26 Haziran 2019 – Gezi duruşması: Yiğit Aksakoğlu için tahliye kararı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Gezi davasının ilk duruşmasının ikinci günü sona erdi. Yiğit Aksakoğlu tahliye edildi. Osman Kavala’nın tutukluluğu sürüyor.
İlk günde davanın tutuklu sanıkları Yiğit Aksakoğlu ve Osman Kavala savunmalarını yapmışlardı.

İkinci gün Can Atalay’ın savunmasıyla başladı, Tayfun Kahraman’ın savunmasıyla devam etti.

Salonda olumlu bir hava var, dava genişçe bir kesim tarafından takip ediliyor, Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu başta olmak üzere sanıklar salona girerken ve çıkarken alkışlandılar, zaman zaman ifadeleri de alkışlarla kesildi.

Can Atalay savunmasında “Bu iddianame esas olarak Türkiye tarihinin, topraklarının en onurlu toplumsal olaylarından birini karalama çabasının en güncel örneği. Bu iddianame uzun yıllar boyunca siyasi ve toplumsal hayatı, ceza yargılamasını basit bir aracı haline getiren bir örnektir, yamalı bir yalan bohçadır” ifadelerini kullandı.

Atalay ayrıca, “Murat Pabuç meselesi… Murat Pabuç’un nasıl ifadesi alınmış bunu soruyor mu savcı? Murat Pabuç’un dilinin çamurunu bize sıçratmaya hakkı yoktur! Murat Pabuç ya da mensubu olduğu parti kendi rezilliğini kendi kapatsın ama savcılık bunu alıyorsa bu ifadenin hukukiliğini tartışsın” ifadelerini kullandı.

İddianamenin hukuk gözetilmeden hazırlandığını belirten Tayfun Kahraman ise “Bir meslek odası yöneticisi olarak kent suçlarına karşı mücadele ederken ve kente sahip çıkarken yargılanmamın başka açıklaması yoktur” dedi.

Kahraman ayrıca “Gezi’de aslında bizlerin de öngöremediği bir şey oldu. Gezi, toplumun vicdanı haline geldi. 27 Mayıs’tan 31 Mayıs’a kadar gördüğümüz şiddete karşı toplum vicdanı harekete geçti. Taksim’in siyasal simge olma özelliği ile polis şiddeti de birleşince Gezi ortaya çıktı. O güne kadar bastırılmış toplum vicdanını birden bire harekete geçirmek kolay değil. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir örgüt böylesine farklı toplulukları bir araya getirecek organizasyona sahip değil. 5 ya da 6 kişi ile gerçekleştirdiğimiz bir organizasyonla 10 milyon insanı nasıl sokağa çıkaracağız? Savcılığın bizi bu kadar mahir görmesi anlaşılır değil” ifadelerini kullandı.

Mahkeme akşam saatlerinde ara karar açıkladı.

Buna göre, tutuklu aktivist Yiğit Aksakoğlu tahliye edildi.

Osman Kavala’nın tutukluluğu ise sürecek.

Bir sonraki duruşma 18-19 Temmuz’da.

Ana fotoğraf çizim: Tarık Tolunay

(Marksist org)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.