27 Kasım 2017 – Basın Açıklaması: NATO’ya, savaşa, yeni bir savaş bloğuna katılmaya Hayır

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Basın Açıklaması:

NATO’ya, savaşa, yeni bir savaş bloğuna katılmaya Hayır

AKP Hükümeti tarafından 13 yıl önce NATO zirvesi İstanbul’da toplanırken söylemiştik, şimdi bir kez daha söylüyoruz: NATO, ABD’nin küresel polis gücü olarak çalışan militarist bir örgütlenmedir.

NATO bir savaş örgütüdür. NATO bir suç örgütüdür. NATO kontgerillanın kaynağıdır. NATO askeri darbeleri örgütler. 12 Eylül darbesinin arkasında NATO vardı. 15 Temmuz darbe girişiminde pek çok NATO görevlisi subay yer aldı. NATO, dünyanın neresinde ezilenlerin yaygın bir direnişi varsa oraya şiddetle müdahale eden bir güçtür. NATO, ABD’nin küresel hegemonya için kullandığı bir araçtır.

Türkiye, NATO ve başka uluslararası askeri anlaşmalar kapsamında yüzlerce askerini Afganistan, Kosova, Bosna ve başka ülkelerde tutuyor. Bu görevlere hemen son verilmelidir. Türkiye’de başta İncirlik olmak üzere yaklaşık 20 tesis NATO tarafından kullanılıyor. Bu tesisler ve üsler hemen kapatılmalıdır.

Günümüzde bazı çevreler NATO’ya karşı çıkarken, Rusya’nın savaş, çatışma ve yayılmacı politikalarını görmezden geliyor. Rusya’nın sicilinde son 25 yılda Afganistan, Bosna, Çeçenistan ve Suriye gibi ülkelerdeki işgalleri vardır, Rusya’nın sicili kirlidir. Rusya da ABD gibi işgalcidir. O nedenle NATO’dan çıkıp başka bir askeri sisteme dahil olmayı reddediyoruz.

Dış politikada demokratik ve çözüm amaçlı politikaları, başta Kürtler olmak üzere tüm halklarla dostane ilişkileri, iç politikada siyasal demokrasinin sınırlarının genişletilmesini savunuyoruz. NATO adlı bataklıktan kurtulurken başka bir savaş bloğunun parçası olmamayı başarmak zorundayız.

NATO’ya Hayır!

Savaşa Hayır!

Yeni bir savaş bloğuna katılmaya Hayır!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.