Beş Yıllık İşgale Son Kampanyası Faaliyet Raporu

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

12 Ocak 2008 – İstanbul – Küresel BAK Değerlendirme Toplantısı

12 Ocak Cumartesi günü çeşitli illerden gelen temsilciler ve aktivistlerin katılımıyla Küresel BAK değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. 5 yıllık etkinliklerin değerlendirildiği toplantıda 2008 yılı eylem ve etkinlik takvimi üzerinden tartışıldı. “BİZ KÜRESEL BARIŞ VE KÜRESEL ADALET İÇİN ÇALIŞIYORUZ” metni üzerine tartışıldı.

19 Ocak 2008 – İstanbul, Konya – Anma

Bu akıl almaz cinayetten nefret üretmeyen onurlu kalabalıklar olarak; bebeklerden katil yaratan karanlığa ışık düşürmek için, ülkemizin aydınlık geleceğine sahip çıkmak için, büyük acımızın yükünü birlikte taşımak için, adalet için, barış için, kardeşlik için, Hrant Dink davasının mağdurları ve takipçileri olarak 19 Ocak Cumartesi günü yeniden buluştuk.26 Ocak 2008 – İstanbul, Ankara, İzmir, Adana – Küresel Eylem Günü

Dünya Sosyal Forumu”nun çağrısıyla düzenlenen küresel eylemlerin parçası olarak Türkiye”de de TMMOB”nin çağrısıyla İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana”da basın açıklamaları düzenlendi. Toplam 1000 kişinin katıldığı eylemlerde, sosyal hareketler, Davos”un bir çözüm üretmediğini ve başka bir dünyanın mümkün olduğunu dile getirdik.

26 Ocak 2008 – İstanbul – Savaş Karşıtı Söyleşi

26 Ocak Cumartesi günü Karakedi Kültür Merkezi”nde “Savaş Karşıtı Söyleşi”lerimizden birini daha gerçekleştirdik. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu aktivistlerinden Memet Ali Alabora ve Şenol Karakaş”ın konuşmacı oldukları söyleşi son derece verimli geçti.

1 Şubat 2008 – İzmit – Savaş Karşıtı Söyleşi

Eğitim-Sen’de gerçekleşen ve Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu aktivistlerinden Kerem Kabadayı ile Şenol Karakaş”ın konuşmacı olarak katıldıkları toplantıda savaş ve küreselleşme karşıtı hareketin önemine değinilerek Irak’ta 5 yıldır süren işgale karşı mücadele anlatıldı,  15 Mart mitingine çağrı yapıldı.

2-3 Şubat 2008 – Paris – ASF Program Grubu Toplantısı

Avrupa Sosyal Forumu bu sene 17-21 Eylül tarihleri arasında İsveç”in Malmö kentinde toplanacak. Forumun hazırlık çalışmaları çerçevesinde 2-3 Şubat 2008“de Paris”te Program Grubu Toplantısı gerçekleştirildi. Türkiye Sosyal Forumu’ndan Hüseyin Yeşil, Yıldız Önen ve Erkin Erdoğan’ın katıldığı toplantıda 10 farklı ülkeden 30 kurum temsilcisi vardı.

6 Şubat 2008 – Kadıköy – Savaş Karşıtı Söyleşi

Kadıköy Ada Cafe’de gerçekleştirilen Savaş Karşıtı Söyleşi’nin bu seferki konuğu Kerem Kabadayı idi. Dünyada ve Türkiye’deki savaş karşıtı eylemlerden örneklerle hareketin öneminin vurgulandığı toplantıda 15 Mart mitingine çağrı da yapıldı.

21 Şubat 2008 – İstanbul – Yazılı Basın Açıklaması

Kuzey ırak’a yapılan sınırötesi harekâta ilişkin olarak “Askeri Harekât Çözüm Değil, Barışa İhtiyaç Var!” başlığıyla bir yazılı basın açıklaması yapıldı. Harekâtın, sorunları daha da derinleştireceği, daha fazla acının yaşanmasına neden olacağı belirtilerek operasyonun bir an önce durdurulması istenen basın açıklamasında harekâtın Türkiye ve bölgesinde gerilime yol açacağı belirtilerek “Gerekçesi ne olursa olsun, bu çok tehlikeli ve hemen durdurulması gereken bir gelişme. Barış duygularını köreltecek, halklar arasında bölünme ve düşmanlık köprüleri döşeyecek bir adımdır” denildi.

21 Şubat 2008 – Muğla – Savaş Karşıtı Söyleşi

“Savaşların Dünyasında Küresel Barış Direnişi ve Unutturulan Adalet” alt başlığıyla Muğla Konakaltı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşinin konuşmacıları Roni argulies (şair, yazar, çevirmen ve Küresel BAK aktivisti), Yrd. Doç. Dr. Ramazan Günlü (Muğla Üniv., Küresel BAK ilk imzacısı), Ufuk Kaya (Küresel BAK aktivisti) idi.

21 Şubat 2008 – Berlin – ASF Hazırlık Toplantısı

17-21 Eylül 2008’de İsveç-Malmö’de toplanacak olan Avrupa Sosyal Forumu’nun hazırlık toplantısı 22-24 Şubat’ta Berlin’de yapıldı. Forum programına dair birçok önemli kararın alındığı toplantıda, 2010’da düzenlenecek bir sonraki forumun İstanbul’da yapılması kararlaştırıldı.

Toplantılara 30’u Türkiye’den olmak üzere 200’e yakın sosyal hareket temsilcisi katıldı.

29 Şubat 2008 – Ankara/ODTÜ ve TAKSAV – Savaş Karşıtı Söyleşi

Toplantıların ilki saat:14.00″te ODTÜ Kemal Kurdaş Konferans Salonu”nda gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü ODTÜ Mezunları Derneği’nden İnşaat Mühendisi Işıkhan Güler”in yaptığı söyleşiye konuşmacı olarak Savaşa Karşı Irak Gazilerinden Chris Capps ile BirGün gazetesi yazarı Ahmet Tulgar katıldı. Saat 18.30’da TAKSAV’da yinelenen toplantıda asker ve gazeteci olarak barıştan yana duruşun önemi ana ekseni çizerken savaş karşıtı hareketin yükseltilmesi gereğinin altı çizildi.

1 Mart 2008 – İstanbul – Savaşsız Bir Dünya İçin Uluslararası Buluşma-V

Küresel BAK tarafından 1 Mart’ta düzenlenen ve ABD ordusunun Irak birliğinde 11 ay görev yapan, daha sonra Afganistan’a gönderilmek istenince ordudan ayrılan ve savaş karşıtı harekete katılan Chris Capps, Iraklı psikiyatr Numan Serhan Ali ve ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili Ufuk Uras’ın katılımcı oldukları Savaşsız Bir Dünya İçin Uluslararası Buluşma’da savaş, işgal, Kürt sorunu, hareketin küresel karakteri, savaşı durdurmak için neler yapılabileceği gibi çok sayıda başlık tartışıldı.

2 Mart 2008 – İzmir – Savaş Karşıtı Söyleşi

TMMOB Makine Müh. Odası Tepekule Kongre Merkezi’nde Iraklı psikiyatr Numan Serhan Ali ve yazar Ahmet Ümit’in katılımıyla peş peşe iki ayrı toplantı gerçekleştirildi. Irak işgalinden hareketle her tür savaşın yıkıcılığının vurgulandığı toplantılarda verimli tartışmalar yürütüldü ve 15 Mart mitingi çağrısı yapıldı.

2 Mart 2008 – İstanbul/Ümraniye – Savaş Karşıtı Söyleşi

Ümraniye’de Sebahattin Zaim Kültür Merkezi’nde buluşan BAK aktivistleri 15 Mart kampanyasının nasıl daha da yaygınlaştırılabileceğini tartıştılar. Aktivist Memet Ali Alabora ve Mazlumder’den Derya Yanık’ın giriş konuşmaları yaptığı toplantıda, özellikle harekât sırasında savaş ve ölüm istemeyen bir sesin daha sık duyulmasıyla kampanyaya vicdani red boyutunun eklenmesinin etki yaratacağı vurgulandı.

2 Mart 2008 – Çorlu – Savaş Karşıtı Söyleşi

Çorlu Belediyesi Tamer Levent Sahnesi’nde gerçekleştirilen Savaş Karşıtı Söyleşilerin konuğu Küresel Bak Yürütme Kurulu üyesi Tayfun Mater’di. Irak işgali ve Küresel BAK’ın savaş karşıtı hareketteki yeri üzerinde yoğunlaşılan toplantı, 15 Mart mitingine çağrı ile sona erdi.

8 Mart 2008 – Bursa – Savaş Karşıtı Söyleşi

Bursa Kitap Fuarı’nda SODEV Genel Başkanı Aydın Cıngı ile Mor ve Ötesi Grubu’ndan Kerem Kabadayı”nın katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantıda Irak savaşı teşhir edildi, dünyada barışın yayılabilmesi için neler yapılabileceği tartışıldı.

Bursa’daki Kitap Fuarı’nda bir hafta boyunca açılan BAK standında el ilanları ve Homur dergisi dağıtıldı, 15 Mart mitingi çağrısı yapıldı.

9 Mart 2008 – Lüleburgaz – Savaş Karşıtı Söyleşi

Lüleburgaz Gençlik Merkezi’nde yapılan toplantıya Kerem Kabadayı ve Mustafa Turgut konuşmacı olarak katıldılar. ABD işgalinin haksızlığı ve önlenmesi, dünyada ve Türkiye’de savaş karşıtı hareketin yükseltilmesi konularına değinilen toplantı 15 Mart miting çağrısıyla sona erdi.

9 Mart 2008 – İzmit – Savaş Karşıtı Söyleşi

Mazlumder İzmit Şubesi’yle ortaklaşa düzenlenen toplantıda konuşmacılar Gülden Sönmez ve Funda Ata’ydı. Savaşın genel zararları, buna karşı mücadelenin küreselleşmesi üzerine konuşmalar yapıldı. 15 Mart”tan sonra da savaş karşıtı söyleşilere devam edilecek olan İzmit”te bu toplantı bir başlangıç oldu.

10 Mart 2008 – Bakırköy – Savaş Karşıtı Söyleşi

Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen, Memet Ali Alabora ve Bülent Aydın”ın katıldığı toplantıda savaş karşıtı hareketin Türkiye deneyimleri paylaşıldı. Nasıl daha iyi bir örgütlenme yapabileceğimiz tartışıldı.

10 Mart 2008 – Bursa – Savaş Karşıtı Söyleşi

Bursa’da Uludağ Üniversitesi’nde yapılan savaş karşıtı söyleşiye Pelin Batu ve Reşit Elçin katıldı. Savaş karşıtı hareketin bir parçası olan kapitalizm karşıtı hareketin geneli üzerine yürütülen tartışma oldukça coşkulu geçti.

11 Mart 2008 – İstanbul – Basın Açıklaması

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu 11 Mart 2008, Salı günü, saat 12.00’de Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sanatçı Görkem Yeltan Küresel BAK’ın basın açıklamasını okurken temsili Guantanamo mağdurları da yanındaydı. Barış bayraklarının açıldığı Galatasaray Meydanı”ndaki basın açıklaması sık sık “Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi!”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganlarıyla kesildi. Etkinliğe Erol Kızılelma, Gencay Gürsoy, Hüseyin Yeşil, Kerem Kabadayı, Memet Ali Alabora, Musa Çam, Sultan Toptaş, Tayfun Mater, Zeynep Tanbay’ın da aralarında olduğu çok sayıda savaş karşıtı aktivist, aydın ve sanatçı katıldı.

11 Mart 2008 – Adana – Basın Açıklaması online casino

Adana İnönü Parkı’nda saat 12.30’da yapılan basın açıklamasına meslek örgütleri, sendikalar, siyasi parti ve çevrelerden geniş bir katılım gerçekleşti. 15 Mart mitingine çağrı yapılan basın açıklaması sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği”, “ABD, Ortadoğu’dan defol” sloganlarıyla kesildi.

11 Mart 2008 – Galatasaray Üniversitesi – Toplantı

Kerem Kabadayı ve Ahmet İnsel”in katıldığı Galatasaray Barış haftası toplantısında emperyalizm, hegemonya, savaş, Türkiye”deki son durum tartışıldı.

12 Mart 2008 – Boğaziçi Üniversitesi – Savaş Karşıtı Söyleşi

Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonu’nda gerçekleştirilen toplantının konuğu Kerem Kabadayı idi. Dünyadan örneklerle küreselleşen savaş karşıtı hareketin öneminin dile getirildiği toplantı 15 Mart mitingine çağrıyla son buldu.

13 Mart 2008 – Çanakkale – Basın Açıklaması

ABD’nin Irak işgalini bir kez daha protesto etmek ve15 Mart mitingine çağrı yapmak üzere Çanakkale’deki basın açıklaması saat 16.00’da yapıldı ve ardından Kordon mevkiinde bir yürüyüş gerçekleştirilerek 15 Mart mitinginin el ilanları dağıtıldı.

13 Mart 2008 – Ümraniye Lisesi – Savaş Karşıtı Söyleşi

Küresel BAK aktivisti Kerem Kabadayı’nın konuşmacı olduğu Ümraniye Lisesi’ndeki toplantıda barış dilinin egemen kılınmasının önemine değinildi. Dünyada ve Türkiye’deki savaş karşıtı hareketin dünü ve bugünü anlatıldı.

13 Mart 2008 – Yeditepe Üniversitesi – Savaş Karşıtı Söyleşi

Yeditepe Üniversitesi Kültür ve Fikir Kulübü’nün ev sahipliğinde “ABD İşgalinin 5. Yılında Irak” başlığıyla düzenlenen toplantıda konuşmacı Küresel Bak aktivisti Tahsin Yeşildere’ydi. ABD’nin Irak işgalinin arkasında yatanlar ve işgalin beş yıllık bilançosu üzerinde duran Yeşildere, savaş karşıtı hareketin önemine vurgu yaparak 15 Mart mitingini anımsattı.

14 Mart 2008 – Trabzon – Basın Açıklaması

Irak’ın ABD tarafından işgalinin 5. yılı dolayısıyla Trabzon’daki etkinlikler çerçevesinde Atatürk Alanı’nda basın açıklaması yapılarak işgal protesto edildi ve 15 Mart’ta İstanbul’da İMOK’un koordinasyonunda gerçekleştirilecek “5 Yıllık İşgale Son” mitingine çağrı yapıldı.

14 Mart 2008 – Trabzon – Sergi

“5 Yıllık İşgale Son” kampanyası çerçevesinde Atatürk Alanı’nda Irak’taki işgal sürecini konu alan bir sergi düzenlendi. İki gün boyunca açık kalan sergi ilgiyle karşılandı. Sergi süresince 15 Mart mitingi el ilanları dağıtılmaya devam edildi.

14 Mart 2008 – Galatasaray Üniversitesi – Toplantı

Galatasaray Üniversitesi’nce 10-14 Mart tarihleri arasında “Barış Günleri” üst başlığıyla düzenlenen haftada barış politikalarını tartışmak üzere Küresel BAK’tan Bülent Aydın davetliydi. Aydın, konuşmasında barış dilinin egemen olmasının önemine, dünyada ve Türkiye’de yükselen savaş karşıtı harekete ve Küresel BAK’ın etkinliklerine değinerek 15 Mart “5 Yıllık İşgale Son” mitingine çağrı yaptı.

15 Mart 2008 – İstanbul – Miting

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu tarafından düzenlenen “5. Yıllık İşgale Son” mitingi için Tepe Nautilus Alışveriş merkezi önünde binlerce savaş karşıtı toplandı. Küresel BAK aktivistlerince uluslararası Humanist örgütünün organizasyonuyla “Barış” işareti oluşturulmasının ardından topluluk İskele Meydanı”na doğru yürüyüşe geçti.

Dünyada 130 ülkeyle birlikte eşzamanlı olarak gerçekleştirilen mitingin açılış konuşmasını İstanbul Meslek Odaları İl Koordinasyonu adına Kazım Mermer yaptı. Mermer, “Irak”ta her 20 kişiden biri işgal sonucu öldürüldü. Irak halkı yalnız değildir. Irak halkının yanında olmak için bu mitingi gerçekleştiriyoruz” dedi.

TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, kızgınlıklarını, öfkelerini haykırmak için alanlarda olduklarını söyledi. 5 yıldır savaşa karşı mücadele ettiklerini dile getiren Soğancı, ABD’nin Irak’ta insanlık ve savaş suçları işlediğini, işlemeye de devam ettiğini belirtti.

“Savaşa hayır”, “Katil ABD, Ortadoğu’dan defol”, “Terörist Bush, terörist Tayyip”, “Antikapitalist”, “Ölüm değil çözüm istiyoruz”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Hiç kimse asker doğmaz” sloganlarının yankılandığı miting, Grup Marsis ve Aylin Aslım’ın şarkılarıyla renklendi.

15 Mart 2008 – Aksaray -Yazılı Basın Açıklaması

İstanbul, Adana, Çanakkale ve Trabzon’da yapılan basın açıklamalarına Aksaray da yaptığı yazılı basın açıklamasıyla katıldı.

15 Mart 2008 – Trabzon – Belgesel Gösterimi

Trabzon Barosu toplantı salonunda “5 Yıllık İşgale Son” kampanyası çerçevesinde Irak işgalini konu alan bir belgesel gösterimi gerçekleştirildi. Etkinliğe halkın ve yerel medyanın ilgisi yoğundu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.