14 – 15 Şubat – Anti-NATO gösterileri uluslararası aktivist konferansı – Strazbourg

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
1-5 Nisan’da NATO’nun 60. yılı dolayısıyla yapılacak olan anti-NATO zirvesine hazırlanmak amacıyla Marc Bloch Üniversitesi’nde bir aktivist konferansı gerçekleştirildi.  Konferansa “Savaşa Hayır-NATO’ya Hayır” koordinasyonunun davetlisi olarak 19 ülkeden 500 kişi katıldı.

Barış ve alternatif küreselleşme hareketlerinden, çeşitli sol partilerden, sendika ve öğrenci inisiyatiflerinden gelen katılımcılar “60 yıl yeter” sloganı etrafında bir araya geldi. NATO’nun savaş politikalarına, halihazırda Afganistan ve Orta Doğu’da süren savaşlara, müdahaleciliğe karşı duruyor ve “NATO’ya Hayır” taleplerini yükseltiyorlar. NATO’yla bağlantılı bir Avrupa Birliği’ne karşı çıkıyor ve askeri harcamalarda radikal kesintilere gidilmesini istiyorlar. “Krizinizin de savaşlarınızın da faturasını ödemeyeceğiz” diyorlar.

Katılımcılar, 3-4 Nisan tarihinde Strazburg ve Baden-Baden’de NATO’nun 60. yılı dolayısıyla hükümetler düzeyinde yapılacak kutlamalara paralel olarak kapsamlı bir eylem programı hazırladılar:

* 1-5 Nisan 2009 tarihleri arasında Strazburg’da uluslararası direniş köyü ve Kehl ile Baden-Baden’de bilgi merkezleri oluşturulması
* 3 Nisan’da Baden-Baden’de Dış İşleri Bakanlarının buluşmasında ve Devlet başkanlarının gala yemeği esnasında gösteriler ve sivil itaatsizlik eylemleri
* 3 ve 5 Nisan’da Strazburgda çalışma gruplarıyla bir Uluslararası Kongre yapılması ve bir bildirge yayınlamak üzere toplanacak bir “Barış Asamblesi”
* Eylemler 4 Nisan’da Strazburg şehir merkezinde yapılacak olan “Savaşa Hayır! NATO’ya Hayır” uluslararası mitingiyle doruğa ulaşacak.
* 4 Nisan 2009 için çeşitli organizasyonlar tarafından Strazburg’da sivil itaatsizlik eylemleri planlanıyor.
* Strazburg yetkililerinin şehir merkezinde gösterilere izin verilmeyeceğini açıklamasına karşılık katılımcılar toplanma, gösteri yapma ve ifade özgürlüğünün temel demokratik haklar olduğunu vurguladılar. Protestolarını ve özgürlük isteklerini şehir merkezinde ifade edeceklerinin altını çizdiler. Strazburg’un özgür ve herkese açık bir “Barış ve Demokrasi Şehri” olması için bir uluslararası protesto kampanyası başlatmayı kararlaştırdılar.

Yetkililerle müzakere delegasyonuna destek amacıya Uluslararası Koordinasyon Komitesi bir uluslararası destek grubu ve bir de yedek grup oluşturdu. Parlamento dışı uluslararası hareketlerin gücü ve destek veren ulusal ve Avrupa Birliği parlamenterlerinin yardımıyla temel demokratik haklar korunacak.

Konferansın katılımcıları bir protesto çağrısı için aşağıdaki metinde anlaştılar:

4 Nisan’da Strazburg’da NATO karşıtı gösteri hakkına destek için çağrı.NATO 60. yılını Strazburg’da yeni ABD başkanı dahil tüm devlet başkanlarıyla kutlamayı planlıyor. İmzacılar savaşlar, askeri müdahaleler, askeri üslerin kullanımı ve füze yerleştirmeler, genişleme ve sürekli silahlanma anlamına gelen NATO politikalarını kesinlikle reddetmektedir. “NATO’ya Hayır, Savaşa Hayır” çağrımız üzerine çalışmaktayız.

NATO’nun Afganistan’a müdahalesini; Savaş ve aşırı silahlanma mantığını, özellikle de NATO tarafından uygulanan nükleer silahlandırmayı; Fransa’nın yeniden NATO’nun askeri kanadına alınmasını REDEDİYORUZ.

Bu türden politikalara karşı olduğumuzu göstermek ve Strazburg halkıyla sosyal hareketlere hiçbir engelle karşılaşmadan Nato’ya karşı çıkabilme fırsatını vermek istiyoruz.

Bunlar, NATO hazırlık komitesinin 4 Nisan’da Strazburg şehir merkezinde gösteri yapma hakkını geri çeviren bölge yetkililerinden talep ettiklerimizdir.

NATO zirvesi Strazburg’u bir kale haline getirecek. Bu, şehir sakinleri ve dünyanın dört bir yanından gelen binlerce barışçıl gösterici açısından kabul edilemez bir durumdur. Şehrin kırmızı bölge ilan edilmesi, vatandaşların fişlenmesi, her yeri kuşatan yeni gözlem kameralarının getirilmesi gibi olağanüstü güvenlik önemleri alınacak.

Devlet başkanlarının Strazburg şehir merkezinde – kapatılmış bir şehirde – bir araya gelmesi, şehirde yaşayanların normal bir günlük yaşam sürmesini engeller, hareket özgürlüklerini yok eder, bizlerin NATO’nun gerçek yüzünü ortaya çıkarmamızı da imkansız hale getirir. Bu, bizim için ve şehrin sakinleri için kabul edilemez bir durumdur. Strazburglular NATO zirvesi ve NATO’nun şaşalı tanıtımı için parayı ödeyecek ancak muhalif sesleri dışlanacak.

NATO zirvesine karşı küresel gösteriler büyük bir başarıyla başladı. 4 Nisan’da dünya vatandaşları Strazburg’a gelerek barışçıl bir biçimde barış umutlarını seslendirecek ve “NATO’ya Hayır” diyecek.

Bizler, finansal kaynakların savaşlara değil, gezegende yaşayan insanların sosyal, demokratik, ekonomik ve çevresel sorunlarının çözümüne aktarılması için gösteri yapmak istiyoruz.

Kendimize şu soruyu sormalıyız: Strazburg nasıl bir şehir olacak? NATO’nun hizmetine verilmiş bir kale mi, yoksa demokratik değerleri ve barışı kutlayan bir şehir mi?

Şehir merkezinde gösteri yapma hakkı istiyoruz. Fransa hükümetinden ve yerel yetkililerden talebimiz, demokratik bir hak olan özgür, bağımsız ve barışçıl gösteri hakkının garanti altına alınmasıdır.

Bu konferans 6 ay önce Stuttgart’ta başlayan NATO’ya ve 60. yıl zirvesine karşı yapılacak gösterilerin inşa edilmesi sürecinde önemli bir adım oldu. Dünyanın her bir köşesinden farklı güçler daha adil ve barışçıl bir gezegen isteklerini dile getirmek için bir araya geliyor.

Gelin hep beraber 1-5 Nisan tarihleri arasında Strazburg’u barışın başkenti yapalım!

Çeviren: Muhip Tezcan

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply