19 Ocak 2010 – Hrant Dink Anması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Active ImageBinler Dink’i Unutmadı; Agos’un Önündeydi

Soğuk hava ve kara rağmen üç bin kişi, üçüncü yılında da Dink’in öldürüldüğü Agos gazetesinin önünde toplandı. “Katil devlet hesap verecek”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant” sloganları attı.

Gazeteci Hrant Dink öldürülmesinin üçüncü yılında kurucusu olduğu Agos gazetesinin İstanbul Şişli’deki bürosunun önünde yaklaşık üç bin kişi “adalet” istedi.

14.30’da trafiğe kapatılan caddeyi “Faşizme inat, kardeşimsin Hrant”, “Katil devlet hesap verecek”, “Hrant’ın katili Ergenekon devleti”, “Hrant için adalet için” sloganları çınlattı. Sarı Gelin, Zülfü Livaneli’nin “Yiğidim aslanım burada yatıyor”, Selda Bağcan ve Sezen Aksu’nun “Güvercin” şarkılarıyla saat 15.00 olduğunda Dink’in sesi saygıya duran arkadaşlarına katıldı.

Agos’un camından Dink’in portresi ve “Katili tanıyoruz, adalet istiyoruz” pankartı sarkıyordu. Ellerde yine “Planladılar, öldürttüler, sakladılar, saklandılar”, “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz” lolipopları vardı. Dink’in öldürüldüğü yerde yanan mumlar artan karanfiller ve papatyalar arasında yanıyordu.

Aydın: Dink’in katilleri için 30 yıl bekleyemeyiz!

Bülent Aydın töreni “Kardeşliğe kurşun sıkanları gayet iyi biliyoruz. Onlar karanlık köşelerinde bizi izliyorlar. Bu karanlığa son vermek için ne kadar zaman gerekiyorsa biz burdayız. Hrant’ın katili Ergenekon devleti” sözleriyle açtı.

“Hrant’ın katilleri yargılanıyor ya, yetmez mi? diyenler var. Sanki Abdi İpekçi’yi öldüren sadece dün bırakılan katilmiş gibi, sadece Mehmet Ali Ağca imiş gibi. 30 yıl geçti o karanlığın ardından. Biz Dink’in katilleri için 30 yıl beklememeye kararlıyız.”

Önder: Katillerini tanıyoruz; mermiyi şarjöre ilk onlar yerleştirdi…
Sırrı Süreyya Önder Hrant’ın arkadaşlarına yer yer Hrant’la konuşarak seslendi: “O yiğit bedenin, şu köhne kaldırıma serildiğinde üzerini onların paçavralarıyla örtmüşlerdi. ‘ders gibi gerekçe’ diyenler de vardı. ‘Yargıtay’ı böldüğünü’ haykıranlar da.
“Katillerini tanıyoruz: tetiği çeken onlardır. Madem katilleri tanıyoruz. Gün katilleri ve çanak tutanları teşhir etmek günüdür.”

Arat Dink: Mahkeme bizimle dalga geçmedi mi?

Dink’in oğlu Arat Dink, “Bu ülkede babası üç yıl önce öldürülmüş birisi olarak ağlayamıyorum” diye söze başladı, nasıl hedef gösterildiklerini ve sorumluların nasıl gizlendiğini anlattı, adalet istedi:

“Babam öldürülmeden üç gün önce Valiliği çağrıldı. Görüşmede iki istihbaratçı da vardı. Bu iki kişi kim? Mahkeme Valiliğe sordu, Valilik bir buçuk sayfa masal anlattı. Tekrar sorulsun dedik, mahkeme ‘cevap karşılanmıştır’ dedi. Mahkeme bizimle dalga geçmedi mi?”

Oradaydılar

Alanda toplananlar arasında yazar Adalet Ağaoğlu, Barış ve Demokrasi Partisi genel başkanı Demir Çelik, milletvekilleri Ufuk Uras, Akın Birdal, Sabahat Tuncel, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Alper Taş, yönetmen Özcan Alper, Özgür Doğan, müzisyenler Aynur Doğan, Nejat Yavaşoğulları, Ferhat Tunç, Emel Kurna, Gülten Kaya, Hakan Tahmaz, Ertuğrul Kürkçü, akademisyenler Ferhunde Özbay, Ayşe Gül Altınay, Nazan Aksoy, Ali Bayramoğlu, Arzu Başaran, Gülten Kaya, oyuncu Ayça Damgacı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) başkanı Şebnem Korur Fincancı, Eren Keskin, Leman Yurtsever, gazeteciler Nadire Mater, İpek Çalışlar, Oral Çalışlar, Ece Temelkuran, Banu Güven, Perihan Mağden, Cengiz Çandar, Hadi Uluengin, Joost Lagendijk, Nevin Sungur, Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi, öldürülen savcı Doğan Öz’ün eşi Sezen Öz de vardı.

Dink cinayetiyle ilgili beşi tutuklu 20 sanık yargılanıyor. Halen cinayete giden yolda ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargı önüne çıkarılması bekleniyor.(EÖ/EÜ)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.