9 Ekim 2019 – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Basın Açıklaması

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Askeri seçenekleri değil, barışı ve diyalogu savunuyoruz

Hükümet Suriye’nin kuzeyine bir askeri harekât düzenleyeceğini ilan etti. 8 yıldır savaştan yorgun düşmüş Suriye toprakları, yeniden bir kargaşa ile karşı karşıya.

Bu müdahale, Kuzey Suriye’de yaşayan insanlar için, kan, gözyaşı ve ölüm demektir. Yeniden yüzbinlerce insanın mülteci olması demektir. Hiçbir ulvi amaç bir çocuğun ölmesinden daha önemli olamaz.

Kürt sorununda 2013-2015 arasında gerçekleşen çözüm süreci, çatışmaları ve ölümleri durdurmuştu. Kürtlerin yaşadığı bölgelerde huzurlu bir ortam oluşmuştu. Bu politikalara tekrar geri dönülmelidir. Hükümet, acı sonuçları olacak bir askeri harekâttan vazgeçmeli, sorunları müzakere ve barış ortamında çözmeye çalışmalıdır.

Hükümet, sorun olarak gördüğü Suriyeli mültecileri “güvenli bölgelere” yerleştirmeyi planlamaktadır. Göçmenlerin kendi iradeleri dışında bir yere gönderilmeleri insan haklarına aykırıdır. Ekonomik kriz, hayat pahalılığı, işsizlik gibi sorunların kaynağı göçmenler değil, açgözlü kapitalistlerdir. Yerel, ulusal, etnik, ırksal, cinsiyetçi ya da dinsel pek çok farklı zeminde kendini gösteren eşitsizliklere şiddet ve zorla değil, barış içinde, demokratik haklarımızı koruyarak karşı çıkacağız.

Gerçekle bağdaşmayan çatışmacı politikalara güvenmiyor ve destek vermiyoruz, Kamuoyuna açıklanmayan koşullara bağlanan harekatı kaygıyla izliyoruz. Yaşamı savunan ve daha iyi bir gelecek isteyen bizler, askeri seçenekleri değil barışı ve diyaloğu savunuyoruz.

Barış hemen şimdi.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.