“Barışa Evet 2014″ Kampanyası Faaliyet Raporu – 1 Ocak/31 Aralık 2014

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2014 yılında Küresel BAK olarak Barışa Evet kampanyası yaptık. Türkiye’de ve dünyada karşılaştığımız tüm olaylarda barışın sesi olmaya çalıştık. Silaha değil, eğitime, sağlığa, iş güvenliğine bütçe istedik. Yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde barışa, eşitliğe, özgürlüğe oy verilmesini istedik. 1.Dünya Savaşının başlamasının100.yılında “Savaşın yüzyılı bitsin, barışın yüzyılı başlasın” konulu konferans düzenledik. Konferans için broşür hazırladık. Nükleer tehdidin, savaşların ve şiddetin olmadığı bir dünya için Japonya, Kıbrıs ve Yunanistan’dan aktivistlerle uluslar arası buluşma gerçekleştirdik. Küresel Eylem Grubunun düzenlediği Karşı İklim zirvesine ve yürüyüşüne katıldık. Hrant Dink davalarına ve anmalarına katıldık, Hrant için adalet istemeye devam ettik. 24 Nisan Ermeni soykırımı anmasına katıldık. İsrail’in Filistin’deki saldırılarına karşı yürüyüş yaptık, Gazze halkının yanındayız dedik. Suriye’den gelen mültecilerle ilgili DurDe’nin eylemlerine destek olduk, yürüyüşe katıldık. Suriye’ye askeri müdahaleye, Esad’ın katliamcı politikalarına, Mısır’da darbecilerin insanlık suçlarına karşı çıktık, kınadık. Kürt sorununda hükümetin çözüm ve barış için adım atmasını talep ettik, her zaman barışçıl bir çözümün savunucusu olduk. Kobane’de katliamın engellenmesi için herkese çağrıda bulunduk, Kobane için yürüyüş yaptık. Roboski davasının takipçisi olduk, sorumluların cezalandırılmasını istedik. Türkiye Barış Meclisinin her yıl düzenlediği Orhan Doğan Barış Ödülü törenine katıldık. Bu yıl ödülü Küresel BAK üyesi Eren Keskin aldı. Küresel BAK Edebiyat Atölyesinin 5. yılında “Ortadoğu romanlarında savaş ve barış” ı inceledik. 6.yılda “Polisiye romanda savaş ve barış”ı incelemeye devam ediyoruz.

7 Ocak 2014 – Hrant Dink Davası Basın Açıklaması – İstanbul

Hrant’ın Arkadaşları, 2014’te yeniden görülmeye başlanan Dink cinayeti davasının duruşması öncesinde 7 Ocak’ta Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Katilleri koruyan cinayete ortaktır’, ‘Öldür diyenler yargılansın’, ‘Biz bitti demeden bu dava bitmez’, ‘Faşizme inat kardeşimsin Hrant’, ‘Katil devlet hesap verecek’, ‘Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz’ sloganlarının atıldığı eylemde, Hrant’ın Arkadaşları adına basın açıklamasını yazar Ahmet Ümit okudu.

 

8 Ocak 2013 – Yazılı Basın Açıklaması  – İstanbul

Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Şengül Çifci ‘Roboski Davasında insanlık bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı’ başlıklı yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

Çifci basın açıklamasında ‘Bu ülkenin vicdanlı insanları Roboski katliamının sorumlularının cezalandırılması ve adaletin sağlanması için üstüne düşeni yapmaya devam edecektir. Bu katliam için emir verenler, uygulayanlar ve siyasi sorumlu olarak AKP hükümeti elbette bir gün hesap verecekti’ dedi.

 

19 Ocak 2014 – Hrant Dink Anması – İstanbul

Hrant Dink’in Arkadaşları 19 Ocak’ta Hrant’ın öldürülmesinden 7 yıl sonra bir anma yürüyüşü gerçekleştirdi. Taksim’den Agos’un önüne yürüyen binlerce insan ‘Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeni’yiz’, ‘Hrant için, adalet için’, ‘Faşizme inat, kardeşimsin Hrant!’ sloganları attılar.

Agos’un önünde basın metnini Gülten Kaya okudu. Kaya ‘Burada sadece Hrant’ı değil, Ethem’i, Abdullah’ı, Medeni’yi, Ahmet’i ve Gezi olaylarında ölenleri de anıyoruz. Anne ve babaları evlat öksüzü yaptınız. Bu ülkenin evlatlarına hain kurşunlar sıkıldı. Unutmak mümkün mü, ne çok ocak söndü. Plastik mermilerle gözümüzü çıkardınız. İnsansız uçaklarınızdan insanlara bomba yağdırdınız. Bunu yapanlara haram olsun. Vurdunuz, kırdınız, kıydınız, inkâr ettiniz. Neyiniz hakikatli sizin? 2014 yılındayız, arabalarınızda kamyonlar dolusu barış, demokrasi, insan hakları değil, kamyonlar dolusu silah taşıyorsunuz ‘ dedi.

 

 

6 Şubat 2014 – Barış aktivistleri Toplantı Raporu – İstanbul

Küresel BAK yürütme kurulu barış aktivistleri ile birlikte 6 Şubat’ta Cezayir toplantı salonunda savaş karşıtı hareketin durumu ve gelecek planları üzerine tartışma yaptı. Toplantıda savaş karşıtlığının hala önemli bir mücadele alanı oluşturduğu konuşuldu.

 

12 Şubat 2014 – Hrant Dink Davası Basın Açıklaması – İstanbul

Hrant’ın Arkadaşları Hrant Dink cinayeti davasının 12 Şubat’ta yapılan duruşması öncesinde bir kez daha Çağlayan Adliyesi önünde buluşarak adalet talep etti. ‘Katil devlet hesap verecek’, ‘Faşizme inat kardeşimsin Hrant’, ‘Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz’, ‘Faşistler vuruyor, AKP koruyor’ ve ‘Biz bitti demeden bu dava gitmez’ sloganları atan Hrant’ın Arkadaşları adına basın açıklamasını Karin Karakaşlı okudu.

 

4 Mart 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Faruk Sevim ‘Ne İşgal, ne savaş, ne soğuk savaş’ başlıklı yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

Sevim basın açıklamasında Ukrayna ve Kırım bölgesindeki çatışmalara dikkat çekerek ‘Bölgemizi ve dünyayı yeni bir savaşın eşiğine getirebilecek bu tehlikeli gelişmelere karşı uluslararası savaş karşıtı hareketi ve halkımızı aktif bir şekilde savaşa karşı çıkmaya çağırıyoruz’ dedi.

 

10 Mart 2013 – Küresel BAK Kampanya Çağrısı – İstanbul

Küresel BAK 2014 yılında yapacağı ‘Savaşın Yüzyılı Bitsin, Barışın Yüzyılı Başlasın!’ kampanyasının çağrısını yayınladı.

Birinci Dünya Savaşı’nın yüzüncü yılında uluslar arası bir konferans yapmak, Saraybosna’da yapılacak uluslar arası barış etkinliklerine katılmak için çalışmalar yapılacağı duyuruldu.

 

19 Mart 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

Küresel BAK yürütme kurulu HDP’ye saldırıları kınamak için ‘HDP’ye saldırılar, Newroz, 30 Mart: Şimdi Barışa Sahip Çıkma Zamanıbaşlıklı bir basın açıklaması yayınladı.

Basın açıklamasında HDP’ye saldırılar kınandı, 30 Mart yerel seçimlerinde ‘barış ve demokrasiden yana olan herkesi savaş tezkerelerine, savaş bütçelerine, nükleer santrallere evet diyen partilere ve adaylara değil, barışı savunan partilere ve adaylara oy vermeye, omuz vermeye çağırıyoruz’ dendi.

 

22-23 Mart 2014 – Barış 2014 Etkinliği Hazırlık Toplantısı – Saraybosna 

Haziran 2014’te Saraybosna’da yapılacak Barış 2014 etkinliğinin dördüncü hazırlık toplantısı 22-23 Mart tarihlerinde Saraybosna’da yapıldı. Hazırlık toplantısında Almanya, İtalya, Belçika, Fransa, Avusturya, İngiltere, Türkiye ve Bosna-Hersek’ten pek çok barış organizasyondan katılımcılar vardı. Toplantılar Saraybosna Belediye başkanı temsilcisi Dragana Solakovic ile yerel medya için bir basın toplantısı ile başladı. Toplantılarda Barış 2014 etkinliği tartışıldı.

 

27 Mart 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Şengül Çifci Türkiye’nin Suriye’ye asker gönderme riskine karşı Suriye’ye askeri müdahaleye ve savaşa hayır’ başlıklı bir basın açıklaması yayınladı.

Basın açıklamasında Suriyelilere yardım etmek için Türkiye’de yaşayan mültecilerin durumunun iyileştirilmesi istendi. Basın açıklamasında ‘Savaş insanlık suçudur. Hiç bir şekilde olumlanamaz. Savaş hiç bir soruna çare de olmaz. Türkiye ve Ortadoğu bu acıyı 100 yıldır yaşıyor. Yeni acılara yol açacak adımlara hiç kimse heveslenmesin. Suriye’ye askeri müdahaleye ve savaşa hayır!’ denildi.

 

 

 

15 Nisan 2014 – Hrant Dink Davasına Çağrı – İstanbul

BURADAYIZ AHPARIG

Mevsim Bir Kez Daha Döndü… Devlet içi hesaplaşmada ilk raund bitti. Tahmin edileceği gibi, işleneceği devlet içinde herkesçe bilinen cinayet hakkında, bir bilgi kırıntısı bile sızmadı. Biz de öyle olacağını düşünmüştük zaten.

Üstelik bu hesaplaşmanın sonuçlarından biri olarak, Hrant Dink’i katillerinin önüne itenler tahliye edildi. Bu ülkede başı her sıkışanın hangi fikriyata başvurduğunu bildiğimizden, bu da şaşırtıcı olmadı.  Yıllar geçti. Mevsim bir kez daha döndü. Güya bahara giriyoruz ama hava hala soğuk ve puslu. Orada olacağız yine. ‘Biz bitti demeden bu dava bitmez’ diyeceğiz.

18 Nisan 2014, Cuma, saat 13.00’te Caglayan Adliyesi C Kapısı’nda…

HRANT’IN ARKADASLARI

 

18 Nisan 2014 – Hrant Dink Davası – İstanbul

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin, İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın beşinci duruşması öncesi, Hrant’ın Arkadaşları adalet nöbeti için yeniden Çağlayan Adliyesi’ndeydi. Hrant’ın Arkadaşları ‘Müsamereyi bırakın, asıl sorumluları yargılayın’ pankartı ile ‘hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz’ ve ‘Hrant için Adalet için’ yazılı dövizler taşıdı.

Basın açıklamasından önce söz alan Bülent Aydın, devletin Hrant Dink’in katillerini koruduğunu; cinayetin hala karanlıkta olduğunu söyleyerek, ‘Yedi yıl geçti üstünden, yedi yılın üstünden bir üç ay daha geçti ve biz adalet nöbetindeyiz. Bu cinayetin aydınlatılmasının peşindeyiz. Bu dava henüz gerçek anlamda başlamadı, o yüzden biz bitti demeden bu dava bitmez’ dedi. Hrant’ın Arkadaşları adına basın açıklamasını Cüneyt Cebenoyan okudu.

 

23 Nisan 2014 – Ermeni Soykırımı Anma Çağrısı – İstanbul

Ermeni Soykırımı’nın 100. yıl dönümüne bir sene kala, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De girişimi ile İnsan Hakları Derneği, ortak bir açıklamayla 24 Nisan’da soykırımın anılacağı etkinliklere çağrı yaptı.

Ermeni Soykırımı Anma Programı

Saat 10.00: Basın Açıklaması. Haydarpaşa’dan ölüme gönderilen Ermeni aydınlarını anıyoruz

Saat 13.00: Mezarlık ziyareti. 24 Nisan 2011′de öldürülen Sevag Şahin Balıkçı’yı anıyoruz

Saat 19.15: Taksim Meydanı’nda anma.

Tarih: 24 Nisan 2014, Perşembe

Düzenleyen: 24 Nisan Ermeni Soykırımını Anma Platformu

Destekleyen: İnsan Hakları Derneği ve Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi

 

24 Nisan 2014 – Ermeni Soykırımı Anma – İstanbul

Ermeni soykırımın 99. yılında Taksim Fransız Konsolosluğu’nun önünde yüzlerce kişi anma yaparak yas tuttu. Bu yıl 24 Nisan Ermeni Soykırımı Anma Platformu’nun düzenlediği ve dördüncü kez yapılan anma etkinliği saat 19.15’te başladı.

Taksim’de İstiklal Caddesi üzerinde yere kırmızı karanfiller ve kırmızı mumlarla birlikte ‘Bazı yaralar iyileşmez’ ve İngilizce, Türkçe, Ermenice olarak ‘Ermeni soykırımı kurbanlarını anıyoruz’ pankartı, öldürülen Ermenilerin fotoğrafları kondu. Aralarında Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, Sevak Balıkçı’nın ailesinin de olduğu kalabalık soykırımda öldürülen Ermenilerin, suikasta uğrayan Hrant Dink’in, 2011’de zorunlu askerliği sırasında soykırımın yıldönümünde öldürülen Sevag Balıkçı’nın fotoğraflarını taşıdı.  Ermeni türkülerinin çalındığı anmada, Ermenilerin yaşadığı köylerin isimleri ile 24 Nisan 1915’te tutuklanan 240 kişiden bazılarının isimleri okundu.

 

30 Nisan 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

Küresel BAK olarak Mısır’da idam ile yargılanan Müslüman Kardeşler üyelerini desteklemek için ‘Mısır’da darbeciler insanlık suçu işliyor: İdam Cezalarına Hayır!’ başlıklı basın açıklaması yayınlandı.

Faruk Sevim yaptığı açıklamasında ‘İnsanlık ve küresel adalet ağır bir tehdit ile karşı karşıya. Mısır mahkemelerinin verdiği idam kararlarının bir an önce iptal edilmesini talep ediyoruz. Dünyanın neresinde ve sebebi ne olursa olsun idam cezası cinayettir’ dedi.

 

15 Mayıs 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

Küresel BAK yürütme kurulu adına Fatma Yörür Soma’daki kazanın ardından ‘Silaha değil iş güvenliğine bütçe’ başlıklı bir basın açıklaması yayınladı.

Askeri harcamaların eleştirildiği basın açıklamasında ‘İlerde olabilecek hayali bir savaş için her yıl milyarlarca dolar harcıyoruz. Ama her yıl 1200 insanımızı ölümden kurtarmak için hiçbir şey yapmıyoruz. Para harcamanın ötesinde, denetim bile yapmıyor. Daha fazla üretim, daha fazla kar için insanlarımızı ölüme yolluyoruz’ dendi.

 

21 Mayıs 2014 – Türkiye Barış Meclisi Basın Toplantısı – İstanbul

Türkiye Barış Meclisi ‘Barış İçin Şimdi Ne Yapılmalı Toplantısı’ Sonuç Bildirisini 21 Mayıs’ta Cezayir lokantasında düzenlediği basın toplantısında duyurdu.

Basın toplantısında okunan metinde Türkiye’de tüm halkların barış içinde yaşayabileceği bir ortam yaratılmasının gerekliliğinin altı çizildi.

 

11 Haziran 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

Küresel BAK yürütme kurulu çözüm sürecinin devam etmesi için ‘Barış için herkese görev düşüyor’ başlıklı bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada ‘Biz Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak sadece çocukların değil, yetişkinlerin de savaştan uzak durmasını, barış içinde kardeşçe yaşamalarını istiyoruz. Zorunlu askerliğe karşıyız, Vicdani ret hakkının önemli bir insan hakkı olduğunu savunuyoruz. Hepimiz enerjimizi, dikkatimizi, gücümüzü bu sorunun bir an önce, barış, eşitlik ve kardeşlik temelinde çözülmesi için harcamalıyız’ dendi.

 

20 Haziran 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi aranan ölçütler üzerine bir basın açıklaması yapıldı. ‘Cumhurbaşkanı barışın, eşitliğin ve özgürlüklerin güvencesi olmalıdır’ başlıklı basın açıklamasında savaş karşıtlığı temel ölçüt olarak kondu.

 

16 Temmuz 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

Faruk Sevim İsrail’in Filistin saldırılarını kınayan bir basın açıklaması yayınladı.

Basın açıklamasında ‘Yetkilileri uluslararası kuruluşlar nezdinde Gazze’ye ve Filistin halkına yönelik saldırıların sona erdirilmesi için çaba göstermeye çağırıyoruz’ dendi.

 

17 Temmuz 2014 – Hrant Dink Davası – İstanbul

Hrant’ın Arkadaşları, Yargıtay’ın bozma kararı sonrası yeniden görülmeye başlanan Hrant Dink cinayeti davasının 17 Temmuz’da yapılan duruşması öncesinde bir kez daha Çağlayan Adliyesi önünde buluşarak adalet talep etti.

‘Katil devlet hesap verecek’, ‘Faşizme inat kardeşimsin Hrant’, ‘Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz’ ve ‘Biz bitti demeden bu dava gitmez’ sloganları atan kitleye hitap eden Bülent Aydın, adalet nöbetinin devam ettiğini, bu davada gerçek sorumlular bulununcaya kadar da devam edeceğini söyledi.

Basın açıklamasını Hrant’ın Arkadaşları adına yönetmen Onur Ünlü okudu.

 

17 Temmuz 2014 – Basın Açıklamasına Çağrı – İstanbul

Gazze halkının yanındayız, İsrail elini Gazze’den çek!

İsrail yine vahşi bir devlet terörü uyguluyor. On gün önce başladığı hava saldırılarından sonra şimdi de Gazze’ye karadan saldırmaya başladı. Plajları, hastaneleri, evleri bombalıyor. Hava saldırıları sırasında 250’yi bulan ölü sayısı her saat artıyor. Son gün Gazze plajını bombaladı, 4 küçük çocuğu paramparça etmişti. Şimdi kara harekatıyla, yaşlı, çocuk, kadın binlerce Gazzeli ölüm tehdidiyle yüz yüze.

İsrail’in bu saldırganlığına dur demek için, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, 18 Temmuz Cuma (bugün) saat 18.00’de Galatasaray Meydanında toplanıyoruz.

 

18 Temmuz 2014 – ‘Gazze Halkının Yanındayız’ Basın Açıklaması – İstanbul

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırganlığı tırmanırken, Türkiye’nin birçok yerinde Filistin’le dayanışmak için eylemler yapılıyor. 18 Temmuzda Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) İstanbul’da Gazze ile dayanışmak için bir basın açıklaması yaptı. Galatasaray meydanında saat 19.00’da yapılan basın açıklamasında ‘Saldırgan İsrail durdurulsun! Gazze halkının yanındayız’ pankartı açıldı.

BAK aktivistleri olarak ‘İsrail terörüne de Yahudi düşmanlığına da son’, ‘Filistin’e özgürlük’, ‘Askeri, ekonomik anlaşmalar iptal edilsin’, ‘İntifada kazanacak’, ‘Gazze yalnız değildir’ ve ‘Katil İsrail, Filistin’den defol’ yazılı dövizler taşıdık. Eylemde ‘Yaşasın küresel intifada’, ‘Hepimiz Gazzeli, Filistinliyiz’, ‘Katil İsrail, Filistin’den defol’, ‘Öz-öz-özgürlük, Filistin’e özgürlük’, ‘Filistin halkı yalnız değildir, Gazze halkı yalnız değildir’ sloganları atıldı. Basın açıklamasını Pakrat Estukyan okudu.

 

8 Ağustos 2014 – Basın Toplantısına Çağrı – İstanbul

İsrail Zulmüne karşı bir araya gelen insanlar olarak; aşağıdaki metni imzaladık. Bu metin çerçevesindeki düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşmak üzere, Mavi Marmara’nın da dahil olduğu Özgür Gazze Filosu İsveç Sözcüsü Dror Feiler’in de katılacağı basın toplantısında bir araya geliyoruz.

Basın toplantısına katılacak isimler: Dror Feiler, Gazze Gemisi İsveç Sözcüsü-Aktivist, Sanatçı, Roni Margulies, Gazeteci-Yazar, Yıldız Önen, Küresel BAK Sözcüsü, Şenol Karakaş, DSİP Eş Başkanı, Cüneyt Sarıyaşar, MAZLUMDER İstanbul Şubesi Genel Başkanı, Muhammed Samir Mişeniş, FİDDER Başkanı, Mualla Kavuncu, Sosyolog-Yazar, Havva Yılmaz, Siyaset Bilimci-Sosyolog, Deniz Çelik, Dünya Ehl-i Beyt Vakfı

Yer: MAZLUMDER İstanbul Şubesi, Tarih: 9 Ağustos Cumartesi, Saat: 11.00

 

9 Ağustos 2014 – Basın Toplantısı– İstanbul

‘İsrail Zulmüne Karşı Bir Aradayız’ Basın Toplantısı Yapıldı. MAZLUMDER İstanbul Şubesi’nin çağrısıyla İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına karşı başlatılan ‘İsrail zulmüne karşı bir aradayız’ kampanyası çerçevesinde 9 Ağustos Cumartesi günü, MAZLUMDER İstanbul Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenlendi.  ‘İsrail zulmüne karşı bir aradayız’ metnine imza veren insan hakları örgütleri ve savunucuları, İsrailli yöneticilerin uluslararası yargı mercilerince yargılanmasını talep etti ve Türkiye’ye İsrail ile ilişkilerini bütünüyle kesmesi çağrısında bulundu.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısına Gazze Gemisi İsveç Sözcüsü aktivist ve sanatçı Dror Feiler, Filistinli Usame Qashoo, Gazeteci-Yazar Roni Margulies, MAZLUMDER İstanbul Şubesi Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, Küresel BAK Sözcüsü Yıldız Önen, DSİP Eş Başkanı Şenol Karakaş, FİDDER Başkanı Muhammed Samir Mişeniş ve Sosyolog-Yazar Mualla Kavuncu katıldı.

 

9 Ağustos 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

Küresel BAK ‘ABD Müdahalesi çare olamaz, IŞİD’i yaratan zaten ABD işgalidir’ başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada Suriye ve Irak halklarına terör estiren IŞİD’in kurulma sebebinin Amerikan işgali olduğunun altı çizildi.

 

9 Ağustos 2014 – ‘Suriyeli sığınmacılar kardeşimizdir!’ Basın Açıklaması- İstanbul 

Küresel BAK ve Mazlumder İstanbul Şubesinin desteklediği Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe platformunun örgütlediği ‘‘Suriyeli sığınmacılar kardeşimizdir! Yürüyüş ve basın açıklaması 9 Ağustos’ta yapıldı. Basın açıklamasında Suriyeli sığınmacılara yönelik saldırganlık protesto edilirken, hükümetten göçmenlerin ‘mülteci’ statüsünü tanınması istendi.

‘Suriyeli sığınmacılar kardeşimizdir! Kardeşime dokunma!’ başlıklı çağrıyla saat 17.00′de Tünel’de buluşan ırkçılık karşıtları, ‘Suriyeli sığınmacılar kardeşlerimizdir, dokunma!’ yazılı pankart açtı. Yürüyüşte ‘Irkçılığa ve ayrımcılığa dur de’ dövizleri ile barış bayrakları taşındı. ‘Mülteciler kardeşimiz’, ‘Mülteci hakkı insan hakkıdır’, ‘Suriye halkı yalnız değildir’, ‘Irkçılığa dur de’, ‘Öz-öz-özgürlük göçmenlere özgürlük’ sloganlarının atıldığı eylemde Türkçe ve Kürtçe olarak ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ denildi. Mültecilerin Esad’ın bombardımanlarından, Suriye’deki kanlı iç savaştan kaçarak buraya geldikleri vurgulanırken, AKP’nin valiliklere yolladığı, Suriyelilerin ‘sokaklardan toplanıp kamplara gönderilmesi’ talimatı veren genelge protesto edildi. DurDe’nin eyleminde Şengal ve Filistin’de yaşanan katliamlar da unutulmadı.

Galatasaray Meydanı’nda gelindiğinde DurDe adına yapılan basın açıklamasını Çağla Oflas okudu. Ardından Mazlumder şube yöneticisi Taner Ayaz ile Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Faruk Sevim birer konuşma yaptılar. Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Faruk Sevim Ortadoğu’nun bu duruma gelmesine Amerika başta olmak üzere emperyal güçlerin müdahalesinin neden olduğunu söyledi. Türkiye’ye sığınan tüm mültecilere haklarının verilmesi gerektiğini söyledi.

 

1 Eylül 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

Faruk Sevim ‘Barışın Sesini Yükseltelim’ başlıklı bir basın açıklaması yayınladı.

1 Eylül dünya barış günü için yapılan basın açıklamasında hem dünyadaki hem Türkiye’deki çatışmaların, savaşların bitmesi, savaş mağdurlarının güvenceye alınması çağrısı yapıldı.

 

7 Eylül 2014 – ‘Savaşsız, Şiddetsiz ve Nükleersiz Bir Dünya’ Toplantısına Çağrı – İstanbul

JAPON ‘BARIŞ GEMİSİ’ İLE İSTANBUL’A GELEN KIBRISLI SAVAŞ KARŞITLARIYLA BULUŞUYORUZ

9 Eylül 2014 Salı, Saat: 17.00 – 19.00, Cezayir Toplantı Salonu

Japonya’dan yola çıkan Peace Boat (Barış Gemisi) 84. Küresel Seyahati kapsamında 9 Eylül 2014 Salı günü İstanbul’a geliyor. Japonya, Kore, ABD ve farklı ülkelerden nükleer karşıtları ve savaş karşıtlarını taşıyan Barış Gemisi’nin yolcuları arasında Güney Kıbrıslı barış mücadelecileri de var.

Daha önce 2003, 2006 ve 2012′de Türkiye’ye gelen Barış Gemisi, savaş karşıtları tarafından karşılandı, savaş ve nükleer karşıtı ortak basın açıklamaları ve paneller yapıldı. 2012′de İstanbul’da yapılan toplantıda Hiroşima, Nagazaki ve Fukuşima nükleer felaketlerini yaşamış tanıklar da konuştu.

‘Savaşsız, şiddetsiz ve nükleersiz bir dünya’ temasıyla tekrar İstanbul’a gelen Barış Gemisi’nin yolcuları ile Japonya, Yunanistan ve Kıbrıs’ın her iki kesiminden savaş karşıtlarının katılacağı buluşma, 9 Eylül Salı saat 17.00′de Galatasaray’daki Cezayir Toplantı Salonunda yapılacak.

Toplantıda İst-KIBES Genel Sekreteri Kıvanç Diren, Peace Boat temsilcisi, Birleşik Kıbrıs Platformu üyeleri, Mağusa inisiyatifi temsilcisi ve Yunanistan Barış Komitesinden Konstantinos Kalanvokides birer konuşma yapacak.

Katılımınızı bekleriz.

 

İst-KIBES PEACE BOAT KÜRESEL BARIŞ ve ADALET KOALİSYONU

 

9 Eylül 2014 – Savaş Karşıtları BARIŞ için Buluştu – İstanbul

BARIŞ GEMİSİ İSTANBUL’A GELDİ, SAVAŞ KARŞITLARI BARIŞ İÇİN BULUŞTU

‘Nükleer tehdit, savaş ve şiddetten arındırılmış bir dünya’ temasıyla Japonya’nın Yokohama limanından 8 Temmuz’da yola çıkan Peace Boat (Barış Gemisi) 9 Eylül sabah saat 10.00′da İstanbul’a geldi ve Karaköy Salıpazarı rıhtımına demirledi. Savaşsız, nükleersiz, barış içinde bir dünyaya dikkati çekmek için 84. küresel seyahatini gerçekleştiren Barış Gemisi, Karadeniz’e açılmak üzere gece saatlerinde İstanbul’dan ayrıldı. Bulgaristan’ın Burgaz, Romanya’nın Konstansa ve Ukrayna’nın Odessa limanlarına uğrayacak gemi, Akdeniz’e dönerek Mısır’ın Port Said limanını ziyaret edecek. Ekim ayı sonunda küresel turu tamamlayacak Barış Gemisi Yokohama’ya geri dönecek.

İstanbul’a gelmeden önce uğradığı Pire ve Atina limanlarından Barış Gemisi’ne binen Yunanistanlı ve Kıbrıslı barış gönüllüleri saat 17.00′de Cezayir toplantı salonunda gerçekleştirilen bir etkinlikte Türkiyeli savaş karşıtlarıyla ve basınla buluştu. KIBES, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ve Peace Boat tarafından düzenlenen basın toplantısında yapılan sunumların ardından sorular yanıtlandı.

 

15 Eylül 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Yıldız Önen ‘Ortadoğu’ya ABD/NATO müdahalesine hayır!’ başlıklı bir basın açıklaması yayınladı.

Basın açıklamasında Önen ‘Ortadoğu’da silahlı güç gösterilerine değil, şiddetsiz çözümlere ve barışa ihtiyaç vardır. IŞİD’e karşı mücadele bölge halkları tarafından yürütülmelidir. ABD’nin ve NATO’nun kirli sicilleri düşünüldüğünde, IŞİD’e karşı, ABD/NATO operasyonu tercih edilemez’ dedi.

 

20-21 Eylül 2014 – Karşı İklim Zirvesi Programı, Çağrısı ve İmzacıları – İstanbul

20 Eylül Cumartesi

11.00-12.30 İklim değişikliği: Şimdi ve burada!

13.30-16.00 İklim değişikliğine karşı yerel hareketler buluşması (Forum)

17.00-18.00 İKLİM ADALETİ YÜRÜYÜŞÜ Taksim Tünel Meydanı

21 Eylül Pazar

13.00-14.30 Dünyada iklim değişikliği ve iklim hareketi

15.00-16:00BM İklim Zirvesi’ne katılan liderlerden taleplerimiz

16.30-18:00Atölyeler: Hukuk, Yaratıcı aktivizm, Dijital kampanyacılık, Medya araçlarını kullanmak

KONSER

Liderlerin bir araya gelecekleri tarihten bir önceki hafta sonu yani 20- 21 Eylül de tüm dünyada küresel eylem günü olarak ilan edildi. Dünyanın dört bir yanındaki iklim aktivistleri ise uluslararası bir anlaşmanın tüm canlı yaşamı için zorunlu olduğunu dile getirmek için bir araya gelecek. Amerika’dan Hindistan’a, Filipinler’den İngiltere’ye milyonlarca insan 20 – 21 Eylül tarihlerinde iklim adaleti için sokağa çıkacak. Biz de bu uluslararası hareketin bir parçası olarak; insanın ve doğanın sömürülmediği bir dünya için; ne iklimi değiştiren fosil yakıtlara dayalı bir geleceğe ne de ekosistemi yıkıma sürükleyen; nükleer, HES, kentsel dönüşüm ve benzeri çılgın projelerin yapılmasına izin vermeyeceğimizi dile getireceğimiz etkinlikler ve yürüyüş düzenleyeceğiz.

 

İmzacılar: 350.org, Açık Radyo, Yeşil Düşünce Derneği, Yeryüzü Derneği, Su Hakkı Kampanyası, Antikapitalist Çalışanlar, Antikapitalist Öğrenciler, Velotopya, Slow Food Türkiye / Fikir Sahibi Damaklar, KADOS (Kadıköy Bilim, Kültür ve Sanat Dostları Derneği), Caferağa Dayanışması, Kafkasya Forumu, GOLA Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği, Helsinki Yurttaşlar Derneği, DAYKO VAKFI, Greenpeace Akdeniz – Türkiye, Hayata Destek Derneği /Support To Life, WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Yesilist, Yeldeğirmeni Dayanışması, TEMA Vakfı, Eurosolar Türkiye, Çevre Hukuku Derneği, SNKP – Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Yeşil Gazete, Doğa Derneği, Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi, ÇEKÜL, Kuzey Ormanları Savunması, Marksist.org, Kadınlarla Dayanışma Vakfı, Küresel Çevre Derneği

 

21 Eylül 2014 – 2014 Orhan Doğan Barış Ödülü Töreni– İstanbul

2014 ‘Orhan Doğan Barış Ödülü’, 21 Eylül Pazar akşamı Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen bir törenle İHD Genel Başkan Yardımcısı, hukukçu Eren Keskin’e verildi. Jüri Başkanı Prof. Dr. Ayşe Soysal tarafından açıklanan gerekçede şöyle denildi:

Hakikatlerin savunucusu olarak barışa hizmet etmesi, Çatışma ve savaş ortamında yapılan insan hakları ihlallerinin tespit, raporlanma ve yargılanma süreçlerinde aktif olarak çalışması,

Çatışmanın insani boyutu ve hak ihlalleri etrafında hukuksal süreçlerin ötesinde kamuoyunda farkındalık oluşması için çalışmalar yapması,

Çalışmalarından dolayı çok kez gözaltına alınmasına ve hakkında 100’e yakın dava açılmasına, 1995’te bir yazısında ‘Kürdistan’ kelimesini kullandığı için 2,5 yıl hapis ve 250 milyon TL para cezasına mahkûm edilerek, 6 ay hapiste tutulmasına; 2002’de Almanya’daki bir konuşmasında ‘devlet kaynaklı cinsel işkenceden’ söz ettiği için Türk Ordusu’na hakaretten 13 ay hapis cezasına çarptırılmasına, 1994’te ve 2001’de silahlı saldırıya uğramasına rağmen barışçı tutumunu yılmadan sürdürmesi,

Kurduğu ‘Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu’ ile şiddet ve tecavüz mağdurlarının haklarını savunması,

Mücadelesinde Kürt halkından İslamcı aydınlara, LGBTİ bireylerden çocuklara tüm toplumsal kesimlerin yanında yer alarak destek vermesi,

İnsan Hakları Derneği’nde aktif üyeliği ve İHD İstanbul Şubesi yöneticiliği ile, Eşit, adil ve insan haklarına saygılı bir dünya için vazgeçilmez bir koşul olan barışın taşlarını döşeyen insanlardan biri olması nedeniyle insan hakları aktivisti, avukat Eren Keskin’e takdim edilmesine karar verilmiştir.

Barışa giden zorlu yolda çok sayıda cesur yürekli kadının katkısı ve emeği var. Eren Keskin’e Orhan Doğan Barış Ödülü’nü tevdi ederken, barış çalışmalarına destek vermiş olan tüm kadınlarımızı kutluyoruz.”

 

23 Eylül 2014- Uluslararası Konferans Çağrısı-İstanbul

Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasının 100.yıldönümünde, Ortadoğu halkları yıllardır savaş sonrası, masa başında çizilerek kendisine dayatılan sınırlara ve diktatörlüklere karşı mücadele ediyor. Dünyada, özellikle Ortadoğu’da savaş ve katliamlar devam ederken, Birinci Dünya Savaşı ile bugünün bağlantısını kurmak, bugün yaşananları anlamak açısından önemli. Dünyada ve Ortadoğu’da barışın egemen olması için etkinlikler düzenleyen Küresel BAK, Birinci Dünya Savaşını ve Ortadoğu’yu tartışan bir uluslararası konferans düzenliyor.

Konferansın birinci oturumunda Yale Üniversitesi tarih profesörü Jay Winter, Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı İmparatorluğunu anlatacak. Jay Winter’ın Birinci Dünya Savaşı ve 20.yüzyıla etkisi, 1915 ve Ermeni soykırımı, Savaşın İngiliz popüler kültürüne etkisi konularında araştırmaları bulunmaktadır. Başlıca kitapları; The Great War and the British People, The Experience of World War I, 1914-1918: The Great War and the Shaping of the 20th Century, Remembering War: The Great War between History and Memory in the 20th Century.

İkinci oturumda ise, Birinci Dünya Savaşı’ndan günümüze Ortadoğu’daki gelişmeler tartışılacak. Savaş, Fetih ve Propaganda başlıklı bir sunum yapacak olan Kerem Kabadayı, Küresel BAK Yürütme Kurulu üyesidir. İTÜ Mimarlık Tarihi bölümünde doktora yapmaktadır. Birinci Dünya Savaşı ve Kürtler, Ermeniler anlatacak olan tarihçi Namık Kemal Dinç, halen Adnan Çelik ile birlikte ‘Yüzyıllık Ah, Kürtlerin 1915 Ermeni Soykırımı’na Dair Sözlü Tarih Anlatılarında Sembolik Yüzleşme ve Vicdan Hikâyeleri’ çalışmasını sürdürmektedir.  IMC TV’de tarih konulu ‘Dirok’ programını hazırlayıp, sunan Dinç, Toplum ve Kuram dergisi yayın kurulu üyesidir. Ortadoğu’da işgal ve direniş başlıklı bir konuşma yapacak olan gazeteci ve yazar Mete Çubukçu, NTV Dış Haberler Müdürlüğü görevini yürütmektedir. 1986 yılında gazeteciliğe başlayan Çubukçu, dünyanın pek çok kriz ve savaş bölgesinde görev yaptı. Yazdığı başlıca kitaplar; Bizim Filistin: Bir Direnişin Tarihçesi, Ateş Altında Gazetecilik, Ortadoğu’nun Yeniden İşgali, Yıkılsın Bu Düzen: Arap Ayaklanmaları ve Sonrası.

Konferansımız ücretsiz olup, herkesin katılımına açıktır.

 

24 Eylül 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Kerem Kabadayı ‘Kobane’de katliamı engellemek için ayağa kalkalım!’ başlıklı bir basın açıklaması yayınladı.

Kobane’de IŞİD saldırıları yüzünden düşülen zor duruma dikkat çekilen basın açıklamasında ‘Barıştan, halkların kardeşliğinden yana olan tüm insanları çok geç olmadan Kobane için ayağa kalkmaya, IŞİD’in katliamına karşı elimizden gelen her türlü çabayla mücadele etmeye çağırıyoruz’ dendi.

 

27 Eylül 2014 – ‘Rojavalı, Suriyeli, Iraklı mülteciler kardeşimizdir!’ yürüyüşü –İstanbul

Aralarında Küresel BAK ve Mazlum-der İstanbul şubesinin bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının desteklediği, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Platformunun örgütlediği  ‘Rojavalı, Suriyeli, Iraklı mülteciler kardeşimizdir!’ yürüyüşü 27 Eylül’de gerçekleşti. Yürüyüş Suriye’den gelen sığınmacıların tanınmayan hakları ve Kobane’deki saldırılara karşı dayanışma çağrısı için yapıldı. Yürüyüşte Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere 4 dilde ‘Rojavalı, Suriyeli, Iraklı mülteciler kardeşimizdir!’ sloganlı pankart ve ırkçılığı teşhir eden dövizler kullanıldı. Eylemde ‘Sınırlar açılsın Kürt halkına özgürlük!’, ‘Irkçılığa dur de!’, ‘Diren Kobane İstanbul seninle!’ sloganları sıklıkla atıldı. Ayrıca MHP’li Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz’ın Kobane’den Suruç’a gelenler için ‘Aralarında Ermeni var mıydı?’ sorusuna tepki için ‘Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeni’yiz!’ sloganı atıldı.

Galatasaray Meydanı’na gelindiğinde, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De adına Ferhat Kentel basın açıklaması yaptı. Kentel,  Türkiye’ye sığınanların 1,3 milyonu bulduğunu aktarırken ABD’nin gerçekleştirdiği hava saldırılarının ardından kaçanlarla sayının artmasının beklendiğini ifade etti. Kentel şunları ifade etti: ‘Bugün Kobanê’ye, Suriye’ye elimizi uzatma günüdür. Direnen halkların yanında olduğumuzu gösterme günüdür. Çünkü sadece savaş, yıkım ve ölümden ibaret değil yaşadığımız süreç; dayanışma, direniş ve umut da gelişiyor. Bu dayanışmayı, bu direnişi bu umudu daha fazla dayanışarak, direnişe destek olarak, umudumuzu büyüterek güçlendireceğiz.’

 

2 Ekim 2014 – Yazılı Basın Açıklaması  – İstanbul

Küresel BAK Mecliste Suriye’ye askeri müdahale izni veren tezkerenin reddi için 1 Mart 2003’te Türkiye’nin Reddettiği Savaş Tezkeresi Tekrar Meclis’te’ başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında ‘Herhangi bir sınır ötesi harekât meşru değildir. Türkiye’den gidecek askeri güçler, işgalci olarak kabul edilecek ve bölgedeki tüm halkların direnişi ile karşılaşacaktır’ dendi.

 

10 Ekim 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

Küresel BAK ‘Hükümet Çözüm ve Barış İçin Adım Atmalı’ başlıklı bir basın açıklaması yayınladı.

Türkiye’de savaş rüzgarlarının yeniden estirmeye çalışanlara karşı ‘Biz savaş karşıtları, bu kısırdöngünün kırılması için herkesi şiddete değil diyaloga, savaş politikalarına değil, barış politikalarına destek vermeleri konusunda uyarıyoruz’ dendi.

 

18 Ekim 2014 – Uluslararası Konferans – İstanbul

Konferans 18 Ekim’de Cezayir toplantı salonunda yapıldı. Konferansa 110 kişi katıldı. Konferansın birinci oturumunda moderatör Yıldız Önen konferansın amacının Birinci Dünya Savaşını incelemenin bu günkü durumu anlamaya yardımcı olabileceğini söyledi. Önen, konferansa katkıda bulunan Rosa Luxemburg Foundation ile Anadolu Kültür Merkezine ve tercümanlara teşekkür etti. Konferansta Yale Üniversitesi tarih profesörü Jay Winter, Felaketi hatırlama: Büyük savaş ve savaştan artakalanlar başlıklı bir konuşma yaptı. Powerpoint sunumunu yapan Winter Birinci Dünya Savaşının Avrupa ve Amerika halkına etkilerini savaş anıtları ve müzeler üzerinden anlattı. Avrupa ve Amerika halklarının Birinci dünya savaşını bir zafer olarak değil yakınlarını kaybettikleri savaş olarak hatırladıklarını söyledi. Savaşın hatırlattığı ölüm ve yıkım duyguları insanların savaşlara karşı olmasını sağladığını söyleyen Winter pasifist olmanın önemli olduğunu vurguladı.

İkinci oturumda moderatör Nilüfer Uğru Dalay kısa bir Ortadoğu bilgisi verdi. Ardında IMC TV’de tarih konulu ‘Dirok’ programını hazırlayıp, sunan ve Toplum ve Kuram dergisi yayın kurulu üyesi olan Namık Kemal Dinç Birinci Dünya Savaşı ve Kürtler başlıklı bir konuşma yaptı.  Konuşmasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde Kürtlerin durumunu anlatan Dinç daha sonra 1915 Ermeni soykırımını ve 1916 Kürtlerin batıya zorunlu göçlerini anlattı. İkinci konuşmacı Kerem Kabadayı 11 Eylül sonrası Ortadoğu başlıklı bir konuşma yaptı. Kabadayı 11 Eylül sonrası Amerikan başkanı Bush’un başlattığı savaşın sonuçlarını yaşadığımızı anlattı. Afganistan, Irak savaşları bu gün İŞID gibi örgütlerin güçlenmesine sebep olduğunu anlatan Kabadayı çözümün Arap Baharının yeniden güçlenmesiyle sağlanabileceğini söyledi.

Not: Tüm konuşmalar banttan çözülüp yayınlanacaktır.

 

25 Ekim 2014 – Yürüyüş, Basın Açıklaması – İstanbul

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu 25 Ekim Cumartesi günü İstiklal Caddesi’nde yaptığı yürüyüşle çözüm ve barış isteyenlerin taleplerini dile getirdi, Kobanê halkıyla dayanışma mesajları yolladı. Saat 17:00’de Tünel Meydanı’nda toplanan barış aktivistleri, ‘Ölüm değil çözüm, savaş değil barış’ ana pankartıyla yürüyüşe başladı.

Türkçe ve Kürtçe ‘Barış istiyoruz’ yazılı dövizlerin ve rengarenk barış bayraklarının taşındığı eylemde, ‘Kürt halkına özgürlük’, ‘Ölüm değil çözüm’, ‘Savaşa hayır, barış hemen şimdi’, ‘Katil IŞİD, Kürdistan’dan defol’ ve ‘Diren Kobanê, İstanbul seninle’ sloganları atıldı. Odakule’de Küresel BAK adına ‘Ölüm değil çözüm, savaş değil barış’ basın açıklamasını Şengül Çifci okudu.

 

29 Ekim 2014 – Hrant Dink Davası Çağrısı – İstanbul

Taş yerinden oynadı, Devletin adamları yargı önüne!

Hrant Dink Cinayeti davası, 8 yılın ardından nihayet bir arpa boyu yol kat etti, Adalet Bakanlığı 9 kamu görevlisinin soruşturulması için izin verdi.

Polisin askerin suçu ‘görevi ihmal’ değil, en hafifinden, ‘cinayete göz yumma’. 83. maddeden, 25 yılla yargılanmalılar!

‘Soruşturma yetmez, 83. maddeden yargılayın’ demek için, Hrant Dink Cinayeti davasında bir kez daha buluşuyoruz.

Hrant için, adalet için!

83’ten Yargıla!

Muammer Güler, Ramazan Akyürek, Celalettin Cerrah, Reşat Altay, Engin Dinç, Ahmet İlhan Güler, Ali Fuat Yılmazer, Ergun Güngör, Ali Öz, Metin Yıldız, Muhittin Zenit, Faruk Sarı, Ercan Demir, Önder Araz, Hacı Ömer Ünalır, İbrahim Şevki Eldivan, Mehmet Ayhan, Hüseyin Yılmaz, Gazi Günay, Bülent Köksal, İbrahim Pala, Bahadır Özkan, Özcan Özkan, Volkan Altunbulak

 

30 Ekim 2014 – Hrant Dink Davası – İstanbul

Hrant’ın Arkadaşları duruşma öncesinde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde adalet nöbeti için buluştu. Cinayetten sekiz yıl sonra kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verilmesinin ardından sorumluların “cinayete göz yumma” suçlamasıyla yargılanmasını isteyen Hrant’ın Arkadaşları 24 kamu görevlisini hakim önüne çağırdı.

Hrant’ın Arkadaşları adına basın açıklamasını okuyan Agos Gazetesi yazarı Yetvart Danzikyan kamu görevlilerinin yargılanmasına ilişkin sürecin kolay kazanılmadığını, sekiz yıldır bu talepte bulunduklarını belirtti.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.