Bush Yargılansın Kampanyası Basında Çıkanlar

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

BİANET -28 Haziran 2005

Küresel BAK Belediye’yi Protesto Etti

Küresel BAK, Mor ve Ötesi’nin Irak Dünya Mahkemesi’ne destek için Eminönü Meydanı’nda vereceği “Barış ve Adalet” konserinin belediye tarafından engellenmesini protesto etti. Sanatçı Alabora,”Yer göstermekten kaçanlar barış ve adaletten kaçıyorlar” dedi.

BİA (İstanbul) – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel-BAK), Irak Dünya Mahkemesi’ni desteklemek amacıyla dün (26 Haziran Pazar) gerçekleştireceği Mor ve Ötesi’nin “Barış Adalet Eminönü Konseri”nin iptal edilmesini protesto etti.Konserin gerçekleşeceği Eminönü Meydanı’nda buluşan Küresel-BAK üyeleri adına açıklama yapan sanatçı Mehmet Ali Alabora, “Dünyanın gözü İstanbul’da Bush ve Blair’in yargılandığı mahkemedeyken, ‘Barış ve Adalet’ temasıyla yapılacak bir konsere yer göstermekten kaçanlar, barıştan ve adaletten kaçmaktadırlar” dedi.

Konserin engellenmesi nedeniyle Eminönü Belediyesi’nin tutumunu kınadıklarını ifade eden Alabora, “Irak Dünya Mahkemesi’ni desteklemek amacıyla yapacağımız Mor ve Ötesi’nin ‘Barış Adalet Eminönü Konseri’, Eminönü Belediyesi’nin önceden belirttiği alanın uygun olduğuna dair bir yazıyı vermekten kaçınması üzerine yapılamadı” diye konuştu.

“AKP yöneticilerini bir kez daha uyarıyoruz. Hem Bush’u hem halkı sevmek mümkün değil, hem Bushsever hem barışsever olmak da mümkün değil” diyen Alabora şöyle devam etti:

“Barış konserini yasaklayanlar, Eminönü’nün barışın, adaletin ve kardeşliğin simgesi olmasına karşı çıkanlara soruyoruz, Kimlerden korkuyorsunuz? Irak halkıyla dayanışmamızı neden istemiyorsunuz? Bunun Recep Tayip Erdoğan’ın ABD gezisiyle, Bush’la görüşmesiyle bir ilgisi var mı?” (KÖ)

CUMHURİYET,27 Haziran 2005

Belediyeye konser protestosu

Irak Dünya Mahkemesi’nin ardından Eminönü’nde yapılması planlanan ”Mor ve Ötesi” konserinin iptal edilmesi protesto edildi. ”Savaş suçlusu Bush yargılansın” yazılı dövizler taşıyan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu üyeleri, Eminönü Meydanı’nda bir araya gelerek konsere izin vermeyen Eminönü Belediyesi’ni kınadı. Grup adına açıklama yapan Mehmet Ali Alabora, barış konseri yaparak Irak halkının yanında olduklarını göstermek istediklerini söyledi. Alabora, ”Eminönü’nün barışın ve adaletin, kardeşliğin simgesi olmasına karşı çıkanlara soruyoruz. Kimlerden korkuyorsunuz?” dedi. Açıklamanın ardından, Koreli aktivistler de bir protesto gösterisi yaptı. (HİLAL KÖSE)

Sesonline, 26 Haziran 2005

Bush ve Blair İstanbul’da yargılanıyor

[Sesonline] Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ‘ABD hesap ver Bush yargılansın’ kampanyası ve 23-27 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan ‘Irak Dünya Mahkemesi’ne destek amacıyla bugün Taksim Gezi Parkı’nda bir basın açıklaması yaptı.[Cihat Demirtaş’ın haberi]

Bu arada, 26 Haziran Pazar akşamı Eminönü meydanında yapılacak ”Barış Adalet” isimli “Mor ve Ötesi” grubu konserinin duyurusu grubun solisti Harun Tekin tarafından yapıldı. Sanatçı Mehmet Ali Alabora tarafından okunan Küresel BAK’ın açıklaması şöyle:

”Bugün burada bir kez daha, tarihi ateşle ve kanla yazmaya çalışanlara karşı duyduğumuz kızgınlığı ifade etmek için toplandık. Ateş ve kan deyince, insanın aklına gelen ilk isim, eğer Tony Blair değilse, mutlaka George W. Bush’tur. Üstelik Bush denince akla sadece ateş ve kan değil, tüm dünyanın gözünün içine baka baka söylenmiş sistematik yalanlarda gelmektedir.

Geçen hafta basına sızan haberler Bush ve Blair’in Irak işgaline başlamadan önce yaptıkları toplantının tutanaklarıyla ilgiliydi. Bu tutanaklar her iki ülkenin liderlerinin ne kadar büyük yalancılar olduğunu da gözler önüne seriyor. Ne 10 bin insanın öldüğü Afganistan işgalinin ne de 110 bin Iraklının öldüğü Irak işgalinin haklı, kabul edilebilir bir gerekçesi var. Ortada sadece yalanlar var.

Bush ve Blair’i herhangi bir yalancıdan ayıran şey, dünyanın dev ekonomik ve askeri güçlerinin liderleri olmaları. Bush ve Blair’in ayırdedici yanları, işgalci olmaları ve bu işgalin sonunda on binlerce insanın bombardımanlarda, işgencelerde yok olmaları.

Irak Dünya Mahkemesi oturumları 24 Haziran’da başlıyor. Tüm dünyadan sistem karşıtları, barışseverler, savaş karşıtları, adalet isteyenler, adalet olmadan barışın olmayacağını bilenler İstanbul’da Darphane’de toplanıyoruz. Irak Dünya Mahkemesi’nde savaş suçlularını yargılayacağız. Tüm dünyada halkların vicdanı İstanbul’da harekete geçecek. Burada Irak Dünya Mahkemesi’ni destekediğimizi vurgulamak ve tüm savaş karşıtlarını 23-26 Haziran tarihlerinde Darphane’deki oturumlara davet etmek için toplandık.”

Cumhuriyet, 24 Haziran 2005

IRAK MAHKEMESİNİN SON OTURUMU BAŞLIYOR

Dünya Bush ve Blair’i yargılıyor

Irak Dünya Mahkemesi’nin 3 gün sürecek son oturumu Darphane-i Amire’de bugün başlıyor. İnsanlık suçu işledikleri belirtilen ABD Başkanı George W. Bush ve savaş ortaklarının yargılanacağı oturumda on altı kişilik bir jüri, somut kanıtları, yazılı, görsel belgeleri, tanıkları dinleyecek; suçlamaları, savunmayı değerlendirerek kararını dünya kamuoyuna duyuracak. Savaş karşıtları dün akşam da Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Ayşe Tütüncü ve Omar Bashir’in verdiği konserde buluştu.

İstanbul Haber Servisi – Irak Dünya Mahkemesi’nin son oturumu bugün İstanbul Darphane-i Amire’de başlıyor. George W. Bush ve Tony Blair ‘in yargılanacağı son oturumda, tüm dünyadan sistem karşıtlarının, barışseverlerin, adalet isteyenlerin destek vermesi bekleniyor.

Irak Dünya Mahkemesi’nin açılışı dün saat 20.00’de Erkan Oğur, İsmail Demircioğlu, Ayşe Tütüncü, Omar Bashir ‘in Darphane-i Amire’de verdiği konserle yapıldı. Bugünkü ilk oturum dünyaca ünlü Hindistanlı yazar Arundhati Roy ‘un vicdan jürisi adına, UNESCO Barış Ödülü sahibi Prof. Richard Falk ‘ın iddia heyeti adına yapacağı konuşmalar ile açılacak. 3 gün süresince yerli ve yabancı katılımcılar, ”uluslararası hukuk ve kurumların rolü, önleyici saldırının ve tek taraflı güç kullanımının yasadışılığı, Türkiye hükümetinin sorumluluğu, medyanın savaş ve işgal sırasında oynadığı somut rol, orantısız silah kullanımı ve yasaklanmış silahların kullanılması, kültürel mirasın tahribi” gibi konuları tartışacaklar. 26 Haziran Pazar günü son oturumun ardından saat 19.00’da Mor ve Ötesi, Eminönü Meydanı’nda ”Barış ve Adalet Konseri” verecek.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu üyeleri, Irak Dünya Mahkemesi’ne destek için başlatılan ”ABD hesap ver, Bush yargılansın” kampanyası kapsamında önceki gün Taksim Gezi Parkı’nda yaptıkları açıklamada, Amerikalıların yüzde 76’sının Irak’ta ölen askerlerin sayısının kabul edilemez düzeye ulaştığına dikkat çektiğine değinilmişti.

Zaman, 23 Haziran 2005

‘Adalet Sanık Sandalyesinde’

Tuhaf bir mevzu şu adalet. Elinde terazi tutan gözleri bağlı kız fazla kilolarından mütevellit bel fıtığı ile boğuşmakta sanki, hassas terazinin kefeleri sürekli savruluyor. ‘Adalet Sanık Sandalyesinde’

Tuhaf bir mevzu şu adalet. Elinde terazi tutan gözleri bağlı kız fazla kilolarından mütevellit bel fıtığı ile boğuşmakta sanki, hassas terazinin kefeleri sürekli savruluyor.

Bundan birkaç yıl önce bir gazete haberinde Texas’ın ünlü ve zengin doktorlarından Frank Gifling’in karnında Rolex saatini unuttuğu hastasından saatin parasını istediğini, hayır cevabı alınca mahkemeye başvurduğunu duymuştum. Yine ABD’de bir çiftçinin sekiz yılda üzerine üç kez yıldırım düşmesini gerekçe göstererek Tanrı’yı mahkeme verdiğini okuduğumda sapkın bir hak tasavvurunun inançlı birini bile komik durumlara düşürebileceğini görmüş ve gülmüştüm. Ama hiçbir dava New Yorklu kürk kralı Jerry Colaits’in eşinin uçan bir karidesin kocasının ölümüne neden olduğu gerekçesiyle ünlü bir Japon lokantasına 10 milyon dolarlık tazminat davası açması kadar enteresan olamazdı. Aşçının havaya atıp tava ile yakalamaya çalıştığı karideslerden biri J.C.’nin üzerine uçmuş, adam başını eğmiş, boynunu incitmiş, ameliyat sonrasında enfeksiyon kapmış ve ölmüştü. Kadın lokantayı suçluyordu: İlliyet bağının gücü adına!

İnsanların nedensellik zincirini Pembe Panter takibine aldığı; bir yerlerde mutlaka alacağı bir ‘hak’ olduğuna dair şaşmaz bir inanca sahip olması, ‘adalet kız’ın obezite yolunda ilerlediğini düşündürüyor. Çünkü yukarıdaki antin kuntin davaların açıldığı memleket aynı zamanda çocuk tacizi konusunda yığınla soruşturmaya ve davaya muhatap kalmış Michael Jackson’un beraatına karar veren bir hukuk sistemi ile malul. Kıytırık, ikincil meseleler yakın takipte, ‘hukuk’u beslemiyor, şişiriyorlar. Öte yandan hayati mevzular ıskalanmakta, güçsüzleri güçlü ve ‘ünlülere’ karşı koruma konusunda zaafa düşülmekte, bünye için gerekli yegane protein ve vitamin konteynırlara dökülmekte.

Tıpkı O.J. Simpson davasında olduğu gibi, Michael Jackson da % 90 suçlu. Fakat Zeus’u, ya da Eris’i cezalandırmak nasıl imkansızsa, Michael Jackson’u cezalandırmak da o kadar imkansız. Çünkü o, mekanizmanın ahlak, siyaset ve vicdan konusunda ürettiği mitolojinin ilgili branşıyla korunmakta. Beyninin bütün lobları bu popüler kültürün heybeti ile dezenfekte olmuş bir halk jürisinden ‘O oyuncakların 40 yaşında bir adamın evinde ne işi var?’ sorusunu sormasını beklemeyin. Ama vicdanları rahat olarak evlerine döndüklerine emin olun. Zira aynı kültür, bu düzenin nasıl da sağlam işlediğini, bu ülkede ‘dünyaya yetecek kadar çok’ adalet olduğunu, gecikerek de olsa, er geç geleceğini söyleyen ürünleriyle kamu inancını peyderpey garanti altına almakta mahir. İşte şimdi bizde CNBC-E’de oynayan ‘Cold Case’ örneği. Teknik olarak çok başarılı olan dizi özetle şöyle diyor: Biz gerekirse adaleti zaman makinesine bindirir ve 30 yıl önce yarım kalmış bir davanın taraflarına teşmil edebiliriz. Her filmin, yıllar önce bir faili meçhule kurban gitmiş maktulün ‘kanının yerde kalmamasından’ duyduğu hoşnutlukla gülümsediği bir finalle kapanması manasız değil. O çehre bu adalet sistemine inanan kamunun memnuniyetini temsil ediyor hesapta. Güya.

Oysa ne içeride ne de dışarıda, bu pompalamaların sökmediği gerçek adalet tutkunları da var: Birilerinin yüksek standartlı özgürlük ve zevk dünyası için diğerlerinin bedel ödemesine razı olmayanlar…

24-26 Haziran arasında İstanbul Darphane’de, haklının değil güçlünün kazandığı bu ‘adalet’ tasavvuru mahkemeye çıkacak. Irak halkını acıya boğan ve dünyayı daha huzursuz bir yer haline getiren politikalar Bush ve Blair nezdinde sanık koltuğuna oturtulacak. Küresel BAK’ın Irak Dünya Mankemesi adlı girişimle işbirliği yaparak gerçekleştirdiği etkinlik Richard Falk’tan Arundhati Roy’a; Baskın Oran’dan Ahmet İnsel’e kadar; Amerikalısından Hindusuna, Iraklısından İsveçlisine kadar pek çok tanıdık-tanımadık yazar ve akademisyenin katılımıyla gerçekleşecek. Bu büyük panel-mahkemenin kararının elbette bir yaptırım gücü olmayacak. Ama bir mesaj verilecek: Yapılanlar mutlaka yargılanır ve insanlığın vicdanında hüküm giyersiniz, somut bir ceza almasanız bile……

Hürriyet, 22 Haziran 2005

Irak Dünya Mahkemesi’nin son oturumu İstanbul’da

Dünyanın 18 ayrı şehrinde 2 yıldır toplanan Irak Dünya Mahkemesi’nin (WTI) 24 -26 Haziran’da, Sultanahmet Topkapı Sarayı, Darphane-i Amire Salonu’nda yapılacak son oturumuna destek vermek için, Eminönü’nde ‘Barış ve Adalet Konseri’ düzenlenecek.Irak Dünya Mahkemesi’nin son oturumu İstanbul’da

Mustafa ÖZDABAK / İSTANBUL Dünyanın 18 ayrı şehrinde 2 yıldır toplanan Irak Dünya Mahkemesi’nin (WTI) 24 -26 Haziran’da, Sultanahmet Topkapı Sarayı, Darphane-i Amire Salonu’nda yapılacak son oturumuna destek vermek için, Eminönü’nde ‘Barış ve Adalet Konseri’ düzenlenecek.

Eminönü Meydanı’nda 26 Haziran Pazar günü, 19.00’da konser verecek Mor ve Ötesi grubundan Harun Tekin ve Kerem Kabadayı’nın da katılımıyla dün bir açıklama yapan Mehmet Ali Alabora, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına şunları söyledi: ‘Tüm dünyadan barışseverler, savaş karşıtları, adalet isteyenler, adalet olmadan barışın olmayacağını bilenler İstanbul’da toplanıyoruz. Savaş suçlularını yargılayacağız. Haklı olduğumuzu biliyoruz. Daha da önemlisi haklı olduğumuzu savaş çıkartan, insanlık suçları işleyenler de biliyor. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, geçtiğimiz hafta, ‘Irak’ta güvenlik, Saddam Hüseyin’in devrildiği günden daha iyi değil’ dedi.’

Bianet, 9 Haziran 2005

Küresel-BAK, Bush Kampanyasını Hızlandırıyor
Küresel-BAK, Irak Dünya Mahkemesine destek için başlattığı “ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın” kampanyasını Haziran’da da sürdürüyor. BİANET
Küresel-BAK, Irak Dünya Mahkemesine destek için başlattığı “ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın” kampanyasını Haziran’da da sürdürüyor. “Bush Yargılansın” Bisiklet Turu gibi etkinliklerin yer aldığı kampanya, Mor ve Ötesi konseriyle son bulucak.
BBİA (İstanbul) – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, (Küresel-BAK) Irak’taki işgali durdurmak, ABD’nin bölgedeki yeni savaş politikalarını engellemek ve dünyanın gözünün içine baka baka işlenen kitlesel cinayetlerin, işkencelerin yargılanmadan kalamayacağını göstermek için, Mart ayında başlattığı “ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın” kampanyasına Haziran boyunca devam ediyor.
Küresel-BAK bu kampanya ile aynı zamanda, uluslararası bir girişim olan ve son oturumu 24-26 Haziran’da İstanbul’da yapılacak Irak Dünya Mahkemesi ‘ne destek vermeyi amaçlıyor.
Kent merkezlerinde stand açma, “Bush Yargılansın” Bisiklet Turu gibi etkinliklerin yer aldığı kampanya, 26 Haziran Pazar günü Saat: 19.00’da İstanbul Ayasofya Meydanı’nda yapılacak “Barış, Adalet, Sultanahmet” isimli Mor ve Ötesi konseri ile son bulacak.
Küresel BAK, “ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın” kampanyası çerçevesinde:
* Büyük kentlerin merkezi yerlerinde kampanya standları,Haziran ayı boyunca il ve ilçelerde, üniversitelerde, sendikalarda ABD’nin suçlarını teşhir edip, Bush’u yargılayan toplantıları,
* 18 Haziran Cumartesi Saat: 12.00’de Emirgan’da başlayıp Sarıyer’deki ABD Konsolosluğu önünde bitecek “Bush Yargılansın” Bisiklet Turu,
* 21 Haziran Salı Saat: 12.00’da MOR VE ÖTESİ’nin katılımıyla Taksim Gezi Parkı’nda basın açıklaması,
* 26 Haziran Pazar Saat 19.00’da İstanbul Sultanahmet’te Ayasofya Meydanında Mor ve Ötesi grubunun katılacağı ücretsiz konseri gerçekleştirecek.(KÖ/EÜ)

Cumhuriyet, 23 Nisan 2005

İSTANBUL/ADANA (Cumhuriyet) – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) üyeleri, ”Savaş suçlusu ABD ve Bush yargılansın” kampanyasını başlattı. Kampanya çerçevesinde, Bush’un Ortadoğu’daki politikaları ve işgali protesto edilecek. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ABD’nin politikalarını protesto edecek

‘Savaş suçlusu Bush yargılansın’

Beyoğlu Tünel Meydanı’nda bir araya gelen ve ”Komşuma dokunma” yazılı pankartlar taşıyan grup adına oyuncu Jülide Kural bir basın açıklaması yaptı. Kampanyanın ABD’nin Irak işgalini protesto etmek ve yeni savaş politikalarına son vermeyi amaçladığını belirten Kural, ”Irak’ta öldürülen on binlerce insanın hesabını vermeleri için, yeryüzünün petrol ve kana bulanmış kovboy çizmelerinin altında imha edilmesini engellemek için, dünyanın gözüne baka baka işlenen kitlesel cinayetlerin yargılanmadan kalmayacağını kanıtlamak için bu kampanyayı başlatıyoruz” dedi. Son günlerde İncirlik Üssü etrafında pazarlıkların döndüğünü anımsatan Kural, ”İncirlik’in yeni saldırı merkezi olarak kullanılmasına karşı çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

KESK Genel Başkanı Sami Evren de İncirlik Üssü’nün ABD’nin yeni katliamlarına ortak edilmemeye çalışıldığını anlattı.

Halkın gözünden kaçırılarak İncirlik Üssü ile ilgili kararların alınmaya çalışıldığını dile getiren Evren, ”ABD yok etme aracı olarak İncirlik Üssü’nü kullanmak istiyor. Dolayısıyla İran’ı ve Suriye’yi de buradan tehdit ediyor. AKP’nin alacağı bu karar meşru değildir. Son kez sesleniyoruz. ABD’nin oyunlarına alet olacak kararlara imza atmayınız. Atarsanız halkın vicdanında yargılanacaksınız” diye konuştu.

AKP hükümetinin, İncirlik Üssü’nün kullanılması konusunda ABD ile anlaşmaya vardığı yolundaki haberlere karşın, muhalefetin ve kamuoyunun konuyla ilgili bilgilendirilmediğini belirten EMEP Genel Başkan Yardımcısı Memet Kılıçaslan da ”Bırakalım halkı bilgilendirmeyi, İncirlik Üssü’nün nasıl kullanılacağı, ne tür silahlarla donatılacağı konusunda Meclis’e dahi bilgi verilmemiştir. İncirlik kapatılmalı, gizli anlaşmalar açıklanmalıdır” çağrısında bulundu.

BİANET,22 Nisan 2005

Küresel-BAK’tan İncirlik Protestosu

Küresel-BAK, ABD’nin İncirlik Üssü’nü bir yıl daha kullanmasına izin verilmesini protesto etti. “ABD Hesap Ver Bush Yargılansın” kampanyası da başlatan Küresel-BAK, Irak Dünya Mahkemesi’nin Haziran’daki nihai oturumuna katkı sunmayı amaçlıyor.

BİA (İstanbul) – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel-BAK), Amerika’nın İncirlik Üssü’nü bir yıl daha kullanmasına izin verilmesini protesto etti, “ABD Hesap Ver Bush Yargılansın” kampanyasını başlattı.

İstanbul Tünel Meydanı’nda buluşan Küresel-BAK üyeleri adına açıklama yapan tiyatro sanatçısı Jülide Kural, “Tüm yalanları nedeniyle, işgal politikaları nedeniyle, Irak’ta öldürülen on binlerce insanın hesabını vermeleri için, yeryüzünün petrol ve kana bulanmış kovboy çizmelerinin altında imha edilmesini engellemek için, işgali durdurmak ve yeni savaş politikalarına son vermek için, dünyanın gözünün içine baka baka işlenen kitlesel cinayetlerin yargılanmadan kalmayacağını kanıtlamak için, ‘Savaş suçlusu ABD ve Bush yargılansın’ kampanyasını başlatıyoruz” dedi.

Kampanya ile başladığı günden bu yana destek verdikleri Irak Dünya Mahkemesi ‘nin Haziran ayındaki nihai oturumuna katkı sunmayı amaçladıklarını belirten Kural, işyerlerinde, evlerde, okullarda, mahallelerde, sendikalarda, derneklerde, kitle örgütlerinde, meslek birliklerinde, sivil inisiyatiflerde, belediyelerde ve bürolarda ABD ve Bush’un yargılanması için kampanya yapacaklarını söyledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren de hükümetin ABD’ye İncirlik Üssü’nü kullanması için bir yıl daha izin vermesine tepki göstererek, “İncirlik Üssü’nün ABD tarafından Irak’a malzeme taşıması için kullandırılması bizim açımızdan kabul edilemez bir durumdur. Hükümetin bu politikasını teşhir etmek ve İncirlik Üssü’nün kullanılmasını engellemek, hatta mümkünse kapatılmasını sağlamak için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Küresel-Bak’ın eylemine, HAK-İŞ Marmara Bölge Temsilcisi Celal Özdoğan, 78’liler Vakfı Başkanı Celalettin Can, ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Hakan Tahmaz, DSİP Genel Sekreteri Nurdan Düvenci, TMMOB Genel Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hüseyin Yeşil, SODEV Yönetim Kurulu üyesi Erol Kızılelma, Küresel BAK Sözcüsü Tayfun Mater, Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Faruk Sevim, Eczacı Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Telli, KESK Eğitim Sorumlusu Mustafa Ecevit, Mazlum-Der üyeleri, gazeteci İpek Çalışlar, şair Orhan Alkaya ve sanatçı Zeynep Tanbay destek verdi.(KÖ)

CUMHURİYET , 23 Nisan 2005

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ABD’nin politikalarını protesto edecek

‘Savaş suçlusu Bush yargılansın’

İSTANBUL/ADANA (Cumhuriyet) – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) üyeleri, ”Savaş suçlusu ABD ve Bush yargılansın” kampanyasını başlattı. Kampanya çerçevesinde, Bush’un Ortadoğu’daki politikaları ve işgali protesto edilecek.

Beyoğlu Tünel Meydanı’nda bir araya gelen ve ”Komşuma dokunma” yazılı pankartlar taşıyan grup adına oyuncu Jülide Kural bir basın açıklaması yaptı. Kampanyanın ABD’nin Irak işgalini protesto etmek ve yeni savaş politikalarına son vermeyi amaçladığını belirten Kural, ”Irak’ta öldürülen on binlerce insanın hesabını vermeleri için, yeryüzünün petrol ve kana bulanmış kovboy çizmelerinin altında imha edilmesini engellemek için, dünyanın gözüne baka baka işlenen kitlesel cinayetlerin yargılanmadan kalmayacağını kanıtlamak için bu kampanyayı başlatıyoruz” dedi. Son günlerde İncirlik Üssü etrafında pazarlıkların döndüğünü anımsatan Kural, ”İncirlik’in yeni saldırı merkezi olarak kullanılmasına karşı çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

KESK Genel Başkanı Sami Evren de İncirlik Üssü’nün ABD’nin yeni katliamlarına ortak edilmemeye çalışıldığını anlattı.

Halkın gözünden kaçırılarak İncirlik Üssü ile ilgili kararların alınmaya çalışıldığını dile getiren Evren, ”ABD yok etme aracı olarak İncirlik Üssü’nü kullanmak istiyor. Dolayısıyla İran’ı ve Suriye’yi de buradan tehdit ediyor. AKP’nin alacağı bu karar meşru değildir. Son kez sesleniyoruz. ABD’nin oyunlarına alet olacak kararlara imza atmayınız. Atarsanız halkın vicdanında yargılanacaksınız” diye konuştu.

AKP hükümetinin, İncirlik Üssü’nün kullanılması konusunda ABD ile anlaşmaya vardığı yolundaki haberlere karşın, muhalefetin ve kamuoyunun konuyla ilgili bilgilendirilmediğini belirten EMEP Genel Başkan Yardımcısı Memet Kılıçaslan da ”Bırakalım halkı bilgilendirmeyi, İncirlik Üssü’nün nasıl kullanılacağı, ne tür silahlarla donatılacağı konusunda Meclis’e dahi bilgi verilmemiştir. İncirlik kapatılmalı, gizli anlaşmalar açıklanmalıdır” çağrısında bulundu.

EVRENSEL, 23 Nisan 2005

BAK: Bush yargılansın!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK), ABD ve Bush’un savaş suçlusu olarak yargılanmasını istedi. Taksim Tünel’de dün bir araya gelen BAK üyeleri adına sanatçı Jülide Kural bir açıklama yaptı. ABD’nin kurulduğu günden bu yana 100 ülkeye müdahale edip, savaş açtığını hatırlatan Kural, Bush’un bu kanlı geleneğin temsilcisi olarak savaş suçlusu olduğunu söyledi. Haziran ayında yapılacak olan Irak Dünya Mahkemesi son büyük oturumuna hazırlandıklarını ve “ABD ve Bush yargılansın” kampanyası başlattıklarını ifade eden Kural, İncirlik Üssü etrafında dönen pazarlıklara ve İncirlik’in yeni bir saldırı merkezi olarak kullanılmasına karşı çıktı. KESK Genel Başkanı Sami Evren de AKP’nin kamuoyundan gizli bir şekilde İncirlik Üssü ile ilgili kararnameyi oylamaya açmasına tepki gösterdi. Grup açıklamanın ardında İstiklal Caddesi’nde afiş asarak bildiri dağıtımı yaptı.

YENİ ŞAFAK, 23 Nisan 2005

BAK’tan yeni kampanya

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) üyesi bir grup, Irak’taki işgali durdurmak ve ABD’nin izlediği dış politikaların son bulması istekleriyle ABD’yi protesto etti. KESK, HAK İŞ, Diş Hekimleri, Makina Mühendisleri Odası, Mazlum Der gibi sivil toplum kuruluşlardan temsilci ve üyelerin de hazır bulunduğu grup, Taksim Tünel Meydanı’nda toplanarak savaş suçu işlediği gerekçesiyle ABD Başkanı George W. Bush’un yargılanması talebinde bulundu. Grup adına basın açıklamasını sanatçı Julide Kural okudu. Yapılan açıklamada, “ABD hesap ver, Bush yargılansın” sloganıyla bir kampanya başlatıldığı bildirildi. Açıklamada, ABD’nin Irak işgalini durdurmak ve yeni savaş politikalarına son vermek için böyle bir kampanya başlatıldığı belirtilerek kampanya çerçevesinde işyerleri, mahalleler, sendika, meslek örgütleri, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarında, ABD ve Bush’un yargılanması için çeşitli etkinlikler gerçekleştirileceği söylendi.   SEVDA ALKAN / İSTANBUL

18 Nisan’da yapılan basın açıklaması hakkında basında çıkan haberler

Küresel BAK’tan “Bush Yargılansın” Kampanyası

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, “ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın” sloganı ile Haziran ayı sonuna kadar bir dizi etkinlik yapmayı planlıyor. Kampanya kapsamında Irak Dünya Mahkemesi’ne de destek verilecek

BİA (İstanbul) – Küresel BAK, Irak’taki işgali durdurmak, ABD’nin yeni savaş politikalarına son vermek ve Irak’ta işlenen kitlesel cinayetlerin yargılanmadan kalamayacağını göstermek için, “ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın” sloganıyla Türkiye’de bir kampanya başlatıyor.

Dünyanın dört bir yanında George W. Bush’un bir savaş suçlusu olarak yargılanması için sürdürülen kampanyalara Türkiye de katılıyor. Küresel BAK tüm Türkiye’de işyerlerinde, evlerde, okullarda, mahallelerde, sendikalarda, derneklerde, kitle örgütlerinde, meslek birliklerinde, sivil inisiyatiflerde, belediyelerde ve bürolarda ABD ve Bush’un yargılanması için kampanya yürütecek.

Kampanya kapsamında, uluslararası bir girişim olan ve son oturumu 23-26 Haziran’da İstanbul’da yapılacak Irak Dünya Mahkemesi’ne de destek verilecek. Irak Dünya Mahkemesi hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

Kampanya çerçevesinde düzenlenecek etkinlikler şöyle:

* 22 Nisan Cuma günü saat 12.30’da Tünel meydanında aydın ve sanatçıların da katılacağı bir basın toplantısı düzenlenecek.

* Mayıs ayı boyunca Türkiye’nin her yerinde Bush’u yargılayan toplantılar yapılacak.

* Haziran ayının sonunda, Irak Dünya Mahkemesi oturumunun yapıldığı günlerde kitlesel bir etkinlik gerçekleştirilecek.

Küresel Barış ve Adalet koalisyonu bu suçlara karşı küresel savaş karşıtı hareketin Türkiye’deki aktif bir üyesi olarak ABD Irak’tan çekilene ve Bush yargılanana kadar mü

14 Nisanda basında Bush Yargılansın Kampanyasıyla ilgili çıkan haberler:

METRO

“Bush Yargılansın”

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Irak’taki işgali durdurmak, ABD’nin yeni savaş politikalarına son vermek ve dünyanın gözünün içine baka baka işlenen kitlesel cinayetlerin yargılanmadan kalamayacağını göstermek için, “ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın” sloganı ile sokaklarda olacak.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Irak’taki işgali durdurmak, ABD’nin yeni savaş politikalarına son vermek ve dünyanın gözünün içine baka baka işlenen kitlesel cinayetlerin yargılanmadan kalamayacağını göstermek için, “ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın” sloganıyla Türkiye’de bir kampanya başlatıyor.

Dünya’nın dört bir yanında George W. Bush’un bir savaş suçlusu olarak yargılanması için sürdürülen kampanyalara Türkiye’de katılıyor. Küresel BAK tüm Türkiye’de işyerlerinde, evlerde, okullarda, mahallelerde, sendikalarda, derneklerde, kitle örgütlerinde, meslek birliklerinde, sivil inisiyatiflerde, belediyelerde ve bürolarda ABD ve Bush’un yargılanması için kampanya yürütecek. Aynı zamanda Küresel BAK bu kampanya ile, uluslararası bir girişim olan ve son oturumu 23-26 Haziran’da İstanbul’da yapılacak Irak Dünya Mahkemesi’ne de destek vermeyi amaçlıyor (Irak Dünya Mahkemesi hakkında ayrıntılı bilgi için www.istanbul.worldtribunal.org)

George W. Bush, 19 Ocak’ta ikinci dönem ABD Başkanlığı için yemin etti. Yemin töreninde 1800 kelimelik konuşmasında tam 40 kez “özgürlük” lafını kullandı. Oysa tam iki ay önce, Kasım ayında, başkanlık seçimini kazandığını kesinleşmesinin ardında Bush’un emriyle Irak’taki 15 bin işgalci asker Felluce’ye saldırdı. 120 caminin 30’u yıkıldı, 3 bin sivil öldürüldü. Bütün Irak’ta bugüne kadar ölenlerin sayısı ise 100 bini geçti.

Küresel Barış ve Adalet koalisyonu bu suçlara karşı küresel savaş karşıtı hareketin Türkiye’deki aktif bir üyesi olarak ABD Irak’tan çekilene ve Bush yargılanana kadar mücadelesini sürdürecek.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Sözcüsü Tayfun Mater

5 Nisanda Bush Yargılansın Kampanyasıyla ilgili basında yer alan haberler:

İNTERVİZYON

Haziran’da ‘ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın’ Kampanyası Başlayacak

İnterVizyon Haber Merkezi

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Haziran ayında, bütün dünyadan gelen katılımcılarla birlikte İstanbul’da yapılacak Irak Dünya Mahkemesi’ne paralel olarak “ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın” kampanyası başlatıyor.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Haziran ayında, bütün dünyadan gelen katılımcılarla birlikte İstanbul’da yapılacak Irak Dünya Mahkemesi’ne paralel olarak “ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın” kampanyası başlatıyor.

Kampanya ile ilgili açıklama şu şekilde;

ABD HESAP VER

BUSH YARGILANSIN

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Irak’taki işgali durdurmak, ABD’nin yeni savaş politikalarına son vermek ve dünyanın gözünün içine baka baka işlenen kitlesel cinayetlerin yargılanmadan kalamayacağını göstermek için, “ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın” sloganıyla Türkiye’de bir kampanya başlatıyor.

Dünya’nın dört bir yanında George W. Bush’un bir savaş suçlusu olarak yargılanması için sürdürülen kampanyalara Türkiye’de katılıyor. Küresel BAK tüm Türkiye’de işyerlerinde, evlerde, okullarda, mahallelerde, sendikalarda, derneklerde, kitle örgütlerinde, meslek birliklerinde, sivil inisiyatiflerde, belediyelerde ve bürolarda ABD ve Bush’un yargılanması için kampanya yürütecek. Aynı zamanda Küresel BAK bu kampanya ile, uluslararası bir girişim olan ve son oturumu 23-26 Haziran’da İstanbul’da yapılacak Irak Dünya Mahkemesi’ne de destek vermeyi amaçlıyor (Irak Dünya Mahkemesi hakkında ayrıntılı bilgi için www.istanbul.worldtribunal.org)

George W. Bush, 19 Ocak’ta ikinci dönem ABD Başkanlığı için yemin etti. Yemin töreninde 1800 kelimelik konuşmasında tam 40 kez “özgürlük” lafını kullandı. Oysa tam iki ay önce, Kasım ayında, başkanlık seçimini kazandığını kesinleşmesinin ardında Bush’un emriyle Irak’taki 15 bin işgalci asker Felluce’ye saldırdı. 120 caminin 30’u yıkıldı, 3 bin sivil öldürüldü. Bütün Irak’ta bugüne kadar ölenlerin sayısı ise 100 bini geçti.

Küresel Barış ve Adalet koalisyonu bu suçlara karşı  küresel savaş karşıtı hareketin Türkiye’deki aktif bir üyesi olarak ABD Irak’tan çekilene ve Bush yargılanana kadar mücadelesini sürdürecek.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Sözcüsü

Tayfun Mater

SAVAŞ KARŞITLARI.ORG

BAK: ABD hesap ver, Bush yargılansın

“Başkanlık seçimini kazandığının kesinleşmesinin ardından Bush’un emriyle Irak’taki 15 bin işgalci asker Felluce’ye saldırdı. 120 caminin 30’u yıkıldı, 3 bin sivil öldürüldü. Bütün Irak’ta bugüne kadar ölenlerin sayısı ise 100 bini geçti.”

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Irak’taki işgali durdurmak, ABD’nin yeni savaş politikalarına son vermek ve dünyanın gözünün içine baka baka işlenen kitlesel cinayetlerin yargılanmadan kalamayacağını göstermek için, “ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın” sloganıyla Türkiye’de bir kampanya başlatıyor.

Dünya’nın dört bir yanında George W. Bush’un bir savaş suçlusu olarak yargılanması için sürdürülen kampanyalara Türkiye’de katılıyor. Küresel BAK tüm Türkiye’de işyerlerinde, evlerde, okullarda, mahallelerde, sendikalarda, derneklerde, kitle örgütlerinde, meslek birliklerinde, sivil inisiyatiflerde, belediyelerde ve bürolarda ABD ve Bush’un yargılanması için kampanya yürütecek. Aynı zamanda Küresel BAK bu kampanya ile, uluslararası bir girişim olan ve son oturumu 23-26 Haziran’da İstanbul’da yapılacak Irak Dünya Mahkemesi’ne de destek vermeyi amaçlıyor (Irak Dünya Mahkemesi hakkında ayrıntılı bilgi için www.istanbul.worldtribunal.org)

George W. Bush, 19 Ocak’ta ikinci dönem ABD Başkanlığı için yemin etti. Yemin töreninde 1800 kelimelik konuşmasında tam 40 kez “özgürlük” lafını kullandı. Oysa tam iki ay önce, Kasım ayında, başkanlık seçimini kazandığının kesinleşmesinin ardından Bush’un emriyle Irak’taki 15 bin işgalci asker Felluce’ye saldırdı. 120 caminin 30’u yıkıldı, 3 bin sivil öldürüldü. Bütün Irak’ta bugüne kadar ölenlerin sayısı ise 100 bini geçti.

Küresel Barış ve Adalet koalisyonu bu suçlara karşı küresel savaş karşıtı hareketin Türkiye’deki aktif bir üyesi olarak ABD Irak’tan çekilene ve Bush yargılanana kadar mücadelesini sürdürecek.

Tayfun Mater

NTV

Edelman’dan ‘ABD karşıtlığı’ uyarısı

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, “Türk-Amerikan ilişkilerine karşı yanlış yönlendirilen fikirler ve Amerikan şirketlerini boykot çağrıları acilen engellenmeli” dedi.

NTV Güncelleme: 15:27 03 Haziran 2005 Cuma

Ankara – Edelman, ABD karşıtlığı konusunda önlem alınmaması durumunda, iki ülke arasında kalıcı sorunlar ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

Türk-Amerikan İş Konseyi konferansında konuşan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, “İki ülke ilişkilerine karşı yanlış yönlendirilen fikirler ve Amerikan şirketlerini boykot çağrıları acilen engellenmeli ve durdurulmalı” dedi.

Bu ay içinde Türkiye’deki görevinden ayrılacak olan Eric Edelman, ABD ile Türkiye’nin ticari ve ekonomik ilişkiler açısından hedeflere ulaşma konusunda başarıya ulaştığının da söylenemeyeceğini belirtti ve son 5 yıllık rakamları bu duruma örnek olarak gösterdi.

Edelman, Amerikan şirketlerinin doğrudan yatırımlarının da Türkiye açısından düşük kalmaya devam ettiğini söyledi. ABD Büyükelçisi, “Bizim ilişkimize karşı, yanlış yönlendiren fikirler ve Amerikan şirketlerini boykot çağrıları acilen önlenmeli ve durdurulmalıdır” dedi. Edelman, aksi taktirde iki ülke ilişkilerinde kalıcı sorunlar ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.4 Nisan’da yapılan basın açıklaması hakkında basında çıkan haberler

BİANET

Küresel BAK “Bush Yargılansın” Diyecek

Küresel-BAK, ABD Başkanı Bush’un savaş suçlusu olarak yargılanması için “ABD hesap ver, Bush yargılansın” başlıklı bir kampanya başlatıyor. Kampanya, 23 Haziran’da İstanbul’da olacak Irak Dünya Mahkemesi’ne de destek olmayı amaçlıyor.

BİA (İstanbul) – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel-BAK) Irak’taki işgalin durdurlması ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) saldırgan politikalarına karşı çıkmak üzere “ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın” sloganıyla Türkiye’de bir kampanya başlatıyor.

Küresel-BAK, bu kampanya ile son oturumu 23-26 Haziran’da İstanbul’da yapılacak olan Irak Dünya Mahkemesi’ne de destek vermeyi amaçlıyor.

Kampanya ile ABD Başkanı George W. Bush’un savaş suçlusu olarak yargılanması istenecek.

Küresel-BAK sözcüsü Tayfun Mater “George W. Bush, 19 Ocak’ta ikinci dönem ABD Başkanlığı için yemin etti. Yemin töreninde bin 800 kelimelik konuşmasında tam 40 kez ‘özgürlük’ lafını kullandı. Oysa tam iki ay önce, Kasım ayında, başkanlık seçimini kazandığını kesinleşmesinin ardında Bush’un emriyle Irak’taki 15 bin işgalci asker Felluce’ye saldırdı. 120 caminin 30’u yıkıldı, 3 bin sivil öldürüldü. Bütün Irak’ta bugüne kadar ölenlerin sayısı ise 100 bini geçti” dedi.

“Küresel-BAK, bu suçlara karşı küresel savaş karşıtı hareketin Türkiye’deki aktif bir üyesi olarak ABD Irak’tan çekilene ve Bush yargılanana kadar mücadelesini sürdürecek”.(EÜ)

SESONLİNE

‘ABD hesap ver, Bush yargılansın’

[Sesonline] Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) Irak’taki işgali durdurmak, ABD’nin yeni savaş politikalarına son vermek ve dünyanın gözünün içine baka baka işlenen kitlesel cinayetlerin yargılanmadan kalamayacağını göstermek için, “ABD Hesap Ver, Bush Yargılansın” sloganıyla Türkiye’de bir kampanya başlatıyor.

Dünya’nın dört bir yanında George W. Bush’un bir savaş suçlusu olarak yargılanması için sürdürülen kampanyalara Türkiye’de katılıyor. Küresel BAK tüm Türkiye’de işyerlerinde, evlerde, okullarda, mahallelerde, sendikalarda, derneklerde, kitle örgütlerinde, meslek birliklerinde, sivil inisiyatiflerde, belediyelerde ve bürolarda ABD ve Bush’un yargılanması için kampanya yürütecek. Aynı zamanda Küresel BAK bu kampanya ile, uluslararası bir girişim olan ve son oturumu 23-26 Haziran’da İstanbul’da yapılacak Irak Dünya Mahkemesi’ne de destek vermeyi amaçlıyor. IRAK DÜNYA MAHKEMESİ

Küresel BAK’ın AÇIKLAMASI

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu sözcüsü Tayfun Mater’in kampanya ile ilgili yaptığı açıklama şöyle: “George W. Bush, 19 Ocak’ta ikinci dönem ABD Başkanlığı için yemin etti. Yemin töreninde 1800 kelimelik konuşmasında tam 40 kez “özgürlük” lafını kullandı. Oysa tam iki ay önce, Kasım ayında, başkanlık seçimini kazandığını kesinleşmesinin ardında Bush’un emriyle Irak’taki 15 bin işgalci asker Felluce’ye saldırdı. 120 caminin 30’u yıkıldı, 3 bin sivil öldürüldü. Bütün Irak’ta bugüne kadar ölenlerin sayısı ise 100 bini geçti.

Küresel Barış ve Adalet koalisyonu bu suçlara karşı küresel savaş karşıtı hareketin Türkiye’deki aktif bir üyesi olarak ABD Irak’tan çekilene ve Bush yargılanana kadar mücadelesini sürdürecek…” Küresel BAK

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.