31 Mayıs 2010 – Basın Açıklaması – Galatasaray Meydanı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
31 Mayıs, Gazze günü oldu – Katil İsrail Filistin’den Defol!


İsrail devletinin Gazze’ye yardım götürmeye çalışan gemilere saldırısından sonra 31 Mayıs günü pek çok gösteri oldu. Küresel BAK 12.30’da Yardım Gemisinde temsilcileri olan kurumların çağırdığı gösteriye Barış bayraklarıyla katıldı. Gösteride İsrail devletinin saldırısı kınandı.

Gösteride konuşan gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, İsrail’e uçak gönderilerek oradaki tutukluların derhal Türkiye’ye getirilmesini istediklerini belirtti. Yaralıların İsrail dışında bir devlette tedavi altına alınmasını da talep ettiklerini kaydeden Dilipak, gemilerdeki yardım malzemelerinin de Kızılay kanalıyla Gazze’ye ulaştırılmasını istediklerini söyledi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Ömer Faruk Korkmaz da, gemidekilerin, sivil bir gemide olduklarını bilerek Gazze’ye yardım götürmek istediklerini kaydederek, İsrail devletinin bu gemilerde teröristler olduğunu iddia ettiğini de söyledi. Korkmaz, gemilerde 16 Avrupa Parlamentosu milletvekili, 26 yabancı 34 de Türk gazeteci olduğunu hatırlatarak, ”Bunlar mı terörist? İnsanlığın vicdanı için o gemilerdeydiler” dedi. Konuşmasında, ”Vakıf görevini yaptı, insani yardımı ulaştırmak için canlarını ortaya koydu” diyen Korkmaz, artık hükümetlerin devreye girmesi gerektiğini anlattı.

Küresel BAK İsrail’i Protesto Etti

Akşam 19.30’da Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Galatasaray meydanında bir basın açıklaması yaptı. Koalisyon Yürütme Kurulundan sanatçı Kerem Kabadayı tarafından yapılan açıklamanın ardından, Taksim’e barış bayrakları ve davullarla bir yürüyüş yapıldı. ‘Filistinle Halkıyla Dayanışma Derneği’ gönüllüleri de Küresel BAK kortejiyle yanyana Filistin bayraklarıyla Taksim’e yürüdü.

‘Dünyanın Bütün Filistinlileri Birleşin” ve “İkili anlaşmalar iptal edilsin – Filistin’e Özgürlük’ pankartının taşındığı eylem 1 saatten fazla sürdü. ‘Tayyip konuşma, anlaşmaları iptal et’ ve ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ sloganları atıldı.

Savaş karşıtları Taksim’de bir süre oturma eylemi yaptı. İsrail saldırısını protesto eden konuşmalar yapıldı. Küresel BAK, Perşembe akşamı saat 19.00’da, İstiklal Caddesinde yapılacak ‘Filistin halkıyla dayanışma’ insan zinciri için çağrı yaptı.

Galatasaray meydanında ve Taksim’de  Kerem Kabadayı saldırıyı kınayan ve tüm savaş karşıtlarının taleplerini anlatan Küresel BAK basın açıklamasını okudu.Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.