18 Şubat 2020 – Hrant Dink cinayetine ilişkin davanın 103. duruşması yapıldı, 76 sanığın yargılanması devam ediyor

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin kamu görevlilerinin yargılanmasına devam edilen davanın 103’üncü duruşması, bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Dava 4’ü tutuklu 76 sanıkla devam ediyor. 3 gün sürecek olan davada 9 tanık dinlenecek. Tutuksuz sanıklar Gazi Günay, Yakup Kurtaran, Reşat Altay Ali öz, Okan şimşek duruşmada hazır bulundu. Kamu görevlilerin yargılanması 16 Nisan 2016’da başlamıştı.

Duruşmalarda bir süredir tanıklar dinleniyor. Mahkeme heyeti bu celse Kürşat Yılmaz’ı da tanık olarak dinleyecek. Suç örgütü lideri olma iddiasıyla yargılanan Kürşat Yılmaz, Hrant Dink’i öldürmesi için kendisine teklifte bulunulduğunu ancak kabul etmediğini söylemişti.

Mahkeme heyeti MİT görevlilerinin dinlenmesine ilişkin kararını da yeniden değerlendirecek. Mahkeme daha önce Hrant Dink ile İstanbul Valiliği’nde yapılan görüşmeye katılan MİT mensuplarının tanık olarak dinlenmesine karar vermiş, ancak MİT, mahkemenin yazısına yanıt vermemişti. Duruşma savcısı mahkemenin bu kararından vazgeçmesini talep ederken Dink Ailesi avukatları mahkemenin kararında direnmesini istemişlerdi. Mahkeme geçtiğimiz celsede MİT mensuplarının dinlenmesine dair kendi kararını yeniden değerlendireceğini duyurmuştu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilim Sistemi (SEGBİS) aracığıyla eski emniyet müdürü Ramazan Akyürek ile tutuksuz sanıklar eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ve eski Trabzon Jandarma Alay Komutanı Ali Öz’ün de aralarında bulunduğu 7 kişi katıldı.

ADEM SAĞLAM’IN SAVUNMASI: HATIRLAMIYORUM

Dink cinayeti sırasında Trabzon Emniyeti Terörle Mücadele Müdür Yardımcısı olan Adem Sağlam SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Sağlam duruşmada şunları söyledi:

“Erhan Tuncel, McDonalds olayından tahliye olduktan sonra bir iki defa şubeye geldi, selamlaştık. Yasin Hayal cezaevinden bana mektup yazdı ve ben suç duyurusunda bulundum. 6 kişinin yaralandığı McDonald’s bombalanması eyleminden sonra olay yerine gittim. Olayı önemseyerek çalıştık. Ama imkanlarımız sınırlıydı. Görüşmeleri şube müdürümüz yaptı. Yasin’i almaya İstanbul’a onunla gittik. İfadeler alınırken Trabzon istihbarat Şube C bürosundan arkadaşlar vardı. İsimleri hatırlamıyorum. Aradan çok zaman geçti. Yasin Hayal’i İstanbul’dan Trabzon’a götürürken sessizdi. Şube müdürüm Yahya Öztürk’ün Yasin Hayal’i övücü ifadelerine ben tanık olmadım. Yasin Hayal’i emniyette gördüm. Bu kadar önemsendiği değerlendirilen eylemden sonra Yasin’in telefonu neden izlenmemiş hatırlamıyorum. Erhan Tuncel’in ifadesinde bahsettiği görüşmelere katılan ela gözlü şahıs kim bilmiyorum. Muhtemelen istihbarattandır. Şube müdürüm Yahya Öztürk biliyor olabilir ben onun durumunu bilmiyordum. Yasin Hayal’in Hrant Dink’e yönelik eylem yapacağının şubede herkes tarafından konuşulduğuna ben tanık olmadım. Şube müdürüm Yahya Öztürk ile Hrant Dink cinayetinden önce 3, cinayetten sonra 3 görüşme var o gün. Ne konuştuk hatırlamıyorum. Yahya Öztürk Türkiye’nin neresinde önemli eylem olursa beni arardı. Cinayetten sonra istihbarat şube ile sanıklar hakkında bir değerlendirme yapmadık. Sansasyonel bir olaydı. Çok yoğunduk. Bir şey sormadım.”

Sağlam’ın ifadesinin ardından Dink cinayeti sırasında Trabzon Emniyet’inde Terörle Mücadele Daire Başkanı olan Ahmet Selim Akyıldız’la SEGBİS ile bağlantı kuruldu. Akyıldız şunları söyledi: “Cinayetten sonra Cemil Çiçek, Abdülkadir Aksu ve emniyet yetkilileriyle İstanbul’a gittik. Emniyet müdürü Celalettin Cerrah toplantı yaptı. Görüntüler vardı. Ramazan Akyürek bir bilgi vermedi. Önceden olayla ilgili bilgim yoktu.”

Duruşmanın yarın 10.30’da devam etmesine karar verildi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.