5 Eylül 2019 – Hrant Dink davasında dönemin vali yardımcısı konuştu: Benim sorumluluğum yok, sorumlu validir – Fatma Yörür

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hrant Dink cinayetine karışan kamu görevlilerinin yargılandığı davanın duruşması 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Üç gün sürecek olan duruşmaların bugünkü bölümünde dönemin azınlıklardan sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Ergün Güngör konuştu. Muammer Güler’in bilgisi olmadığını iddia ettiği Hrant Dink’le toplantıyı Vali Güler’den izin alarak yaptığını söyledi.

Hrant Dink cinayetine karışan kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 27. duruşma haftası başladı. Bugün başlayan ve 5-6 Eylül’de de sürecek duruşmalar kapsamında ilk olarak dönemin Vali Yardımcısı Ergün Güngör dinlendi.

Ergün Güngör duruşmaya Bursa’dan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile (SEGBİS) katıldı. Güngör, Bursa vali yardımcılığı görevini sürdürürken, Balıkesir’e tayin oldu.

DİNK İLE YAPTIĞI GÖRÜŞME: TEHDİT ETMEDİK

Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak dinlenen Güngör’e ilk olarak 24 Şubat 2004 tarihinde Dink ile yaptığı görüşme soruldu. Görüşmeyi MİT’in talep ettiğini ifade eden Güngör görüşmenin dönemin Valisi Muammer Güler’in izniyle gerçekleştiğini anlattı. 12 haziran tarihinde ifade veren Vali Güler görüşmeden bilgi sahibi olmadığını iddia etmişti.

2004 tarihli görüşme kapsamında Sabiha Gökçen’in Ermeni kimliğine ilişkin haberlerin konuşulduğunu paylaşan Güngör, “Burada Hrant Dink tehdit edilmedi, bir tehdit yoktu. Sadece Ermeni cemaatine karşı oluşabilecek tepkileri paylaştık” dedi.

‘MİT MENSUPLARINI AKRABALARIM DİYE TANITTIM’

Güngör ayrıca görüşmede MİT görevlilerinin de yer aldığını, bu kişileri Hrant Dink’e ‘akrabalarım’ diye tanıttığını söyledi. “MİT görüşmeyi izlemek istemişti ancak ‘bizim kimliğimizi saklayın’ dediler. Ben de bunun üzerine Dink’e ‘Akrabalarım ziyarete gelmişti. Kalabilirler mi?’ dedim. Sayın Dink ‘Sakıncası yok’ dedi. Görüşmede Sabiha Gökçen’le ilgili haberleri konuştuk. Ermeni cemaatine dönük tepkilerin artmasından endişelerimizi dile getirdik. ‘Toplumda infial yarattı’ dedim. Ardından görüşmeyi Sayın Vali’ye aktardım” dedi.

AZINLIKLARDAN SORUMLU VALİ YARDIMCISI TEHDİTLERİ BİLMİYORMUŞ

‘Hrant Dink’e bu tarihten sonra gelen tehditlerden haberiniz var mıydı’ sorusuna, “Yoktu” yanıtını veren Vali yardımcısı, “Korunması benim sorumluluğumda değil. İstihbarat raporları kapalı zarf içerisinde Vali’ye aktarılır. Tarafımıza bilgi sunulmaz. Vazifem bu görüşmeyi sağlamakla tamamlandı” dedi.

Güngör, Hrant Dink’in bu görüşmeyi 12 Ocak’ta Agos gazetesine yazmasına ilişkin ise “Bu görüşmeyi yazdı. O tarihten itibaren çok güç durumda kaldık. Yıllardır bunun sıkıntılarını yaşıyorum” dedi.

Bu tarihten itibaren alınan istihbaratlara karşı önlem alınmamış olmasını “Benim sorumluluğumda değildi. Vali’nin sorumluluğundaydı” diye yanıtlayan Güngör, Avukat Hakan Bakırcıoğlu’nun “Aylık güvenlik zirvelerinde konu gündeme geldi mi geliyor muydu?” sorusuna “Hatırlamıyorum” yanıtını verdi. Güngör, “Vali’nin sekretaryası gibi çalıştım. Konu hakkında muhatap Validir” dedi.

Dönemin azınlıklardan sorumlu Vali Yardımcısı Güngör, Hrant Dink’in 12 Ocak’ta tehdit altında olduğunu açıkça yazdığı yazıyı duyup duymadığını soran Avukatlara yanıt vermekte zorlandı. Güngör “Hatırlamıyorum” demekle yetindi.

PAYLAN: SORUMLULAR YARGILANSIN DEDİK, ÖNÜMÜZE PELİTLİDEKİ GENÇLERİ ATTILAR

Duruşmadan önce Artı TV’ye konuşan HDP Milletvekili Garo Paylan, “Hrant Dink katledileli 12 yıl oldu. Biz 95’inci kez adalet saraylarının önündeyiz. 12 yıldır ‘öldür diyenler yargılansın’ dedik ama maalesef önümüze Pelitli’deki bazı gençleri attılar. Bir çeteyi attılar. Burada sanıklar dalga geçer gibi yargılanıyor. Etkin yargılama yok. Adalet ortaya çıkmıyor. Tanıklar da sanıklar da bildiklerini söylemeliler” dedi

‘ADALET SAĞLANINCAYA KADAR BURADAYIZ’

Duruşması önce bir açıklama yapan Hrant’ın arkadaşları ise ‘Adalet sağlanıncaya kadar buradayız’ dediler.

Adliye önünde bir açıklama yapan Hrant’ın arkadaşları “Aradan geçen 12 yıl, açılan soruşturma ve davalar henüz bu cinayetin üzerindeki perdeyi kaldırmadı. Öldür diyenler yargılanmadı. Hrant Dink arkadaşımızı aramızdan alan ırkçılıkla henüz yüzleşmedik. Biz Hrant’ın arkadaşlarıyız. Bir adalet nöbetinde daha buradayız ve Hrant için adalet için çağrımızı yinelemeye geldik. Hrant Dink’in gerçek katilleri hak ettikleri cezayı alana, bu alçak cinayetin hesabı tüm ortaklardan sorulana kadar buradayız ve biz bitti demeden bu dava bitmez.

Hrant için adalet için; öldür diyenler yargılansın. Katilleri koruyan cinayete ortaktır. Biz bitti demeden bu dava bitmez. Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz” ifadelerini kullandı.

Mahkeme tanıklardan Ahmet Kahveci’nin dinlenmesi ile son buldu. Duruşmada yarın Ali Baştürk, Cem Akar, Hamza Bülent İlkehan dinlenecek. 6 Eylül Cuma günü ise tutuklu Ercan Gün’ün birleşen dosyası için savunması alınacak.

(Artı Gerçek)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.