19 Şubat 2020 – Osman Kavala ve yargıya siyasi müdahale

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Gezi Parkı davasında çıkan beraat kararları sevinçle karşılanırken, Osman Kavala yine tutuklandı.

Osman Kavala yine tutuklandı

840 gün haksız yere hapiste tutulduktan sonra serbest bırakılması gereken Kavala, İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’nde sorgulandı.

Gezi Parkı davasıyla birlikte İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Osman Kavala’nın tutuklanması hakkında ikinci bir gerekçe sunmuştu. Gözaltının nedeni olan bu suçlamada Kavala, 15 Temmuz’a destek vermek ve ‘anayasal düzeni bozmaya’ girişmekle suçlanıyordu.

15 Temmuz soruşturması kapsamında gözaltına alınan Osman Kavala daha önce aynı dosyadan tahliye edilmişti.

24 saat gözaltında tutulan Osman Kavala, savcılıkta ifadesi alınmadan, tutuklanma talebiyle doğrudan mahkemeye çıkarıldı ve yine tutuklandı.

Ayrıca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı  9 beraat kararına da itiraz etti.

Beraat kararını tanımayanlar

Son duruşmada İçişleri Bakanlığı avukatı ve Hazine temsilcisi zaten savcılığın istediği cezaların verilmesini istemişti.

Gezi Parkı davasında yargılanan 9 kişinin beraat etmesi toplumda sevinçle karşılanırken, iktidar temsilcileri buna baştan itiraz etti.

Cumhurbaşkanına en yakın isimlerden biri olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, hemen bir tweet atarak Gezi Parkı protestolarını “apaçık bir ihanet” olarak niteledi.

Çok sayıda AKP yetkilisi Osman Kavala ve Gezi Parkı protestoları hakkında benzer ithamlarda bulurken bugün partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mahkeme kararını “beraat ettirmeye çalıştılar” şeklinde niteledi ve Osman Kavala’yı hedef aldı.

Hakimlere soruşturma

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri hakkında inceleme başlatıldı. Hakim ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi, Gezi Parkı davasında beraat kararı veren mahkeme Başkanı Galip Mehmet Perk, üye Ahmet Tarık Çiftçioğlu ve Talip Ergen hakkında inceleme ve soruşturma izni verdi.

(marksist.org)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.