İsrail’i Durdurun Kampanyası Faaliyet Raporu

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

•    4 Temmuz Salı, Adana basın açıklaması
4 Temmuz’da Adana’da Küresel BAK olarak, ABD Konsolosluğu önünde bir basın açıklaması yaptık. Basın açıklamasını Ali Dinigüzel okudu.
•    7-8-9 Temmuz, Hopa stand
Hopa’da festival kapsamında yapılan toplantılarda Bülten ve bildiri dağıtıldı. Festival alanında konserler sırasında BAK stantı açıldı. Stantta İncirlik üssü’ne dair çıkardığımız imza föyü ve iletişim föyü vardı.
•    24-25 Temmuz, Şam.. Lübnan Halkı’yla Dayanışma Gezisi
24-25 Temmuz Şam’a gidiş. Doğu Konferans’ının örgütlediği Lübnan halkıyla dayanışma gezisine Küresel BAK’tan Mehmet Demir katıldı. 45 kişinin katıldığı gezide Gaziantep’te bir basın açıklaması ile yola çıkıldı. Lübnan sınırında yapılan basın açıklamasıyla İsrail’in yaptığı saldırı kınandı. Lübnan’dan kaçanlarla görüşüldü.•    25 Temmuz Salı, Galatasaray Meydanı Filistin nöbeti
25 Temmuz Galatasaray Postanesi önünde basın açıklaması yaptık. Basının sanatçı ve aktivistlerin ilgi gösterdiği basın açıklaması, hafta boyunca sürdürülen kampanya için çok iyi bir başlangıç oldu.Basın açıklamasını metnini Genco Erkal okudu, eyleme Mehemet Güleryüz de Lübnan için çizdiği resmiyle katıldı.
•    26 Temmuz Çarşamba, DİSK basın açıklaması
26 Temmuz’da DİSK’in basın açıklamasıyla başlattığı “İsrail’i Durdurun” çadırında gerçekleşen basın açıklamasına Küresel BAK olarak katıldık.Hafta boyunca esas olarak Beyoğlu’nda her gün stant açıldı. Stantlarda yüzlerce savaş karşıtıyla bir araya gelindi, binlerce bildiri dağıtıldı. Stantlar boyunca DİSK’in düzenlediği yürüyüşlere katılım sağlandı ve standa uğrayan insanlar Cuma günü DİSK’in düzenleyeceği meşaleli yürüyüşe davet edildi.
•    20 Temmuz, Beyoğlu-22 Temmuz, Ankara-26Temmuz, Kadıköy-27 Temmuz, SU hareketi-4 Ağustos, Avcılar Toplantıları, Roni Margules—Ortadoğu Yanıyor
Toplam 150 kişinin katıldığı toplantılarda yeni aktivistlerle tanışıldı. Roni Margulies  İsrail’in son saldırılarının Afganistan ve Irak savaşlarından bağımsız olmadığından bahsetti. Hükümet’in Barış gücü gönderme çabalarının Ortyadoğuya Asker göndermek için bir kapı açmayı amaçladığını ve bunun için önümüzde 1 Mart tezkeresine benzer bir sürecin olduğunu anlattı.
•    28 Temmuz Cuma, Dolmabahçe’ye Meşaleli Yürüyüş
28 Temmuz’da gerçekleşen DİSK’in çağrıcısı olduğu “Meşaleli Yürüyüş”te, en canlı, en çok slogan atan, öfkeli bir şekilde yürüyen kalabalık korteji oluşturduk. Daha sonraki eylemler açısından moral veren bir yürüyüş oldu. Çok sayıda eski ve yeni aktivist kortejde bir araya geldi, Greenpeace aktivistleri, Lübnan’dan kaçmak zorunda kalan savaş karşıtı Lübnanlılar, hep birlikte, “Hepimiz Iraklı, hepimiz Filistinli, hepimiz Lübnanlıyız” sloganlarını haykırdık.
•    29 Temmuz Cumartesi, Ankara basın açıklaması
Saat:18.00’de Yüksel Caddesinde “Filistin’e Özgürlük Vahşeti Durdurun” Küresel BAK pankartı arkasında toplandık. En önde Küresel Bak’ın yürüdüğü eyleme KESK Şubeler Platformu, TMMOB’ye bağlı Odalar, Uluslararası Af Örgütü ve ÖDP destek verdi. Yaklaşık 300 kişi ile Yüksel’den başlayan yürüyüş Sakarya Heykel önüne kadar sürdü. Burada önce bir aktivist arkadaşımız sunum yaptı ve KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul basın açıklamasını okudu.
Eyleme MMO Başkanı Emin Koramaz, DİSK Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, KESK’e bağlı sendika Şube Başkanları, ÖDP Genel BŞk. Yrd. Haydar İlker katılarak destek verdi.
•    29 Temmuz Cumartesi, Bursa basın açıklaması
Bursa BAK olarak ,Bursa’da oluşturulan (İsrail’in Filistin ve Lübnan’a  saldırısı nedeniyle) platformla birlikte 29/07/2006 tarihinde yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdik yaklaşık 300 kişinin katıldığı eylem çevreden de aldığı destekle gayet güzel oldu.Bu, konuyla ilgili gerçekleştirilen ikinci eylemdi.
ÖDP , SDP, EMEP, KESK,İHD,MAZLUMDER,ÖZGÜR-DER, ÇHD VE BAK ‘tan oluşan platform bileşenleri olarak her cumartesi aynı eylemi tekrarlama kararı aldık,ayrıca hafta içersinde AKP il binasına çelenk bırakma eylemi  gerçekleştireceğiz yine önümüzdeki hafta araçlarla konvoy yapacağız.
•    29 Temmuz Cumartesi, Saraçhane, Mazlumder basın açıklaması
Mazlum-der’in Saraçhane Parkında yaptığı basın açıklamasına küresel BAK olarak katıldık.BAK adına Şenol Karakaş Konuşma yaptı. Basın açıklamasına yaklaşık 100 kişi katıldı.
•    3 Ağustos Perşembe, Lübnan Konsolosluğu önü basın açıklaması
Suriye ve Lübnan ziyaretinden dönen ‘Doğu Konferansı’ heyeti temsilcileriyle birlikte Lübnan’ın İstanbul Konsolosluğu önünde bir basın açıklaması yaptık.70 kişinin katıldığı baın açıklamasının metnini Ressam Mehmet Güleryüz okudu.
Basın açıklaması öncesinde TTB başkanı Gençay Gürsoy, DİSK Genel sekreteri Musa Çam, KESK MYK üyesi Sevgi Gogce, TMMOB ikinci Başkanı Hüseyin Yeşil, Küresel BAK’tan Yıldız Önen, Mazlumder İstanbul Şube Başkanı Mustafa Ercan, Doğu Konferansından Nuray Mert, gazeteci Leyla İpekçi ve Yıldız Ramazanoğulları, Aslıhan Eker, Lübnan’ın İstanbul konsolosuyla makamında Görüştüler…
Basın açıklamasına çok sayıda BAK aktivisti ve savaş karşıtının yanısıra, sanatçı Zeynep Tanbay, Pen Yazarlar Derneğinden Vecdi Sayar, 78’liler Vakfından Celalettin Can destek vermek için katıldılar.
Konsoloslukta yapılan görüşme hakkında TTB Başkanı Gençay Gürsoy basın mensuplarına bilgi verdi.
•    4 Ağustos Cuma, İzmir basın toplantısı
8 Ağustosta yaplıacak basın açıklamasının duyurusunun yapıldığı basın toplantısında, İzmir’in eylül ayına kadar yapmayı planladığı eylemler açıklandı.
•    5 Ağustos Cumartesi, Barışçılar Lübnan Sınırında toplantısı
“Barışçılar Lübnan Sınırında” toplantısı, Doğu Konferansı heyeti ile birlikte geziye katılan Mehmet Demir’in çektiği video görüntüleri ile başladı. Basın mensuplarının isteği üzerine geziye katılanlar topluca fotograf çektirdikten sonra Yazar Yıldız Ramazanoğlu, BAK Yürütme Kurulundan Mehmet Demir ve Savaş Karşıtı öğrenci Zeynep Başer’in yaptığı sunuşlara geçildi. Daha sonra geziye katılanlar ve toplantının dinleyicileri söz aldılar.
•    5-6 Ağustos, Kanlıca stand

Geçtiğimiz Cumartesi ve Pazar günü  Kadıköy  BAK’tan arkadaşlarımızla birlikte Kanlıca iskele meydanında stant açtık.Yaklaşık 500 kişiye bildiri dağıttık, 50 kişiden de e-mail ve telefon numaralarını aldık. İki gün boyunca Kanlıca ahalisi,  konukseverlik ve desteklerini bizden esirgemediler. Marangoz bize portatif pano hediye etti. Çınaraltı Büfe her türlü lojistik destek sağladı.Cumartesi günü Mersin Cam Spor Kulübü’nden 30 öğrenci standımıza geldi.Bir kısmı e-mail ve telefon numaralarını bıraktılar. Bundan sonra  Küresel BAK’ın etkinliklerini takip edeceklerini söylediler.Saadet Partisi Üsküdar eski başkan yardımcısı standımıza gelerek bizleri desteklediğini ve elinden gelen her türlü yardımı yapacaklarını söyledi. Ayrıca Yurtsever Cephe’den genç bir arkadaş da destek babında bizimle birlikte stantta durdu .
Standa gelenlerle  iki gün boyunca ABD’nin Ortadoğu üzerindeki planlarını tartıştık. Tartışmalarda 20 Ağustos ve 23 eylül’de yapılacak mitinglerle ilgili önbilgi verdik. Lübnan’a her ne ad adına olursa olsun,  Türkiye’den asker gönderilmemesini ;bunun içinde ikinci bir 1 Mart ‘a ihtiyacımız olduğunu vurguladık.
Hafta sonu Kanlıca’da yine buluşuyoruz.Bir yandan da Üsküdar bölgesinde yapacağımız toplantıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor
•    08 Ağustos Salı, İzmir basın açıklaması
Bugün ( 8 Ağustos 2006 ) saat:20.00 de İzmir Kıbrıs Şehitleri Caddesinde “İsral’i Durduralım” Meşaleli Barış Zinciri yapıldı. Barış Zinciri Eylemi İzmir’de son yılarda mitingler dışında yaptığımız en katılımlı ve en etkili eylemlerden biri oldu. En az 500 kişi solanlar, meşaleler, mumlar ve resimlerle el ele tutuşarak Kıbrıs Şehitleri Caddesini boydan boya doldurdu. Eylemi gören bir çok yurttaşımız zincire katıldı veya alkışlarla destek verdi.
Katılımcıların kararlılığı sevindiriciydi. Eyleme katılanlar eylemle ilgili memnuniyetlerini ve teşekkürlerini defalarca kez sundular.
Herkes yakasında “İsrail’i Durdurun” logosunu taşıdılar. 22 bin yaka için 5 bin ev, dükkan, araba vb. için hazırlamış olduğumuz “İsrail’i Durdurun” logoso dağıtıldı. Eyleme her kesimden arkadaşlarımızın katılması, ortak değer ve sloganda bir arada olmasıda sevindiriciydi.
Eylem başlangıcında Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına konuşmayı ve açıklamayı TMMOB Makina Müh. Odası İzmir Şubesinden Melih YALÇIN yaptı. Melih Yalçın’ın yaptığı açıklamadan sonra barış zinciri oluşturuldu. Barış zinciri Kıbrıs Şehitleri girişinde başladı. Barış Zincirinin bir kolu başlangıç noktasında iken bir kolu cadde sonundaydı. Barış Zinciri Eyleminin sonunda Mevlüt ÜLGEN tarafından yapılan teşekkür konuşması ve önümüzdeki etkinliklere çağrı yapan konuşma ile eylem sona erdi.
•    08 Ağustos Salı, Adana basın açıklaması
8 Ağustos günü Adana Küresel BAK İncirlik önünde Hiroşima’ya atom bombası atılmasının yıldönümünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan BAK temsilcisi Ali Dinigüzel “Adana’nın Hiroşima olmasını” istemiyoruz” dedi.
•    11 Ağustos Cuma, Bursa Savaşa Karşı bir dakika etkinliği
Hepimiz Filistinliyiz platformunun yaptığı “Savaşa karşı bir dakika” etkinliğine yaklaşık bin kişi katıldı. Oldukça çoşkulu geçen gecede Küresel BAK adına Şenol Karakaş bir konuşma yaptı.
•    18 Ağustos Cuma, Üsküdar paneli
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Saadet Partisi Üsküdar İlçesi desteğiyle,   Üsküdar’da Altunizade Kültür Merkezi’nde “İsrail’i  Durdurun”  başlıklı panel düzenledi. Toplantı  yaklaşık 100 kişinin katılımı ile gerçekleşti. Konuşmacılar Dinler Tarihi ve Ortadoğu Uzmanı  Doç Dr Lütfü Özşahin ve Küresel Bak’tan Roni Margulies’ti.
“Savaş Karşı Küresel BAK” film gösteriminden sonra  Roni Margulies söz aldı. Margulies  İsrail Devletinin  ortaya çıkışı, siyonizmin ne olduğu, bütün yahudilerin siyonist olmadığı, Arap-İsrail savaşları, ABD’nin Ortadoğu’yu kendi hegomaonyası altına almaya çalışırken İsaril’i kendi politikalarında kullanması, İsrail’in Lübnan’ a açtığı savaştan yenik çıkması, sağlanan teşkes sürecinin gerçekçi olmayacağı İsrail’in ilk fırsatta Lübnan’ a tekrar gireceği ve bunun arkasında ABD’nin İran senaryosu olduğunu vurguladı. Bugün yapmamız gerekenin Lübnan’a “ barış gücü” adı altında Türkiye’nin asker göndermemesini sağlamak ve İsrail’i durdurmak için farklı kimliklerin ve düşüncelerin biraraya gelerek mücadele etmek olduğunu” söyledi.
Diğer konuşmacı Lütfü Özşahin terörizmin, soykırımın, insanlık dışı bütün uygulamaların bütün dinlerin temel değerlerine aykırı olduğunu söyledi. Dünya barışının; insanların hoşgörü, merhamet , insan haklarına saygı ve adalet gibi değerler üzerinden gerçekleşeceğini ifade etti. Birleşmiş Milletler’in kuruluşundan bugüne savaşı durdurma ve Dünya barışını sağlama görevini yerine getirmediğini, aksine  işgalleri ve ABD’nin politikalarını meşrulaştırma  işlevine sahip olduğunu vurguladı.Lütfü Özşahin  İsrail’i durdurmak için ABD,İngiltere ve İsrail’in yapmak istediklerini çok iyi anlamak, bilmek ve hangi dinden ırktan, cinsten olursa olsun, herkesin “birlikte” bu savaşa dur demesinin önemli olduğunu” belirtti.
•    18-22 Ağustos Beyrut,Lübnan Halkı ile dayanışma gezisi
18-22 Ağustos tarihlerinde Türkiye’den içinde Küresel BAK’ın da olduğu bir heyet İsrail saldırılarından sonra Lübnan halkına dayanışma mesajı vermek için Beyrut’ta gitti. Mazlumder ve İHD İstanbul Şubeleri, Küresel BAK ile Doğu Konferansından temsilciler Beyrut’ta oldukları süre boyunca saldırılardan etkilenmiş yerleri gezdiler, çeşitli parti temsilcileriyle görüştüler. Yunanistan, Kıbrıs Rum ve Türk kesiminden, Suriye ve Mısır’dan gelen uluslar arası delegasyonla birlikte yapılan ortak basın açıklamasında İsrail saldırıları kınandı ve Lübnan halkının mücadelesinin önemine vurgu yapıldı.
•    19 Ağustos Cumartesi, Avcılar toplantısı
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ile SHP Avcılar teşkilatının ortak yaptığı toplantıya konuşmacı olarak Bülent Aydın katıldı. Toplantıda Lübnan’da olanlar tartışıldı ve 20 Ağustos mitinginin önemi vurgulandı. Toplantı sonrasında SHP adına konuşan arkadaş savaş karşıtı hareketin önemini vurguladı.
•    20 Ağustos Pazar, Pazar Dikili toplantısı

Dikili festivali kapsamında yapılan toplantıya konuşmacı olarak Tayfun Mater katıldı. Koalisyonu’nun yaptıkları hakkında bilgi veren Tayfun Mater ardında Lübnan’da olanları anlattı.
•    20 Ağustos Pazar, İstanbul Mitingi
20 Ağustos’ta sendikalar ve meslek odalarının Kadıköy’de düzenlediği mitingde biz de vardık…
Haydarpaşa numune hastanesinn önünde saat: 14.00 gibi toplanmaya başladık.
“Filisitin’e özgürlük” ve üstünde Mehmet Güleryüz’ün yaptığı resmin olduğu “savaşa hayır” pankartlarımızı açtık. Davularımız, darbukalarımız, marakas ve düdüklerimizle alanın en sesli, sloganlarımızla en politik, barış bayraklarımız ve dövizlerimizle en renkli kortejini oluşturuyorduk.
Ne yazık ki hava mevsim normallerindeydi, ama biz tüm sıcağa rağmen “Bir bir bir mart daha, Çıkarsa teskere meclis gitsin askere” diyerek klimalı odalarından asker gönderme çağrısı yapanlara 1 mart teskeresini hatırlatmak üzere yürüdük.
•    23 Ağustos Çarşamba, Adana  Barışa Pedal eylemi
Adana’da yuzde 79 nem ve golgede 45 derece olculen sicakta 50 kisi tarafindan Inonu parkinda karsilandik.
Hep birlikte incirlik ussu onunde 16-55 yas arasi 16 bisikletli idik. Ogrenci, emekli ogretmen, sair, hekim, gazeteci, issiz, sendikaci, muhendis, sporcu… Savasarak olmeyi, oldurmeyi savunanlara karsi BARIŞAROCK YAŞAMAYI, YAŞATMAYI SAVUNANLAR…
Altimizda bisikletlerimiz…
Basimizda kasklarimiz…
Ustumuzde Barisa Pedal tisortleri
Ellerimizde beris bayraklari ve rengarenk balonlar…
Yanımızda soba borusundan yapılma bir nukleer bomba
ve de dilimizde sloganlarımız ile…
ABD’nin silahlarini bizim balonlarimizdan koruyan Türk askerlerinin onunde yerimizi aldik. Adana BAK sozcusu Ali Diniguzel basin aciklamamizi okudu. Ben de kisaca amacimizi, planimizi anlattim. Bu bombalari tum Turkiye’ye teshir edecegimizi soyledim.Sonra pedallarimiza bastik. 25 km. ellerimizde bayraklarla Adana’yi bir bastan bir basa gectik.
•    24 Ağustos Perşembe, İstanbul “Bir insanlık dramı, Beyrut” toplantısı
24 Ağustos 2006 Perşembe günü saat 19,00’da MMO İstanbul Şubesinde yapılan, Murat Utku ve Yıldız Önen’in Lübnan ve Beyrut izlenimlerini aktarmak üzere konuşmacı olarak katıldıkları toplantının moderatörlüğünü BAK yürütmesinden Erol Kızılelma yaptı. Önce, gazeteci Murat Utku’nun Beyrut’tan çektiği fotoğraflar gösterildi.
Daha sonra konuşmalara geçildi.
Murat Utku İsrail’in temel olarak altyapıyı tahrip ettiğini, Ana karayolları, tali yollar ve ufak büyük tüm köprüler ibombaladığını.Böylece Kuzeyden gelecek saldırı ve yardımı engellemek istediğini söyledi.
İsrail’in kimyasal silah kullandığından, bombalamalarda, Hristiyan Müslüman mahalleleri gibi bir ayrım yapmadığından bahsetti.
Hizbullah’ örgütlenme şeklinden bahsetti. Sadece askeri kanadının olmadığından siyasi ve sosyal yönünün de olduğundan bahsetti.
Barış Gücü’nün sadece Lübnan topraklarında olacağından, bu yüzden de Hibullah’ın işgalci olarak kabul edeceğini anlattı.
Yıldız Önen: Bölgede asker değil uluslar arası destek istenildiğini anlattı, ilaç, yiyecek, ve ülkenin yeniden inşası için yardım ve elbette meşru direnişlerine destek.
Lübnanlıların, İsrail saldırılarının aslında Amerika’nın BOP planın bir parçası olduğunun farkında olduklarını, İsrail’in silahla başaramadığını BM eliyle yapmaya çalıştığını düşündüklerini anlattı.
•    24 Ağustos Perşembe, Ankara Barışa Pedal basın açıklaması
BARISA PEDAL’ın Ankara etabı da en az Adana kadar guzel gecti. Ahlatlibel’de, bulusma noktamızdakı bir parka yayılarak bisikletlerimizi hazırladık. Bayraklar, balonlar, rüzgar gülleri ile süsledik. Ankaralı sürücülerin klaksonlu destekleri arasinda Konya yolundan aşağıya bıraktık kendimizi. 15 kilometreden uzun bir güzergahı kat ederek sehir turumuzu Yuksel Caddesindeki insan hakları anıtının onunde tamamladık.
İki gündür Güvenpark’ta eylemde olan KESK üyelerinin bize destek vermek icin geldiklerini, ancak biz çeşitli nedenlerle gecikince tekrar kendi eylem alanlarına döndüklerini ögrenince üzüldük ama zaten bizim de onlara destek ziyareti gibi bir planımız vardı.
Burada BAK adına basın acıklamasını Mehmet Demir okudu.
Basın açıklamasının ardından KESK’in eylem alanına gittik ve orada eylemcileri selamladık. Gayet coşkuyla, ilgiyle karşılandık. Hatta kürsüye bile davet ettiler bizi. Tabii ki kırmadık ve kısaca eylemimizin amacını anlattık. Daha sonra alandan ayrıldık.
•    24 Ağustos Perşembe, Ankara Üslere Karşı dayanışma toplantısı
Barışa Pedal basın açıklamasından sonra stantta bildiri dağıtıp, imza topladık. Akşam Makine Mühendisleri Odasında yapılan BAK toplantısından sonrai Nilüfer Uğur Dalay bize üslere karşı dayanışma konusunda bir konuşma yaptı. Genel olarak üsler, özel olarak İncirlik üssü üzerine yapılan konuşmanın ardından yapılan tartışmalarda askeri üslere karşı neler yapılacağı konuşuldu.
•    26 Ağustos Cumartesi, İstanbul Barışa Pedal basın açıklaması
Bugün 26 Agustos Cumartesi. Günlerdir barış için nükleer silahlara karşı ve İncirlik üssünün kapatılması istemiyle ellerinde BARIŞ bayraklarıyla pedal basan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu bisikletli aktivistlerinin bisiklet turunun son etabı yapıldı.
Basın acıklamasını yapan Mehmet Demir, ‘Adana Incirlik ussu önünden geliyoruz. Orada bizim balonlarımız ve barıs bayraklarımıza karşı, bizim Jandarmalarımız ABD’nin nukleer başlıkla dolu üssünü korudular. Sırtları ABD askerlerine, yüzleri bize dönüktü. Bu ibret vericiydi’ dedi.
Demir, ‘ Bizler, İncirlik üssünde bulunan nükleer bombaların tehdidi altındaki bir cografyada yaşamak istemiyoruz. Bölgemizdeki savaş makinelerinin nükleer silahlar ile daha da güçlenmesini değil, sonsuza dek susturulmasinı istiyoruz. Bölgemizdeki saldırı ve isgallere karşi barışı savunuyoruz. Askerlerimizin baska ülkelere gönderilmesini de istemiyoruz. Hükümet, 1 Martta reddettigimiz Irak tezkeresini bu kez Lübnan tezkeresi olarak meclise getirirse biz de Ankara sokaklarında olacagiz. Tezkereye izin vermeyecegiz’ dedi…
İncirlik üssünün kapatılmasını isteyen sloganlar ve alkışlardan  sonra, bisiklet turu yola devam etti. Saat 14.00’de Beşiktaş Motor iskelesi karşısında yapılan basın açıklamasından sonra, Bisikletli barış eylemcileri, Barisarock alanına doğru yola çıktılar.
•    26 Ağustos Cumartesi, Barışarock toplantıları
On binlerce insanın katıldığı Barışarock sürecinde Küresel BAK olarak iki toplantı yaptık. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı toplantılarda Y. Önen Lübnan izlenimlerini anlattı, asker gönderilmemesinin nedenlerini anlattı. Memet Ali Alabora ise savaş karşıtı hareketin nasıl oluştuğunu, bu gün neler yapmamız gerektiğini anlattı. Konserler devam ederken yapılan toplantılarda Küresel BAK aktivistleri kampanyaları nasıl büyüteceklerini tartıştılar.
•    26 Ağustos Cumartesi, Barışa Pedal finali
Taksim’den bisikletlerimizle Beşiktaş’a geldik ve motor iskelesi önünde yaptığımız basın açıklamasından sonra, sahil yolundan Sarıyer’e doğru pedallarımıza asıldık. Yol boyunca müthiş bir ilgi ve destekle karşilaştık. Alkışlarıyla, klarksonlarıyla destek verenler, susuzluğumuzu, terimizi unutturdu bizlere.
BarışaRock alanına girişimiz öyle coşkulu oldu ki, hepimiz cok duygulandık. Binlerce savaş karşıtının arasında bisikletlerimiz ve bayraklarımızla yaptığımız tur muhteşemdi. Ve Barışa Rock sahnesine cıktığımız an… Karşımızda ben diyeyim 20 bin, siz deyin 30 bin kişi… Eylemin en görkemlı görüntüleriydi sanırım bunlar. Müthiş coşkulu bir topluluk vardı karşımızda. Orada eylemimizi anlattık kısacık bir sürede. Sloganlar attık o dev koroyla hep bir ağızdan ve emin olun bir tek kisi bile pleybek yapmadı.
•    29 Ağustos Salı, Japon Barış Gemisi ile ortak basın açıklaması
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Barış gemisiyle birlikte Salı Pazarı Rıhtımı antrepo Önünde ortak basın açıklaması yaptı. Küresel BAK sözcüsü Mehmet Ali alabora, yaptığı açıklamada “AKP hükümeti gerçekten barış için bir şey yapmak istiyorsa asker değil doktor göndersin. Tezkere Meclise geldiğinde tüm Barışseverleri Ankara’ya çağırıyoruz” dedi.
Barış Gemisi’ndeki yaklaşık 1000 aktivist adına konuşan Prof. Takahash Kazuo “ Lübnan’da bu gemideki kadar insan öldü.Silahlar sussun savaşlar dursun. Türkiyeli Japonyalı her barış aktivisti dünyada barışın egemen olması için mücadele etmeli, deneyimlerini paylaşmalı.” dedi.
•    29 Ağustos Salı, Japon Barış Gemisi dans gösterisi
Taksim Meydanı’nda yapılan dans gösterisini yaklaşık 100 kişi izledi. Dans gösterisinden sonra basın açıklaması okundu ve barış için mumlar yakıldı.
•    31 Ağustos Perşembe, Avcılar Toplantısı
30 Ağustos Perşembe akşamı Avcılar’da “Bir İnsanlık Dramı Beyrut” toplantısı yapıldı. Konuşmacılar Lübnan’a 18-22 Ağustos’ta giden heyette yer alan İHD İstanbul Şube yöneticisi Şaban Dayanan ile Küresel BAK temsilcisi Yıldız Önen’di.
Şaban Dayanan Lübnan ziyareti sırasındaki izlenimlerini aktardı. Tüm Lübnan’a yayılmış olan bombalama sonrası görüntülerini, oradaki görüşmelerini anlattı. Buradan yola çıkarak neden Lübnan’a asker göndermemiz gerektiğini vurguladı. Oradaki yıkım ve kayıpların ancak insani yardımla onarabileceğini, sokaktaki insanın asker gönderilmesine sıcak bakmadığını anlattı. Yıldız Önen ise “Lübnan’a asker gönderme” kampanyası hakkında bilgi verdi. Bunun 1 Mart’ın tekrarı olmasının önemini vurguladı.
Tartışma bölümünde genel olarak dünya savaş karşıtı hareketin durumu değerlendirildi. Latin Amerika, Avrupa ve Ortadoğu’da sürdürülen küreselleşme karşıtı hareketin geleceği üzerine konuşuldu. Alternatif hareketin önemi vurgulanırken bunun bir parçası olduğumuz tekrarlandı. Toplantı 1 Eylül ve 5 Eylül duyuruları ile bitirildi.
•    01 Eylül Cuma, Galatasay Meydanı Dünya Barış günü basın açıklaması
Yaklaşık 500 kişinin katıldığı basın açıklamasında barış için mumlar yakıldı.
Basın açıklamasını Musa Çam okudu. Basın açıklamasında ve atılan sloganlarla 5 Eylül çağrısı yapıldı, tezkereye hayır denildi.
•    01 Eylül Cuma, İzmir Dünya Barış günü eylemi
İzmir’de 28 Ağustos tan itibaren her gün Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi nde,Karşıyaka Çarşı girişinde,Bornova metro çıkışında ve Çiğli de 10 kişilik bir ekiple,1 eylül barış günü ile ilgili masa açtık.
ABD nin Büyük Ortadoğu Projesi çereçevesinde yapılan savaşa, ABD çıkarlarına hizmet etmek için Lübnan’a asker gönderme projesine karşı,askeri üstleri kullandırtma fikrine karşı hazırlanani 25.000 el ilanını.1 eylül dünya barış gününde saat 20:00 de izmir fuar lozan girişinde buluşma çağrısıyla dağıttık. 3 günde 500 imzaya ulaşarak 1 eylül de Lozan’da buluştuk.”Asker Gönderme” lolipoplarıyla,”1 Mart Daha”,”ABD Ortadoğu’dan Elini Çek”,”Savaşsız Bir Dünya Mümkün” dövizleriyle ve balonlarla basın açıklaması gerçekleşti.masada sohbet ettiğimiz,imzalarını hiç çekinmeden atan insanlarla yan yana barış dilekleriyle balonlarımızı gökyüzüne barış dilekleriyle gönderdik.ardından barış zinciri oluştururak Lozan Girişinden fuar alanına kadar sloganlarla yürüdük.kalabalık daha da büyüdü,katlandı..
•    2 Eylül Cumartesi, Ankara Barış gecesi
Ankara’da Küresel BAK ve ODTÜ mez. Der. nin ortak örgütlediği Barış Gecesi dün ODTÜ Vişnelik’de yapıldı. Önceki günkü sağnak yağış ve dünkü kapalı havaya rağmen geceye 1000 kişi katıldı. Gecede önce ODTÜ mez. Der. Başkanı ve ODTÜ Rektör Yrd. açılış konuşmaları yaptılar. Daha sonra sahneye Grup Vira çıktı.
Vira’dan sonra Küresel BAK adına Bülent Aydın konuşmasını yaparak 1 Mart’ı yaratan örgütler adına KESK genel başkanı İ. Hakkı Tombul, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ve DİSK Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün’ü sahneye çağırdı. Çoşkulu anların yaşandığı bu sırada örgütler adına TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, bu çoşkuya yakışır bir konuşma yaparak tüm savaş karşıtlarını 5 Eylül’de Kurtuluş Parkına çağırdı.
Daha sonra sahneye Moğollar çıkarak 2 saate yakın bir konser verdi. Oldukça çoşkulu geçen geceye; MMO Başkanı Emin Koramaz, SES Başkanı Köksal Aydın, DİSK Emekli Sen Başkanı Veli Beysülen’de katıldılar.
•    4 Eylül Pazartesi, Ankara tezkereye hayır toplantısı
Öğlen saatlerinde yapılan bildiri dağıtımı ve basın açıklamasından sonra saat 17.00’de Memet Ali Alabora ile Küresel BAK standı önünde toplantı yaptık. Genel şavaş karşıtı hareketten Lübnan’a asker göndermeye kadar uzanan tartışmalar 5 Eylül’de yapılacak mitingin hazırlıklarını konuşarak bitti.
•    4 Eylül Pazartesi, Trabzon basın açıklaması
Trabzon’da Küresel BAK temsilcisi Ömer Faruk Altuntaş bir basın açıklaması yaptı. Lübnan’a asker gönderme tezkeresinin 1 Mart ile aynı sonuca sahip olmasının önemini vurgulayan Altuntaş meclise çağrı yaptı.
•    5 Eylül Ankara, Tezkereye Hayır kitlesel basın açıklaması
Ankara’da binlerce savaş karşıtı, tezkereye karşı eylem yaptı. Biz de oradaydık. Sadece orada değildik, 5 Eylül eylemine katılımın artması için sokakta kampanya yapan tek platform olarak alanın en dinamik, en coşkulu grubuyduk. Ankara’ya, tezkerenin geçme ihtimalinin yüksek olduğunu bilerek ama tezkere geçse bile, bu konuda toplumun tümüne yayılan tartışmayı kazandığımızı bilerek gittik. Tren yolculuğumuz boyunca, milletvekillerine mesaj çektik. Altı milletvekili geri döndü. Canları sıkkındı. Bir tanesi dışında bize hak verdiklerini söylediler. Hatta eylem sırasında arayan bir AKP milletvekili, “Şimdi neredesiniz, Kızılay’da mı?” sorusunu sordu. Parlamentoda havanın iyi olmadığını, hassasiyetimize tümüyle katıldığını söyledi. Sonuçta tezkere geçti ama biz de bir dizi kazanım elde ettik. Birincisi, kamuoyu baskısı nedeniyle, tezkere çatışmaya girilmesi öngörülmüyor. Telefonda konuştuğumuz milletvekilleri, Türk askeri Lübnan’da tek bir çatışmaya girerse, yine telefon edeceğini ve özeleştiri vereceğini söyledi. “Barış Gücü” Lübnan’a Hizbullah’ı silahsızlandırmak üzere gitmesine rağmen, hükümetin silahsızlanma adımı atılırsa askerlerimizi geri çekeriz demesi, yalan bir beyan olsa da, tezkere karşıtı kampanyanın kazanımıdır.
AKP hükümeti günlerce süren bir baskıyla milletvekillerini ikna etmeye çalıştı. Buna rağmen, hem parlamentoda hem de AKP içinde önemli bir yarık oluştu. Gözümüzü Lübnan’da görev yapan askerlerden bir an bile ayırmadan, gelişmelere hızla tepki verdiğimizde, bu yarığı değerlendirip savaş karşıtı hareketi, “askerler Lübnan’dan derhal geri çekilsin” kampanyasıyla güçlendirmek, politik alanda etkili bir çıkış yapmak ve hükümeti güçlü bir biçimde sıkıştırmak kolay olacak.
Bir başka kazanım ise BAK açısından oldu. Hiç şüphesiz alanın en kalabalık ve en dinamik kortejiydik. Sloganları en somut olan kortejdik. Bunun bir nedeni var. BAK korteji alana paraşütle inmedi (böyle fikirleri olan aktvistler de yok değil bu arada). Yaklaşık iki aylık kampanyanın, el ilanlarıyla birlikte yaklaşık 200 bin bildiri dağıtımının, nerdeyse Allahın her günü, Pazar günleri de dahil sokaklarda açılan stantların, yapılan çok sayıda toplantının, toplantılardan sonra yapılan slogan atölyelerinin, başka savaş karşıt platformlarla (örneğin Lübnan için elele kampanyasıyla) kısa sürede sokak kampanyasında kaynaşabilme yeteneğinin, stantlarda aktivist kazanma yeteneğinin, listesindeki tek bir aktivisti dahi unutmadan arama yeteneğinin ürünü olarak, barışarock günlerinde, barışarock öncesinde binlerce savaş karşıtıyla bir araya gelindiği ve zaten iki aydır canlı bir kampanya süreci yaşadığı için 5 Eylül’de alandaki en canlı gruptu. BAK korteji eylem boyunca sürekli büyüdü. Eylem sırasında yeni sloganlar üretildi. Hiç durmadan slogan atıldı. Uzun süredir sadece sanatçı değil aynı zamanda anti kapitalist savaş karşıtı aktivistler de olduklarını kanıtlamış olan Memet Ali Alabora ve Kerem Kabadayı da tüm yürüyüş boyunca BAK kortejinde slogan attılar, konuşmalar yaptılar.
Kortejimizin bir özelliği de bazı başka kortejlerin tersine, eylemi düzenleyen tertip komitesinin aldığı kararlara uyumla davranması, her zaman birleştirici olmasıydı. Bu açıdan da savaş karşıtı hareketin en önemli gövdesi olarak alanda önemli bir işlev gördük. Eylemin bitmesi bizim coşkumuzun bitmesi anlamına gelmedi. Neredeyse 16 saattir yolda olmamıza rağmen eylemin başlangıç noktasına kadar yaptığımız yürüyüş de “çıksa da tezkere ara verme eyleme”, “George Bush-teröristtir” sloganlarıyla bütün yürüyüş kadar etkili oldu.
Bülent Aydın’ın yaptığı bitiş noktasındaki konuşmadan sonra, çimlere serilip biraz nefes alır almaz, yeni kampanyanın nasıl olması gerektiğini tartışmaya başlamıştık bile. Memet Ali Alabora’nın son keşfi olan, “Çıkarsa tezkere ara verme eyleme”, attığımız son slogan oldu. Dinlendiğimiz alanda, bir çok arkadaşın gelip, “sizi ilk kez görüyoruz, bundan sonra BAK’ın her eyleminde, toplantısında olmak istiyoruz, harekete yardımcı olmak istiyoruz” demeleri çok önemliydi.
Eylemin bitişinde de bir çok yeni ilişkiyle tartışma olanağı bulduk. Şimdi sırada yeni kampanya var.
Önümüzdeki dönemde, bir yandan gözümüz Lübnan’da olacak bir yandan da aylar önce başlattığımız “İran Irak olmasın” kampanyasını örgütleyeceğiz. Bütün Barış Gücü, Lübnan’a asker gönderme tartışmalarının altında yatanın, ABD’nin Irak’tan sonra İran ve Suriye’ye yönelik saldırı amacının yattığını biliyoruz. Bu yüzden kampanyaya, stantlara ara vermeyeceğiz. Bir yandan, askerlerin Lübnan’dan dönmesi için uzun soluklu bir kampanyayı ilan edeceğiz bir yandan da ABD hegemonyasına karşı yaygın kampanyamızı inşa edeceğiz.
•    6 Eylül Çarşamba, İstanbul basın açıklaması
5 Eylül’de yapılan oylamada Lübnan’a asker gönderilmesi kararı çıktıktan sonra Küresel BAK olarak savaş karşıtı hareketin devam edeceğini vurgulayan bir basın açıklaması yaptık. İsrail ve ABD saldırganlığını durduralım başlığı ile yaptığımız basın açıklamasında Lübnan’a asker gönderilmemesi gerektiğini bir kez daha vurguladık.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.