Kenya’ da yapılan DSF Kapanış Yürüyüşü

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kenya’ da yapılan DSF Kapanış Yürüyüşü
Yıldız Önen
“NO MORE BUSH – DAHA FAZLA BUSH İSTEMİYORUZ”

Sloganlar eylemlerde yaratılır sözünü bu gün Nairobi’de yaşadık. Yürüyüş Salama ilkokulunun önünden geçerken yüzlerce yeşil-turuncu formalarıyla öğrenci sloganlarımıza katıldı. Biz “no more poverty, no more war” sloganı atıyorduk. Birden öğrenciler zıplayarak (yani BAK usulü slogan atıyorlardı) “no more bush” diye slogan atmaya başladılar. O an orada olmanızı isterdim.
Yüzlerce siyah çocuk zıplayarak slogan atıyordu. Dakikalarca beraber slogan attık. Bir kez slogan atıyorsun, onlar onu alıyor, tekrarlıyor ve değiştiriyorlar. Filistin’e özgürlük sloganını bile çocuklara özgürlük (free palestine, free children) haline getirdiler. Bir kez daha siyahların slogan atmak için doğduğunu düşündüm. Sabahın erken saatlerinde yola çıkıp yürüyüşün başlayacağı Kariobangi baraka mahallesine gittik. Mahalleyi anlatacak kelime bulmak mümkün değil. Aklınıza en yoksul insanlar nasıl yaşanabilir diye bir resim getirin ve onun defalarca daha kötüsünü düşünün. Kadın, erkek, çocuk tenekelerden yapılan evlerde yaşıyor, tenekelerden dükkânlardan alış veriş ediyordu. Ortalık tozdan görünmüyor, kokudan durulmuyordu. Her yerden yemek kokuları geliyordu. Ama alışveriş yapılan yerlerde satılan yiyecekler ekmek ve meyveden ibaretti. Olan hayvanlar canlı satılıyordu. Tavuk, horoz, hindiler küçük kafeslerde çocukların arasında duruyorlardı. Tüm yiyecekler sineklerle kaplıydı. İnsanların üzerlerindeki kıyafetlerin hepsi yoksulluktan paramparçaydı. Mısırda mezarlıklara yerleşmiş insanları görünce bundan daha yoksul bir yer görmem mümkün değil demiştim, yanılmışım.

100 metrede bir kilise vardı. Unesco, BM yardımı ile üzerlerine yazılmış gayet iyi görünümlü binalar. Mahallede sağlam ve temiz her şey kilise ile bağlantılı. Okullar kiliselere bağlı. Yani kilise etkisi altında kalmadan bu yoksulluktan kurtulman mümkün değil. Ortada dolaşan rahip ve rahibeler geri kalanlardan hemen ayırt edilebiliyorlar.

Yürüyüşün başlayacağı mekan St John kilisesinin okuluydu. Binlerce insan tozun içinde toparlanmaya çalışıyordu. Yürüyüş mahallenin içinden başladı. Biz İngiltere’den Globalize Resistance ile yürüdük, elimizde “terörist BUSH” dövizleriyle. Birden kortejimiz Kenyalı çocuklarla doldu, sürekli slogan attırdılar. “Terörist BUSH” en çok attığımız slogandı, bunun dışında “Amerika Somali’den elini çek, Amerika Afrika’dan elini çek, Filistin’e, Irak’a özgürlük, parasız eğitim, sağlık, su” sloganları da attık. Çevreden sürekli sloganlara katılarak ya da el sallayarak gösteriye katılınıyordu. Özellikle okullarda öğrenciler dışarı çıkıp, duvarların üzerinden, pencerelerden gösteriye katıldılar.

Dört saat süren yürüyüşte Kenya halkının nasıl politik olduğunu gözlemek mümkündü. Hepsi otobüslerden, arabalardan, binalardan bizi izliyor ve slogan atıyordu. Bazı yerlerde geçenlere su veriliyordu. Havanın 30 derece olduğunu düşünürseniz suyun ne kadar değerli olduğunu anlayabilirsiniz.

Aynı zamanda gösteride yer alan Afrikalı sayısı da çok fazlaydı. Avrupalılar bu uzun yolculukta azınlık kaldılar. Yürüyüş sırasında sürekli dans ederek slogan atıyorlardı. Sloganlardan anlayabildiğimiz ana vurgu yoksulluk ve savaş karşıtlığıydı. Hükümetlerine de karşı pek çok slogan atıldı.

Yürüyüş Uhuru parkında bitti. Burada forum kapanış konuşmaları oldu. Yaklaşık 60 bin kişinin katıldığı forum böylece görevini yapmış oldu. Bu sene pek çok eleştiri oldu. Solun ve hareketin az olduğu bir ülkede yapıldığı için sivil toplum örgütlerinin etkisi çok oldu diyenler, pahalı olduğu için Kenyalılar katılamadı diyenler ve daha nice eleştiri.

Ama günün sonunda önemli olan foruma katılan Kenyalılar ve Afrikalıların on binlerce küreselleşme karşıtı ile buluşmuş olmalarıdır. Eminim onlar bundan çok memnunlar, dışarıdan gidenler yani bizler ise omuzlarımızda çok büyük bir yükle dönüyoruz. Lokal çete hükümetlerinin halk tarafından değiştirilmesi için bizim hükümetlerimizi Afrika’dan uzak tutmayı başarmamız gerekiyor. Bu gün gördüğümüz, beraber slogan atığımız binlerce çocuğa borcumuz var, emperyalizmi Afrika’dan çıkaracağız.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply