20 Ağustos 2018 – İsrailli barış aktivisti Uri Avnery hayatını kaybetti

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İsrail ile Filistin arasında barış sağlanması için uğraşan aktivist Uri Avnery 94 yaşında hayatını kaybetti.

1923 yılında Almanya’da doğan ve 1933’te Nazilerden kaçarak Filistin’e yerleşen barış aktivisti Uri Avnery, 94 yaşında Tel Aviv’de hayatını kaybetti. Avnery, hayatını İsrail-Filistin barışının sağlanmasına adamıştı.

Avnery, Almanya’nın Beckum kentinde Helmut Ostermann adıyla doğmuş ve Hannover’de büyümüştü. Hitler’in iktidara gelmesinin ardından Filistin’e gelen Avnery, henüz çocuk yaşında bölgede siyonist bir İsrail devleti kurulmasını savunan yeraltı örgütü IZL’e katıldı. 1948 yılındaki ilk Ortadoğu savaşında ağır yaralandı.

Yaralandıktan sonra yurtsever hislerle bir kitap yazan Avnery, bir ulusal kahraman olarak görülmeye başlandı. Ancak kısa bir süre sonra savaşın karanlık yanlarını teşhir eden ve İsrail hükümetine eleştiriler yönelten bir kitap daha yazan Avnery, İsrail’deki pek çok kişi tarafından “siyonist davaya ihanet etmiş” biri olarak görülmeye başlandı.

Suçlamalara kulak asmayan Avnery, daha sonraki yaşamını barış mücadelesine adadı. İki devletli bir çözümü ve her iki devletin başkenti olacak bir Kudüs’ü savunan Avnery, 1965’te parlamentoya girdi ve üç dönem milletvekilliği yaptı. Parlamentoda barışı savunan Avnery pek çok kez Filistin lideri Yaser Arafat ile görüştü.

1993 yılında insan hakları örgütü Gusch Schalom’u (Barış Bloku) kurdu. Gusch Schalom, ‘Başka bir İsrail var!’ ve ‘İsrail’le Filistin arasında barış mümkündür!’ gibi sloganlarla barışçıl çözümden yana tavır aldı.

Avnery, ölümüne kadar sol liberal Haaretz gazetesinde yazılar yazmaya devam etti.

Avnery, 2004 yılında Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) tarafından düzenlenen “Savaşsız bir dünya için İstanbul buluşması”na katılmış, İsrail’de yürüttükleri barış mücadelesini anlatmış ve şöyle demişti:

“Barış için mücadelebütün dünyada tektir. Ne kadar çok öğrenirsek o kadar güçleniriz. Eğer bir yerde kazanırsak bu hepimizin kazancı olur”.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.