5 Ekim 2018 – Edebiyatta Savaş ve Barış Atölyesinde 10. Dönem Roma Edebiyatı olarak belirlendi.

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Edebiyatta Savaş ve Barış Atölyesi 10. Dönemi 31 Ekim’de başlıyor. İlgi duyan tüm barışseverleri atölyemize bekleriz.

Ne çok zaman geçti, neler neler oldu! Ne çok sınandık, ne çok her sınamadan yüzümüzün akıyla çıktık. Konuştuk, tartıştık, yazıştık kimi zaman da susarak söyledik söyleyeceklerimizi. Öyle, böyle edebiyatta savaş ve barış arayışımızın onuncu dönemine, onuncu yılına geldik.

‘Kitaplar inanmak için değil, araştırmak için yazılır. Bir kitap karşısında onun ne dediğini değil, ne demek istediğini sormalıyız kendi kendimize,’ diyor Umberto Eco Gülün Adı’nda. On dönemde kitapların satırlarında bizi biz yapan insani değerleri, huzuru, barışı, sevgiyi aradık.

‘Sevgi nedir? Dünyada bana sevgi kadar anlaşılmaz gelen hiçbir şey yoktur; ne insan ne şeytan ne de başka bir şey, çünkü sevgi her şeyden daha çok işler ruha. Yüreği böylesine kaplayan, böylesine bağlayan hiçbir şey yoktur. Bu nedenle, onu yöneten silahlar olmayınca, ruh, derin bir uçuruma atlarcasına sevgiye atılır,’ diyor yine aynı eserinde.

‘Mors est quies viatoris-finis est omnis laboris’ yani yolcunun dinlenmesidir ölüm-her işin sonudur. Biz de kitaplarla devam eden serüvenimize İtalyan Edebiyatında savaş ve barışı arayarak sürdüreceğiz; yaşadığımızı hissetmek, anlamak için durmuyor yolculuğa devam ediyoruz.

Bu yılın teması ‘İtalyan Edebiyatında savaş ve barış’. Okumalara Antik Roma’dan başlayacağız, her şeyin başından, düşüncenin başladığı yerden. Rönesans İtalya’sına geçeceğiz. Ortaçağın karanlıklarından filizlenen ve tüm dünyaya yeniden doğma fırsatı veren aydınlıktan. Sonra bu aydınlıkların yerini nasıl başka bir karanlığa yol açabildiğini anlayabilmek için faşizm öncesi İtalya’da döneceğiz. Tema böyle olunca tartışacağımız eserler yalnızca edebiyatla sınırlı olamayacak.

Aziz Augustinus  Yazının Doğuşu’nda ‘ Önce  söz vardı, bilgi vardı ama sonra…Kötüyle sınanmadan iyiliği anlayan biri var mı?’ diye soruyor. İyi ve kötü iç içe yaşıyor, diyalektik bir birliktelikte. İtalyan Edebiyatındaki yolculuğumuzda bu gerçekle yüzleşeceğiz. Burada dürüstlükle sınanacağız; gerçeğin inanılan şeklini, eleştirel olarak, hem de bağlılık ve yoldaşlık dinlemeyecek şekilde ortaya koyup koyamayacağımızı göreceğiz.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, barışı ve adaleti vicdani bir sorumluluk olarak görenleri, Edebiyatta Savaş ve Barış Atölyesi’nin X. Dönemine davet ediyoruz.

Atölye’ye 31 Ekim 2018’de başlayıp 01.05.2019’da bitirmek üzere, yine on beş günde bir çarşambaları 19.30 da, Kadıköy Mim Sanat Merkezinde 13-15 buluşma/eserle devam edeceğiz.

           Programı şöyle belirledik:

 

İ.Ö. 106-43     Cicero                           Dostluk üzerine

İ.Ö. 99-55       Lukretius Carus          Varlığın Yapısı (Doğanın Evrimi)

İ.Ö. 43–İ.S.17 Ovidius                        Roma Takvimi ve Festivaller

1265-1321     Dante                           İlahi Komedi ‘Cehennem’

1313-1375     Giovanni Boccaccio    Decameron

1469-1527     Nicolò Machiavelli     Prens

1785-1873     Alessandro Manzoni   Nişanlılar

1896-1957     G. T. di Lampedusa    Leopar

1900-1978     Ignazio Silone              Fontamara

1902-1975     Carlo Levi                    İsa bu köye uğramadı

1908-1950     Cesare Pavese            Ay ve şenlik ateşi

1916-1991     Natalia Ginzburg        Aile Sözlüğü

1923-1985     Italo Calvino               Örümceklerin Yuvalandığı Patika

 

Yedek eserler

354-430         Aziz Augustine                İtiraflar

1225-1274     Aziz Aquinolu Thomas  Varlık ve Öz

1932-2016     Umberto Eco                Baudolino

 

           Eğer siz de ‘Kargaşa ve yozlaşmanın egemen olduğu bir dünyada, hoş bir görev olarak kitaplar için ve onlarla yaşıyorsanız: ‘Bir kitabın içine girmek, dağda bir gezinti yapmak gibidir; belli bir soluğu öğrenmek, belli bir yürüyüş adımını edinmek gerekir; yoksa insan hemen duruverir,’ diyenlerdenseniz, bizlerle yürümeye, yolculuğa çıkmaya bekliyoruz. Başvurularınızı atolyebak@gmail.com adresine bekliyoruz.

Barışla kalın.

   
   
   
   

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.