9 Eylül 2014 – Savaş Karşıtları BARIŞ için Buluştu – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

BARIŞ GEMİSİ İSTANBUL’A GELDİ, SAVAŞ KARŞITLARI BARIŞ İÇİN BULUŞTU

peaceboat-cezayir2“Nükleer tehdit, savaş ve şiddetten arındırılmış bir dünya” temasıyla Japonya’nın Yokohama limanından 8 Temmuz’da yola çıkan Peace Boat (Barış Gemisi) 9 Eylül sabah saat 10.00’da İstanbul’a geldi ve Karaköy Salıpazarı rıhtımına demirledi. Savaşsız, nükleersiz, barış içinde bir dünyaya dikkati çekmek için 84. küresel seyahatini gerçekleştiren Barış Gemisi, Karadeniz’e açılmak üzere gece saatlerinde İstanbul’dan ayrıldı. Bulgaristan’ın Burgaz, Romanya’nın Konstansa ve Ukrayna’nın Odessa limanlarına uğrayacak gemi, Akdeniz’e dönerek Mısır’ın Port Said limanını ziyaret edecek. Ekim ayı sonunda küresel turu tamamlayacak Barış Gemisi Yokohama’ya geri dönecek.

İstanbul’a gelmeden önce uğradığı Pire ve Atina limanlarından Barış Gemisi’ne binen Yunanistanlı ve Kıbrıslı barış gönüllüleri saat 17.00’de Cezayir toplantı salonunda gerçekleştirilen bir etkinlikte Türkiyeli savaş karşıtlarıyla ve basınla buluştu. KIBES, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ve Peace Boat tarafından düzenlenen basın toplantısında yapılan sunumların ardından sorular yanıtlandı.

Toplantıda İstanbul Kıbrıslılar Bilim Eğitim Sağlık ve Dayanışma Derneği (İst-KIBES) Genel Sekreteri Kıvanç Diren, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütmesinden Şengül Çifçi, Barış Gemisi yolcularından “2014 Year of Cyprus” barış kampanyası temsilcisi Konstantinos Kalamvakidis ve Birleşik Kıbrıs Platformu temsilcisi Petros Petrou birer konuşma yaptı. Konuşmalar Mine Atafırat tarafından Türkçe – İngilizce çevrildi.

Toplantının moderatörlüğünü yapan Bülent Aydın (Küresel BAK), katılımcıları ve konukları selamladıktan sonra, Barış Gemisi’nin 2003, 2006 ve 2012’de Türkiye’ye geldiğini belirterek “Peace Boat her gelişinde burada savaş karşıtları tarafından karşılandı, savaş ve nükleer karşıtı ortak basın açıklamaları ve paneller yapıldı. 2012’de İstanbul’da yapılan toplantıda Hiroşima, Nagazaki ve Fukuşima nükleer felaketlerini yaşamış tanıklar da konuştu. Bugün de Yunanistan ve Kıbrıs’tan gelen barış mücadecileriyle buluşmaktan mutluyuz” dedi.

KIVANÇ DİREN: “BARIŞ MÜCADELEMİZİ BÜYÜTEREK SÜRDÜRMELİYİZ”

İst-KIBES Genel Sekreteri Kıvanç Diren, buluşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, küresel barış mücadelesinin bir parçası olmanın çok değerli olduğunu vurguladı. İstanbul’da yaşayan Kıbrıslılar adına Barış Gemisi yolcularını selamlayan Diren, “Bu toplantı Kıbrıslı Rum, Yunanistanlı ve Türkiyeli dostlarımız ile barış için ortaklaşa çalışan bizlere, çözümsüzlüğün hüküm sürdüğü adamıza küresel dayanışma çerçevesinde ortak bir barış mesajı gönderme fırsatı vermesinden doılayı da çok değerlidir” dedi.

Barışseverlerin çabalarına rağmen savaş çığırtkanlığının arttığını, bölgesel çatışmaların yoğunlaştığını ve küresel barış ortamından gün geçtikçe uzaklaşıldığını belirten Kıvanç Diren sözlerine şöyle devam etti: “yakın zaman önce, Kıbrıs’ın hemen yanı başında yaşananlar, herkesi olduğu gibi bizleri de çok derinden yaralamıştır. Gazze’de Filistinlilere karşı yürütülen İsrail saldırıları, savaşın ve şiddetin acımasız yüzünü tüm çıplaklığıyla bir kez daha ortaya koymuştur. Kıbrıslı barışseverler olarak Filistin halkının direnişini bu salondan bir kez daha selamlıyoruz.”

Diren, bölgesel sorunlarla ilgili mesajlarını aktardıktan sonra Kıbrıs’taki bölünmüşlük hakkındaki görüşleri de özetledi. KIBES’in örgütsel olarak varoluş sebeplerinin en başında Kıbrıs’ta barış için çalışmanın geldiğini belirten Kıvanç Diren şöyle devam etti: “Kıbrıslı Rum dostlarımız ile geliştirdiğimiz ortak anlayış ve ortak dil çerçevesinde, Kıbrıs’ta iki toplumlu iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı bir federasyonu tek çözüm modeli olarak öngörüyor ve kabul ediyoruz. 2008’de başlayan liderler arası müzakere sürecinin halen bir sonuca ulaşmaması bizleri endişelendiriyor. Kıbrıs’ta barışa ulaşamadığımız her geçen gün zaman aleyhimize işliyor. Unutulmamalıdır ki, Kıbrıs sorunun çözümü Doğu Akdeniz’de bölgesel barış açısından da büyük bir önem arz ediyor.”

ŞENGÜL ÇİFÇİ: “SAVAŞLARIN OLMADIĞI BİR DÜNYA MÜMKÜN”

Toplantının düzenleyicilerinden Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına konuşan Şengül Çifçi Barış Gemisi yolcularına başarılar diledi. Barış hareketinin gündemindeki konulara değinen Çifçi, Irak ve Suriye’deki son gelişmelerin dünya barışına yönelik bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Şöyle devam etti: “Irak Şam İslam Devleti – IŞİD ve Suriye Devletinin terörüne karşı Suriye ve Irak halklarıyla, Ezidi ve Kürt halkıyla dayanışma içindeyiz. Yaşanan gelişmeler insan haklarının inkar edilmesi anlamına gelmekte, bütün bölgeyi sonu olmayan bir savaş ve şiddete doğru sürüklemektedir. Ortadoğu’da barış ve demokrasi için mücadele bütün dünyanın önceliği olmalıdır.”

“HEPİMİZ BARIŞTAN BAŞKA ÇIKIŞ YOLU OLMADIĞININ BİLİNCİNDEYİZ”

Barış Gemide bulunan barış gönüllülerinden Kostantinos Kalamvakidis, 2014 yılı başında Atina’da kurulan “Year of Cyprus” barış kampanyasının devletten bağımsız sivil bir barış kampanyası olduğunu belirtti. Kıbrıs barışı için sürdürülen çalışmalara Yunanistan’dan katıldığını söyleyen konuşmacı, Yunanistan’da yaşayan Kıbrıslılarla temasta olduklarını belirtti. Şöyle devam etti: “Gemiye Pire’den bindik. Ülkemden başka arkadaşlar da var. Gemide barış, silahlardan arınma, anti militarist, ırkçılık karşıtı konuşmalar yapıyoruz. Uğradığımız limanlarda burada olduğu gibi barış için düşüncelerimizi anlatacağız. Kıbrıs’ta iki toplum arasındaki anlaşmazlıkların giderilebileceğini göstermek istiyoruz. Bunu başararak dünyada bir farklılık yaratmak istiyoruz” dedi.

Kıbrıs dışındaki Kıbrıslıların barış inisiyatifi olan “Birleşik Kıbrıs Platformu” aktivisti Petros Petrou şöyle konuştu: “Barış Gemisiyle buraya gelmiş olmaktan çok memnunum. Adamızda barış istiyoruz. Platformumuzdaki Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar olarak bizim paylaşamadığımız hiç bir şey yok diyoruz. BM kararlarına dayalı ve halkların kendi geleceğini belirleyebileceği bir çözüm istiyoruz. Bu bizim birleşik bir devlet olarak yaşamamızı sağlayacak. Büyük savaştan beri böyle bir şey yaşamadık. Türkiye’deki, Yunanistan’daki ve uluslararası barış kuruluşlarının  yardımını ve desteğini bekliyoruz. Türkiyeli barış insanlarına bu buluşmayı sağladıkları için teşekkür ederiz.”

İNGİLTERE’DE YAŞAYAN KIBRISLILARDAN MESAJ

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların ortak örgütlenmesi “Birleşik Kıbrıs Platformu İngiltere” tarafından toplantıya gönderilen mesaj okundu. Şöyle diyor: “Barış Gemisi’nin İstanbul ziyareti dolayısıyla gerçekleşen buluşmanızda tüm dünyaya gönderdiğiniz küresel barış mesajlarının yerine ulaşacağına dair hiç kuşkumuz yoktur. Kıbrıs için çok uzun yıllara dayanan ortak barış mücadelemizde dünyanın dört bir yanından bizlere destek veren siz dostlarımıza teşekkür ederiz. ”

NÜKLEER SANTRAL PLANLARINA KARŞI ORTAK MÜCADELE

Sunumların ardından konuşmacılara sorular yöneltildi. Yapılan açıklamalarla Kıbrıs’ta süren çözümsüzlüğün nedenleri, Mersin’de yapılması planlanan nükleer santrale karşı ortak mücadele olanakları konuşuldu.

Toplantıya katılanlar arasında DİSK’ten Kıvanç Eliaçık, Tüketici Birliği Federasyonundan Mehmet Bülent Deniz, İst-KIBES başkanı, İst-KIBES Başkanı Nesrin Paşaoğlu, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri Sevil Turan ve Naci Sönmez, Küresel BAK Yürütmesinden Yıldız Önen, Faruk Sevim ve Serdar Kordu vardı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.