25 Mayıs 2019 – Irak’ta savaş karşıtı gösteri

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Irak’ta Şii Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr’ın ABD ile İran arasında meydana gelebilecek olası savaştan Irak’ı uzak tutmak için yaptığı çağrı üzerine binlerce kişi, başkent Bağdat ile d,ğer kentlerde gösteriler düzenledi.

Başkent Bağdat’taki Tahrir meydanında toplananan binlerce gösterici savaş karşıtı sloganlar attı.Şii din adamı Mukteda Sadr’ın yaptığı çağrı üzerine ve aralarında, politikacı, yazar ve aktivistlerin bulunduğu kalabalık amaçlarının herhangi bir tarafı desteklemek veya karşı çıkmak olmadığını amaçlarının Irak’ı olası bir savaş tehlikesinden uzak tutmak olduklarını belirtti.

İran – Irak, 1. Körfez Savaş ve 2. Körfez Savaşı olmak üzere son 40 yıl içerisinde 3 yıkıcı savaş yaşadıklarını belirten göstericiler savaşa karşı olduklarını kaydederek, Irak hükümetinden ülkenin güvenliği ile ekonomisini tehlikeye sokacak savaş karşı önlem almaya çağırdı.

Benzer bir gösteri de ülkenin güneyindeki Kerbela kentinde yapıldı. Kent merkezinde toplanan kalabalık bölgede barışın sağlanması ve Irak’ın bölgesel savaştan korunması çağrısında bulundular. Göstericiler ABD ile İran arasında meydana gelecek olası bir savaşta Irak’ın hiçbir cephede yer almamasını isteyerek, barış çağrısında bulundu. ‘Barışa evet, savaşa hayır’ sloganları atan göstericiler, Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nı doldurken, güvenlik güçlerinin geniş önlem aldığı gözlendi.

Sadr, Necef dışındaki tüm Irak kentlerinde ABD ve İran arasında patlak verecek olası bir savaşın tehlikelerinden uzak durulması için gösteri düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu. Açıklamada, gösterilerin Irak’ın güvenliğine destek, uluslararası ve bölgesel gerilimlerden uzak durulması mesajını taşıyacağı kaydedilmişti.

Irak’ın savaş ve gerilimlerin bir parçasının olmasının istenmediğinin vurgulandığı açıklamada, hükümetin hiçbir cephede yer almaması için baskı yapılacağı bildirildi. Açıklamada, gösterilerin Cuma günü saat 21:00’da Necef dışında Irak’ın tüm kentlerinde düzenleneceği ifade edilmişti.

Sadr, geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada , ülkesinin, ABD ve İran arasında savaş olasılığına karşı ciddi tutum sergilememesi halinde, iki taraf arasında çıkacak bu savaşın Irak’ın sonunu getireceği uyarısında bulunmuştu

(K24)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.