18 Nisan 2018 – Bu işte insan da insanlıkta yok

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hakan Tahmaz

Üç beş haydut devletin psikopat liderleri, Ortadoğu’yu cehenneme çevirdiler. 7 yıldır Suriye’de süren savaşta kentlerin harabeye, mezarlık sessizliğine dönüşmesi karşısında insanlık takatsiz. Savaşta ölen insanlar artık yalnızca rakamlardan ibaret.

Savaşın sonuna gelindi derken, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Fransa ve İngiltere ile birlikte düzenlediği hava saldırısındaki küstahlıkları tebessümle geçiştiriliyor.

Analizcilerin büyük çoğunluğu, akıllı cici füzelerin, Suriye topraklarında yaşayanlarda yarattığı psikolojik, sosyal, siyasal ve yaşamsal sonuçlarla ilgilenmiyorlar. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün incelemeye başlamadan önce saldırının gerçekleşmesi ve heyetin Duma’ya sokulmaması ise hiç söz konusu edilmiyor. Kısaca tartışmaların hiçbir yerinde insan ve insani sorunlar yok.

Televizyonlarda, yeni Suriye’de Esad’ın yeri, konumu, hangi ülkenin ne derece etkili olacağı; Rusya’nın, İran’ın ne yapacağı; Fransa’nın Ortadoğu’ya dönme arzusunun sahadaki karşılığının olup olmadığı; Rusya, İran ve Türkiye üçlüsünün Suriye konusunda birlikteliğinin ömrünün ne olacağı; ABD’nin bu saldırıyla Rusya ve İran karşısındaki durumu gibi insandan soyutlanmış konular, stratejik ve taktik masallardan geçilmiyor.

Suriye’yi cezalandırmak için kullanılan 106 füzenin kaçının hedefe ulaştığı, kaçının, 1970 model Rusya menşeli füzelerle engellendiği ile meşguller. Anlaşılan haydut devletlerin, psikopat liderlerinin askeri ve siyasi güç gösterisi akıllarını başlarından almış.

Saldırının Beşar Esad’ın zulmünün ömrünü uzatması, Ortadoğu’nun uzun bir süre “kanayan yara” olmaya devam etmesi ya da küçük çaplı 3.dünya savaşı ihtimali sorun addedilmiyor.

Bu, çaresizlik, takatsizlik güçlüye teslim olma ve kabullenme durumu, küreselleşen dünyanın sorunlarının ortaya çıkardığı sonuçlar.

ABD ve işbirlikçileri, 15 yıl önce 20 Mart 2003’de Irak’ın işgalinde de kimyasal silah yalanını kullanmışlardı. Duma’da araştırma dahi yapılmasını beklemeden saldırı yapıldı. Şimdi inceleme yapılacak heyetin geçişine izin verilmiyor. İddia yalan mı, gerçek mi bilmiyoruz.

Bugün Ortadoğu büyük ölçüde Irak’ın işgaliyle başlayan sürecin yarattığı sorunlarla karşı karşıyayız. Ateş büyüdü, bölgesel ve küresel güçler arasındaki çatışma ve çekişme derinleşti. Daha büyük savaş ortamı oluştu. Bu durum çeyrek yüzyıl daha sürecek gibi gözüküyor.

Irak’ın işgali hazırlıkları sırasında, dünya küreselleşme karşıtı hareketin sarıp sarmaladığı savaş karşıtları, tek bir slogan etrafında 7 kıtada ayağa kalktılar. Savaş karşıtı gösteriler, etkinlikler savaş hazırlıklarını etkiledi ve aksattı.

Londra, Berlin sokaklarında milyonlarla, Ankara, Washington sokaklarında yüzbinlerle ifade edilen gösteriler yapıldı. 1 Mart 2003 günü Kızılay’da 100 bini kişiyi bulan savaş karşıtı gösteri sırasında, Meclis’te Irak tezkeresi yeterli oy alamadı ve yasallaşamadı. Bu dünya savaş karşıtları için büyük bir moral olmuştu.

Bu gelişme bir süre bütün sosyal, sendikal hareketleri, sol muhalifleri besleyen bir kaynak oldu. Toplumsal hareketlerde kısmi canlanma görüldü. Sol, sendikalar, sosyal hareketler bu durumdan beslenmeyi beceremediler, değerlendiremediler veya doğru sonuçlar çıkaramadılar.

Nitekim bu uzun süre devam etmedi, rüzgâr terse döndü. Dünya sağa, milliyetçiliğe kaymaya başladı. Küreselleşme ve savaş karşıtı hareket etkisini hızla yitirdi. Kapitalizm karşıtı tüm güçler, küçük parçalara bölündüler. Yanıtı aranması gereken soru bu. Buna kafa yormadan “değersizliğin değer” olması engellenemez. İnsanlık değerlerinin aşınmasının önüne geçmek çok zor.

Dün savaş karşıtı hareketi birlikte geliştirdiğimiz sivil toplum örgütlerinin, toplumsal kesimlerin önemli bir kesiminin, bugün içeride dışarıda savaş yanlısı siyasal iradenin en hararetli savunucusu olmasını anlamak durumundayız. Ayağımızın altındaki toprağın yavaş yavaş kaymasının ayırdına varamamanın izahı gerek. Yoksa insanlıktan hep birlikte istifa edildi de bizim haberimiz mi yok.

Bu yazı Halkın Nabzı web sitesinde yayınlanmıştır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.