23 Haziran 2010 – İncirlik Üssü Basın Açıklaması Haberleri

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İncirlik Üssü Gizli Kararnamesi Yine Uzatıldı

BİA Haber Merkezi – 23.06.2010

Küresel BAK, İncirlik Üssü’ne ilişkin imzalanan ‘Gizli Kararname’nin uzatılmasına tepki gösterdi. Kararnamenin, halka açıklanmasını ve iptal edilmesini isteyen Küresel BAK üyeleri, askerlerin şiddet eğilimlerinin bölgede baskı ve taciz ortamı yarattığını söylediler.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK), 1954 yılında faaliyete geçen Adana İncirlik’teki ABD askeri üssüne ilişkin 5755 sayılı ‘Gizli Kararname’nin uzatılmasını protesto etti.

Barış aktivistleri, Bakanlar Kurulu’nun her yıl 23 Haziran günü otomatik olarak yenilediği kararnamenin halka açıklanmasını ve iptal edilmesini talep etti.

Küresel BAK Yürütme Kurulu üyesi Bülent Aydın, İncirlik Üssü’nün “silahlanmanın en büyük merkezlerinden biri olduğunu” belirterek, “Son günlerde yaşanan çatışmalar açısından da üssün kapatılması gerektiğini” dile getirdi.

Galatasaray meydanında, “Bölge haklarının düşmanı İncirlik üssü kapatılsın” afişi açan barış aktivistleri adına basın açıklamasını okuyan Küresel-BAK’tan Faruk Sevim, “2003′ten beri her yıl yenilenen gizli kararnamenin içeriği kamuoyuyla paylaşılsın” dedi.

“İncirlik Üssü’nde 90 adet nükleer başlık var”

Sevim, İncirlik Üssü’nde 1998’den beri 90 adet B-1 tipi nükleer başlık bulunduğunu, her birinin, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan bombalardan dokuz kat daha fazla tahrip gücüne sahip olduğunu hatırlattı.

“İçinde binlerce asker, ağır silahlar ve bombalar dolu. İncirlik Üssü’nde kaç ABD askeri var? Kaç nükleer başlık var? Bu nükleer başlıkların kaçı her an kullanıma hazır durumda? Bunlar yıllardır halktan gizleniyor. İncirlik Üssü ABD’nin Irak ve Afganistan işgallerinde nasıl bir rol oynadı? Üssü işgalcilere kullandıran gizli kararname 7 yıldır her 23 Haziran’da neden otomatik olarak uzatılıyor?”

“Kararname hukuk dışıdır”

Sevim, üsle ilgili kararnamenin “hukuk dışı” olduğunu; Irak Savaşı’nda, ABD’nin en büyük “askeri kıtalarının yer değiştirme yeri” olarak kabul edildiği söyledi:

“İncirlik Üssü, ABD’nin kanlı Irak işgalinin en önemli lojistik merkezidir. 1990 Körfez Savaşında, 2001’den itibaren Afganistan ve Irak işgallerinde ana üs olmuştur.”

“Üs, bölge halkı için baskı ve taciz ortamı yaratıyor”

İncirlik Üssü’nün bulunduğu bölge için başka tehditler de içerdiğini ifade ederek, “Halkların kardeşliğini ve barışı tehdit eden İncirlik Üssü kapatılmalıdır” diyen Sevim, şöyle konuştu:

“İncirlik Üssü, askerlerin şiddet eğilimleri nedeniyle, bölgede yaşayan insanlar üzerinde bir baskı ve taciz ortamı yaratmakta, suç, saldırganlık, asayiş sorunlarına yol açmaktadır.”

Barış Meclisi’nden Hakan Tahmaz, 78’ller Girişimi’nden Celalettin Can ve gazeteci Celal Başlangıç’ın da katıldığı eylem, “İncirlik Üssü kapatılsın”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarıyla sona erdi.(BT/EÖ)

BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, ‘İncirlik üssündeki nükleer silahlar topraklarımızdan gitmeli, üssün kullanımına ilişkin kararname yenilenmemelidir” dedi.

Uras: “Kararname yenilenmesin”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündem dışı söz alan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Ufuk Uras da, ”İncirlik üssündeki nükleer silahlar topraklarımızdan gitmeli, üssün kullanımına ilişkin kararname yenilenmemelidir. AKP’yi bu samimiyet sınavıyla baş başa bırakıyoruz” dedi.

*İncirlik Üssü’ne ilişkin imzalanan gizli kararnamelere erişmek için tıklayınız.

http://bianet.org/bianet/diger/122912-incirlik-ussu-gizli-kararnamesi-yine-uzatildi

İncirlik Üssü kapatılsın

Marksist.org web sitesi – 23.06.2010

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Adana’daki İncirlik Üssü’nün ABD savaş birliklerine kullandırtan kararnamenin derhal iptal edilmesi için İstanbul’da eylem yaptı. BDP istanbul Milletvekili ve Küresel BAK aktivisti Ufuk Uras 2003’te gizlice çıkarılan, her yıl hükümet tarafından yenilenen İncirlik kararnamesinin iptalini meclis gündemine taşıyor.

Irak’ı işgal eden ABD ordusu 7 yıldır İncirlik Üssü’nü kullanıyor. İncirlik Üssü’nün kapatılması için 2003’ten bu yana aralıksız kampanya yürüten Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, İstanbul’da Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması yaparak hükümetin İncirlik kararnamesini onaylamamasını istedi.

“Bölge halklarının düşmanı İncirlik Üssü kapatılsın” pankartının açıldığı basın açıklamasını Küresel BAK Yürütme Kurulu üyesi Faruk Sevim okudu. Küresel BAK açıklamasında şunları sordu:

– İncirlik Kararnamesinin süresini uzatan yeni bir kararname çıkartıldı mı? İsrail’e rest çeken, Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin oyuna karşı oy kullanan AKP Hükümeti İncirlik Üssü’nü yine ABD askerlerine bıraktı mı?

– Türkiye’nin karşı oyuna karşın bu askerler İran’a yönelik ambargonun uygulayıcısı olmaya kalkarlarsa ne olacak, sayısının 90 olduğu söylenen İncirlik’teki nükleer bombalar patlarsa bunun hesabını kim, nasıl verecek?

– Bütün bu sorulara yanıt verilmesini isteme hakkımız yok mu?

– Soru sormamız, barışı tehdit eden politikaların hesabını sormamız gerekmez mi? TBMM’nin üyeleri daha ne kadar susacaklar?

– Savaşı istemeyenler, barış yanlıları daha ne kadar susacağız?

İncirlik Üssü’nde bulunan 90 nükleer başlıklı bombaya dikkat çeken Küresel BAK, bunların her birinin Hiroşima ve Nagazaki’yi 9 dakikada yok eden bombalardan daha fazla tahrip gücüne sahip olduğuna dikkat çekerek üssün nükleer silahlardan arındırılmasını talep etti.

Gizli kararnamenin halka açıklanmasını talep eden Küresel BAK aktivistleri “İncirlik Üssü kapatılsın”, “Yaşasın hakarın kardeşliği” sloganlarını attı.

http://www.marksist.org/haberler/1225-incirlik-ussu-kapatilsin

Kararname neden uzatılıyor?

Turnosol web sitesi – 23.06.2010

Küresel BAK, İstanbul’da bir basın açıklaması yaparak, 7 yıldır her 23 Haziran’da otomatik olarak yenilenen İncirlik üssüne ilişkin gizli kararnamenin bir kez daha uzatılmasını protesto etti. Kararnamenin halka açıklanması ve iptali için hukuki süreç de devam ediyor.

Bugün saat 12.30’da İstanbul’da Galatasaray Meydanında toplanan savaş karşıtları, ‘gizli kararname neden halktan gizleniyor ve her yıl neden otomatik olarak uzatılıyor? Ortadoğu’da barış politikalarından söz eden hükümet İncirlik Üssü’nü neden işgalci güçlere kullandırıyor’ diye sordular.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu üyesi Faruk SEVİM’in okuduğu basın açıklamasında 2003′ten beri her sene yenilenen gizli kararnamenin içeriğinin bir an önce kamuoyu ile paylaşılması gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada “2005 Yılında yayınlanan ancak bugüne kadar reddedilemeyen raporlara göre, İncirlik Üssü’nde 1998 yılından bu yana 90 adet B-1 tipi nükleer başlık bulunmaktadır? Bunların her biri, Hiroşima ve Nagazaki’yi 9 dakikada yok eden bombalardan 9 kat daha fazla tahrip gücü anlamına gelmektedir” dendi.

Açıklama, “ABD askeri varlığı İncirlik Üssü’nden hemen çıkmalıdır!” ve “İncirlik Üssü nükleer başlıkardan hemen arındırılmalıdır!” talepleri ile sona erdi.

‘İncirlik Üssü kapatılsın’ ve ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ sloganlarının atıldığı eylemde, İstanbul Milletvekilili Ufuk Uras’ın bugün TBMM’de gündem dışı söz alarak askeri üslerin kullandırılmasına ilişkin bir konuşma yapacağının da bilgisi verildi.

Basın açıklamasına katılanlar arasında, Barış Meclisi’nden Hakan Tahmaz, 78’ller Girişimi’nden Celalettin Can ve gazeteci Celal Başlangıç ile Hayko Bağdat ve Tayfun Mater de vardı.

SOSYAL FORUMDA DA KONUŞULACAK

1 – 4 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da yapılacak Avrupa Sosyal Forumu’nda yapılacak toplantılardan birisi ‘Askeri Üslere Karşı Mücadele’ başlığını taşıyor.

1 Temmuz Perşembe, saat: 14.00 – 17.00 arasında İTÜ Maçka kampüsündeki toplantının konuşmacıları: NİLÜFER UĞUR DALAY (Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu),

HANS LAMMERANT (Vredesactie), ANDREAS SPECK (WRI) ve İtalya’daki Vicenza’dan bir konuşmacı  Toplantıyı Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Türkiye), No Bases Network – Hollanda, War Resisters’ International – İngiltere inisiyatifleri düzenliyor.

http://www.turnusol.biz/public/haber.aspx?id=7205&pid=31&haber=Kararname%20neden%20uzat%FDl%FDyor

“İncirlik Üssü’nde 90 adet nükleer başlık var”

Birgün – 23.06.2010

Küresel BAK, İncirlik Üssü’ne ilişkin imzalanan ‘Gizli Kararname’nin uzatılmasına tepki gösterdi. Kararnamenin, halka açıklanmasını ve iptal edilmesini isteyen Küresel BAK üyeleri, askerlerin şiddet eğilimlerinin bölgede baskı ve taciz ortamı yarattığını söylediler.Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK), 1954 yılında faaliyete geçen Adana İncirlik’teki ABD askeri üssüne ilişkin 5755 sayılı ‘Gizli Kararname’nin uzatılmasını protesto etti.

Barış aktivistleri, Bakanlar Kurulu’nun her yıl 23 Haziran günü otomatik olarak yenilediği kararnamenin halka açıklanmasını ve iptal edilmesini talep etti.Küresel BAK Yönetim Kurulu üyesi Bülent Aydın, İncirlik Üssü’nün “silahlanmanın en büyük merkezlerinden biri olduğunu” belirterek, “Son günlerde yaşanan çatışmalar açısından da üssün kapatılması gerektiğini” dile getirdi.

Galatasaray meydanında, “Bölge haklarının düşmanı İncirlik üssü kapatılsın” afişi açan barış aktivistleri adına basın açıklamasını okuyan Küresel-BAK’tan Faruk Sevim, “2003′ten beri her yıl yenilenen gizli kararnamenin içeriği kamuoyuyla paylaşılsın” dedi.

“İncirlik Üssü’nde 90 adet nükleer başlık var”

İncirlik Üssü’nde 1998’den beri 90 adet B-1 tipi nükleer başlık bulunduğunu, bunların her birinin, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan bombalardan dokuz kat daha fazla tahrip gücüne sahip olduğunu söyleyen Sevim, sözlerini şöyle sürdürdü:”İçinde binlerce asker, ağır silahlar ve bombalar dolu. İncirlik Üssü’nde neler oluyor? Üs’te kaç ABD askeri var? Üs’te kaç adet nükleer başlık var? Bu nükleer başlıkların kaçı her an kullanıma hazır durumda? Bunlar yıllardır halktan gizleniyor.””ABD askerleri İncirlik’te hangi yasa çerçevesinde görev yapabiliyor? İncirlik Üssü ABD’nin Irak ve Afganistan işgallerinde nasıl bir rol oynadı? Üssü işgalcilere kullandıran gizli kararname 7 yıldır her 23 Haziran’da neden otomatik olarak neden uzatılıyor. ABD askerlerine izin veren bu kararnameden bırakın halkı, TBMM’deki milletvekillerinin haberi var mı?”

“Kararname hukuk dışıdır”

Üsle ilgili kararnamenin “hukuk dışı” olduğunu belirten Sevim, üssün; Irak Savaşı’nda, ABD’nin en büyük “askeri kıtalarının yer değiştirme yeri” olarak kabul edildiği söyledi:

“İncirlik Üssü, ABD’nin kanlı Irak işgalinin en önemli lojistik merkezidir. 1990 Körfez Savaşında, 2001’den itibaren Afganistan ve Irak işgallerinde ana üs olmuştur.”

“Üs, bölge halkı için baskı ve taciz ortamı yaratıyor”

İncirlik Üssü’nün bulunduğu bölge için başka tehditler de içerdiğini ifade ederek, “Halkların kardeşliğini ve barışı tehdit eden İncirlik Üssü kapatılmalıdır” diyen Sevim, şöyle konuştu:

“Tüm askeri üsler gibi İncirlik Üssü de askerlerin şiddet eğilimleri nedeniyle, bölgede yaşayan insanlara yönelik, özellikle de kadınlar üzerinde bir baskı ve taciz ortamı yaratmakta, özel yasal düzenlemelerle korunduğu için, bulundukları çevre ve toplum üzerinde, suç, saldırganlık, asayiş sounlarına yol açmaktadır.”

İnsan hakları aktivistleri Hakan Tahmaz, Tayfun Mater ve Celal Başlangıç’ın da katıldığı eylem, “İncirlik Üssü kapatılsın”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarıyla sona erdi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.