17-18 Ekim 2009 – NATO’ya Hayır, Savaşa Hayır Komite Toplantısı – Berlin

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

17 Avrupa, Kuzey Amerika ve Ortadoğu ülkesinden, 55 önemli Barış çalışma ağı, koalisyon ve araştırma enstitüsünden temsilciler, 2009’da yapılan NATO karşıtı etkinlikleri değerlendirmek ve 2010’da yapılacak etkinlikleri planlamak için Berlin’de, 17-18 Ekim’de bir araya geldiler.

Cumartesi günü NATO karşıtı etkinliklerin değerlendirildi ve etkinliklerin daha iyi örgütlenmesi için neler yapılabileceği tartışıldı.

NATO karşıtı etkinlerin değerlendirilmesinde: Nisan ayında Strazburg’da yapılan miting ve konferansın dünya çapında NATO’ya karşı yapılan ilk büyük uluslar arası etkinlik olduğunun altı çizildi. Polisin izinli yürüyüşe izin vermemesi, göstericileri bir adaya sıkıştırmış olması ve Fransız sınırını açmayarak oradan gelecek göstericileri engellemesi kınandı. Demokrasinin beşiği ülkelerde NATO temsilcilerini korumak adı altında protesto etme özgürlüğünün kısıtlanmış olması demokratik gelişmiş ülkelerin yöneticilerinin ikiyüzlülüğünü ortaya çıkardı. Binlerce gösterici gaz bombaları altında resmen yaşam mücadelesi vermek zorunda kaldılar. Polis şiddetine rağmen gösteride pek çok ülkeden temsilcinin olması, NATO’nun teşhir edilmiş olması önemliydi. Konferans ise kalabalık bir katılımla gerçekleşti. Konferansta NATO, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler ilişkisi çok iyi ortaya kondu. Konferanstan katılımcılar NATO ve savaş bağlantısı üzerinde iyi bir donanımla çıktılar.

Geleceğe dönük önerilerde konuşulanları şöyle özetleyebilirim. NATO’nun teşhir edilmesine devam etmek gerekir. NATO’nun değiştirilmesini değil lağvedilmesini istemeliyiz. NATO, kurulduğu günden beri uluslar arası barışı sağlamaya değil Amerika’nın başını çektiği savaş ve işgallere olanak sağlamaya çalışıyor. NATO’suz bir dünya uluslar arası barışın ilk adımı olabilir. Birleşmiş milletler ve Avrupa Birliği’nin güçlü ülkeleri NATO’nun bu saldırı planının bir parçası şeklinde çalışıyor. NATO şimdi yeni projeler üretme peşinde, bizim de onun lağvedilmesi için projeler üretmemiz gerekir.

Pazar günü uluslar arası kampanyaların nasıl örgütleneceği tartışıldı. Aşağıdaki geniş etkinlik takvimi hazırlandı. Bütün bu protestoları örgütlemek içinde birçok çalışma grubu kuruldu.

2009-2010 NATO ve savaş karşıtlarının etkinlik takvimi:

  • 12-17 Kasım’da İskoçya, Edinburgh’da yapılacak NATO Parlamenterler toplantısını protesto etmek için toplantı ve gösteriler düzenlenecek.
  • Nükleer silahlanmaya karşı Nisan ayında uluslar arası gösteriler düzenlenecek.
  • Tiflis’te 11-13 Haziran’da uluslar arası Barış konferansı düzenlenecek
  • Devletlerarası Afganistan Konferansını protesto etmek için toplantı ve gösteriler düzenlenecek. Fransa veya Almanya’nın ev sahipliği yapacağı konferansın tarihi ve yeri belli olunca hazırlıklara başlanacak.
  • Afganistan’ın işgalinin yıldönümünde 8 Ekim 2010’da uluslar arası gösteriler örgütlenecek.
  • NPD konferansını protesto etmek için New York’ta 30 Nisan-1 Mayıs’ta konferanslar düzenlenecek. 2 Mayıs’ta yürüyüş örgütleniyor.
  • Portekiz’de yapılacak NATO toplantısı için bir kampanya başlatılacak.

Yıldız Önen
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply