15 Haziran 2020 – Küresel Barış Endeksi: Türkiye 150’inci sırada

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bu yıl 14’üncüsü hazırlanan 2020 Küresel Barış Endeksi raporunda Türkiye 150’inci sırada, İzlanda birinci sırada yer aldı. Raporda, Türkiye’deki tutukluluk oranının bir yılda yüzde 8.3 oranında arttığı kaydedildi.

Dünya genelinde 163 ülkenin barışçıllık seviyesini ölçen 2020 Küresel Barış Endeksi yayımlandı. Araştırmaya göre dünya genelinde barış azaldı, Türkiye ise 150’nci sırada yer aldı. Ekonomi ve Barış Enstitüsü tarafından bu yıl 14’üncüsü hazırlanan raporda ülkelerdeki barış seviyesini ölçmek için 23 faktör değerlendiriliyor. Bu etkenler, ‘Toplumsal Güvenlik’, ‘İç ve Dış Çatışmalar’ ve ‘Askerileşme’ olarak üç ana başlık altında inceleniyor.

Covid-19 salgını gölgesinde yayımlanan 2020 Küresel Barış Endeksi, salgına rağmen son bir yılda ortalama barışçıllığın yüzde 0.34  oranında azaldığını gösteriyor. Bu kapsamda son 12 yılda 9’uncu defa dünya barışı azaldı. Geçtiğimiz bir yıl boyunca 81 ülke iyileşme kaydederken, 80 ülkedeki barış ise daha kötüye gitti. İzlanda, 2008 yılından bu yana listenin başındaki yerini korurken arkasında Yeni Zelanda, Avusturya, Portekiz ve Danimarka geldi.

Barışın en az bulunduğu ülke ise Afganistan oldu. Listenin sonunda ayrıca Suriye, Irak, Güney Sudan ve Yemen de yer aldı.

LİSTEDE VENEZUELA’DAN SONRA TÜRKİYE VAR 

Listede 150’nci sırada bulunan Türkiye, Kuzey Kore’nin üstünde Venezuela’nın altında yer aldı. Türkiye aynı zamanda en az barışçıl 25 ülke içindeki tek Avrupa devleti olarak kaydedildi.

TUTUKLULUK ORANI YÜZDE 8.3 ARTTI

Türkiye’nin Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere sınırlarını kapatmayacağı kararı hatırlatılan raporda, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan siyasi rakiplerine baskı uygulamaya devam etti, bu da politik istikrar ve politik terör faktörlerinin kötüleşmesine neden oldu” ifadelerine yer verildi. Raporda ayrıca Türkiye’deki tutukluluk oranının bir yılda yüzde 8.3 artarak 100 bin kişi başına 318’den 344’e çıktığı bilgisi paylaşıldı. (Euronews)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.