Savaşa Hayır! Kampanyası Basında Çıkanlar

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bianet – 20.03.2008 – “Afganistan’a Asker Talebi Sınır Ötesi Operasyonun Bedeli”

http://www.bianet.org/bianet/kategori/kriz/105740/afganistana-asker-talebi-sinir-otesi-operasyonun-bedeli

Küresel BAK’tan Önen: ABD sınır ötesi operasyon karşılığında Türkiye’den Afganistan işgaline ve olası İran harekatına destek istiyor.

Kerem MORGÜL

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) Yürütme Kurulu üyesi Yıldız Önen, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kuzey Atlantik Savunma Paktı (NATO) üyeleri ve Türkiye’den talep ettiği Afganistan’a ilave asker desteğini bianet’e değerlendirdi.“ABD hükümeti Afganistan’ı seçim kozu olarak kullanmak istiyor”

Afganistan’daki durumu “büyük bir kaos” olarak niteleyen Önen’e göre ABD hükümeti Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi Parti’ye puan kazandırmak istiyor:

“Afganistan, askeri müdahale ve işgal yoluyla bir ülkeye düzen ve istikrar getirilemeyeceğinin acı bir kanıtı oldu. Bugün Afganistan’da çok büyük bir karmaşa yaşanıyor. İşgal güçleri işin içinden çıkamaz hale geldi. Bush hükümeti Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Afganistan’a bir ölçüde düzen getirebilmek istiyor. Böylece seçimlerde Afganistan ‘zaferi’ bir koz olarak kullanılacak. Bu amaçla NATO’dan ilave asker desteği istiyorlar.”

“Sınır ötesi operasyonun diyeti”

Önen, Türkiye’den beklenen desteğin Kuzey Irak’a yapılan sınır ötesi operasyonun karşılığı olarak görülmesi gerektiğini de vurguladı:

“Ali Babacan Afganistan Dışişleri Bakanı Rengin Spanta’yla dün yaptığı görüşmede Türkiye’deki teröre karşı mücadeleyle Afganistan’daki teröre karşı mücadele arasında bir denge kurmak istediklerini söyledi. Bu son derece çarpıcı bir açıklama. ABD uzun süre Türkiye’nin Kuzey Irak’a askeri müdahalesine izin vermedi. Son birkaç ayda bu iznin verilmiş olması kuşku uyandırmıştı. Maalesef, gelişmeler bu kuşkuların doğru olduğunu düşündürtüyor. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in Türkiye ziyaretinin nedenlerinden birisi de bu. Buna İncirlik Üssü’ndeki tadilatı da ekleyin. Tüm bunlar sınır ötesi operasyonun bedeli olarak hem Afganistan’da hem de olası bir İran operasyonunda Türkiye’nin desteğinin söz konusu olacağını akla getiriyor.”

“Karar çıkarsa Büyükanıt ‘Hayır’ diyemez”

Babacan’ın sözleriyle Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın daha önce yaptığı aksi yöndeki açıklamalar arasındaki çelişkiyi de sorduğumuz Önen şöyle yanıt verdi:

“Babacan sınır ötesi operasyondan bir gün önce ‘Irak’a harekat olabilir’ demişti oldu. Babacan’ın sözleri sadece kendisini bağlamıyor, ülkeler arasındaki görüşmeleri yansıtıyor. Karar çıkarsa Büyükanıt çok da karşı çıkamaz. Kısacası önümüzdeki dönem hem dünyadaki hem de Türkiye’deki savaş karşıtları için çok zor geçecek. Afganistan’a ilave asker gönderilmesi hem gidecek askerler hem de Afganistan halkı için daha fazla kan ve katliam demek. Buna karşı çıkmak gerekiyor.” (KM/GG)

Bianet – 24.03.2008 – Dick Cheney Bugün Ankara’da

http://ww.bianet.org/bianet/kategori/bianet/105801/dick-cheney-bugun-ankarada

Barış savunucuları, ABD Başkan Yardımcısı Cheney’in ziyaretinin Türkiye’yi Afganistan’da süren savaşa ve İran’a yönelik olası bir saldırıya dahil etmeyi amaçladığını söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Ortadoğu turu kapsamında bugün Ankara’ya geliyor.

Cheney öğle saatlerinde önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşecek.

Barış savunucuları, Cheney’in ziyaretinin Türkiye’yi Afganistan’da süren ve İran’a yönelik olası bir saldırıya dahil etme amacını taşıdığını söylemişti.

İncirlik askeri üssünün kısa bir süre önce tadilata alındığını hatırlatan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel-BAK) Yürütme Kurulu üyesi Yıldız Önen, “Tüm bunlar sınır ötesi operasyonun bedeli olarak hem Afganistan’da hem de olası bir İran operasyonunda Türkiye’nin desteğinin söz konusu olacağını akla getiriyor” demişti.

Cumartesi günü Kudüs’e giden Cheney, Ramallah’ta Filistinli yöneticilerle görüştükten sonra İsrail hükümetiyle de görüşmelerde bulundu.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, görüşmelerde İran’ın “nükleer kapasitesini artırmasının bölgenin ve dünyanın istikrarını tehdit ettiğini” söyledi.

Filistinli yetkililerse Cheney’den İsrail’e yerleşimleri genişletmeyi durdurması için baskı yapmasını istedi.

ABD yönetimi, Ortadoğu’da bir anlaşmaya varılması için baskı yapmayı sürdürüyor ve Cheney’in ziyareti de bu kapsamda geçekleşti. Daha önce Ocak ayında ABD Başkanı George Bush, Mart ayında da Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice bölgeye ziyarette bulunmuştu. (EÜ)

* Bu haberi NTVMSNBC, The Guardian ve The New York Times’dan derledik.

Bianet – 25.03.2008 – “Cheney Afganistan İçin Asker İstemedi”

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/105838/cheney-afganistan-icin-asker-istemedi

Cheney, Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’la görüştü. Görüşmelerin içeriği açıklanmadı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Ortadoğu turu kapsamında dün Ankara’ya geldi; daha sonra da İstanbul’a geçti.

Cheney, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. Görüşmelerin içeriğiyle ilgili bir açıklama yapılmadı.

Bununla birlikte, gazetelerde yer alan haberlere göre Cheney Afganistan’a asker gönderilmesi talebinde bulunmadı.

Cheney, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’la da görüştü. Büyükanıt da görüşmeyle ilgili açıklama yapmazken, “Afganistan’a asker göndermek devletin kararıdır” dedi.

Protestolar

Cheney’in ziyareti sırasında Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyeleri Ankara ve İstanbul’da protesto gösterisi düzenledi. Halkevleri üyeleri de İstanbul’da Cheney’i protesto etti.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel-BAK), hükümetten Cheney’in taleplerini geri çevirmesini ve görüşmelerin içeriğini tam olarak açıklamasını istemişti.

İran’a suçlama

CNNTürk’ün Beyaz Saray’a dayandırdığı habere göre Cheney, Ankara’daki temaslarının içeriği konusunda bilgi vermezken, İran’ı nükleer silah elde etmeye yönelik şekilde uranyum zenginleştirmeye çalışmak ve Ortadoğu’da barış çabalarını sabote etmekle suçladı.

Irak savaşında yaşamını yitiren ABD askerlerinin sayısının 4 bine ulaştığının hatırlatılması üzerine Cheney, kayıplardan üzüntü duyduklarını, ancak Amerikan ordusunun “gönüllü askerlerden oluştuğunu” söyledi.

Cheney, Demokrat Partinin başkan adayları Barack Obama ve Hillary Clinton’ı da, “sonrasını düşünmeden” Irak’tan asker çekmek istemekle eleştirdi.

Cheney, “Kürdistan’a da gitme fırsatını buldum. Bu, benim Kürdistan’a ilk ziyaretim oldu. Orada Başkan (Mesud) Barzani ile zaman geçirdim. Körfez Savaşı’nın sonunda ABD’nin oraya giderek Çekiç Güç operasyonunu kurması ve daha sonra da uçuşa yasak bölge oluşturmasıyla, Saddam Hüseyin’in etkisinden kurtarılan Irak’ın o bölgesinde neler olduğunu görmek, istisnai ve ilginç bir fırsattı” dedi.(EÜ)

Birgün – 25.03.2008 – Ziyarete çok sayıda protesto

http://www.birgun.net/bolum-56-haber-61348.html#haber_basi

İstanbul ve Ankara’daki sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler Dick Cheney’nin Ankara ziyaretini protesto etti. Cheney’in gelişini Galatasaray Lisesi önünde biraraya gelerek protesto eden İstanbul Halkevleri üyeleri ziyaretin konusunun TSK’nin sınır ötesi operasyonu, PKK’ye karşı mücadele ve Ortadoğu üzerine fikir alışverişi olarak açıklandığını, ancak bunun gerçeği yansıtmadığını belirtti. İstanbul Halkevi Başkanı Oya Ersoy, ziyaretin asıl gündeminin Afganistan’a asker talebi olduğunu savundu. Cheney’i, ‘Kan emici ABD emperyalizminin Karanlıklar Lordu’ olarak tanımlayan Türkiye Komünist Parti İstanbul İl Örgütü de, ziyaretin ABD’nin Ortadoğu’daki suçlarına daha fazla ortak olmasını istemeke ilgili olduğunu belirtti.

En Tehlikeli Politikacı

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu tarafından yapılan açıklamada, dünyanın en tehlikeli politikacısı olarak anılan Cheney’nin, geçtiğimiz hafta boyunca Ortadoğu’ya uğradıktan sonra Türkiye’ye geldiği hatırlatılarak, ‘bu hiç de hayırlı bir ziyaret değil’ denildi. Ufuk Koşar / Sevgim / Denizaltı / Merve Akgül

Yeni Asya – 25.03.2008 – Cheney niye geldi

http://www.yeniasya.com.tr/2008/03/25/haber/h1.htm

ABD Başkan Yardımcısı Cheney, Afganistan’a Türk askeri gönderilmesi, İran’a karşı yaptırımlar ve Irak konusunu görüşmek üzere Türkiye’ye geldi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, “ABD7nin bölge politikalarına destek istemeye gelen Cheney de tıpkı Bush gibi, bütün dünyanın gözü önünde Irak’ta, Afganistan’da işlenen savaş ve insanlık suçlarından sorumludur. Üstelik çantasında yeni insanlık suçlarına hazırlık planları var” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, çıktığı bölge turu çerçevesinde temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi. Cheney ve beraberindeki heyet, Esenboğa Havaalanında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Ankara Valisi Kemal Önal ve Merkez Komutanı Tuğgeneral Naci Özdemir tarafından karşılandı. Cheney’e, Türkiye ziyareti sırasında, eşi Lynne Cheney ve ABD Dışişleri Bakanlığında müsteşar yardımcısı olan kızı Elizabeth de eşlik etti.

ABD Başkan Yardımcısı, Türkiye’ye Niye Geldi?

KÜRESEL Barış ve Adalet Koalisyonu Sözcüsü Tayfun Mater, yaptığı açıklamada, “ABD’nin bölge politikalarına destek istemeye gelen Cheney de tıpkı Bush gibi, bütün dünyanın gözü önünde Irak’ta, Afganistan’da işlenen savaş ve insanlık suçlarından sorumludur. Üstelik çantasında yeni insanlık suçlarına hazırlık planları var” dedi. Cheney’nin, ABD desteğiyle yapılan Kuzey Irak operasyonları karşılığında Türkiye’den Afganistan işgaline ve muhtemel İran harekâtına destek istediğini savunan Mater, “İncirlik Üssü geçtiğimiz günlerde 7 haftalığına kapatılıp bakıma alındı. Bu hazırlığın ABD’nin İran’a yönelik planıyla bir ilgisi var. ABD’nin İran’a yönelik saldırı tehdidi sürüyor ve Cheney Türkiye’ye İran saldırısına destek istemek için geliyor. AKP hükümeti Ortadoğu’da savaş ve gerilim politikalarının parçası kesinlikle olmamalıdır” açıklamasında bulundu.

Cheney’ye ‘Go Home” Denildi

ABD Başkan Yardımcısı Cheney’in Türkiye ziyareti, bazı sivil toplum örgütleri tarafından Yüksel Caddesi’nde protesto edildi. Halkın Kurtuluş Partisi’nin gerçekleştirdiği ilk protesto eyleminde konuşan Ankara İl Başkanı Sait Kıran, Cheney’in Türkiye’ye “füze sistemi yerleştirme ve Afganistan’daki Türk askeri sayısının arttırılması” talepleriyle geldiğini iddia etti. Daha sonra DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, Yüksel Caddesi’nde Cheney’in Türkiye ziyaretine tepki gösterdi. Grubun dağılmasının ardından Haklar ve Özgürlükler Cephesi üyeleri de Cheney’in ziyaretini protesto etti.

Bianet – 04.04.2008 – “Füze Sistemi İran’a Saldırı Amaçlı Kullanılabilir”

http://bianet.org/bianet/kategori/siyaset/106137/fuze-sistemi-irana-saldiri-amacli-kullanilabilir?from=bulten

Küresel BAK’tan Önen, NATO zirvesinde üzerinde anlaşmaya varılan füze sisteminin İran’a saldırıda kullanılabileceğini savundu. Mater ise “Sıcak çatışma halinde Türkiye’ye mobil rampalar getirilebilir” dedi.

Kerem MORGÜL

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) Yürütme Kurulu Üyesi Yıldız Önen ve Sözcüsü Tayfun Mater, Romanya’nın başkenti Bükreş’te önceki gün (2 Nisan) başlayan NATO zirvesini bianet’e değerlendirdi.

Önen: Füze sistemi İran’a saldırıda kullanılabilir

Önen, zirvede kabul edilen füze kalkanı projesinin savunma amacının ötesinde İran’a yönelik bir saldırıda kullanılabileceğini savundu:

“İran’dan gelebilecek füze saldırılarına karşı bir savunma mekanizması olarak takdim edilen füze kalkanı projesi, gerçekte saldırı amaçlı kullanılabilir. Bunun en iyi örneği İncirlik üssü. Bu üssün de savunma amaçlı kurulduğu ileri sürülmüştü; oysa bugün Irak’a yönelik saldırılarda yoğun biçimde kullanılıyor. İran konusunda herkesin dikkatli olması lazım. Kasım 2008’de Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde İran’a saldırı yapılabilir.”

Mater: Sıcak çatışma çıkarsa Türkiye’ye mobil rampalar getirilebilir

Mater ise konu hakkında şöyle konuştu:

“Doğu Avrupa’ya sabit rampalar yerleştirmeyi düşünüyorlar. Maalesef bu kabul edildi. Gerekçe olarak İran’dan gelebilecek bir saldırı gösteriliyor. Rusya da ‘O zaman Doğu Avrupa’ya değil Türkiye’ye yerleştirin’ diyor. NATO ise olası bir saldırının ortalarda bir yerde karşılanması gerektiğini, Türkiye’nin İran’a çok yakın olduğunu, bir saldırı halinde buradan müdahale edilmesinin zor olduğunu iddia ediyor. Yine de Türkiye’ye de kurulacak gibi. Ya da sıcak bir çatışma ihtimali çıktığında mobil rampalar getirilebilir. Bu elbette Türkiye – İran ilişkilerine çok zarar verir.”

Önen: Afganistan’a giden asker savaşmak zorunda kalabilir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Afganistan’a muharip asker gönderilmeyeceği açıklamasına da değinen Önen şöyle konuştu:

“Gül lojistik amaçlı asker göndermekten, Afganistan’ın yeniden inşasına katkıda bulunmaktan bahsediyor. Halbuki Afganistan’ın yeniden inşa edilecek bir hali yok. İç savaş var, işgale karşı direniş var. Oraya asker gönderirseniz, ne olacağı belli değil. Ne amaçla olursa olsun asker gönderilmemeli.”

“Hegemonya Mücadelesi”

Önen ayrıca NATO zirvesinin büyük güçler arasındaki hegemonya mücadelesini ortaya çıkardığını ileri sürdü:

“ABD’nin Irak’a müdahalesi hegemonya mücadelesinin bir parçasıydı. Bugün artık Rusya’nın da bu mücadelede taraf olduğunu görüyoruz. Rusya gerek Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da kurulması planlanan üslere gerekse de Ukrayna ve Gürcistan’ın üyeliğine karşı çıkıyor. Bu girişimleri kendisine yönelik bir tehdit olarak algılıyor. Kısacası büyük güçler kapışıyor. Bu, barış için daha zor bir evreye girdimiz anlamına geliyor.”

Adana’da Amerikan üslerine karşı uluslararası toplantı

Öte yandan, İncirlik Üssü’nün Irak Savaşı’nın yükünün yüzde 70’ini çektiğini dile getiren Mater, üssün ABD tarafından kullanılmasına izin veren protokolün yenileneceği 23 Haziran’dan önce Adana’da Amerikan üslerine karşı uluslararası bir toplantı yapacaklarını bildirdi. (KM/GG)

Bianet – 14.04.2008 – Kadınlar ve Barış Savunucuları Bacca’yı Uğurladı

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/106306/kadinlar-ve-baris-savunuculari-baccayi-ugurladi

Sanatçı Bacca’nın cenazesi Dolapdere’den uğurlandı. Filiz Karakuş: “Bacca’nın yaşadığı tesadüf değil, kadına şiddet. Önlem şart.” Milletvekili Uras: “Barış aktivistleri Bacca’nın mücadelesini devam ettirecektir.”

Barış için çıktığı yolculukta Kocaeli’nin Gebze ilçesinde öldürülen Pippa Bacca adıyla tanınan İtalyalı sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo’nun cenazesi bugün (14 Nisan) Dolapdere’de barış aktivistleri, sanatçı, milletvekili ve feminist kadınların katımıyla uğurlandı.

“Seyahatteki Gelin” projesi kapsamında, İtalya’nın Milano kentinden sanatçı arkadaşı Silvia Moro’yla birlikte giydikleri gelinliklerle 8 Mart’ta yola çıkan Bacca otostop yaparak Tel Aviv’e ulaşmayı hedefliyordu.

Bacca’nın kızkardeşi Antoniatta Pascalino, annesi Elena Manzoni, Ufuk Uras, Bedri Baykam, Tayfun Mater, Filiz Karakuş, Şükran Şakir, Mehmet Demir, Nilgün Yurdalan, Müge Sökmen, Nimet Tanrıkulu, Nadire Mater ve Fadime Gök’ün de katıldığı uğurlamada “Sana söz, yolunu açacağız”, “Pippa Bacca’yı barış mücadelesinde yaşatacağız”, “Tacizci tecavüzcü erkek şiddetine hayır”, “Kadın cinayetleri ve tecavüzlerinde haksız tahrik indirimine son”, “Erkek egemenliği öldürüyor” dövizleri taşındı.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) adına basın açıklamasını Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili Uras okudu.

“Barış mücadeleni Filistin’e vardıracağız”

Uras Bacca’ya seslenerek “Sen yoksun, çok üzgünüz, barış için dayanışmamız senin hayatını korumamıza yetmedi. Ama Milano’dan başlayan yolculuğunu, bizler ve bizim gibi başka başka ülkelerde dünya barışı için mücadele edenler Filistin’e vardıracak” dedi

“Çok üzgünüz, Türkiye’de kadınların on yıllardır sürdürdükleri tacize, tecavüze, erkek şiddetine karşı mücadelenin henüz sonuca varmadığı bir dönemde senin yolun buraya düştü ve pek çok başka kadının acı sonuna ortak oldun. Keşke seni sakınabilseydik.”

“Barış isteyen kadınlar şiddete maruz kalıyor”

Bacca’nın cenazesini uğurlamaya katılanlardan Zeynep Özdal “Kadınlar zaten bu erkek egemen kültürde şiddete maruz kalıyor. Barış isteyen kadınlarsa iki kat fazla şiddete maruz kalıyor. Örneğin ‘barış’ diyen Kürt kadınları polis şiddetine maruz kalıyor. Kadına yönelik şiddet Bacca’nın değil hepimizin sorunu” dedi.

Kadınlar Bacca’yı “Kadınlar vardır, her yerde” diyerek uğurladı

Bacca’nın başına gelenlerin tesadüf olmadığını düşünen Filiz Karakuş ise “Bütün kadınların başına taciz, tecavüz, cinayet gelebiliyor. Bacca’nın başına gelenlerse barışa yapılan darbe ama esas olarak kadınların yalnız başına geceleri de, sokakta da dolaşamamalarından kaynaklı kadına şiddet meselesi. Önlem almak ve bizim de mücadele etmemiz lazım” dedi.

Sanatçı Baykam da Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) adına “Pippa Bacca ve Barış” başlıklı bir sergi düzenleyeceklerini açıkladı.

Kadınlar Bacca’yı “Kadın cinayetleri son bulsun, bağır herkes duysun” sloganını atarak, “Kadınlar vardır” şarkısını söyleyerek alkışlarla uğurladılar.

Bacca’nın kızkardeşi cenaze töreninin Milano’da cumartesi günü Bacca’nın yaşadığı mahallenin kilisesinde yapılacağını, ardından aile mezarlığına defnedileceğini aktardı. (EZÖ/TK)

Bianet – 14.04.2008 – Pippa Bacca’yı Bugün 14:30’da Harbiye’den Uğurlayalım…

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/106297/pippa-baccayi-bugun-14-30da-harbiyeden-ugurlayalim

ÖDP ve Küresel BAK, cenazesi bugün İtalya’ya gönderilecek olan Pippa Bacca’yı uğurlamak isteyenleri 14:30’da Harbiye’deki Hıristiyan cenazeevi önüne çağırdı, “Bu utanca karşı onun yanında olmak için”…

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) cenazesi bugün İtalya’ya gönderilecek olan Pippa Bacca’yı uğurlama çağrısında bulundu.

Saat 14:30’da Harbiye’de

Önceki gün Gebze’de ölü bulunan Pippa Bacca’yı uğurlamak isteyenler bugün saat 14:30’da Harbiye Elmadağ Caddesi’ndeki Divan Oteli’nin karşısında Dolapdere’ye inen yokuşun köşesindeki Özel Cenaze İşleri’nin önünde buluşacaklar.

ÖDP Genel Başkan Yardımcı Alper Taş, bianet’e “Barış mücadelesini yürüten, erkek şiddetine maruz kalmış bir kadın… Her açıdan yüreğimiz yanıyor, en azından Türkiy’enin demokrasi ve barış güçleri olarak bu utanca karşı onun yanında olalım” dedi.

Sanatçıların bildirisi

Pippa Bacca için dün Galata’daki BM Suma Sanat Galerisi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Çok sayıda sanatçı, sanat tarihçisi ve küratörle birlikte Bacca’nın birlikte yola çıktığı Silvia Moro’nun da katıldığı toplantıda, sanatçı örgüt, insiyatif ve galerilerinin ortak imzasıyla bir bildiri okundu.

Radikal’in haberine göre Pippa Bacca ve Silvia Moro’nun bölgemizin içinde bulunduğu sürekli savaş durumuna karşı gelinliklerle Türkiye’ye geldiklerini, İstanbul sanat ortamının onları karşıladığını anlatan sanatçılar, “ülkemizde konuk olan Pippa Bacca’nın öldürülmesi” olayının gündemde tutulmasını istediler.

Sanat dünyasından yüzlerce ismi temsil eden Uluslararası Sanat eleştirmenleri Derneği Türkiye Şubesi, Avrupa Kültür Derneği, Lambda, Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği, Galeri Nev, Hafriyat, Apartman Projesi, Maçka Sanat Galerisi gibi kuruluşların imzasını taşıyan bildiri şöyle sona eriyor:

“Türkiye ‘de her gün kadınlar erkekler tarafından öldürülmektedir. Bu kadınları yok etme kararlılığının arkasındaki ilkel erkekegemen düzenin karanlığı ülkenin üzerine çökmüştür. Pippa Bacca bu sapkınlığın son kurbanlarından birsidir. Sanat ortamı derin bir üzüntü ve infial içindedir. Bu olayı unutturmayacağız ve gereken eylemlerimizi sürdüreceğiz. Pippa Bacca’nın ailesine başsağlığı diliyoruz. Uluslararası sanat ortamından Pippa’yı koruyamadığımız için özür diliyoruz.” (NZ)

Haber34 – 14.04.2008 – Pippa Bacca’yı Savaş Karşıtları Uğurluyor

http://www.haber34.com/pippa-baccayi-savas-karsitlari-ugurluyor-3560-haberi.html

Dünya barisina katki amacli bir sanatsal performans gerceklestirmek icin uzerinde beyaz gelinlik ile Filistin’e gitmek uzere Italya’nin Milano kentinden 8 Mart 2008 gunuyola cikan ve ulkemizde öldürülen Pippa Bacca’yi İstanbul’dan Savaş Karşıtları uğurluyor.

Dünya barisina katki amacli bir sanatsal performans gerceklestirmek icin uzerinde beyaz gelinlik ile Filistin’e gitmek uzere Italya’nin Milano kentinden 8 Mart 2008 gunu yola cikan ve ulkemizde kaybolan Pippa Bacca’nin (Giuseppina Pasqualino di Morineo); Gebze7de tecavuz edilip olduruldugu ortaya cikti.

Barisa ve insanlara guvenilmesi gerektigini kanitlamak icin, 5 ulkeyi otospop yaparak gectikten sonra Turkiye’de oldurulen Pippa Bacca’nin cenazesi 14 Nisan Pazartesi gunu ulkesi Italya’ya gonderilmek uzere Istanbul’dan yola cikacak.

Kuresel Baris ve Adalet Koalisyonu üyeleri Pippa Bacca’yi İstanul’dan uğurlamak üzere bugün cenaze evinin onunde olacakalrını duyurdular.

Kuresel Baris ve Adalet Koalisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamda Savas, siddet ve barbarlik degil baris ve insanlik kazanacak. Dunyanin butun bariscilari kardestir.Pippa Bacca’yi unutmayacagiz! denildi.

Milliyet – 15.04.2008 – O artık tüm dünyanın barış güvercini oldu

http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=guncel&ArticleID=517084&Date=15.04.2008&ver=97

İtalya Başkonsolosluğu önünde bir konuşma yapan CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Ayça Betül Kını, “Pippa, ölümüne üstlendiği barış yürüyüşünü, hafızalardan asla silinmeyecek bir finalle tamamladı” dedi

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde cinayete kurban giden ‘Pippa Bacca’ ismiyle tanınan İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo’nun cenazesi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ile Mor Çatı’ya üye bir grup tarafından ülkesine uğurlandı.

Di Marineo’nun anısına İtalya’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde de bir taziye köşesi oluşturuldu. Başkonsolosluk binası önünde dün 12.00’de bir açıklama yapan CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Ayça Betül Kını, ‘Barış Gelinimiz’ diye nitelendirdiği Bacca anısına kadın, insan ve dünya vatandaşı olmanın verdiği sorumlulukla toplandıklarını söyledi.

Alçakça işlenen bir cinayet yüzünden siyahlar giymek zorunda kaldıklarını belirten Kını, “Barış gelinimiz olan Pippa Bacca’nın barış yolculuğu sanıldığı gibi yarım kalmadı. Pippa, ölümüne üstlendiği barış yürüyüşünü, hafızalardan asla silinmeyecek bir finalle tamamladı. O sadece İtalya’nın değil, Türkiye’nin ve tüm dünyanın barış güvercini oldu. Biz Cumhuriyet kadınları olarak, dünyayı savaştan ve şiddetten arındırmak için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Sen huzur içinde uyu, seni hiç unutmayacağız” dedi.

Bacca’nın kız kardeşi Antonietta Pasqualino da, Türkiye’de çok büyük bir sevgi ve yardım gördüğünü belirterek, “Bu da gösteriyor ki Pippa’nın yolculuğu işe yaradı” diye konuştu.

Alkışlarla…

Bacca’nın cesedinin bulunduğu özel cenaze hizmeti veren şirketin Dolapdere’deki merkezinin önünde de Küresel BAK, ÖDP ve Mor Çatı üyeleri buluştu. 100 kişilik topluluk, Bacca’nın fotoğraflarıyla “Pippa Bacca’nın barış mücadelesini yaşatacağız”, “Tacizci, tecavüzcü, erkek şiddetine hayır” yazılı dövizler ve “Barış” yazılı flamalar taşıdı. ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, “Sevgili Pippa, şimdi burada barış bayraklarımızla seninleyiz. Barış için, adalet için, insanlık için buradayız. Savaşsız ve şiddetsiz bir dünya için buradayız” dedi.

Bacca’nın kardeşi Antonietta Pasqualino da sorular üzerine, “Başbakan’a ve bütün Türk halkına çok teşekkür ediyorum. Umarım bundan sonra Türkiye’ye böyle trajik bir olay yüzünden değil, güzel bir tatil için gelirim” dedi.

Pasqualino, sanatçı için cenaze töreninin cumartesi günü Milano’da gerçekleştirileceğini söyledi. Tabutun üzerine yeşil bir örtü örtülürken, Pasqualino da kardeşinin çok sevdiği yeşil renkli bir fular taktı. Bacca’nın cenazesi daha sonra alkışlarla ve sloganlarla ülkesine uğurlandı.

Gül’den telefonla başsağlığı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’ya telefon açarak Di Marineo için başsağlığı diledi. Gül’ün, “Bir barış elçisi olması üzüntümüzü daha da artırmıştır” dediği, Napolitano’nun da Türk halkı ve yöneticilerinin olay karşısında gösterdiği hassasiyet nedeniyle teşekkür ettiği öğrenildi.

Adına sergi düzenlenecek

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) yazılı bir açıklama yaparak, İtalyan sanatçı Pippa Bacca cinayetini kınadı. Yapılan açıklamada, UPSD olarak Bacca adına İtalyan Kültür Ateşeliği’yle temasa geçilerek, her ülkeden bir sanatçının katılımının sağlanacağı “Pippa Bacca ve Barış” adlı uluslararası bir sergi düzenleneceği belirtildi.

NTV-MSNBC – 15.04.2008 – Pippa için annesi ‘yeşil yas töreni’ hazırlıyor

http://www.ntvmsnbc.com/news/442801.asp

Annesi, cenaze törenini sanat performansına dönüştürmek için hazırlıklara başladı. Vejetaryen olan ve sadece yeşil giyen kızı için yeşil tabut isteyen anne, törende herkesin yeşil giymesini istiyor.

İSTANBUL-MİLANO – Pippa Bacca için İstanbul’da özel bir cenaze şirketin Dolapdere’deki merkezi önünde düzenlenen törenle, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Mor Çatı üyeleri ve ÖDP’liler tarafından uğurlandı. Ablası Antonietta Pasqualino, Türk halkına ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini iletirken, “Umarım güzel bir tatil için buraya gelirim” dedi. İstanbul’dan tabutuna yeşil örtü örtülerek, alkışlarla uğurlanan Pippa için, annesi de Milano’da “yeşil cenaze töreni” hazırlıyor.

Burada basın açıklaması yapan ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, “Sevgili Pippa, şimdi burada barış bayraklarımızla seninleyiz. Barış için, adalet için, insanlık için buradayız. Savaşsız ve şiddetsiz bir dünya için buradayız” dedi.

Güle Güle Pippa

Barış için dayanışmanın, Bacca’nın hayatını korumaya yetmediğini ifade eden Uras, çok üzgün olduklarını belirterek,

“Türkiye’de kadınların 10 yıllardır sürdürdükleri tacize, tecavüze, erkek şiddetine karşı mücadelenin henüz sonuca varmadığı bir dönemde senin yolun buraya düştü ve bu ülkedeki pek çok kadının acı sonuna ortak oldun’ diye konuştu. Dünyanın başka yerlerinde, başka erkeklerin kadınlara aynı şeyleri yapabileceklerini söyleyerek kendilerini avutamayacaklarını vurgulayan Uras, şöyle devam etti:

“Seni, burada bizim dilimizi konuşan ve aramızda yaşayan biri öldürdü. Bunun sorumluluğunu taşıyoruz. Kadınlara karşı şiddetin bu ülkeden bütünüyle silineceği güne kadar da bu sorumluluğumuzu yerine getirmek için

çaba göstereceğimize söz vermemiz, umarız buradaki ve ülkendeki hemcinslerinin acısını bir nebze olsun azaltabilir. Filistin’de, Türkiye’de ve bütün dünyada insanları barışa teşvik etmek için giydiğin gelinlik Türkiye’deki barış hareketinin simgelerinden biri olsun. Senin gidişin, özellikle bu ülkede tecavüze, tacize ve şiddete karşı yürüttükleri mücadelede kadınları daha kararlı kılacak. Güle güle Pippa.”

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam da, Bacca’nın Türkiye’de uğradığı saldırı sonucu yaşamını kaybetmesinin tüm ülkeyi ve

Türk sanat ortamını derinden yaraladığını belirterek, “Bir kültür elçisinin, üstelik evrensel barış projesine imza atan uluslararası sanatçının topraklarımızda güven, sevgi ve dostluk ilişkisi içine girmek istediği ortamda bu şekilde hain bir cinayete kurban gitmiş olması, tüm duyarlı Türk vatandaşlarınca lanetlenen bir alçaklıktır” dedi.

Başbakan ve Türk Halkına Teşekkür

Törene katılan Pippa’nın ablası Antonietta Pasqualino da, düşüncelerinin sorulması üzerine “Türk halkına gösterdiği bu yakınlıktan ve ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Söyleyeceklerimin hepsini söyledim. Şu an Pippa’yı İtalya’ya götürmem gerekiyor” diye konuştu.

Sanatçı için cenaze töreninin Cumartesi günü Milano’da, büyüdüğü mahalledeki kilisede gerçekleştirileceğini söyleyen Pasqualino, “İtalya’da Türkler’i suçlayacaklar, sizin buna bir cevabınız var mı?” şeklindeki bir soru üzerine “Bu konuda öyle düşünmüyorum” yanıtını verdi.

Tabutun üzerine yeşil bir örtü örtüldüğünü ve kendisinin de yeşil bir fular taktığını hatırlatan ve bunun bir anlamı olup olmadığını soran bir gazeteciye de Pasqualino, yeşilin, kardeşinin tercih ettiği bir renk olduğunu söyledi.

Ablası: Umarım Güzel Bir Tatil İçin Gelirim

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün olay için özür dilediğini belirten ve bundan haberi olup olmadığını” soran bir gazeteciye de Pasqualino, “Başbakana ve bütün Türk halkına çok teşekkür ediyorum. Umarım bundan sonra Türkiye’ye böyle trajik bir olay yüzünden değil, güzel bir tatil için gelirim” diye konuştu.

Bacca’nın cenazesi daha sonra alkışlarla ve “Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun” sloganlarıyla, “Pippa Bacca’nın barış mücadelesini yaşatacağız”, “Tacizci, tecavüzcü, erkek şiddetine hayır” yazılı dövizler ve “Barış” yazılı flamalarla uğurlandı.

Annesi İtalya’da Özel Tören Hazırlıyor

Bacca’nın cenazesi, bu akşam Atatürk Havalimanı’ndan uçakla ülkesine götürülecek. Pippa Bacca’nın 4 kızkardeşi ve annesi, cenaze törenini sanat performansı haline getirmek için harekete geçti.

Pippa’nın 13 yıldır vejetaryen olduğunu ve “Barış Gelini” projesinde giydiği beyaz gelinlik dışında, sadece yeşil renkte giysiler giydiğini söyleyen anne, İtalya’da yas kurallarının yeşil renkte tabuta izin vermemesine tepkili.

Acılı anne, kızının tabutunun yeşil renkte olmasını isterken, Milanoluları da cenaze töreninde yeşil giyinmeye, yeşil mumlar yakmaya çağırdı.

İtalya’nın en çok tartışılan sanatçılarından olan ve genç yaşta hayata veda eden Piero Manzoni’nin kızkardeşi olan anne Elena Manzoni, kızının ismini yaşatmak için bir sergi hazırlayacaklarını da açıkladı.

Anne Manzoni, serginin en önemli parçasının ise, kızının barış için yola çıkarken giydiği gelinlik olacağını belirtirken, Türk halkına kendilerine gösterilen yakınlık nedeniyle teşekkür ettiğini de vurguladı.

Radikal – 15.04.2008 – Güle güle Pippa Bacca

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=253051

Gebze’de tecavüz edilip öldürülen Bacca’nın cenazesinde erkek şiddetini protesto eden sloganlar atıldı. ÖDP lideri Uras ‘Giydiğin gelinlik Türkiye’deki barış hareketinin simgelerinden biri olsun’ dedi. Gebze Belediye Başkanı: Adına barış anıtı yapmayı düşünüyoruz.

İSTANBUL/İZMİT – 8 Mart günü üstünde beyaz bir gelinlikle sanatçı arkadaşı Silvia Moro’yla ‘dünya barışı’ için çıktığı yolculuğu Gebze’de vahşi bir şekilde son bulan ‘Pippa Bacca’ dün ‘barış bayrakları’, alkışlar ve ‘özürle’ memleketine ve son yolculuğuna uğurlandı.

Sanat dünyasında ‘Pippa Bacca’ olarak tanınan İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino diMarineo ve arkadaşı Moro ‘dünya barışına sanatsal bir etkinlikle’ katkı sunmak için Milano’dan gelinlikle yola çıkmıştı. Hedefleri Filistin’di. Otostopla yaptıkları yolculuğun amacı ‘insanların güvenilir olduğunu’ göstermekti. Ama dünya güvenilmez, hayat acımasızdı. ‘İtalyan gelin’den 31 Mart’tan itibaren haber alınamadı. 12 Nisan’da Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ölü olarak bulundu. Tecavüze uğramıştı.

‘Sorumluluğunu taşıyoruz’

Bacca’yı memleketine savaş karşıtları uğurladı. ÖDP, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) ve Mor Çatı üyeleri özel cenaze hizmeti veren şirketin Dolapdere’deki merkezinde toplandı. Ellerinde Pippa Bacca’nın fotoğraflarıyla ‘Pippa Bacca’nın barış mücadelesini yaşatacağız’, ‘Tacizci, tecavüzcü, erkek şiddetine hayır’ yazılı dövizler ve ‘Barış’ yazılı flamalar vardı. Basın açıklamasını ÖDP lideri Ufuk Uras yaptı: “Seni, burada bizim dilimizi konuşan ve aramızda yaşayan biri öldürdü. Bunun sorumluluğunu taşıyoruz. Kadınlara karşı şiddetin bu ülkeden bütünüyle silineceği güne kadar da bu sorumluluğumuzu yerine getirmek için çaba göstereceğimize söz vermemiz, umarız buradaki ve ülkendeki hemcinslerinin acısını bir nebze olsun azaltabilir. Filistin’de, Türkiye’de ve bütün dünyada insanları barışa teşvik etmek için giydiğin gelinlik Türkiye’deki barış hareketinin simgelerinden biri olsun. Senin gidişin, özellikle bu ülkede tecavüze, tacize ve şiddete karşı yürüttükleri mücadelede kadınları daha kararlı kılacak. Güle güle Pippa.”

Yeni Şafak – 15.04.2008 – 15.Türkiye’ye tatile gelmek istiyorum

http://yenisafak.com.tr/gundem/?t=15.04.2008&c=1&i=111426

Gebze’de öldürülen sanatçı Bacca, yeşil bir tabutla İtalya’ya uğurlandı. Ablası Marine, kendisine gösterilen yakınlık için teşekkür ederken, “Umarım artık Türkiye’ye güzel bir tatil için gelirim” dedi.

Barış mesajı vermek için beyaz gelinlikle Filistin’e gitmek üzere İtalya’nın Milano şehrinden yola çıkan ancak Gebze’de tecavüz edilerek öldürülen İtalyan sanatçı Pippa Bacca’nın cenazesi Dolapdere’deki morgdan alınarak Atatürk Havalimanı’na götürüldü. Bacca, Milano’da yaşadığı mahallede bulunan kilisede Cumartesi günü yapılacak törenin ardından defnedilecek.

Cenazeyi almak için morga gelen Bacca’ın ablası Antonietta Pasqualino di Marineo ile yakınlarına, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Küresel BAK ile Mor Çatı üyeleri de destek verdi.

Başbakan’a Teşekkür

Marineo cinayetten dolayı Türkiye suçlamadıklarını tekrarlarken, “Türk halkını ve Türkiye’yi suçlamıyorum. Başbakan’a ve Türk halkına gösterdiği bu yakınlıktan ve ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Söyleyeceklerimin hepsini söyledim. Şu an Pippa’yı İtalya’ya götürmem gerekiyor. Umarım bundan sonra Türkiye’ye böyle trajik bir olay yüzünden değil, güzel bir tatil için gelirim” diye konuştu.

Yeşil Örtüyle Uğurlandı

Marineo, proje kapsamındaki gelinlik dışında hep yeşil renk elbiseler giyen Bacca’nın tabutunun üzerindeki yeşil örtü ve kendisinin taktığı yeşil fular için ise “Yeşil kardeşimin tercih ettiği bir renkti” ifadesini kullandı. Bacca’nın cenazesi uçağa alınırken Bacca’nın kız kardeşi Marineo, valiliğin özel izniyle VIP Salonu’ndan geçiş yaptı.

Mesajı Gebzeli İletecek

Bacca’nın öldürülmesinden dolayı çok üzüldüklerini ifade eden Gebze Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan özür amacıyla bir şeyler yapmak istediklerini söyledi. Pehlivan, “Ailesine ve İtalyan Başkonsolosluğu’na özür ziyaretinde bulunmak, sanatçının sürdürdüğü barış yolculuğunu devam ettirmek ya da Gebze’ye bir anıt dikmek gibi düşüncelerimiz var” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Bacca’nın ailesini en kısa zamanda tatil için Türkiye’ye davet edeceğini söyledi.

Katil Terk Edildi

Bu arada Bacca’nın katil zanlısı Murat Karataş’ın 9 yıldır imam nikahıyla birlikte yaşadığı öğrenilen T.K, evi terk etti. T.K’nin Karataş’ın ilk eşinden boşanmadığını bilmediği, basındaki haberler üzerine evi terk ettiği öğrenildi.

Güle Güle Pippa

Pippa Bacca’nın cenazesinin bulunduğu Dolapdere’deki morgun önünde konuşan Ufuk Uras barış için dayanışmanın Bacca’nın hayatını kurtarmaya yetmediğini söyledi: “Sevgili Pippa, barış bayraklarımızla seninleyiz. Barış için, adalet için, insanlık için buradayız. Savaşsız ve şiddetsiz bir dünya için buradayız. Sen yoksun çok üzgünüz. Güle güle Pippa.”

Yine Tecavüz İddiası

Pippa Bacca’nın vahşice öldürülmesiyle Türkiye gündemine oturan Gebze’de dün yeni bir tecavüz iddiası daha ortaya atıldı. Arama bahanesiyle bir konuta giren biri polis memuru iki kişinin, ev sahibinin birlikte yaşadığı kadına tecavüz ettikleri iddia edildi. Ev sahibinin şikayeti üzerine gözaltına alınan polis memuru Bilal Köse ile Kenan Karabaş, Gebze Adliyesi’ne çıkarıldı. Savcılık tarafından Nöbetçi Mahkemeye sevk edilen iki zanlı tutuklanarak cezaevine kondu.

Bianet – 16.04.2008 – Uras, Aydın, Çalışlar: Erkekler Erkek Şiddetini Konuşmalı

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/106347/uras-aydin-

Ufuk Uras, Bülent Aydın ve Oral Çalışlar erkeklerin kadına yönelik erkek şiddetiyle, erkek egemen kültürle hesaplaşmaya girmeleri gerektiğinde hemfikir, “Taciz ve tecavüze kadınlar kadar erkekler de itiraz etmeli” diyorlar.

Nilüfer ZENGİN

Pippa Bacca ne ilkti ne de son oldu. “Erkek şiddeti üzerine söyleyecek sözleri olmalı” diye Ufuk Uras, Bülent Aydın ve Oral Çalışlar’la “kadına yönelik erkek şiddetini” konuştuk. Bu konuda düşüncelerini paylaşmak isteyen erkekler bianet’e yazabilirler…

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) yürütme kurulu üyesi Bülent Aydın “Henüz kadınlar kadar tacizin, tecavüzün acısını içimizde hissetmiyoruz. Bunca sene yaşadığımız empati ve aydınlanma, tedavi sürecine rağmen henüz çok fazla mesafe almadık” diyor:

“Erkek olmak sağcı ve solcu olmak, zengin ve fakir olmak, işçi ve patron olmaktan başka bir şey. Erkek şiddetine karşı, erkeklerin kadınlar kadar tavır alması gerektiği açık.”

“Kadınlar tarafından eğitiliyoruz”

“Bacca için düzenlediğimiz uğurlama töreninde feministler törende erkek şiddetine karşı sloganlar attılar. Orada da gözlendi, sözkonusu erkek şiddeti olduğunda daha çok kadınların ses çıkarması bekleniyor.”

“Oysa erkek şiddeti önce erkeklerin üzerine gitmesi gereken bir sorun. Meclis’te tacize tecavüze yumuşak bakan yasaları erkekler çıkarıyor. Erkek şiddetine zemin oluşturulan yaygın medya haberlerini, reklam spotlarını ağırlıkla erkekler üretiyor.”

“Toplumsal mücadelede etkin olan, ben de dahil, farklı erkekleri sözkonusu edersek, orada erkekler birlikte mücadele ettiğimiz kadınların kafasıyla eğitilme aşamasında olduğumuzu düşünüyorum. Ana mesajı taciz tecavüz olan etkinliklere erkeklerin çok hevesli ve yoğun bir şekilde katıldığı söylenemez.”

“Bu mesele ötekileştirilemez”

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul milletvekili Ufuk Uras “Kadına yönelik şiddetin sorumlusu erkek egemen zihniyet olduğundan erkeklerin kendileriyle yüzleşmeleri gerekiyor. Bunun zemini nasıl olur, nasıl örgütlenilir üzerine kafa yormak lazım” diyor:

“Bacca’nın öldürülmesi geçiştirilecek birşey değil. Böyle bir yüzleşmenin tam da zamanı…

“Kadınların duyarlıklarını paylaşmak, erkek kimliğiyle bir odak oluşturmak için adım atmak gerekir… Bu meseleye ötekileştirmeyle bakılamaz, bu kadınlara ait mesele gibi görülemez. Burada bir kurban ve suçlu ilişkisi var. O da şahsi bir suçlululuk değil.”

Erkeklerin kendi yarattıkları kültürle mücadele etmeleri gerek

Gazeteci- yazar Oral Çalışlar “Kadının bir cinsel nesne olarak kabul edildiği toplumlardaki kültürle mücadele etmek gerektiğini” söylüyor.

“Gördüğü kadının üzerine saldırmak erkek egemen kültürün parçasıdır, erkeklerin bir kısmı yapar bunu… Hiç araba kullanan bir kadın yolda otostop çeken bir erkek görse ben buna nasıl tecavüz ederim diye düşünür mü….”

“Bu olaya kadınların önce tepki göstermesi normal çünkü kadın cinsi tehdit altında, ilk başta kendilerini baskı altında hissediyorlar. Erkeklerin ise kendi yarattıkları kültürle hesaplaşarak buna karşı çıkmaları gerekiyor. Erkekler bunu bir etik mesele olarak, toplumu zehirleyen bir konu olarak görüyorlar, tabii çok köklü bir erkek egemen zihniyeti sorgulamak zor ancak adi ve vahşice bir cinayete bütün erkekler tepki gösterirler…” (NZ/GG)

Bianet – 16.04.2008 – Uras, Aydın, Çalışlar: Erkekler Erkek Şiddetini Konuşmalı

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/106347/uras-aydin-

Ufuk Uras, Bülent Aydın ve Oral Çalışlar erkeklerin kadına yönelik erkek şiddetiyle, erkek egemen kültürle hesaplaşmaya girmeleri gerektiğinde hemfikir, “Taciz ve tecavüze kadınlar kadar erkekler de itiraz etmeli” diyorlar.

Nilüfer ZENGİN

Pippa Bacca ne ilkti ne de son oldu. “Erkek şiddeti üzerine söyleyecek sözleri olmalı” diye Ufuk Uras, Bülent Aydın ve Oral Çalışlar’la “kadına yönelik erkek şiddetini” konuştuk. Bu konuda düşüncelerini paylaşmak isteyen erkekler bianet’e yazabilirler…

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) yürütme kurulu üyesi Bülent Aydın “Henüz kadınlar kadar tacizin, tecavüzün acısını içimizde hissetmiyoruz. Bunca sene yaşadığımız empati ve aydınlanma, tedavi sürecine rağmen henüz çok fazla mesafe almadık” diyor:

“Erkek olmak sağcı ve solcu olmak, zengin ve fakir olmak, işçi ve patron olmaktan başka bir şey. Erkek şiddetine karşı, erkeklerin kadınlar kadar tavır alması gerektiği açık.”

“Kadınlar tarafından eğitiliyoruz”

“Bacca için düzenlediğimiz uğurlama töreninde feministler törende erkek şiddetine karşı sloganlar attılar. Orada da gözlendi, sözkonusu erkek şiddeti olduğunda daha çok kadınların ses çıkarması bekleniyor.”

“Oysa erkek şiddeti önce erkeklerin üzerine gitmesi gereken bir sorun. Meclis’te tacize tecavüze yumuşak bakan yasaları erkekler çıkarıyor. Erkek şiddetine zemin oluşturulan yaygın medya haberlerini, reklam spotlarını ağırlıkla erkekler üretiyor.”

“Toplumsal mücadelede etkin olan, ben de dahil, farklı erkekleri sözkonusu edersek, orada erkekler birlikte mücadele ettiğimiz kadınların kafasıyla eğitilme aşamasında olduğumuzu düşünüyorum. Ana mesajı taciz tecavüz olan etkinliklere erkeklerin çok hevesli ve yoğun bir şekilde katıldığı söylenemez.”

“Bu mesele ötekileştirilemez”

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul milletvekili Ufuk Uras “Kadına yönelik şiddetin sorumlusu erkek egemen zihniyet olduğundan erkeklerin kendileriyle yüzleşmeleri gerekiyor. Bunun zemini nasıl olur, nasıl örgütlenilir üzerine kafa yormak lazım” diyor:

“Bacca’nın öldürülmesi geçiştirilecek birşey değil. Böyle bir yüzleşmenin tam da zamanı…

“Kadınların duyarlıklarını paylaşmak, erkek kimliğiyle bir odak oluşturmak için adım atmak gerekir… Bu meseleye ötekileştirmeyle bakılamaz, bu kadınlara ait mesele gibi görülemez. Burada bir kurban ve suçlu ilişkisi var. O da şahsi bir suçlululuk değil.”

Erkeklerin kendi yarattıkları kültürle mücadele etmeleri gerek

Gazeteci- yazar Oral Çalışlar “Kadının bir cinsel nesne olarak kabul edildiği toplumlardaki kültürle mücadele etmek gerektiğini” söylüyor.

“Gördüğü kadının üzerine saldırmak erkek egemen kültürün parçasıdır, erkeklerin bir kısmı yapar bunu… Hiç araba kullanan bir kadın yolda otostop çeken bir erkek görse ben buna nasıl tecavüz ederim diye düşünür mü….”

“Bu olaya kadınların önce tepki göstermesi normal çünkü kadın cinsi tehdit altında, ilk başta kendilerini baskı altında hissediyorlar. Erkeklerin ise kendi yarattıkları kültürle hesaplaşarak buna karşı çıkmaları gerekiyor. Erkekler bunu bir etik mesele olarak, toplumu zehirleyen bir konu olarak görüyorlar, tabii çok köklü bir erkek egemen zihniyeti sorgulamak zor ancak adi ve vahşice bir cinayete bütün erkekler tepki gösterirler…” (NZ/GG)

Bianet – 18.04.2008 – Aktivistlerden “Misket Bombaları Yasaklanmalı” Çağrısı

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/106402/aktivistlerden-misket-bombalari-yasaklanmali-cagrisi?from=rss

Sivilleri ve en çok da çocukları etkileyen misket bombalarının yasaklanması için uluslararası çabalar sürüyor. ÖDP’den Uras konuyu Meclis’e taşıdı. 2006’da bu bombalardan alan TSK’nın Kuzey Irak’ta misket bombası kullandığı iddia edildi.

Erhan ÜSTÜNDAĞ

Dünyada ve Türkiye’de hak savunucuları 19 Nisan Misket Bombalarına Karşı Uluslararası Eylem Günü nedeniyle, hedef gözetemeyen ve sivilleri ciddi şekilde etkileyen bu silahların yasaklanması talebini bir kez daha dillendirdi.

Mayınsız Bir Türkiye Girişimi ve destek veren 12 sivil toplum örgütü bu amaçla yarın saat 12:00’de İstanbul, Galatasaray’da bir basın açıklaması yapa

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.