9 Eylül 2013 – “Suriye’de Savaşa Hayır” Basında Çıkan Haberler

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bianet.org – “Suriye’ye Müdahalenin Gönüllüsü Değil, Barışın Öncüsü Olalım”

490-254Küresel BAK, Suriye’ye yönelik olası askeri operasyona karşı yaptıkları eylemde hükümete seslendi: “Suriye’ye silahla müdahale etmekte ilk sırayı alan değil, silahsız bir dünya kurmanın adımlarını atan ülke olalım.” Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) Suriye’ye yönelik olası askeri müdahaleye karşı Galatasaray’da basın açıklaması yaptı. Müdahalenin “Suriye’de daha fazla kan dökülmesine ve bölgede savaşın yayılmasına neden olabileceğini” vurgulayan Küresel BAK “Suriye’ye askeri müdahaleye, Türkiye’nin savaşın parçası olmasına ve Esad diktatörlüğüne hayır” dedi. “Savaşa Değil Barışa Hazırız, Saldırı Değil Silahsız Çözüm” pankartıyla yapılan eylemde konuşan Bülent Aydın, Suriye’ye askeri müdahalenin gündemde olduğu bu günlerde tüm dünyada savaş karşıtlarının tepkilerini gösterdiğini belirtti: “Hükümetler tepkilere kulak vermeli”. 

“Müdahale, savaşın yayılmasına yol açar”

Küresel BAK adına açıklamayı okuyan sanatçı Kerem Kabadayı ” Savaşın gönüllüsü olan bir ülkenin değil, barışın öncülüğü üstlenen bir ülkenin yurttaşları olmak istiyoruz” dedi.

“ABD ve müttefikleri, kimyasal silah kullanımını bahane ederek Suriye’ye askeri müdahaleye hazırlanıyor. Türkiye buna katılma hevesini gizlemiyor. Rusya Suriye’deki askeri üssünü kaybetmemek için Esad diktatörlüğünün her türlü caniliğine göz yumuyor.”

Kabadayı, “Suriye’de tüm halkların ve inanç grupları kendi kaderini özgürce belirlemesinin ve demokratik temellerde yaşamasının mümkün olduğunu” vurguladı. Suriye’ye olası bir müdahalenin  Rojova’daki Kürt halkının da durumunu zorlaştıracağını belirten Kabadayı Türkiye hükümetine seslendi:  Suriye’ye silahla müdahale etmekte ilk sırayı alan değil, silahsız bir dünya kurmanın adımlarını atan ülke olalım.”

 

Özgür Gelecek –  Küresel BAK: “AKP elini Suriye’den çek – 09 Eylül 2013

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Galatasaray Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasıyla Suriye’ye yönelik savaş politikalarını protesto ederek, “Suriye’deki vahşet ve kıyım gerçektir ama müdahale daha büyük felakettir” dedi.

“Savaşa değil, barışa hazırız. Saldırı değil, silahsız çözüm. Suriye’ye askeri müdahaleye hayır!” yazılı pankart açılan eylemde, “AKP elini Suriye’den çek”, “Savaşa hayır” sloganları atıldı.

Eylemde basın açıklamasını koalisyon adına Kerem Kabadayı okudu. Kabadayı açıklamada, ABD’nin ve Türkiye’nin Suriye’ye karşı savaş politikalarını açıkça ilan ettiklerini öte yandan Rusya’nın da Suriye’deki askeri üssünü kaybetmemek için Esad’ı desteklediğini belirterek, “Ortadoğu bir kez daha emperyalist ülkelerin çıkar çatışmasının alanı haline geliyor” dedi. Kabadayı konuşmasının devamında, Suriye’ye dönük askeri müdahalenin Rojava’da kendi iktidarını kuran Kürt halkını da zor durumda bırakacağını belirterek, “Savaşın gönüllüsü olan bir ülkenin değil, barışın öncülüğünü üstlenen bir ülkenin yurttaşları olmak istediğimizi haykırmak için buradayız” dedi.

 

Cizre Postası – Küresel BAK: Silahsız bir dünya kuralım – 9 Eylül 2013

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) üyeleri, Suriye’ye yönelik olası askeri müdahaleye karşı Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi.

Küresel BAK üyeleri, Suriye’ye yönelik olası askeri müdahalenin Rojava’da özgürlüğü için adım atan Kürt halkının durumunu da zorlaştıracağını belirterek, “Gelin Suriye’ye silahla müdahale etmekte ilk sırayı alan değil, silahsız bir dünya kurmanın adımlarını atan ülke olalım” dedi.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) üyeleri, Suriye’ye yönelik olası askeri müdahaleye karşı Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. “Savaşa değil barışa hazırız. Saldırı değil silahsız çözüm” pankartı açan savaş karşıtları, “Savaşa hayır” sloganları attı. Eylemde grup adına sanatçı Kerem Kabadayı basın açıklamasında bulundu. Açıklamada ABD ve müttefiklerinin kimyasal silah kullanımını bahane ederek Suriye’ye askeri müdahaleye hazırlandığına işaret eden Kabadayı, “Türkiye, başından beri taraf olduğu Suriye iç savaşında yeni ve daha da kanlı bir sayfa açacak olan ABD müdahalesinden yana açıkça tavır almakla kalmayıp, askeri müdahaleye katılma hevesini gizlemiyor” dedi.

Açıklamanın devamında Ortadoğu’nun bir kez daha emperyalist ülkelerin çıkar çatışmasının alanı haline getirildiğini belirten Kabadayı, “Suriye’ye bir askeri müdahale, Rojava’da özgürlüğü için adım atan Kürt halkının da durumunu zorlaştıracaktır. Gelin Suriye’ye silahla müdahale etmekte ilk sırayı alan değil, silahsız bir dünya kurmanın adımlarını atan ülke olalım” diyerek, Suriye’ye askeri müdahalenin karşısında olduklarını söyledi.

Yapılan açıklamanın ardından eylem sona erdi.

 

Marksist.org – AKP Elini Suriye’den Çek – 9 Eylül 2013

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) bugün İstanbul’da yaptığı bir basın açıklamasıyla Batı emperyalizminin Suriye’ye yönelik askeri müdahalesine ve Türkiye’nin savaşın parçası olmasına karşı çıktı.

Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına Küresel BAK’tan Yıldız Önen, Bülent Aydın ve Tayfun Mater’in yanı sıra Mor ve Ötesi grubunun davulcusu Kerem Kabadayı, DSİP Eşsözcüsü Şenol Karakaş, sanatçı Zeynep Tanbay, YSGP’den Ufuk Uras ve Aleattin Dinçer da katıldı.

Açıklamada, bir yandan “ulusal çıkarları” gereği Suriye’ye müdahale etmek isteyen Batı ve bir yandan da halkını katleden Esad’ı desteğiyle ayakta tutan Rusya ile birlikte Ortadoğu’nun bir kez daha emperyalist ülkelerin çıkar çatışmasının alanı hâline geldiği vurgulandı.

Küresel BAK, Suriye’de daha fazla kan dökülmesine ve bölgede şavaşın yayılmasına neden olabilecek gelişmelere karşı herkesi ses çıkarmaya çağırdı.

Barış aktivistleri “Savaş değil, silahsız çözüm”, “AKP elini Suriye’den çek”, “Savaşa hayır” sloganları attı.

 

Evrensel –  ‘Silahsız bir dünya kuralım’ – 9 Eylül 2013

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) üyeleri, Suriye’ye yönelik olası askeri müdahaleye karşı Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. “Savaşa değil barışa hazırız. Saldırı değil silahsız çözüm” pankartı açan savaş karşıtları, “Savaşa hayır” sloganları attı. Eylemde grup adına sanatçı Kerem Kabadayı basın açıklamasında bulundu. Açıklamada ABD ve müttefiklerinin kimyasal silah kullanımını bahane ederek Suriye’ye askeri müdahaleye hazırlandığına işaret eden Kabadayı, “Türkiye, başından beri taraf olduğu Suriye iç savaşında yeni ve daha da kanlı bir sayfa açacak olan ABD müdahalesinden yana açıkça tavır almakla kalmayıp, askeri müdahaleye katılma hevesini gizlemiyor” dedi.

Açıklamanın devamında Ortadoğu’nun bir kez daha emperyalist ülkelerin çıkar çatışmasının alanı haline getirildiğini belirten Kabadayı, “Suriye’ye bir askeri müdahale, Rojava’da özgürlüğü için adım atan Kürt halkının da durumunu zorlaştıracaktır. Gelin Suriye’ye silahla müdahale etmekte ilk sırayı alan değil, silahsız bir dünya kurmanın adımlarını atan ülke olalım” diyerek, Suriye’ye askeri müdahalenin karşısında olduklarını söyledi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.