24 Eylül 2018 – Dink cinayeti davasında mahkeme heyeti değişti

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dink cinayeti davasında Mahkeme Heyeti’nin tamamı değişti. Üçüncü iddianamenin kabul edilmesinin ardından başlayan duruşmalarda yeni heyet davaya bakan üçüncü heyet olacak.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin açılan, aralarında dönemin jandarma ve polis memurlarının da yargılandığı davanın 78’inci duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Duruşmaya ev hapsinde bulunan Ali Öz, tutuksuz sanıklardan Reşat Altay’ın da aralarında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar ve tarafların avukatları katıldı. Duruşmayı CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da takip etti.

Duruşmaya tayinlerle ilgili resmi tebliğler yapılmadığı için Mahkeme Başkanı Ali İhsan Horasan başkanlık etti. Horasan, duruşmada tarafların taleplerini aldı.

Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, dönemin MİT Bölge Başkanı Ahmet Köksoy’un neden tanık olarak dinlenmesini istediklerine ilişkin mahkemeye dilekçe sundu. Dink ailesinin avukatları daha önce MİT Bölge Başkanı Köksoy’un dinlenmesini istemiş ancak MİT neden dinlenmek istendiğinde dair mahkemeden bilgi istemişti.

Horasan, tarafların taleplerini aldıktan sonra duruşmayı yarına erteledi.

Dink cinayetine ilişkin davaya bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 19 Eylül’de yayınlanan yeni kararnameyle birlikte başka mahkemelere tayin edildi ve yeni mahkeme üyeleri atandı. Yarın yapılacak duruşmaya yeni heyetin devam etmesi bekleniyor.

Yaklaşık 11 yıldır devam eden Dink cinayeti davasında yeni heyet, üçüncü iddianamenin kabul edilmesinden sonra davaya bakacak üçüncü heyet olacak.

Hrant’ın Arkadaşları Adliye Önünde

Duruşma öncesi Hrant’ın Arkadaşları Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. “Hrant için adalet için” pankartının açıldığı açıklamaya CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı. Açıklamayı Hrant’ın Arkadaşlarından Bülent Aydın yaptı.

Davanın 78’inci duruşması olduğunu hatırlatan Aydın, “Bu hafta 23’üncü duruşma haftası olacaktı ve 10 önemli tanık dinlenecekti. İçlerinde dönemin jandarma ve emniyet sorumlularınında olduğu tanıklar. Fakat hafta içinde 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin tümden ve bir kez daha değişmesi nedeniyle haftalık duruşma yapılmayacak. Bugünkü duruşmada heyet, talepleri alacak. Bakalım bu Hrant Dink cinayeti davası daha kaç heyet görecek” dedi.

Hrant Dink’in 19 Ocak 2007 de öldürüldüğünü ve 2 Temmuz 2007 de davanın ilk duruşmasının görüldüğünü kaydeden Aydın, “Henüz adaletin neresinde olduğumuzu söyleyemiyoruz. 3 ana iddianame ile birleşen 85 sanıklı davada geçen duruşma dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz’ün de tahliyesiyle bir yılda 25 tahliye gerçekleşti. Davada, 6 tutuklu sanık ve 10 firari sanık var. Hrant Dink cinayeti henüz aydınlatılmadı. Bazı kamu görevlileri hakkında henüz soruşturma yürütülmedi. Soruşturmanın genişletilmesi talebine henüz yanıt verilmedi. Adalet talebimizi ilk günkü inatla bir kez daha haykırmak için buradayız. Hrant Dink cinayetiyle ilgisi olan herkes yargılanana kadar biz bitti demeden bu dava bitmez” diye konuştu.

(Agos)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.