16 Mart – ‘Kürdlerin Irak’la yaptığı kötü evliliğin bitme vakti geldi’

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

IMPNews –

Brookings Enstitüsü Ortadoğu Politikaları Merkezi uzmanı Kenneth Pollack, Irak’ın kuruluşundan bugüne Kürdler ile Bağdat yönetimi arasında açık bir savaş yürüdüğünü söyledi.

Kürdlerin yaşadığı toprakların Irak’a verilmesinin iyi bir plan olmadığını söyleyen Pollack, “Diğer bir deyişle kötü bir evlilik yaptılar. Bu evliliğin bitmesi zamanı geldi” dedi.

“Tabii ki sınırların nasıl çizileceği, petrol ve doğal kaynakların nasıl paylaşılacağı ve hatta etnik grupların nerede yaşayacakları hakkında bir görüş birliğine varmak gerekir” diyen Pollack, “Bu hemen ve tek taraflı gerçekleşemez. Amerika ve müttefiklerinin aracı olacağı ve uzun bir süre yürütülmesi gereken müzakerelere ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Irak’ta bağımsız bir Kürd devletinin Türkiye’deki Kürdleri etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin bir soruya da yanıt veren Ortadoğu Politikaları Uzmanı Pollack, Türk hükümetinin böyle bir sorunun önüne geçecek adımlar atabileceğini belirtiyor.

Washington’daki düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü Ortadoğu Politikaları Merkezi uzmanı Kenneth Pollack, IŞİD’in yenilgiye uğratılmasından sonra, IŞİD’in kalıntılarıyla savaşmak zorunda kalınacağını belirtiyor.

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Pollack, Suriye çıkmazı, IŞİD’e karşı devam eden savaş ve Trump yönetiminin Ortadoğu politikasını değerlendirdi.

Daha önce iki kez Ulusal Güvenlik Konseyi’nde görev yapan Kenneth Pollack, Suriye’deki sorunlar için en iyi çözümün yakın bir gelecekte bulunabileceğini düşünmediğini söylüyor. Pollack, Suriye’deki sorunun büyümesinde yapılan hatalardan birinin Obama yönetiminin iç savaş yerine sadece teröre odaklanmasından kaynaklandığını savunuyor.

“Suriye’de yaşanan bir iç savaş ve başarısız bir devlet var” diyen Pollack, “Esat rejimi halkını katlederek kaybettiği kontrolu tekrar sağlamaya çalışıyor. Komşu ülkelere kaçan milyonlarca göçmen bölgeyi istikrarsızlığa sürüklüyor. Terör grupları çarpık görüşlerini bölge halkına yayıyor. Bu saydığım tam da bir iç savaş tablosu. Diğer bir deyişle terörizm iç savaşı değil iç savaş terörizmi körüklüyor. IŞİD de bu durumda hastalığın sadece bir belirtisi. Teröre odaklanma hatasını Obama yönetimi yaptı ve korkarım Trump kabinesi de aynı hatayı yapacak” yorumunda bulunuyor.

Donald Trump, seçim kampanyası süresince seçmenlerine IŞİD’i yok edeceğini ve bu konuda da aynı amacı güttüğünü düşündüğü Rusya’yla işbirliğine gidebileceğini söyledi. Ancak Brookings uzmanı Pollack, sadece IŞİD’in yenilgiye uğratılması için Rusya’yla işbirliği yapmanın yanlış bir politika olacağını düşünüyor:

“Esat’ın eski gücüne tekrar kavuşup kontrolu eline alacağını düşünmüyorum. Suriye’de Esat rejiminden nefret edenlerin sayısı çok ve bu insanlar ne olursa olsun kendi halkına kıyan Esat’a direneceklerini söylüyor. Rusya da Esat’la ittifak oluşturmuş durumda. Bu nedenle Rusya bu sorunun çözümü olamaz. Ruslar Esat’ın tekrar kontrolu ele alması için uğraşıyor. Esat’ın başında olduğu bir Suriye’de sorunlar bitmez. Biz de sadece IŞİD’i yenme uğruna Rusya ile işbirliğine gidersek, sorunu kökünden halledemez ve ilerde de IŞİD’in oğullarıyla savaşmak zorunda kalırız.”

Irak’ta uzun bir süredir yaşanan iç savaşla ilgili de konuşan Pollack, Irak sorunun çözümü için atılabilecek adımlardan birinin Irak yönetimine Sünni Araplar’ın katılması olacağını belirterek, Irak’taki gerginliğin baş nedenlerinden birinin ise Kürdlerin Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana istedikleri özerkliğin ve bağımsızlığın olduğunu söyledi.

Pollack, “Irak’ın kurulduğu Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Kürdler ve Bağdat’taki Irak merkezi hükümeti arasında açık bir savaş sürüyor. Kürdlerin yaşadığı toprakların Irak’a verilmesi iyi bir plan değildi. Diğer bir deyişle kötü bir evlilik yaptılar. Bu evliliğin bitmesi zamanı geldi. Tabii ki sınırların nasıl çizileceği, petrol ve doğal kaynakların nasıl paylaşılacağı ve hatta etnik grupların nerede yaşayacakları hakkında bir görüş birliğine varmak gerekir. Bu hemen ve tek taraflı gerçekleşemez. Amerika ve müttefiklerinin aracı olacağı ve uzun bir süre yürütülmesi gereken müzakerelere ihtiyaç var” diyor.

‘Erdoğan, bağımsız bir Kürd devletinin yararlı olacağının farkında’

‘Irak’ta yaşanacak bir bölünmeye karşı Türkiye hükümeti nasıl bir tavır alacaktır’ sorusunu da Brookings Enstitüsü uzmanı Pollack şöyle yanıtladı:

“Kürdler, Iraklılar ve Amerikalıların, Türkiye’nin çıkarları veya korkularına saygı duyması gerekir. Bu nedenle Türkiye de bu müzakerelerde aktif rol oynamalı. Erdoğan bazen Kürdleri, Türkiye’nin düşmanı olarak tanımlasa da, geçmişte Erdoğan’ın Kürdlerle iyi ilişkiler içinde olduğu zamanlar da olduğunu görebiliriz. Bence Erdoğan, Irak’tan ayrılacak bağımsız bir Kürd devletinin, Türkiye için aslında hem ekonomik hem de siyasi açıdan yararlı olacağının farkında.”

‘Türkiye’deki birçok sorun, çözüm sürecinin bitmesinden kaynaklanıyor’

“Türkiye’de yaşayan Kürdler de böyle bir bölünmede kendilerine bir payda çıkararak, özerklik ve hatta bağımsızlık isteyebilirler mi?” sorusu yöneltilen Pollack, Türk hükümetinin böyle bir sorunun önüne geçecek adımlar atabileceğini belirterek şöyle devam ediyor:

“İsteyebilirler. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atacağı en zekice adımlardan biri, başbakanken yaptığı barış açılımı gibi bir adım atmak olur. Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı sorunların önemli bir nedeni bence bu açılımdan geri dönmekten kaynaklanıyor. Bu nedenle Erdoğan geçmişte olanları hatırlayıp aynı hatalara düşmeden bu konuda faydalı bir rol üstlenebilir.”

Brookings Enstitüsü uzmanı Kenneth Pollack, Trump yönetiminin Suriye ve Irak’ta atacağı her adımın sadece günü kurtarmak veya seçmenleri sevindirmek için değil, bölgedeki sorunların ortadan kaldırılması amacıyla atılması gerektiğini de vurguladı. (M.E)

Bu yazı IMPNews web sitesinde yayınlanmıştır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.