi Türkiye’de de savaş ve NATO karşıtları olarak sokaklarda olacaklarını” söyledi.

“NATO’yu teşhir edeceğiz”

“NATO’nun 60. yılını kutlamasına izin vermeyeceğiz. NATO’nun suçlarını, cinayetlerini, işgallerini, darbelerini, suikastlarını, kontrgerilla örgütlenmelerini tüm kampanyamız boyunca NATO severlerin önüne sereceğiz.”

Yeşildere NATO’yu teşhir edeceklerini ve bunu sadece “NATO dağıtılsın” demekle yetinmeyeceklerini kaydetti ve taleplerini sıraladı:

* Türkiye NATO’dan derhal çıksın ve görev yaptığı Afganistan’dan çekilsin

* İzmir’de, Konya’da, Şile’de, Balıkesir ve Marmaris’te bulunan NATO üsleri derhal kapatılsın.

Kampanyanın bileşeni olan kurumlar şöyle:

Antikapitalist, BarışaRock İnisiyatifi, Barışa Pedal Grubu, Demokratik Toplum Partisi (DTP), Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP), Filistin Halkı ile Dayanışma Derneği, Genç Siviller, Halk Cephesi, HOMUR Karikatür ve Mizah Grubu, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi, İnsan Hakları Derneği (İHD), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Küresel Eylem Grubu (KEG), MAZLUMDER, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Sosyalist Parti, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Yeşiller Partisi. (BÇ)

60 yıl yeter, NATO dağıtılsın!

http://www.turnusol.biz/public/haber.aspx?id=3710&pid=33&haber=60%20y%FDl%20yeter,%20NATO%20da%F0%FDt%FDls%FDn!

NATO askeri örgütünün kuruluşunun 60. yıldönümü vesilesiyle dünya savaş karşıtları NATOnun saldırgan askeri ve nükleer politikalarını protesto etmek ve savaşsız, adil bir dünya hayalini savunmak üzere herkesi Nisan 2009’da sokaklara davet ediyor. “NATO’ya Hayır” kampanyasının startı İstanbul’da yapılacak basın toplantısı ile veriliyor.

60 yıl yeter, NATO dağıtılsın!

Bir süredir hazırlıkları sürdürülen anti Nato kampanyası için Türkiyeli savaş karşıtları da bir araya geldi ve bir platform oluşturdular. “NATO’ya Hayır! Savaşa Hayır!” demek üzere dünyanın diğer ülkeleriyle birlikte, 4 Nisan 2009’da İstanbul’da  Kadıköy Meydanında yapılacak miting için hazırlıklara başlandı.

“NATO’ya Hayır” mitingi hazırlıkları ve kampanya hakkında bilgi vermek üzere İstanbul’da Makina Mühendisleri Odası salonunda kurum temsilcilerinin katılacağı bir basin toplantisi yapılacak.

Nato’ya Hayır kampanyasına katılan ve destekleyen kurum ve inisiyatifler

Antikapitalist, BarışaRock İnsiyatifi, Barışa Pedal Grubu, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Emeğin Partisi, (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) , Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) , Filistin Halkı ile Dayanışma Derneği, Genç Siviller, Halk Cephesi, HOMUR Karikatür ve Mizah Grubu, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi, İnsan Hakları Derneği (IHD), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu ( KESK), Küresel Eylem Grubu (KEG), MAZLUMDER, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Sosyalist Parti, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) , Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Yeşiller Partisi

Basın toplantısı

“NATO’ya Hayır, Savaşa Hayır!” kampanyası ve 4 Nisan mitingi için ilk basın toplantısı İstanbul’da yapılacak.

Yer: Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

Tarih: 5 Şubat 2009

Saat: 11.00

Neden NATO’ya hayır?

Kampanyaya katılan inisiyatiflerden Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun yayınladığı el ilanında savaş karşıtlarının NATO’ya bakışı şöyle özetleniyor:

“NATO’ya hayır çünkü; NATO Sivillerin öldürüyor. NATO kuvvetleri, Yugoslavya’ya yaptığı 35 bin hava saldırısında 1200 savaş uçağı ve helikopter kullandı. Bu yasadışı bombardıman binlerce sivilin ölümüne, en az 6 bin kişinin yaralanmasına neden oldu.

NATO’ya hayır çünkü; Fakir halklar üzerindeki baskı aracıdır. Neo liberal politikaları uygulayan çıkar gruplarınca kontrol edilen uluslararası şirketler, NATO aracılığıyla fakir halklar üzerinde baskı kuruyor.

NATO’ya hayır çünkü; Nükleer silah kullanmayı meşrulaştırıyor.

NATO’ya hayır çünkü; Silah tacirlerinin hizmetçisidir. Dünyadaki toplam askeri teçhizatın yüzde 80’i NATO üyesi devletler tarafından üretiliyor.

NATO’ya hayır çünkü; NATO, ABD ve şirketlerin hegemonyasına hizmet ediyor.

NATO’ya hayır çünkü; NATO demokrasini düşmanıdır. NATO 40’ların sonuyla 50’lerin başında, CIA’nın isteği üzerine, en az 16 Avrupa ülkesinde demokratik hakları savunanlara karşı silahlı hücreler kurdu.

NATO’ya hayır çünkü; NATO İşgalci, sivilleri öldürüyor, nükleer silahlara sahip, demokrasinin düşmanı, ABD hegemonyasının aracı, silah tüccarlarının hizmetçisi, fakir halkların düşmanıdır…”

NATO karşıtları İstanbul’da buluşacak

http://www.atilim.org/haberler/2009/02/05/NATO_karsitlari_istanbul_da_bulusacak.html

İSTANBUL (05.02.2009)- Demokratik kurumlar NATO’nun 60. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, İstanbul’da bir protesto mitingi yapacak. “NATO’ya Hayır” kampanyası başlatan kurumlar, bugün Makine Mühendisleri Odası’nda yaptıkları basın toplantısıyla savaş örgütünün dağıtılmasını istedi.

Çok sayıda siyasi parti ve platform, demokratik kitle örgütü ve sendika, dünya halklarının belası NATO’ya karşı bir araya geldi. Kurumlar NATO’nun kuruluşunun 60. yıldönümü dolayısıyla protestolar yapacaklarını ilan etti. 4 Nisan’da İstanbul’da büyük bir miting düzenleyeceklerini duyurdu.

Basın toplantısı salonuna “NATO’ya hayır. Savaşa hayır” pankartı asıldı. Kurumlar adına açıklamayı Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Tahsin Yeşildere okudu. Nisan ayı başında NATO’nun kuruluş yıldönümü kutlamalarının yapılacağını belirten Yeşildere, emperyalistler tarafından kurulan NATO’nun 60 yıl boyunca dünya halklarına kan, gözyaşı, kimyasal silahlar ve emperyalist işgaller bıraktığını söyledi.

Yeşildere, NATO’nun bir suç örgütü olduğunu dile getirdi. “ABD emperyalizminin, dünya çapındaki işgal ve savaş politikalarını, NATO üyesi ülkeler aracılığıyla meşrulaştırma aracıdır” diye konuştu. Yeşildere, NATO’nun yasaklanmış silahları kullanarak sivilleri katlettiğini ifade etti.

“NATO kontrgerilla örgütüdür” diyen Yeşildere, NATO’nun kuruluşunun ardından CIA’nın isteği ile en az 16 Avrupa ülkesinde yasadışı paramiliter hücreler kurduğunu, “gladio” adıyla tanınan örgütlerin muhalifleri hedef alan saldırılar düzenlediğini hatırlattı.

Yeşildere, aralarında ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Türkiye’nin de bulunduğu 26 üyeli NATO’ya karşı tüm dünyada eylemler yapılacağını belirtti. NATO karşıtlarının, başta Avrupa ülkelerinde olmak üzere tüm dünyada sokaklara çıkacaklarını söyledi. Yeşildere, 4 Nisan’da İstanbul’da büyük bir miting düzenleyeceklerini açıkladı, tüm işçi ve emekçilere mitinge katılım çağrısında bulundu.

Basın toplantısını düzenleyen kurumlar şöyle; ESP, DTP, ÖDP, SDP, TKP, Sosyalist Parti, EMEP, EHP, FHDD, İHD, KESK, Küresel BAK, Küresel Eylem Grubu, MAZLUMDER, Halk Cephesi, Antikapitalist, BarışaRock İnisiyatifi, Barışa Pedal Grubu, SODEV, DSİP, Genç Siviller, Homur Karikatür ve Mizah Grubu, Irkçılığa ve Milliyetçiliği Dur De Girişimi, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği ve Yeşiller Partisi.

NATO’ya hayır, savaşa hayır’ mitingine katılım çağrısı

http://gundem-online.com/haber.asp?haberid=67723

İstanbul’da NATO’yu protesto amacıyla 4 Nisan’da yapılacak olan ‘NATO’ya hayır, savaşa hayır’ mitingine katılım çağrısı yapıldı.

DTP, EMEP, SDP, İHD, Antikapitalist Barışa Rock İnisiyatifi, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği ve Yeşiller Partisi’nin de aralarında 22’ye yakın siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütü ‘NATO’ya hayır, savaşa hayır’ mitingine ilişkin Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantının yapıldığı salona ‘NATO’ya hayır savaşa hayır ‘ pankartı asıldı. Toplantıda konuşan Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Tahsin Yeşildere, NATO’nun 4 Nisan 1949 tarihinde emperyalist güçler tarafından, dünyayı yeniden tasarlamak ve büyük devletlerin çıkarlarını garantiye almak amacı ile kurulduğunu belirterek, NATO’nun ABD’nin savaş maliyetlerinin üye ülkelerle paylaşılması aracı olarak kullanılan bir suç örgütü olduğunu ifade etti.

‘NATO, Gladio, kontrgerilla, askeri darbeler demektir’

NATO’nun uluslar arası bildirge ve sözleşmelerle kullanımı yasaklanmış olan silahları kullanan bir örgüt olduğunu ve bu nedenle dağıtılması gerektiğini kaydeden Yeşildere, ‘NATO demek Gladio, kontrgerilla, askeri darbeler demektir. Bu örgüt dışarıda, soyut askeri bir güç değil, üye ülkelerin askeri güçlerinin toplamıdır’ dedi. Türkiye’nin NATO’ya üye olma sevdasıyla daha üye olmadan Kore Savaşı’na katıldığına dikkat çeken Yeşildere, ‘Türkiye’nin Kürt sorununda, demokratik, siyasal çözüm yerine, her seferinde savaş yöntemlerini tercih etmesi, barışçıl adımlar yerine sınır ötesi harekatları, bombardımanları tercih etmesinde NATO’nun rolü açıkça ortadadır’ diye konuştu. Yeşildere, tüm kamuoyuna NATO’nun dağıtılmasına ilişkin eylemlere destek olması çağırısında bulundu.

NATO’ya hayır” mitingi düzenlenecek

http://www.ozgurradyo.com/index.php?haberno=40338

İşgal ve savaş karşıtları, kuruluşunun 60. yılında olan NATO’yu bir mitingle protesto edecek.

İstanbul (Özgür Radyo) / İşgal ve savaş karşıtları, kuruluşunun 60. yılında olan NATO’yu bir mitingle protesto edecek.

Çok sayıda demokratik kurum biraraya gelerek, “NATO’ya Hayır” kampanyası örgütleyecek, bu kapsamda 4 Nisan 2009 tarihinde İstanbul’da bir miting düzenlenecek.

Kurumlar mitinge ilişkin TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Kurumlar adına açıklamayı okuyan Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, NATO’nun bir suç örgütü olduğunu belirterek, ABD emperyalizminin, dünya çapındaki işgal ve savaş politikalarını NATO üyesi ülkeler aracılığıyla meşrulaştırmaya çalıştığını kaydetti. NATO’cuların NATO’nun kuruluş yıldönümünü 4 Nisan’da kutlayacaklarını söyleyen Yeşildere, “Bizler de işgale ve emperyalizme karşı mücadele edenler olarak 4 Nisan’da başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada alanlara çıkarak NATO’yu teşhir edeceğiz. İstanbul’da da büyük bir miting örgütleyeceğiz” dedi. Prof. Yeşildere, “NATO’nun dağıtılmasını istiyoruz. Çünkü NATO yoksul ülkeler üzerinde baskı aracıdır, etnik kışkırtıcılık suçunu işleyen bir örgüttür, sivillerin katilidir, yasaklanmış silahları kullanan bir suç örgütüdür” diye konuştu.

NATO’ya Hayır kampanyasında yer alan kurumlar şöyle:
Küresel BAK, Antikapitalist, BarışaRock İnsiyatifi, Barışa Pedal Grubu, Ezilenlerin Sosyalist Platformu, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Emek Partisi, (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği, Genç Siviller, Halk Cephesi, HOMUR Karikatür ve Mizah Grubu, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi, İnsan Hakları Derneği (İHD), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Küresel Eylem Grubu (KEG), MAZLUMDER, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Sosyalist Parti, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Yeşiller Partisi

“Times square’e çıkar satılmış Fox sloganı atarız”

http://arsiv.sabah.com.tr/2009/02/08/pz/haber,B99E5748725148CDA7775799526547C7.html

Türkiye siyasetinde etkili olmaya başlayan bu yeni ‘kampanya eylemcileri’nin profilini çıkarmak kolay değil.

Eylemcilerin ortak noktası büyük bir çeşitlilik oluşturmaları, hak savunuculuğunu sadece kendi hakları olarak görmemeleri, heyecanlı, hareketli, eğlenceli projeler yapmaları.

Daha çok AKP’ye karşı kapatılma kampanyası açıldığında yaptıkları eylemlerle tanınan Genç Siviller’den Yıldıray Oğur, aynı zamanda savaş karşıtı koalisyona da destek verdiklerini söylüyor.

Sırf Türkiye değil, dünya siyasetiyle de ilgili olduklarını vurgulayan Oğur: “ABD’de yaşasak Time Square’e çıkar, ‘ABD laiktir laik kalacak!’, ‘satılmış FOX TV!’ diye bağırırdık,” diyor. BAK ve Hrant’ın Arkadaşları inisiyatifi üyesi Bülent Aydın ise sivil muhalefet tarihimizdeki önemli bir olayı hatırlatıyor: “Bizde sivil muhalefet hareketlerinin geçmişte çok önemli örneklerinden biri, kayıplarının peşinde her hafta Galatasaray Meydanı’nda oturan Cumartesi Anneleri’dir. Eşit ilişkiler üstünden yürüyen, bütün sorumlulukların nöbetleşe yapıldığı, gönüllü bir faaliyetti bu. Başka hareket ve kampanyalara örnek oldu.” 21 Şubat’ta Küresel BAK’çılar 60. yılını kutlayan NATO’ya karşı eylem yapacaklar.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.