Gelme Bush Kampanyası Faaliyet Raporu

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

28 Aralık 2003-Akhisar

Küresel BAK tarafından, Radikal Gazetesi yazarı Murat Çelikkan, Küresel BAK İstanbul’dan Yıldız Önen ve Küresel BAK İzmir’den Mevlüt Ülgen’in konuşmacı oldukları ‘Ortadoğu’da Barış’ konulu bir panel düzenlendi. Panele çoğunu gençlerin oluşturduğu 200 kişi katıldı.

5 0cak 2004 -İstanbul

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu “Bush Gelme İstemiyoruz” kampanyasını başlattığını duyuran bir basın toplantısı yaptı. Ufuk Uras, Oya Baydar, Tez-Kop İş yöneticileri, Mustafa Alabora, Zeynep Tanbay ve Hüseyin Yeşil’in katıldığı basın toplantısında BAK sözcülerinden Mehmet Ali Alabora basın açıklamasını yaptı. Tayfun Mater ve KESK Genel Başkanı Sami Evren katkıda bulundular.

6 Ocak 2004 -İzmir

İzmir’de ana konusu 27-28 Haziran tarihlerinde İstanbul’daki NATO toplantısına katılacak olan Bush’un nasıl “ağırlanacağı” ve bununla ilgili hazırlıklar olan 3 etkinlik yapıldı.

  1. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Mehmet Ali Alabora’nın konuşmacı olduğu etkinliğe 600’den fazla öğrenci katıldı.
  2. Ege Üniversitesi’nde Felsefe ve Sosyoloji kulüplerinin düzenlediği etkinlikte “Savaşa Küresel BAK” adlı 15 dakikalık sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından Mehmet Ali Alabora konuşma yaptı. Etkinliğe yaklaşık 350 kişi katıldı.
  3. Konak Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan sinevizyon gösterimi ve söyleşiye ise 100 kişi katıldı.

14 Ocak 2004 -İstanbul

Türkiye’deki askeri sivil tesis ve üslerden yabancı askerlerin yararlandırılması ve Irak’a asker gönderilmesi konusundaki gizli Bakanlar Kurulu kararnamesi konusunda açılan davada Danıştay’ın dava süresince yürütmeyi durdurma talebini reddetmesi üzerine gizli kararname üzerine yazılı bir basın açıklaması yapıldı ve bu kararnamenin hemen açıklanması ve üslerin işgal güçlerine kapatılması talep edildi.

24 Ocak 2004 -İstanbul

24 Ocak’ta, İstanbul’da çeşitli ülkelerden konuşmacıların katılımıyla Savaşsız Bir Dünya İçin Uluslararası Buluşma isimli bir konferans düzenlendi. Mehmet Ali Alabora’nın moderatörlüğünü yaptığı konferansa Micheal Mc Person (1991 Körfez Savaşı’nda savaşmış eski bir ABD askeri. Şu anda savaş karşıtı “United for Peace and Justice” adlı sivil bir örgütlenmenin aktivisti), M. Ali Alabora (Sinema ve tiyatro oyuncusu, BAK aktivisti), Zeynep Tanbay (Balerin), Ahmet Mercan (Mazlum-Der İstanbul Şubeler Başkanı), Kevin Owenden (İngiltere ‘Stop the War Coalition’ aktivisti, SWP üyesi, Socialist Worker gazetesi yazarlarından) ve Uri Awnery (Arafat’ı ziyaret eden ilk İsrail milletvekili. Şimdi iki halk arasında barışın sağlanması için mücadele eden Barış Bloğu üyesi) konuşmacı olarak katıldılar.

6 Şubat 2004 -Trabzon

Trabzon Küresel BAK Yürütme Kurulu yaptığı toplantıda İstanbul BAK tarafından yapılan bütün basın açıklamalarının İstanbul’da da yapılması, 20 Mart Küresel Eylem Günü’nde bir basın açıklaması yapılması, Bush gelme kampanyası çerçevesinde Mayıs ayında bir imza kampanyası başlatılması ve bunun sonunda İstanbul BAK’dan iki konuşmacının geleceği bir panel düzenlenmesi kararlarını almıştır.

11 Şubat 2004 – İstanbul

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in Haziran ayında İstanbul’da yapılacak olan NATO zirvesinin önemi konusunda yaptığı açıklamalara karşılık olarak yazılı bir basın açıklaması yapıldı.

12 Şubat 2004 – İzmir

Küresel BAK İzmir Katılımcılar Meclisi toplantısı yapıldı. Toplantıya 55 kişi katıldı.

Toplantıda 20 Mart Küresel Eylem Günü’nde dünyadaki eylemlere paralel olarak Küresel BAK’ın Türkiye çapında düzenleyeceği eylemler çerçevesinde 20 Mart’ta İzmir’de kitlesel basın açıklaması yapılması kararlaştırıldı. Bu eylemin duyurulmasına yönelik olarak Küresel BAK yürütmesinin diğer örgütlerle de görüşerek bir basın açıklaması yapmasına karar verildi. 19 Şubat 2004 tarihinde saat 18.00'de İzmir EMO'da eylemin hazırlıklarını konuşmak üzere 20 Mart Çalışma Grubu toplantısı yapılması kararlaştırıldı.

Bush Gelme kampanyası çerçevesinde de çalışma gruplarının oluşturulmasına karar verildi. Ayrıca kampanyanın yaygınlaştırılması için panel, söyleşi, film gösterimi, şenlik gibi etkinliklerin düzenlenmesi konuşuldu.

14 Şubat 2004 -İstanbul

İstanbul BAK aktivistler toplantısı yapıldı. Toplantıya 30 kişi katıldı. Toplantının ardından, kadınlar, 8 Mart eylemlerinde “Bush, gelme…” kampanyasının nasıl yaygınlaştırılacağı konusunda toplantı yaptılar.

16-17-18 Şubat 2004 -İzmir

İletişim Kitabevi’nde üç gün süren etkinlikler yapıldı. Etkinliklere sırasıyla 35-35 ve 45 kişi katıldı.

17 Şubat 2004 -İzmir

İzmir EVKA 6’da ev toplantısı yapıldı. 15 kişinin katıldığı toplantıda Evka’da BAK kurma ve yeni aktivistler bulma konusunda adımlar atıldı.

19-20 Şubat 2004 -İstanbul

If İstanbul film festivalinde 4. Dünya Savaşı filminin girişinde çok sayıda rozet satıldı, BAK için aktivist telefonu ve imza toplandı.

19 Şubat2004 -İzmir

İzmir Karşıyaka’da BAK toplantısı yapıldı. Etkinliğe 40 kişi katıldı.

19 Şubat 2004 -İstanbul

NATO Karşıtı kampanyanın ilan edildiği bir basın toplantısı yapıldı. Toplantıya DİSK, KEKS, İzmir Tabib Odası ve SODEV Temsilcileri katıldı.

20 Şubat 2004 -İstanbul

Kadıköy BAK aktivistleri toplandı. Tüm sendika, siyasi partiler, cafe vs. 25 Şubat ilanları astılar ve dağıttılar.

21 Şubat 2004- Adana

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Adana girişimi “Bush Gelme İstemiyoruz” adlı bir panel gerçekleştirdi. Panele BAK Merkez Yürütmesi’nden Şenol Karakaş konuşmacı olarak katıldı.

25 Şubat 2004 – Ankara

Ankara Küresel BAK toplantısı MMO Genel Merkezi Konferans salonunda yapıldı. Toplantı sonucunda Ankara’da BAK faaliyetini ve kampanyayı yürütecek 7 kişilik bir yürütme oluşturuldu, Ankara’da BAK sekreteryası oluşturuldu. 20 Mart’ta yapılacak olan etkinlikler planlandı. Buna göre; 19 Mart’ta bir kampüste, 20 Mart’ta Keçiören’de BAK etkinliklerinin düzenlenmesi, 20 Mart’ta yapılacak olan basın açıklaması için ABD büyükelçiliği eğilim olarak belirlenmiştir.

25 Şubat-İstanbul

BAK paneli yapıldı. Hayri Kozanoğlu ve Kerem Kabadayı’nın konuşmacı olduğu ve 60 kişinin katıldığı panelde sinevizyon ve dia gösterileri yapıldı. 20 Mart eylemi ve Bush gelme kapmayası için çağrı yapıldı. 30’a yakın insan “aktivist olmak istiyorum” föyünü doldurdu.

27 Şubat 2004 – Ankara

Ankara BAK yürütme toplantısı yapıldı. Toplantıda BAK’ın genişletilmesi ve tanıtılması için yapılacak faaliyetler konuşuldu (bir tanıtım dosyası hazırlanması, kurumların ziyaret edilmesi, standlar açılması vs.) ve 20 Mart eyleminde Amerikan Büyükelçilği önüne siyah çelenk bırakma eylemi yapılması kararlaştırıldı.

28 Şubat 2004-İzmir

Emekli-Sen Buca şubesinde Küresel BAK İzmir grubunun yapımı olan Savaşa Küresel BAK adlı film gösterildi ve ardından Küresel BAK İzmir’den bir konuşmacının katıldığı Irak işgaline ve NATO kampanyasına karşı kampanyalar konulu bir söyleşi yapıldı.

2 Mart 2004-Ankara

Hacettepe Üniversitesi Beytepe kampusünde BAK standı açıldı. BAK’ı tanıtan el ilanları dağıtıldı ve afişler asıldı.

3 Mart 2004 -Ankara

Ankara Üniversitesi Cebeci kampusünde stand açıldı ve ‘Bush Gelme’ ve BAK afişleri asıldı.

5 Mart2004 -Ankara

Ankara Üniversitesi Dil-Tarih Coğrafya Fakütesi’nde ‘Bush Gelme’ ve BAK afişleri asıldı. BAK broşürü ve el ilanları dağıtıldı.

14 Mart 2004 -İstanbul

Katılımcı Maltepe gazetesinde toplantı yapıldı. Kadıköy BAK’çılar ile birlikte kampanyanın nasıl yaygınlaştırılacağı üzerine konuşuldu.

17 Mart 2004 -Ankara

20 Mart Savaş karşıtı küresel eylem gününde Ankara’da ABD Büyükelçiliği önünde yapılacak eyleme çağrı yapmak üzere TMMOB toplantı salonunda bir basın açıklaması yapıldı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Güvenç tarafından yapılan basın açıklamasına MMO Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, SES Genel Başkanı İ. Hakkı Tombul, EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, BTS Genel Başkanı Fahmi Kütan, TMMOB Genel Sekreteri Fikret Özbilgin, Mazlum-Der Genel Başkanı Yılmaz Ensarioğlu katıldı.

20 Mart 2004-Ankara

Ankara’da BAK’ın düzenlediği eyleme diğer kurumlar da destek verdiler. ABD Konsolosluğu önünde siyah çelenk bırakıldı. Eyleme yaklaşık 1000 kişi katıldı. Basın açıklamasını BAK sözcüsü TMMOB Genel Başkanı Kaya Güvenç okudu. Eylem sonrasında Tunus Caddesi’nden Kızılay’a kadar yürüyüş yapıldı.

Keçiören’de; Keçiören Dayanışma Evi ve Gençlik İnisiyatifi ile birlikte “Bush Gelme İstemiyoruz” başlıklı bir etkinlik düzenlendi.Etkinliğe konuşmacı olarak Mustafa Alabora katıldı. Yerel sanatçıların şarkılarıyla destek verdiği şenliğe 400 kişi katıldı.

20 Mart 2004-Aliağa

Aliağa’da yapılan BAK basın açıklamasına 750 kişi katıldı. Eylem oldukça coşkulu geçti.

20 Mart 2004-İstanbul

İstanbul’da, Irak’ta İşgale Hayır Koordinasyonu ve İşgale Karşı Komiteler ile birlikte örgütlenen, yaklaşık 3000 kişinin katıldığı eylemde coşku ve öfke dolu sloganlar atıldı. Eylem katılan her bir savaş karşıtına moral verdi. Eylemde, İngiltere’de savaş karşıtı kampanyanın örgütleyicisi olan Stop the war Coalition’ın başkanı Lindsey German’ın ve Yunanistan’dan Savaş Karşıtı Kampanya adına Petros’un yazdığı dayanışma mesajları okundu. Mesajların okunmasının ardından Irak’ta ABD müdahalesinin sonucunda yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu sırasında sanatçı Mercan Dede ney çaldı. “Katil ABD, Ortadoğu’dan defol” sloganlarının ardından Mehmet Ali Alabora ve Görkem Yeltan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, İşgale Hayır Koordinasyonu ve İşgale Karşı Komiteler’in ortak metnini okudular.

Basın açıklamasından sonra herkes eylemden moral yüklenmiş bir biçimde dağıldı. BAK korteji ise İstiklal Caddesi’nde coşkulu sloganlarla yürüyüş yaptı.

Ayrıca Trabzon, Bursa, Gaziantep, Ordu, Çorum ve Sivas’ta da basın açıklamaları yapıldı

20 Mart 2004 -İzmir

Konak Meydanı’nda BAK eylemine 500’ü aşkın savaş karşıtı katıldı. İzmir Küresel BAK’tan iki genç aktivist BAK’ın tüm illerde okunan basın açıklamasını okudu. İngiltere Stop the War Coalition başkanı Lindsey German’ın dayanışma mesajı okundu. Dayanışma mesajının ardından TMMOB adına izmir Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Musa Çeçen bir konuşma yaptı. Eylem coşkulu sloganlarla sona erdi.

23 Mart 2004-Tekirdağ

Eğitim-Sen Tekirdağ Şubesinde yapılan ve Küresel BAK yürütmesinden Yıldız Önen ve Eğitim-Sen 8 No’lu şube başkanı Mustafa Turgut’un katıldığı toplantıya 40 kişi katıldı.

Trakya Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Mehmet Ali Alabora’nın konuşmacı olarak katıldığı bir sohbet toplantısı yapıldı. 500 kişinin katıldığı toplantıda Bush Gelme kampanyası anlatıldı ve yerel kampanyalar inşa etmenin önemine vurgu yapıldı. Toplantıda öğrenciler Haziran’daki Bush Gelme eylemine 100 kişi geleceklerini söylediler.

İkinci sohbet toplantısı Tekirdağ Kültür Merkezi’nde yapıldı. Mehmet Ali Alabora’nın konuşmacı olduğu ve ortaokul ve lise öğrencilerinin katıldığı toplantıda Tekirdağ BAK’ın nasıl geliştirileceği konuşuldu. Yapılan önerilerden bir tanesi de Bahar Şenlikleri’ni Bush Gelme şenliklerine çevirmek oldu.

3 Nisan 2004 -İzmit

İzmit BAK olarak yapılan toplantıda BAK için bir çaılşma bürosu oluşturulmasına, imza standları ve masalar açılmasına  ve BAK’ı tanıtan bir panel organize edilmesine karar verildi. BAK’ın genişletilmesi için neler İstanbul’da BAK faaliyeti içinde yer alan kurumların İzmit temsilcileriyle görüşülmesi kararlaştırıladı.

4 Nisan 2004 -Beyoğlu

Karakedi Kültür Merkezi’nde Radikal Gazetesi yazarı Murat Çelikkan’ın ve Küresel BAK Yürütme Kurulu üyesi Yıldız Önen’in konuşmacı oldukları ‘Şehre Katil Geliyor Bush Gelme İs-te-mi-yo-ruz!’ paneli yapıldı. Toplantıya 20 kişi katıldı.

8 Nisan 2004-İstanbul

İstanbul’daki tüm savaş karşıtlarını 9 Nisan’da Saraçhane Parkı’nda Amerika’nın son günlerde Irak’ta gerçekleştirdiği katliamları kınamak için yapılacak olan basın açıklamasına çağırmak için bir basın açıklaması yapıldı.

9 Nisan 2004-Adana

İnönü Parkı’nda bir basın açıklaması yapıldı. Irak İşgali Gözetleme Merkezi’nin çağrı metninin okunmasının ardından TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hüseyin Atıcı basın açıklaması metnini okudu. Basın açıklamasına Eğitim-Sen üyeleri, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri, İnsan Hakları Derneği, DEHAP, EMEP, ÖDP ve TUHAYDER temsilci ve üyeleri destek verdi.

9 Nisan2004-İstanbul

Amerika’nın Irak’ta gerçekleştirdiği katliamı kınamak için kişinin Saraçhane Parkı’nda basın açıklaması yapıldı.Orhan Alkaya’nın Irak İşgali Gözetleme Merkezi’nin tüm dünyaya yaptığı çağrıyı okumasının ardından DİSK Genel Başkanı ve Küresel BAK sözcüsü Süleyman Çelebi basın açıklamasını okudu. 300 kişinin katıldığı basın açıklamasına DİSK’e bağlı sendikalardan işçiler, öğrenciler, Mazlum-Der, Özgür-Der, belediye çalışanları, Emekli-Sen ve bir dizi kurum destek verdi.

9 Nisan2004-İzmir

İzmir Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Konak Meydanı’nda ABD’nin Irak’taki katliamlarını kınayan 5 dakikalık sessiz oturma eylemi şeklinde bir basın açıklaması yaptı. Oturma eylemine katılanlar ağızlarına siyah bantlar taktılar. Basın açıklamasından önce Konak Meydanı’na kısa bir yürüyüş yapıldı. Eyleme 120 kişi katıldı.

Aynı saatlerde Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bahçesinde öğrenciler işgali kınayan bir basın açıklaması yaptılar.

10 Nisan2004-İzmir

İzmir Küresel BAK İzmir Barosu’nda “Kürsel kapitalizm, savaş, silahlanma, şiddet ve NATO” konulu bir sempozyum gerçekleştirdi. DİSK, TÜRK-İŞ, TMMOB, ve İzmir Tabip Odası ve Öğrenci Muhalefeti ve KESK İzmir Şubeler Platformu temsilcileri katıldı. Yaklaşık i250 kişinin katıldığı sempozyumda Küreselleşme ve Şiddet, Küreselleşme ve Savaş, Küreselleşme, Orduların Yeni Rolleri ve NATO, Küreselleşme ve Emek Hareketi gibi konular tartışıldı. Sempozyuma Doç. Dr. Melek Göregenli, İstanbul BAK’tan Nuri Ödemiş, Barış ve Adalet Hareketi, Orhan Bilikvar, Doğan Tarkan, Ekonomist Doç. Dr. Hayri Kozanoğlu, Yrd. Doç. Dr. Nilgün Toker Kılıç, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Hilal Küey, Aydın Engin, Ömer Laçiner konuşmacı olarak katıldılar.

10 – 18 Nisan 2004-İzmir

İzmir Kitap Fuarında SODEV İzmir Temsilciliği’nin desteğiyle Gelme Bush imza kampanyası sürdürülerek bülten dağıtımı ve tanıtım yapıldı.

11 Nisan 2004-Kadıköy

Koşuyolu Dayanışma ve Tüketim Kooperatifi (Ortaklarevi) ziyaret edildi. Ortaklarevi üyeleri BAK’a çeşitli alanlarda(BAK bülteninin bir sayısının baskısı, kağıt, sticker basımı, rozet satışı, vb.) destek sözü verdiler ve kendi ilişkileri içerisinde aktivist olarak çalışacaklarını beyan ettiler.

15 Nisan 2004-İzmir

EMO İzmir Şubesi’nde Küresel BAK İzmir genel katılımcılar toplantısı yapıldı. Toplantıda Gelme Bush kampanyasının yaygınlaştırılması düzenlenecek stand açma vs. gibi etkinliklerin yanı sıra 15 Mayıs Cumartesi günü Şirinyer NATO önünde barışçıl bir gösteri yapılmasına ve Haziran ayında bir şenlik düzenlenmesine karar verildi.

16-17-18 Nisan 2004 – İstanbul

Küresel BAK 16-17-18 Nisan’da İstanbul’da yapılan ve Ekim ayında Londra’da yapılacak olan 3. Avrupa Sosyal Forumu’na hazırlanmak amacıyla yapılan toplantıya katıldı. 18 Nisan Pazar günü uluslar arası savaş karşıtları toplantısını örgütledi. Yapılan toplantıda 26 Haziran’dan itibaren bütün dünyada bir hafta boyunca Bush’un dünyanın çeşitli yerlerine yapacağı ziyaretlerle ve Irak’taki işgal güçlerinin 30 Haziran’da yetkiyi Irak hükümetine devredecekleri vaadiyle ilgili olarak gösteriler yapılması kararlaştırıldı. Birçok ülke Küresel BAK’ın Bush gelme kampanyasına destek verdi ve özellikle Balkan ülkeleri Haziran’da NATO toplantısına karşı yapılacak eyleme katılacaklarını söylediler. Yunanistan’dan gelen savaş karşıtları Haziran’a kadar Bush Gelme kampanyasını merkezi kampanyaları olarak yürüteceklerini söylediler.

9 Mayıs 2004 Adapazarı

9 mayıs  Cumartesi günü Adapazarı’nda ‘Gelme Bush’ toplantısı yapıldı. Şair Roni Margulies ve Küresel BAK aktivistlerinde Arife Köse’nin konuşmacı oldukları toplantıya 40 kişi katıldı. Lastik-İş’in toplantı salonunda yapılan toplantıda Roni Margulies neo-liberal politikalar ve bunlarla savaş arasındaki bağlantıyı anlatırken Arife Köse Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ve ‘Gelme Bush’ kampanyası hakkında bilgi verdi. Daha sonra tartışma bölümüne geçildi. Bu bölümde Gelme Bush kampanyasının önemi ve bu kampanyanın Adapazarı’nda ve tüm Türkiye’de nasıl daha büyük bir kampanya haline getirilebileceği tartışıldı. Kampanyaya daha çok insan katmanın önemi üzerinde duruldu.

9 Mayıs 2004-Kuzguncuk

Pazar günü Kuzguncuk’ta Mülkiyeliler Birliği’nde Gelme Bush Kampanyasını Kuzguncuk, Kanlıca ve Üsküdar’da örmek için 15 kişi biraraya geldi. Yapılan toplantıda imza standı açmak, gelme Bush stickerlarını ve afişlerini esnafa dağıtmak, yerel basın ile ilişki kurmak, konser, meşaleli yürüyüş, uçrtma uçurmak gibi önerilerde bulunuldu. Bunların daha sonraki toplantılarda değerlendirilmesi kararlaştırıldı.

11 Mayıs 2004-Marmara Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu

Mehmet Ali Alabora ve Roni Margulies’in konuşmacı olarak katıldıkları “Küreselleşma başlıklı bir panel düzenlendi. Belki de okulun ilk siyasi toplantısı olan bu panele yaş ortalaması tahminen 20’nin altında olan 300 küsur kişi katıldı. Toplantı sonunda pek çok kişi BAK’a ismini ve

telefonunu verdi, pek çoğu ‘Gelme Bush’ rozeti alıp taktı.

12 Mayıs 2004 – Bursa Uludağ Üniversitesi
BÜ Bahar Şenlikleri kapsamında yapılan (ve dolayısıyla yol paralarımızın  Üniversite tarafından ödendiği) “Küreselleşme ve Türkiye” başlıklı  toplantıya Orhan Alkaya ile Roni Margulies konuşmacı olarak katıldılar. Toplantıya çok genç ve ezici çoğunluğu örgütlü ve/veya solcu olmayan 80 öğrenci
geldi. Müthiş jandarma baskısı altında olan bu üniversitenin toplantıya gelen öğrencileri için de, toplantıyı örgütleyen BAK’çılar için de çok moral verici bir toplantı oldu. Öğrenciler İstanbul’da yapılacak mitinge 50 otobüs gelmeyi amaçladıklarını söylediler.

12 Mayıs 2004– Denizli

Edebiyat Dostları Lokali’nde Savaşsız Bir Dünya Mümkün başlıklı bir toplantı yapıldı. 70 kişinin katıldığı toplantıda kampanyanın adının neden ‘Gelme Bush’ kampanyası olduğu, nasıl daha büyük bir kampanya inşa edebileceğimiz gibi konular tartışıldı. Toplantı sonunda üniversiteli BAK aktivistleri ilk iş olarak bir stand açmaya ve yeni aktivistlerle ilişki kurmaya karar verdiler.

14 Mayıs 2004-İzmir

Küresel BAK tarafından 14 Mayıs 2004 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Salonu’nda yapılan  “Savaş, Irak İşgali ve Medya” başlıklı panele konuşmacı olarak Gazeteci Ragıp Duran, Haber Ekspres Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Gençel ve Küresel BAK Yürütmesi’nden Tayfun Mater katıldı.

Ragıp Duran 1. Körfez Savaşı, Irak İşgali ve Tezkere konuları üzerinde konuşarak medyanın genel olarak savaştan yana yer aldığını söyledi. Medyanın egemenlerden yana taraf olmasının savaş dönemlerinde daha da yükseldiğini anlattı. Ragıp Duran Küresel BAK’ın savaş ve işgal karşıtlığını makul ve olumlu bulduğunu da belirtti.

Süleyman Gençel, özellikle Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konularında medyanın nasıl kışkırtıcı bir role sahip olduğunu kendi deneylerine de dayanarak anlattı. Büyük sermaye gruplarının gazetelerinin dışında İzmir’in iki yerel gazetesinden biri olan Haber Ekspres gazetesinin savaş karşıtı seslere sürekli yer vermeye çalıştığını belirtti.

Tayfun Mater Irak’ta Savaşa Hayır Koordinasyonu ve Küresel BAK’ın kuruluş ve gelişme süreçlerini anlatarak, bu süreçte medyanın tutumuna ilişkin gözlemlerini anlattı. Mater, Küresel BAK’ın savaşa ve işgale karşı çıkan tüm bireyleri kapsayan geniş bir birlik olma çabasında olduğunu ve kurulduğundan bugüne savaşa ve işgale karşı istikrarlı bir mücadele içinde olduğunu söyledi.
15 Mayıs 2004-İzmit

İzmit Yeni Meydan Sahnesi’nde Gelme Bush başlıklı bir panel düzenlendi Konuşmacı olarak şair Roni Margulies, sanatçı Zeynep Tanbay ve yazar Ufuk Uras’ın katıldığı panelde Gelme Bush kampanyası tartışıldı. DEHAP ve çeşitli kitle örgütü temsilcilerinin de izlediği panele 100 kişi katıldı. Toplantıdan sonra Kocaeli Üniversitesi öğrencileri en kısa zamanda okulda stand açıp daha fazla aktivist ile ilşiki kurmaya karar verdiler.

15 Mayıs 2004-İzmir

15 Mayıs Cumartesi günü NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Kuvvetler Komutanlığı’nın İzmir Buca’da bulunan Orgeneral Vecihi Akın Kışlası önünde Küresel BAK tarafından kitlesel basın açıklaması yapıldı. Buca yolu üzerinde toplanan yaklaşık yüz kişi kışla kapısına kadar “Bush gelme istemiyoruz”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “NATO yıkılsın, çocuk parkı yapılsın” sloganlarıyla yürüdü.

“Küresel BAK adına açıklama yapan Mevlüt Ülgen “Bush, İşgalci, Çocuk Katili, İşkenceci, Savaş  Suçlusu, Doğa  katliamcısıdır. Dünyada yoksulluğun, açlığın, işsizliğin nedeni olan  politikaların uygulayıcısıdır. Biz Bush ve çetesini istemiyoruz.” diyerek Küresel BAK tarafından NATO zirvesine ve Bush’un Türkiye’ye gelişine yönelik yapacağı eylemler hakkında bilgi verdi.

15 Mayıs 2004-Ankara

Küresel BAK aktivistleri, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) şenliklerinde stand açtı, bülten ve sticker dağıttı, imza topladı. Akşam yapılan konserde Bulutsuzluk Özlemi ilk birkaç şarkıdan sonra sahneden  “GELME BUSH” diye seslendi, bu çağrı şarkı aralarında sık sık tekrarlanırken  BAK aktivisleri sahnenin önünde, “GELME BUSH, Irak’ta İşgale Son, Filistin’e Özgürlük” pankartı açtılar ve “GELME BUSH” sloganı attılar.  Kısa bir süre içinde 3000-4000 kişilik stadın tümü “GELME BUSH” sloganı atmaya başladı, sahnenin önünde ve arkasında açılan pankart elden ele geçirilerek tribünlerin en üstüne kadar çıktı. Konser sonrasında da “GELME BUSH, Ampul Tayyip, Öldürmiycez, ölmiycez, kimsenin askeri olmıycaz.” sloganları atıldı. Bütün bu aktiviteler sonucu ODTÜ’de bir çok insanla tanışıldı ve kampanya tanıtıldı.

15 Mayıs 2004-İstanbul

Beşiktaş motor iskelesinde Irak’ta devam eden işkence, tecavüz ve bombalamalara karşı Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Önce 15 dakikalık oturma eyleminin yapıldığı çıklamada Amerka’nın Irak’taki keyfi davranışları, bütün çıplaklığı ile ortaya çıkan vahşi işkence uygulamaları ve işgal bir kez daha protesto edildi.Basın açıklamasını Küresel BAK’tan Nuri Ödemiş okudu. Sık sık  “Irak halkı yalnız değildir” sloganı atıldı.

15 Mayıs 2004-Çorum

İstanbul ile aynı zamanda Çorum’da da Küresel BAK Irak’taki işkence uygulamalarına karşı bir basın açıklaması yaptı. 70 kişinin katıldığı eyleme yerel basın da büyük ilgi gösterdi.

15 Mayıs 2004-Bursa

Bursa Küresel BAK örgütlenme toplantısı yapıldı. Toplantıya İstanbul’dan Saruhan Oluç ve bağımsızlardan ve çok sayıda sendika ve demokratik kitle örgütü temsilcisinden oluşan 40 kişi katıldı. Sonuçta 5 kişilik bir yürütme seçildi ve bu yürütme önüne şu hedefleri koydu: 1-İlk imzacılar listesi bir hafta içinde genişletilecek 2-Daha sonra Küresel BAK’ın imza metni halka açılacak ve imza toplanacak 3-Ayrıca Haziran’da İstanbul’da yapılacak etkinliklere Bursa’dan geniş bir katılım sağlamak için çalışmalar yapılacak.

17 Mayıs 2004-Çerkezköy

17 Mayıs Pazartesi günü Küresel BAK olarak bir toplantı düzenlendi. Mehmet Ali Alabora’nın konuşmacı olduğu toplantıya 90 kişi katıldı. Gelme Bush kampanyası için Çerkezköy’de nelerin yapılabileceğinin konuşuldu. Toplantının ardından Çekezköy Küresel BAK bir Barış pikniği düzenleme, Gelme Bush kampa nyasınıÇerkezköy çevresindeki fabrikalarda duyurma ve İstanbul’da 5 Haziran’da yapılacak mitinge gelme kararları alındı. Önümüzdeki günlerde ise faaliyet olarak yeni çıkmış olan Gelme Bush bildirilerinin dağıtılmasını örgütleyecekler.

22 Mayıs 2004-Kadıköy

Kahve Bahane adlı kafede 500 BAK bildirisi dağıtıldı. 38 kişi BAK üyelik formu doldurdu. Yaklaşık 4 saat boyunca bir çok insana “Bush gelme” kampanyası anlatıldı.

Özellikle gençlerden kampanyaya ilgi çok yoğundu.

22 Mayıs 2004-Maltepe

Saat 20:00-21:30 arasında Maltepe Beşçeşmeler parkında sinevizyondan BAK’ın hazırladığı ve atlas dergisinin verdiği savaş karşıtı belgesel filmlerden gösterildi.. Bu gösterimleri sokaktan geçenler, kafelerde oturanlar ve haber verilen insanlar olmak üzere yaklaşık 100-150 kişi izledi. Bu etkinlik her hafta cumartesi günü aynı yerde ve aynı saatte tekrarlayanacak.

22 Mayıs 2004-Gaziosmanpaşa

Eğitim-Sen 4 nolu GOP şubesininin toplantı salonunda “Gelme Bush” söyleşisi yapıldı. Söyleşiye Kampanya Sözcüsü Memet Ali Alabora ile yaklaşık 50 Eğitim-Sen üyesi ve GOP’lu öğrenci ve işçiler katıldı. Memet Ali Alabora saatlerce Bush ve Nato’ya niye karşı çıkmamız gerektiğini birbirimize anlatmamız yerine 27 Haziran’a bir ay kalmışken “Gelme Bush” kampanyasını GOP’ta nasıl örgütleriz tartışalım diye başladı. Memet Ali’nin kampanyanın geneli hakkında bilgi vermesinden sonra katılımcılar GOP yerelinde neler yapabileceklerini tartıştılar.

Katılımcılardan birinin evlerimize çarşafların üzerine “gelme bush” yazarak sarkıtalım önerisi genişletilerek, bir kampanyaya dönüştürülme önerisine dönüştü. GOP’taki tüm esnaflarla konuşulacak camlarına Bush’a karşı afiş yapıştırıp yapıştırmayacakları sorulacak. Sonra bir gün saptanıp, basın eşliğinde bir iki ünlü isimle camlara afişleri asıp, aynı anda evlerden afiş, çarşaf vs sarkıtılacak. sonra bunu tüm Türkiye’ye yayalım diye karar verildi.

Bunun dışında okullarda birer saatin barış saatine ayrılması, velilelerle konuşulup onların bu kampanyaya destek vermelerinin sağlanması, hem 5 Haziran’da hem 27 Haziran’daki gösterilere kalabalık katılmak için çalışılması konuşuldu.

Bu hafta Çarşamba akşamı saat 19:00’da Eğitim-Sen’de aktivistler biraraya gelerek kampanyayı nasıl inşa edeceklerini konuşacaklar.

23 Mayıs 2004-Kartal

Pazar günü Kartal Eğitim-Sen’de BAK’ı ve “Bush gelme” kampanyasını anlatan bir toplantı düzenlendi. 22 kişinin katıldığı toplantıda BAK’ın ve kampanyanın ayrıntıları konuşuldu. Önümüzdeki Çarşamba günü, Kartal Vakıf’ta BAK örgütlenme toplantısı yapılacak.

Böylece, Kadıköy, Maltepe ve Kuzguncuk’tan sonra Kartal’da da BAK kuruluyor.

23 Mayıs 2004-Avcılar

Eğitim-Sen’in salonunda Gelme Bush kampanyasının tartışıldığı bir toplantı yapıldı. Savaşa Son adlı filmin gösteriminin ardından Küresel BAK aktivistleri kısaca dünyadaki ve Türkiye’deki politik durumu ve NATO toplantısınınnneden önemli olduğunu anlattıktan sonra kampanya hakkında bilgi verdiler. Dinleyiciler özellikle Küresel Barış ve Adalet Koalisyonunun ne olduğunun merak ediyorlardı. Ayrıca salondaki konuşmalar sırasında kitlesel bir kampanyanın nasıl inşa edilebileceği tartışıldı. Küresel BAK’tan katılan arkadaşlar bunun yolunun herkesin anlaşabileceği ortak bir payda bulmaktan, yani ‘Gelme Bush’ demekten geçtiğini anlattılar. Toplantı sıonunda salondaki birçok insan kampanya aktivisti olmak istediğini belirtti. Ayrıca salondaki konuşmalar sırasında sahilde uçurtma uçurulması, bisiklet turu düzenlenmesi, şenlik yapılması, GOP’ta olduğu gibi esnafa sticker dağıtılması gibi önerilerde bulunuldu. Toplantı sonrasında Avcılar’daki aktivistler en kısa zamanda bir toplantı yaparak bu önerileri somut bir takvime bağlama konusunda anlaştılar.

23 Mayıs 2004– İzmir

Pazar günü, George Bush’un NATO zirvesi için Türkiye’ye gelmesine karşı çıkmak için Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu tarafından Saraçhane’den Beşiktaş’a Gelme Bush bisiklet turu düzenlendi. Tur öncesi bir basın açıklaması yapan Ufuk Uras halkın Bush’un Türkiye’ye gelmesini istemediğini bir kez daha vurguladı. 30 kişinin bisikletleriyle katıldığı eylemde bisikletçiler ellerinde ‘Gelme Bush’ yazan bayrak ve balonlarla sloganlar atarak Eminönü ve Galata Köprüsü üzerinden Beşiktaş’a kadar bisikletle gittiler. Tur boyunca halk alkışlayarak bisikletçileri destekledi. Ardından Beşiktaş’ta yine Ufuk Uras tarafından İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınamak için bir basın açıklaması daha yapıldı.

24 Mayıs 2004-İzmir

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Kulübü etkinliği olarak Küresel BAK söyleşisi yapıldı.

11 Eylül’den Sonra Dünyaya “KÜRESEL BAK” konulu söyleşi saat:13’00 de Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı. Küresel BAK aktivisti öğrenci arkadaşlarımızın  çabası ile yapılan söyleşiye konuşmacı olarak Harun Tekin (Mor ve Ötesi solisti),Yıldız Önen (Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu) ve Mevlüt Ülgen (Küresel BAK İzmir) katıldı.

Söyleşide Mevlüt Ülgen  11 Eylül öncesi ve 11 Eylül sonrası dünyadaki gelişmeler konusunda görüşlerini aktardı.Ayrıca Küresel BAK İzmir ve Gelme Bush kampanyası’nın İzmir etkinlikleri  hakkında bilgi verdi.

Harun Tekin, Genel olarak savaş karşıtlığı, savaşa ve şiddete neden karşı olmalıyız konularında etkileyici  bir konuşma yaptı. Ayrıca kampanyayı zenginleştirici görüş ve önerilerin çıkmasında yol açıcı bir rol oynadı. Hherkesi kampanyaya ve küresel bak etkinliklerine katılmaya çağırdı

Yıldız Önen, Kürsel BAK, Gelme Bush kampanyası hakkında bilgi verdi. 27-28 -29 Haziran NATO zirvesine karşı yapılan  hazırlıklara değinerek, tüm katılımcıları İstanbul’a çağırdı. Ayrıca her yerde Küresel BAK’ı ve savaş karşıtlığını örgütlemenin gerekliliği üzerine durdu.

Söyleşiye dinleyici / katılımcı  olarak  50 öğrenci katıldı. Söyleşinin tartışma kısmında çok sayıda öğrenci arkadaşımız söz alarak kampanyayı zenginleştirici görüş ve önerilerini sundular.

25 Mayıs 2004-İzmir

EMO İzmir Şubesi Lokali’nde çalışma grubundan 16 kişinin de katıldığı İzmir Yürütme Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıda ‘Gelme Bush İstemiyoruz’ afişlerinin sokaklara asılmasına, bildirilerin açılan standlarda dağıtılmasına, 4-6 Haziran tarihlerinde yapılacak İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Fuarına katılarak stand açılmasına, film gösterimi ve söyleşi yapılmasına, NATO ve Bush karşıtı diğer kampanyalarla ortak çalışmalar yapılmasına, herkesin evine vs. asabileceği bir simge belirlenmesine ve bunun için kampanya yapılmasına ve çeşitli araçlar yaratılarak bağış toplanmasına karar verilmiştir.

25 Mayıs 2004-Ankara

Yapılan toplantıda Bush’un Ankara’ya gelişi konusunda yapılacak etkinliklerde ortaklaşma sağlandı. İçinde Küresel BAK, Savaşa Hayır Platformu, ÖDP, TKP, EMEP, DEHAP, KESK Şubeler Platformu, TMMOB İKK, ATO, DİSK Bölge Temsilciliği, Pir Sultan Abdal Derneği, YHD, Halkevleri ve dergi çevrelerinin olduğu Bush ve Emperyalist NATO Karşıtı Ankara Platformu oluşturuldu. 1 Haziran Salı günü YKM Önünde bu birliğin kendini ilan edeceği bir basın açıklaması yapılacak. Bush’un Ankara’ya geldiği gün olan 26 Haziran Cumartesi günü ortak bir miting yapılacak.

26 Mayıs 2004-İzmir

28-29 Haziran’da İstanbul’da yapılacak olan NATO zirvesine ve Bush’un İstanbul’a gelişine karşı ortak mücadele yürütmek için Küresel BAK İzmir’in çağrısıyla Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nde bir toplantı yapıldı. Toplantıya Küresel BAK, NATO ve Bush Karşıtı Birlik, İşgal Karşıtı Komiteler, DİSK Ege Bölge Temsilciliği, KESK İzmir Şubeler Platformu, TMMOB İKK, İzmir Tabip Odası, ÖDP, SHP, TKP, Sosyalist Emek Hareketi, Çağdaş Görmeyenler Derneği, Öğrenci Muhalefeti temsilcileri katıldılar. Toplantıya katılan örgüt, platform ve oluşumlarNATO zirvesine ve Bush’un gelişine kadar İzmir’de yapılacak etkinliklerde birbirlerinin bağımsızeylem yapma hakkına saygı göstermek koşuluyla ortak noktalarda beraber çalışma konusunda anlaştılar. Toplantıda 27-28-29 Haziran’da İstanbul’a geliş gidiş işinin beraber örgütlenmesine, İzmir’de oluşan bu birlikteliği duyurmak ve Irak ve Filistin’de yaşanan vahşete karşı ortak tepkinin belirtilmesi için31 Mayıs 2004 Pazartesi günü saat 11:00’de EMO İzmir Şubesi’nde basın toplantısı yapılmasına, 19 Haziran Cumartesi günü saat 16:00-18:30 saatleri arasında İzmir Gündoğdu Meydanı’nda ortak bir miting yapılması kararlaştırıldı. Bunun için Küresel BAK İzmir, NATO ve Bush Karşıtı Birlik, İşgal Karşıtı Komiteler, DİSK Ege Bölge Temsilciliği, KESK İzmir Şubeler Platformu, TMMOB İKK ve İzmir Tabip Odası temsilcilerinden oluşan 7 kişilik bir koordinasyon kurulu oluşturuldu.

27 Mayıs 2004-Yıldız Teknik Üniversitesi

Bülent Somay ve Roni Margulies’in konuşmacı olarak katıldıkları ‘Küreselleşme ve Türkiye’ başlıklı bir toplantı yapıldı. 20 öğrencinin katıldığı toplantıda Irak’taki son durum ve ‘Gelme Bush!’ kampanyasının diğer kampanyalardan farkı tartışıldı. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun sol örgütlerin ittifakı değil, bireyler temelinde örgütlenen ve böylece örgütlü örgütsüz tüm savaş karşıtlarını bir araya getiren bir koalisyon olduğu vurgulandı. Katılan öğrencilerin bir kısmı form doldurarak Küresel BAK aktivisti olmak istediklerini söylediler.

27 Mayıs 2004-Beyoğlu

Kürsel BAK aktivistleri Eski Beyrut adlı cafede sinevizyon gösterimi düzenlediler. Çeşitli savaş karşıtı eylemlerden ve Barışarock konserinin görüntülerinden derlenmiş filmlerin ard arda gösterildiği etkinlikte doldurulan gelen insanlarla sohbet edildi, rozet satıldı. İnsanlar aslında oraya gece saat 22:00 civarlarında ve eğlenmek amacıyla geliyor olmalarına rağmen ‘Gelme Bush!’ kampanyasına büyük ilgi gösterdiler ve hemen hemen hepsi form doldurup, ellerinden geldiğince aktivist olmak istediklerini belirttiler.

27 Mayıs 2004-Dokuz Eylül Üniversitesi

Küresel BAK Dokuz Eylül Üniversitesi Şenliğinde Bulutsuzluk Özlemi Konserindeydi

Bir grup BAK aktivisti 27 Mayıs 2004 Perşembe akşamı Dokuz Eylül Üniversitesi şenlikleri kapsamında Eğitim Fakültesi’nde yapılan Bulutsuzluk Özlemi konserine katıldı.

“Gelme Bush” ve “Irak’ta İşgale Son” dövizleri (“lolipoplar”..) insanlar tarafından kapışıldı. Onlarca kişi Gelme Bush dövizlerini havada sallayarak şarkılara eşlik etti. Konserin akışını bozmayacak şekilde aralarda atılan “Bush Gelme İstemiyoruz” sloganına herkes katıldı

Birçok yeni aktivist ile ilişkiye geçildi, telefon numaraları ve mailler alındı.

Bu arada Bulutsuzluk Özlemi solisti Nejat Yavaşoğulları da bir şarkısının sonunda gitarı eşliğinde melodik bir şekilde NATO ve Bush ile dalga geçti ve “Geniş kesimler NATO zirvesine karşı eylemlere hazırlanıyor. Seattle’da, Prag’da örneklerini gördük…” dedi.

29 Mayıs 2004-Çorum

Belediye Toplantı salonunda ‘Filistin ve Irak’ta Yaşanan Vahşetten NATO Zirvesine’ başlıklı bir toplantı yapıldı. Konuşmacı olarak İstanbul Küresel BAK’tan Tayfun Mater’in konuşmacı olarak katıldığı toplantıda Bush’a ve NATO zirvesine neden karşı olmak gerektiğinin yanı sıra Küresel BAK’ın diğer kampanyalardan farkı hakkında konuşuldu. Özellikle Küresel BAK’ın örgüt ittifakı değil, bireylere dayalı bir kampanya olduğu vurgulandı. Toplantıya 100 kişi katıldı. Çorum’daki Küresel BAK aktivistleri bundan sonraki hedeflerinin 27 Haziran’da İstanbul’da yapılacak eyleme olabilecek en kalabalık şekilde katılmak olduğunu söylediler.

29 Mayıs 2004-Gebze

Çelik-İş Sendikasında yapılan toplantıya çoğunluğunu ilçede etkinlik yürüten çeşitli parti ve kitle örgütü temsilcilerinin oluşturduğu 25 kişi katıldı. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun genel yapısı,”Gelme Bush” kampanyasının içeriği ve yerel faaliyetlere ilişkin bilgilendirmenin ardından katılımcıların soru ve görüşleri alındı. Toplantı sonucunda ilçede çağrısı daha yaygın olarak yapılacak  ve konuya duyarlı bağımsızları da kapsayacak geniş katılımlı bir toplantı örgütlenmesinin ve “Gebze BAK”ın buradan çıkacak bir yürütmeyle yoluna devam etmesinin daha doğru olacağı görüşünde birleşildi. Bu toplantının örgütlenmesi için katılımcılar arasında görev paylaşımı yapıldı.

29 Mayıs 2004-Bursa

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde Gelme Bush Kampanyasının Bursa’da başlatıldığını duyuran bir basın toplantısı yapıldı. Basın metnini tiyatro sanatçısı Nermin Uğur okudu. Basın toplantısından önce ‘Savaşa Küresel BAK’ adlı film gösterildi. Toplantının ardından daha önce oluşturulmuş olan yürütmenin önerileri doğrultusunda imza masası açılması, panel yapılması ve kampanyanın daha da genişletilmesi için çeşitli çalışmalar yapılması kararlaştırıldı. Toplam 100 kişinin katıldığı etkinlikte katılımcılar arasında Nilüfer Belediye Başkanı, Bursa eski milletvekilleri, Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı, Baro Başkanı, KESK ve DİSK’e bağlı sendikaların şube başkanları da vardı.

1 Haziran 2004-Ankara

Yeni Karamürsel’in önünde 26 Haziran’da Bush’un Ankara’ya geldiği gün yapılacak eylemle ilgili olarak kitlesel basın açıklaması yapıldı.

1 Haziran 2004-İstanbul

Türkiye Makine Mühendisleri Odası’nda yapılan basın toplantısıyla Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, İşgal Karşıtı Komiteler ve NATO ve Bush Karşıtı Birlik 27 Haziran’da, NATO zirvesine ve Bush’un Türkiye’ye geliyor olmasına karşı yapılacak büyük mitingi beraber örgütleyeceklerini duyurdular. Basın toplantısına katılan sendika ve kitle örgütü temsilcileri de 27 Haziran mitingini desteklediklerini ve kitlesel bir katılım sağlamak için çalışacaklarını duyurdular. Böylece 27 Haziran’da Türkiye’de savaşa, işgale ve bunların bir numaralı sorumlusu olan Bush’a karşı olanlar hep birlikte sokaklarda olacaklar.

2 Haziran 2004-İstanbul

5 Haziran’da Saraçhane’de yapılacak ‘Gelme Bush!’ başlıklı basın açıklamasına halkı çağırmak için İstiklal Caddesinde aydın ve sanatçılarla birlikte bildiri dağıtıldı. Bildiri dağıtımına Zeynep Tanbay, Ufuk Uras, Mehmeli Alabora, Mustafa Alabora, Gencay Gürsoy katıldı.

3 Haziran 2004-Paşabahçe

Paşabahçe meydanında imza masası açtık. Perşembeleri Paşabahçe’de semt pazarı günü. Masada 300’e yakın imza toplandı, 10 tane rozet satıldı. Semt pazarında ve iskelede çok sayıda bildiri dağıttık. Akşam okullar dağıldığında pek çok öğrenci masamıza uğrayarak imza verdi, mahallelerinde yapıştırmak üzere etiket aldı. Paşabahçe bilindiği gibi bir işçi bölgesi. Bu nedenle, imza metinlerindeki “meslek” hanelerinin altında çok sayıda “işçi” yazıyor. İşçilerin ve başkaların kafasında da, “imza verelim ama, neye yarar ki?” gibi bir soruyla sıkça karşılaştık. Onlara kampanyayı, benzer kampanyaların tüm dünyada sürdüğünü, hareketi diri tutmanın önemini, tüm bunların Bush çetesini sıkıştırdığını anlatmaya çalıştık. Zirveye kadar her cumartesi-pazar Kanlıca’da, her pazartesi ve perşembe Paşabahçe’de olacağız. Boğazın bu yakası, sesi yettiğince bağırıyor: “Gelme Bush, istemiyoruz!”

5 Haziran 2004-Saraçhane

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ve Barış girişimi Saraçhane Parkı’nda bir kez daha ‘Gelme Bush!’ dediler. Eyleme Özgür Der’de çocuklar ve türbanlı kadınlarla katıldı. Barış Girişimi adına konuşan Orhan Alkaya, “Biz kahrolsun ABD demiyoruz, kahrolsun ABD emperyalizmi diyoruz. Orada da iyi insanların olduğunu biliyoruz” dedi. Sanatçılar adına konuşan Vecdi Sayar “Sömürgecilere ve katillere ülkemizde geçit yok” diye konuştu. Ataol Behramoğlu’nun dörtlükler okuduğu eylemde Küresel BAK adına konuşan Kezban Yaşmul da İstanbul’da düzenlenecek NATO zirvesine işgalci koalisyonun tüm başkanları, tüm komutanları katılacak. Ama artık başları dik, ellerini kollarını sallayarak gezmeleri imkansız” dedi. Eyleme olumsuz hava koşullarına rağmen 1000 kişi katıldı.

5 Haziran 2004-Bursa

Küresel BAK tarafından Büyük Ortadoğu Projesi ve Türkiye başlıklı bir panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak Doğan Tarkan, Faik Bulut, Melih Pekdemir ve Mehmet Metiner konuşmacı olarak katıldılar.

6 Haziran 2004-Kırklareli

Kırklareli’nde ilk büyük BAK toplantısı yapıldı. Memet Ali Alabora’nın konuşmacı olduğu toplantı çay bahçesinde yapıldı. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı toplantı oldukça renkli geçti. Kadınların, kamu emekçilerinin ve gençlerin katıldığı toplantıda şunların yapılması önerildi ve karara bağlandı: 12 Haziran’da stand açılacak, 21 Haziran’da basın açıklaması yapılacak, 27 Haziran’da en az 8 otobüsle İstanbul’a mitinge gelinecek, şehre girişte “Gelme Bush” pankartları asılacak, esnaftan “gelme bush” çıkartmaları asılması istenecek, üniversitede bildiri dağıtılacak, öğrenciler okuldan sonrada Kırklareli’nde kalıp kampanyaya devam edecek, Yerel radyolarla konuşulup program hazırlanmaya çalışılacak, Kadınlar altın günlerinde kadınlarla konuşup evlere “bush gelme” çıkartmaları asılmasını konuşacaklar

Toplantıda Memet Ali Alabora hepimizin soyadı bu gün “Gelme Bush” tur, hepimiz başka bir dünya için bulunduğumuz yerden bu kampanyayı örmeliyiz diyerek herkesi 27 Haziran’da İstanbul’a çağırdı.

6 Haziran 2004-Kanlıca

Kanlıca sahilinde stand açıldı. 400 imza toplandı, çocuklara üzerinde ‘Gelme Bush!’ yazan balonlar dağıtıldı, rozet satıldı. Gelecek etkinliklerin duyuruları yapıldı. Halkın tepkisi çok olumluydu. Standa gelen İslamcılar savaşa karşı birlikte mücadele etmenin ne kadar önemli olduğunu söylediler. Kanlıca’daki BAK aktivistleri 27 Haziran’daki eylem için Kanlıca’dan otobüsler kaldırmak için çalışacaklarını belirttiler.

4-6 Haziran 2004-İzmir

4-6 Haziran 2004 tarihlerinde İzmir Fuarı’nda gerçekleşen Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Fuarı’nda Küresel BAK İzmir olarak stand açıldı.

Standda “Gelme Bush” dövizleri, çıkartmaları ve bildirileri dağıtılarak imza toplandı. Aynı zamanda video gösterimi yapıldı. Küresel BAK tarafından dağıtılan döviz ve çıkartmalar fuardaki sivil toplum kuruluşları tarafından kendi standlarına asıldı.

STK fuarıyla ilgili olarak basında çıkan haberlerin çoğunda Küresel BAK’ın standına ve “Gelme Bush” sloganına özel yer verildi.

6 Haziran 2004-Avcılar

Pazar günü Avcılar sahilinde saat 17:00 ile 20:00 arasında ‘Gelme Bush!’ Uçurtma Şenliği yapıldı. 10-15 Küresel BAK aktivistinin bir araya gelerek hazırlayıp sahile götürdüğü uçurtmalara sahilde çocuklarıyla Pazar gezisine çıkmış olan halk büyük ilgi gösterdi. Bir anda 250-300 kişilik bir kalabalık çocuklarıyla birlikte üzerinde ‘Gelme Bush!’, ‘Yankee Go Home!’ yazan uçurtmaları gökyüzünde uçurmaya başladılar.

Kadıköy BAK bürosu açıldı…

Kadıköy BAK aktivistler çalışmalarını daha merkezi bir şekilde sürdürebilmek için bundan sonra Nusretbey Sok No:34’de toplanıyorlar. Her gün saat 14:00’den sonra orada buluşan aktivistler bildiri dağıtmak, afiş asmak, çeşitli etkinlikler örgütlemek üzere iş bölümü yapıyorlar. Ve Kadıköy’deki bütün savaş karşıtlarını buraya bekliyorlar. Ayrıca savaş karşıtı bir aktivisitin ihtiyaç duyabileceği her türlü malzeme (sticker, afiş, bülten, tişört, rozet vb.) buradan elde edilebilir. Büronun telefonu: (216) 449 59 48

10 Haziran 2004-Edirne

BAK toplantısı yapıldı. Yaklaşık 70 kişinin katıldığı toplantıda Küresel BAK katılımcısı Tayfun Mater Küresel BAK ve “Gelme BUSH” kampanyasını anlattı. Açılışını Eğitim Sen Edirne şubesi başkanı Nevzat Uğur’un yaptığı toplantıda önce Dr. Erol Karakoç’un Türkiye ve Avrupa’dan savaş karşıtı gösterileri anlatan kısa film gösterisi sunuldu. ArdındanTayfun Mater NATO’nun kısaca tarihini ve zamana göre yaptıklarını anlattı. NATO’nun DTÖ ve IMF ile birlikte dünyada bir görevi olduğunu söyleyen Tayfun Mater bu günkü durumunu ise BOP ile bağlantı kurarak açıkladı. Seattle’den sonra farklı dünya düşünenlerin sık sık biraraya gelerek toplantılar, forumlar yaptığını belirten Mater ülkemizde de benzeri oluşumların sürekli kurulduğunu, Irak savaşının bitmesi ile Irak’ta Savaşa Hayır Koordinasyonu’nun işlevsiz kaldığını, bu nedenle de daha kalıcı bir yapılanma gereği olarak dünya dünyada gelişen Küresel BAK’ın örgütlenmesini önlerine koyduklarını bildirdi. Dinleyicilerin soruları yanıtlandıktan sonra, önce yerelde gerekli çalışmaların yapılması ve ardından 27 Haziran’da İstanbul’da buluşma dileği ile toplantı sona erdi.

2004 – Kuzguncuk

“Gelme Bush” kampanyası kapsamında, “bir şeyler yapabiliriz belki” fikri 3-4 arkadaşın zihninde belirmeye başladıktan sonra, çağrısını yaptığımız 9 Mayıs’taki ilk buluşmamızdan bu yana tam bir ay geçmiş. Daha kapsamlı bir deneyim paylaşımını kampanyamızın finalinden sonra yaparız muhakkak ama, şimdi şunları söylemekle yetinelim. 9 Mayıs’taki Kuzguncuk buluşmasından bu yana, yani bir ay içinde, Paşabahçe ve Kanlıca’daki birer toplantı dahil, tam 5 kez biraraya gelmişiz. Bu plânlama buluşmalarına, kampanyamızın sabit katılımcısı olan 10 kadar arkadaşın dışında, toplamda 65 kişi katılmış. 4 kez masa açmışız, 107 rozet satmışız. 1800 civarında imza toplamışız. Bu gün Kuzguncuk’ta yine bir araya geldik. 12 Haziran’ı konuştuktan sonra, yerel kampanyamızın önemli bir dönemeci olarak gördüğümüz 18 Haziran Cuma akşamı Anadolu Hisarı’nda yapacağımız etkinlik üzerinde yoğunlaştık. Etkinlik afişimiz BAK’ın sitesine koyulursa iyi olur. Gerçekleştireceğimiz bu gece, 27 Haziran büyük İstanbul buluşmasına katılımı artırmak açısından önemli. Pankartlar, afişler ve 5000 el ilanı ile geceye hazırlanıyoruz. Bugünkü buluşmamızda 27 Haziran mitingine Kuzguncuk’tan bir otobüs kaldırma eğilimimiz güçlendi. Listeler hazırladık, kolları sıvayıp hedefimizi gerçekleştirmeye koyulacağız. Benzer bir şeyi Paşabahçe ve Kanlıca’da da yapmaya çalışıyoruz..

11 Haziran 2004-Zeytinburnu

Zeytinburnu Teksif sendikasında BAK toplantısı yapıldı. Toplantıya Küresel BAK’tan Ufuk Uras ile Yıldız Önen katıldı. yaklaşık 60 kişinin katıldığı toplantı ikinci Zeytinburnu BAK toplantısı. Toplantıya katılım azalacağına işten çıkıp gelenler sayesinde bitişi daha kalabalık oldu. Toplantıda NATO, BUSH gelme kampanyası, Kürt sorunu ve F tipi cezaevleri, Ortadoğu’daki islami hareketler gibi geniş bir çerceve tartışıldı.

12 Haziran 2004 -Kadıköy

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) tarafından 12 Haziran Cumartesi günü Göztepe Özgürlük Parkı’nda düzenlenen, “NATO’ya Hayır!” konserin binlerce insanın katılımıyla gerçekleştirildi. Konsere Bulutsuzluk Özlemi, Işığın Yansıması, Kara Güneş, Kardeş Türküler, Mor ve Ötesi, Onur Akın, Rojin, Vedat Sakman, Yaşar Kurt ve Zeynep Tanbay katıldı. Binlerce kişinin izlediği konserde Nazım Hikmet’in, “23 Sent’lik” isimli şiirini okuyan sinema sanatçısı Mustafa Alabora, izleyicilerden yoğun ilgi gördü. Sık sık NATO karşıtlarının, “Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi”, “İstanbul NATO’ya mezar olacak” sloganlarının yükseldiği konser, halkın geniş katılımıyla gece boyunca sürdü.

13 Haziran 2004-Bartın

13 Haziran 2004 Pazar günü Bartın Egitim-Sen Lokalinde Küresel BAK Toplantısı yapıldı. Toplantıya aslolarak Egitim-Sen, BES, SES, Baro, TMMOB, TTB ve ÖDP üyeleri olmak üzere 45 kişi katıldı. Toplantıda “Gelme Bush” tisört ve rozetleri satıldı. Toplantıda Zonguldak, Ereğli ve Amasra’dan da birkaç konuk vardı. Toplantıda Küresel BAK, Büyük Ortadoğu Projesi, NATO, ‘Gelme Bush’ kampanyası ve 27 Haziran eylemi konuşuldu. En kısa zamanda yürütme kurulu toplantısı yapılacak. Ardında da Bartın’da halka açık bir etkinlik, imza standları ve “büyük buluşma”nın yaygın duyurusu yapılacak. Amasra’da bu hafta gençlerle ayrı olmak üzere 2 tanıtım toplantısı yapılacak, Amasra ve İnkum gibi sahil beldelerinde denizden motorlarla duyuru yapılacak ve pankart gezdirilecek. Yine Bartın’da ilgili kurum ve kuruluşlar bilgilendirilecek ve üyeleri 27 Haziran buluşmasına çagrılacak.

15 Haziran 2004-İstanbul

Tünel Meydanında aydın ve sanatçılarla birlikte ‘Gelme Bush!’ standı açıldı. Standın açılışına Zeyneğ Tanbay, Ufuk Uras, Mehmet Güleryüz, Mahir Günşiray, Menderes Samancılar, Genco Erkal, Atıf Yılmaz, Mustafa Alabora katıldı. Daha sonra İstiklal Caddesinde 27 Haziran mitinginin bildirileri dağıtıldı.

17 Haziran 2004 -İstanbul

Küçükçekmece’de İstanbul’da yapılacak NATO toplantısına ve Bush’un gelişine karşı neler yapılabileceğini, Küçükçekmece’de nasıl bir faaliye yürütülebileğini tartışmak üzere bir toplantı yapıldı. Toplantıya Küresel BAK’tan Hakan Tahmaz katıldı.

18 Haziran 2004-Hisar

Üsküdar-Beykoz sahil şeridinde yaklaşık iki aydır sürdürülen “Gelme Bush” kampanyası kapsamında savaş karşıtları 18.06.04 cuma akşamı “Savaşsız Bir Dünya” istiyoruz konulu bir toplantı yaptı. Toplantıya Öğretim Üyesi Ufuk Uras ile Küresel Bak’tan Yıldız Önen konuşmacı olarak katıldılar. 150’den fazla kişinin katıldığı toplantıda uluslararası savaş karşıtı hareketin deneyimlerinin yanı sıra , “Neden Gelme Bush diyoruz?” “Nato ne işe yarar?” gibi sorulara cevaplar tartışıldı. 27 Haziran büyük İstanbul buluşmasının en az tezkereyi durduran 1 Mart Ankara gösterisi kadar önemli olduğu vurgulandı. Üsküdar-Beykoz hattında yapılan “Gelme Bush” kampanyasının bir ayağı olan toplantıda, 27 Haziran mitingi için Kuzguncuk ve Paşabahçe’den otobüslerin kaldırılacağı duyuruldu. Etkinlik Keops ve Kibele gruplarının müzik dinletisi ve savaş karşıtı film gösterimi ile sona erdi.

19 Haziran 2004-İzmir

KESK, DİSK, TMMOB, Küresel BAK, İşgale Karşı Komiteler, NATO ve Bush Karşıtı Birlik tarafından Gündoğdu Meydanı’nda ‘İşgale, Bush’a, Savaşa Hayır!’ mitingi düzenlendi. 2000 kişinin katıldığı mitingde Yaşar Kurt ve No Name grubu şarkı söylediler.

19-25 Haziran 2004-İstanbul

‘Onlar savaşı ve işgali, biz barış ve özgürlüğü konuşuyoruz’ şiarıyla Barış Buluşması toplantıları düzenlendi. Toplam 16 toplantı ve bir şiir maratonu yapıldı. Toplantılara, Christoph Aguiton, Doğan Tarkan, Sevgi Göğçe, Ufuk Uras, Hrant Dink, İpek Çalışlar, Mehmet Bekaroğlu, Şenol Karakaş, Ahmet Mercan, Ertuğrul Kürkçü, Saruhan Oluç, Yıldız Önen, Melda Keskin, Psk. Behice Boran, Psk. Dr. Nazım Sevim, Kaya Güvenç, Mustafa Özcan, Nuri Ödemiş, Roni Margulies, Tayfun Mater, Fadime Gök, İsmail Kaplan, Berna Kuleli, Bikem Ekberzade, Müge İplikçi, Gülden Sönmez, Hakan Tahmaz, Mete Çubukçu, Oral Çalışlar, Seyfi Öngider, Galip Yalman, Masis Kürkçügil, Nuh Köklü, Serkan Dadak, Fikret İlkiz, Mete Çubukçu, Prof. Rona Aybay, Prof. Turgut Tarhanlı, Dr. Önder Özkalıpçı, Dr. Ümit Biçer, Dr. Ümit Şahin, Anthony Alessandrini, Eman Khamas, Geert van Morter, Hilal Küey, Hülya Üçpınar, Müge Sökmen, Walter Busco, William Peden, Murat Çelikkan, Nevin Sungur, Ragıp Duran, Rüstem Batum, Ertan Keskinsoy, Tuna Türkmen, Kıbrıs Milletvekili İzzet İzcan, Synaspysmos Dış İlişkiler sorumlusu Aliki Papadomihalati konuşmacı olarak katıldılar. Toplantılarda genel olarak çevre, eğitim, kadın, psikoloji, hukuk, İsrail-Filistin gibi alt başlıklarla Amerikan hükümetinin dünyaya tek başına hakim olma çabasına ve işgale karşı nasıl mücadele edeceğimiz tartışıldı.

22 Haziran 2004-İstanbul

Galatasaray Postanesi’nden 550 milletvekiline, geldiğinde Bush’un mecliste konuşma yapmasına izin vermemelerini isteyen kartlar gönderildi. Ayrıca Cumhurbaşkanına George h ile görüşmemesini isteyen bir mektup gönderildi.

25 Haziran 2004-İstanbul

Bush ve Blair hakkında suç duyurusunda bulunuldu ve  Cenevre Sözleşmeleri’ne göre Bush ile Blair’in savaş suçluları oldukları savunularak Türkiye’ye geldiklerinde tutuklanmaları istendi.

25 Haziran 2004-İzmir

İstanbul ile aynı zamanda Bush ve Blair hakkında Cenevre Sözleşmeleri’ne göre savaş suçlusu oldukları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu ve tutuklanmaları istendi. Suç duyurusu posta ile gönderilirken Cumhuriyet Meydanı’ndaki Merkez Postane önünde bir basın açıklaması yapıldı.

26 Haziran 2004-Ankara

Bush’un Ankara’ya geldiği gün Ankara’da içinde Küresel Bak’ın da bulunduğu NATO, İşgal ve Bush karşıtı platform tarafından kitlesel bir miting düzenlendi. Mitinge 10 bin kişi katıldı.

27 Haziran 2004-İstanbul

Kadıköy İskelesi’nde Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, KESK, DİSK, HAK-İŞ, Tabibler Odası, NATO ve Bush Karşıtı Birlik, İşgal Karşıtı Komiteler ve TMMOB tarafından ortak düzenlenen ve tüm Türkiye’den savaş karşıtlarının buluştuğu merkezi bir miting düzenlendi. Toplam 50 bin kişinin katıldığı eylemde ‘Defol Bush’ pankartı arkasında 2000 kişi yürüdü. Eylemde KESK Genel Sekreteri Mustafa Avcı’nın yaptığı açılış konuşmasının ardından Tabibler Odası İstanbul İl Başkanı Başkanı Gencay Gürsoy hazırlanan ortak metni okudu. Eylem basın tarafından son zamanlarda yapılan en büyük eylem olarak nitelendirildi.

28 Haziran 2004-İstanbul

Başbakan Recep Tayip Erdoğan hakkında Bush ve Blair’i Türkiye’ye kabul ederek katillere yardım ve yataklık yaptığı gerekçesiyle Sultanahmet Adliyesi’nden suç duyurusunda bulunuldu.

29 Haziran 2004-İstanbul

Eski TÜYAP kitap fuarının olduğu yerde alternatif bir barış zirvesi düzenlendi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı alternatif zirvede sırasıyla Türk Tabibler Birliği Başkanı Gencay Gürsoy, DİSK yöneticisi Musa Çam, şair Orhan Aklaya, KESK MYK üyesi Sevgi Göğçe, Sakatlar Derneği yöneticisi Hüseyin Eroğlu, öğretmen Mehmet Erdoğan, TMMOB yöneticisi Hüseyin Yeşil, Barış Girişimi’nden Vecdi Sayar, Greenpeace’den Özgür Gürbüz, Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı, Irak Dünya Mahkemesi’nden Ayşe Berktay yaptıkları konuşmalarda neden NATO’ya ve Bush’un dünyaya hakim olmasına karşı olduklarını anlattılar. Son olarak Genco Erkal NATO’nun yayınladığı sonuç bildirgesine alternatif olarak hazırlanan bildirgeyi okudu. Zirveye konuşmacıların yanı sıra Deniz Türkali, Atıf Yılmaz, Zeynep Tanbay, Yıldırım Türker, Murathan Mungan, Murat Çelikkan, Ilgın Su, Nuray Mert, Roni Margulies gibi isimler de katıldı.

22 Haziran 2004 – Bush ve Blair hakkında suç duyurusu

Bush ve Blair’in savaş suçlusu olduklarını ve bu nedenle NATO toplantısına katılmak üzere Türkiye’ye girmelerine izin verilmemesi gerektiği gerekçesi ile haklarında suç duyurusunda bulunduk.

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

Şikayetçiler: Aşağıda İsim ve imzaları bulunanlar

Şikayet Olunanlar: Recep Tayyip Erdoğan – Başbakan Ankara

Abdülkadir Aksu-İçişleri Bakanı AnkaraMuammer Güler-İstanbul Valisi İstanbul

Suç: Suçlulara ve suç örgütüne yardım ve yataklık, Kamu kaynaklarının israfı, Görevi ihmal, Korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit.

Suç tarihi: 22.06.2004 ile 28.06.2004 arası

Suç yeri: İstanbul-Ankara

Açıklamalar:

Bilindiği üzere NATO zirvesi İstanbul’da toplanmaktadır. Bu Toplantı nedeniyle Nato’ya üye ülkelerin liderleri de Ankara ve İstanbul’da bulunmaktadır.

1-a-Öncelikle Nato gerek Bosna’da ve gerekse görev yaptığı birçok yerde insanlığa karşı suç işlemesi ile tanınmaktadır. Nato’nun işlediği bir çok suç, Başta Bosna-Hersek İnsan Hakları Mahkemesi olmak üzere birçok ulusal ve uluslarüstü mahkeme tarafından tesbit edilmiş ve ilgililerinden yakalanabilenlere çeşitli cezalar verilmiştir.

1-b-Sözü edilen toplantıya katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri başkanı da Ankara ve İstanbul’a gelmiştir. ABD başkanı başta Irak’ın işgalini kararlaştırmak, planlamak ve yaşama geçirmekle uluslar arası hukuku ihlal eden ve işgal sırasında basına ve kamuoyuna yansıyan birçok işkence ve toplu kıyımın sorumlusudur. Keza bu kişi Afganistan’da da benzer suçlar işlenmesinin asli manavi failidir.

1-c-Yine bu toplantıya katılmak üzere İstanbul’a gelen İngiltere başbakanı’da İngiliz Askerlerinin Irak’ta işlediği suçların azmettireni ve sorumlusudur.

2-a-İşbu kişiler ve bağlı oldukları örgütün toplantısına izin verilmemesi, buna rağmen ülkeye gelmeleri halinde derhal tutuklanarak haklarında gerekli soruşturmanın yapılması ve cezalandırılmalarının sağlanması için tarafımızdan ve başkaca birçok kişi ve kurumdan ilgili yerlere başvurular yapılmasına rağmen sonuç alınamamıştır.

2-b-Bilindiği üzere bahsi geçen örgütün bütün üyeleri aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Ceza Mahkemesinin yetkisini kabul etmişlerdir. Dolayısı ile Fiili kontrolleri altında tuttukları (Irak gibi) dünyanın herhangibir yerinde işledikleri suçlarda sorumluluklarını ve üye taraf olarak Türkiye’nin yargı yetkisini kabul etmişlerdir.

2-c-Hakkında Şikayette bulunduğumuz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve İstanbul Valisi Muammer Güler ise tüm bu hukuksal kurallara rağmen görevini yapmayıp iş bu örgüt ve kişilerin ülkede bulunmasına izin vererek, bunlara yardım ve yataklık etmek suçunu işlemiştir.

3-Keza işbu suç örgütünün toplantısı ve örgüt üyelerinin ülkeye gelmeleri ve burada geçirdikleri süre içerisinde kendileri için 20.000.000,-Amerikan Doları masraf yapıldığı resmi olarak açıklanmıştır. Ekonomik sıkıntı içerisinde bulunan ülkemizin kamu kaynaklarını hesapsızca suçluların hizmetine harcayan hakkında şikayette bulunduğumuz Recep Tayyip Erdoğan Kamu kaynaklarını israf suçunu da işlemiştir.

4-Bilindiği üzere Nato yeni savaş ve görevler konusunu tartışacağını önceden ilan etmiştir. Bu örgüt dünya halklarını yeni müdahaleler yapacağını ilan ederek tehdit etmektedir. İşbu suç örgütü dünyanın birçok yerindeki halkların (Örneğin Irak ve Afganistan) olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında da -alacağı yeni savaş kararları tehditi ile- korku ve paniğe yol açmaktadır. İşbu örgüt ve kişilerle birlikte davranan toplantılarına katılan hakkında şikayette bulunduğumuz Recep Tayyip Erdoğan Örgütün savaş tehditi kararları yolu ile korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit suçunu da işlemiştir.

Sonuç ve istem: Yukarda açıklanan suçları işlediğini düşündüğümüz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve İstanbul Valisi Muammer Güler hakkında (Dokunulmazlığı olanlar için TBMM den dokunulmazlığının kaldırılmasının istenerek) gerekli kovuşturmanın yapılarak mezkur fiilleri nedeniyle cezalandırılmasının sağlanmasını saygılarımızla arz ederiz.

22 Haziran 2004 – R. Erdoğan, A. Aksu ve M. Güler hakkında suç duyurusu

Yukarda açıklanan suçları işlediğini düşündüğümüz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve İstanbul Valisi Muammer Güler hakkında (Dokunulmazlığı olanlar için TBMM den dokunulmazlığının kaldırılmasının istenerek) gerekli kovuşturmanın yapılarak mezkur fiilleri nedeniyle cezalandırılmasının sağlanmasını saygılarımızla arz ederiz.

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

Şikayetçiler: Aşağıda İsim ve imzaları bulunanlar

Şikayet Olunanlar: Recep Tayyip Erdoğan – Başbakan Ankara

Abdülkadir Aksu-İçişleri Bakanı Ankara

Muammer Güler-İstanbul Valisi İstanbul

Suç: Suçlulara ve suç örgütüne yardım ve yataklık, Kamu kaynaklarının israfı, Görevi ihmal, Korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit.

Suç tarihi: 22.06.2004 ile 28.06.2004 arası

Suç yeri: İstanbul-Ankara

Açıklamalar:

Bilindiği üzere NATO zirvesi İstanbul’da toplanmaktadır. Bu Toplantı nedeniyle Nato’ya üye ülkelerin liderleri de Ankara ve İstanbul’da bulunmaktadır.

1-a-Öncelikle Nato gerek Bosna’da ve gerekse görev yaptığı birçok yerde insanlığa karşı suç işlemesi ile tanınmaktadır. Nato’nun işlediği bir çok suç, Başta Bosna-Hersek İnsan Hakları Mahkemesi olmak üzere birçok ulusal ve uluslarüstü mahkeme tarafından tesbit edilmiş ve ilgililerinden yakalanabilenlere çeşitli cezalar verilmiştir.

1-b-Sözü edilen toplantıya katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri başkanı da Ankara ve İstanbul’a gelmiştir. ABD başkanı başta Irak’ın işgalini kararlaştırmak, planlamak ve yaşama geçirmekle uluslar arası hukuku ihlal eden ve işgal sırasında basına ve kamuoyuna yansıyan birçok işkence ve toplu kıyımın sorumlusudur. Keza bu kişi Afganistan’da da benzer suçlar işlenmesinin asli manavi failidir.

1-c-Yine bu toplantıya katılmak üzere İstanbul’a gelen İngiltere başbakanı’da İngiliz Askerlerinin Irak’ta işlediği suçların azmettireni ve sorumlusudur.

2-a-İşbu kişiler ve bağlı oldukları örgütün toplantısına izin verilmemesi, buna rağmen ülkeye gelmeleri halinde derhal tutuklanarak haklarında gerekli soruşturmanın yapılması ve cezalandırılmalarının sağlanması için tarafımızdan ve başkaca birçok kişi ve kurumdan ilgili yerlere başvurular yapılmasına rağmen sonuç alınamamıştır.

2-b-Bilindiği üzere bahsi geçen örgütün bütün üyeleri aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Ceza Mahkemesinin yetkisini kabul etmişlerdir. Dolayısı ile Fiili kontrolleri altında tuttukları (Irak gibi) dünyanın herhangibir yerinde işledikleri suçlarda sorumluluklarını ve üye taraf olarak Türkiye’nin yargı yetkisini kabul etmişlerdir.

2-c-Hakkında Şikayette bulunduğumuz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve İstanbul Valisi Muammer Güler ise tüm bu hukuksal kurallara rağmen görevini yapmayıp iş bu örgüt ve kişilerin ülkede bulunmasına izin vererek, bunlara yardım ve yataklık etmek suçunu işlemiştir.

3-Keza işbu suç örgütünün toplantısı ve örgüt üyelerinin ülkeye gelmeleri ve burada geçirdikleri süre içerisinde kendileri için 20.000.000,-Amerikan Doları masraf yapıldığı resmi olarak açıklanmıştır. Ekonomik sıkıntı içerisinde bulunan ülkemizin kamu kaynaklarını hesapsızca suçluların hizmetine harcayan hakkında şikayette bulunduğumuz Recep Tayyip Erdoğan Kamu kaynaklarını israf suçunu da işlemiştir.

4-Bilindiği üzere Nato yeni savaş ve görevler konusunu tartışacağını önceden ilan etmiştir. Bu örgüt dünya halklarını yeni müdahaleler yapacağını ilan ederek tehdit etmektedir. İşbu suç örgütü dünyanın birçok yerindeki halkların (Örneğin Irak ve Afganistan) olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında da -alacağı yeni savaş kararları tehditi ile- korku ve paniğe yol açmaktadır. İşbu örgüt ve kişilerle birlikte davranan toplantılarına katılan hakkında şikayette bulunduğumuz Recep Tayyip Erdoğan Örgütün savaş tehditi kararları yolu ile korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit suçunu da işlemiştir.

Sonuç ve istem: Yukarda açıklanan suçları işlediğini düşündüğümüz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve İstanbul Valisi Muammer Güler hakkında (Dokunulmazlığı olanlar için TBMM den dokunulmazlığının kaldırılmasının istenerek) gerekli kovuşturmanın yapılarak mezkur fiilleri nedeniyle cezalandırılmasının sağlanmasını saygılarımızla arz ederiz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.