1 Ekim 2017 – ‘AKP’deki metal yorgunluk değil metan zehirlenmesi’

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Fatma YÖRÜR

Türkiye Büyük Millet Meclisi yaklaşık iki aylık tatilin ardından bugün açıldı. Açılışa HDP katılmazken, Meclis’te hazır bulunan CHP’liler de ayağa kalkmayarak protesto etti.

HDP AÇILIŞI EDİRNE’DE YAPTI

HDP meclis grubu, açılışı Ankara’da değil, tutuklu milletvekilleri nedeniyle Edirne Kapalı Cezaevi önünde yapacağını açıklamıştı. Dokuz milletvekili cezaevinde olan HDP, açılış için Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ın tutuklu bulunduğu Edirne Kapalı Cezaevi’ni seçti.

CEZAEVİ ÖNÜ YASAKLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aynı saatlerde Meclis’te ‘onların yeri Kandil’ dediği HDP’li vekiller, Edirne Valiliği’nin cezaevi çevresine getirdiği eylem yasağı nedeniyle polis barikatına takıldı. Bütün vekillerin hazır bulunduğu açılış cezaevine 4 kilometre mesafedeki polis noktasında gerçekleştirildi. Burada bir açıklama yapan Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay, ‘Bu eylemimizin Meclis’in onurunu da savunmak anlamına geldiğini düşünüyoruz’ dedi.

Kemalbay, Meclis açılışını cezaevi önünde yapma gerekçelerini şu sözlerle açıkladı: Grup Başkanımız Edirne Hapishanesi’nde rehin alınmış durumda. Yasama döneminin açılışında Edirne’de olmayı anlamlı buluyoruz. Meclis’in halkların iradesini yansıtan yerler olması gerekirken AKP Saray iktidarının TBMM’yi getirdiği noktayı gözler önüne sermek, Meclis’teki antidemokratik tabloyu kamuoyunun dikkatine sunmak, toplamda 10 milletvekililinin rehin alındığı bir tabloya alışmadığımızı göstermek için buradayız. Meclisler halkların iradesini yansıtmak üzere oluşturulmuşlardır. Bazıları doğrudan demokrasiyi içerir bazıları da antidemokratik olur. Bu tablo içinde biz demokrasi açısından oldukça sorunlu bir parlamentonun bile daha da geri götürüldüğü günleri yaşıyoruz. Bu parlamentonun antidemokratik siyaseti yasaklayan tablosunu alışılacak bir tablo olmadığını söylüyoruz. Bizim burada olmamız Meclis’in onurunu da savunmaktır.

‘ONLARIN YERİ KANDİL’E YANIT

Kemalbay, bugün Meclis açılışında ‘Onların yeri Kandil’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da cevap verdi. Kemalbay, “Bugün Meclis bir “tek adam meclisi” olarak açıldı. Bir tek adam konuşması ile Meclis’teki açılış gerçekleşti. Dokunulmazlıkları hukuksuzca kaldırılan milletvekillerinin rehin tutulmasına karşı elbette sesimizi çıkarmamız gerekir. AKP Genel Başkanı yerimizin Kandil olduğunu söylemiş. AKP Genel Başkanı her türlü yolu kullanarak muhalefetten kurtulmak istiyor. Biz asla asla AKP Genel Başkanının bu rüyalarının gerçekleştirmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

DEMİRTAŞ VE ZEYDAN’DAN MESAJ: AKP TAM BİR HEZİMET VE DAĞILMA SÜRECİNDE

Kemalbay’ın açıklamasının ardından Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zeydan’ın gönderdiği mesaj okundu. HDP Sözcüsü Osman Baydemir tarafından okunan mesajda, AKP’nin metal yorgunluk değil metan zehirlenme yaşadığı belirtildi. Demirtaş ve Zeydan’ın gönderdiği mesaj şöyle:

“Öncelikle Meclis gurubumuza bu anlamlı duruşları ve halk iradesini sahiplenme duyguları nedeni ile teşekkürlerimizi, şükranlarımızı sunuyor, bu vesile ile bütün milletvekillerimizi, parti yönetimini ve halkımızı selamlıyoruz.

Bugün TBMM tutuklu milletvekillerini, daha doğrusu siyaseten rehin alınmış vekilleri bir yıla yakındır cezaevlerinde tutmalarının eksikliği ve gölgesi ile açılıyor. Geçen yıl zarfında parlamentonuzun ve parlamento başkanının tutuklu vekillerle ilgili bir gündemi ele almamış olması büyük bir utanç olarak tarihe geçmiştir. Her cümlelerinde milli iradenin üstünlüğünden söz edenler, bizatihi kendileri halkın iradesini yasa dışı bir şekilde cezaevine atıp rehin almışlardır. Bizi cezaevine gönderenler savcılar ve mahkemeler değil, AKP, MHP ve bir grup CHP’li milletvekilidir. Hali hazırda hiçbir davada ne adil yargılama ne de hukukun üstünlüğü söz konusu. Biz sanki yargı kararlarıyla tutuluyormuşuz gibi davrananlar sadece kendilerini kandırmış oluyor.

Bir kez daha belirtiyoruz; biz siyasi kararla tutuklandık, yargı sadece bunun usulü, formalite tiyatral işlevini yerine getiriyor. Ancak siyaseten HDP’ye tasfiyeyi dayatanların kendisi giderek tasfiye noktasına gelmiştir. Bizim binlerce arkadaşımız içeride, milyonlarca yoldaşımız da dışarıda ortaya koyduğunuz direniş sayesinde HDP bu süreçte güçlenerek ve büyüyerek çıkmayı başarmıştır. Kendisini güçlü gibi gösteren AKP tam bir hezimet ve dağılma sürecine girmiştir. AKP’nin yaşadığı metal yorgunluk değil metan zehirlenmesidir. Bunun da esas nedeni siyasetin tam bir cüppeye dönüşmüş olmasıdır.

Bugün bizlerle dayanışmada ve gasp edilen parlamento iradesine dikkat çekmek için Edirne Cezaevi’ne gelmek isteyen HDP grubuna, vekillerine konulan yasak, hukuksuzdur, gayri meşrudur. Yine her şeye rağmen siyasetin TBMM’nin Genel Kurulu’ndan ibaret olmadığını göstermek, Edirne’ye kadar gelen bütün arkadaşlarımıza bu anlamlı duruşlarından dolayı tekrar teşekkür ediyor, hepinize selam ve sevgilerimizi başarı dileklerimizi iletiyoruz. Mutlaka kazanacağız.

Bu yazı Artı Gerçek web sitesinde yayınlanmıştır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.