9 Ağustos 2014 – “Suriyeli sığınmacılar kardeşimizdir!” Basın Açıklaması

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 suriyeli sığınmacılar2Küresel BAK ve Mazlumder İstanbul Şubesinin desteklediği Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe platformunun örgütlediği“Suriyeli sığınmacılar kardeşimizdir! Yürüyüş ve basın açıklaması 9 Ağustos’ta yapıldı. Basın açıklamasındaSuriyeli sığınmacılara yönelik saldırganlık protesto edilirken, hükümetten göçmenlerin “mülteci” statüsünü tanınması istendi.

“Suriyeli sığınmacılar kardeşimizdir! Kardeşime dokunma!” başlıklı çağrıyla saat 17:00′de Tünel’de buluşan ırkçılık karşıtları, “Suriyeli sığınmacılar kardeşlerimizdir, dokunma!” yazılı pankart açtı. Yürüyüşte “Irkçılığa ve ayrımcılığa dur de” dövizleri ile barış bayrakları taşındı. “Mülteciler kardeşimiz”, “Mülteci hakkı insan hakkıdır”, “Suriye halkı yalnız değildir”, “Irkçılığa dur de”, “Öz-öz-özgürlük göçmenlere özgürlük” sloganlarının atıldığı eylemde Türkçe ve Kürtçe olarak “Yaşasın halkların kardeşliği” denildi. Mültecilerin Esad’ın bombardımanlarından, Suriye’deki kanlı iç savaştan kaçarak buraya geldikleri vurgulanırken, AKP’nin valiliklere yolladığı, Suriyelilerin “sokaklardan toplanıp kamplara gönderilmesi” talimatı veren genelge protesto edildi. DurDe’nin eyleminde Şengal ve Filistin’de yaşanan katliamlar da unutulmadı.

Galatasaray Meydanı’nda gelindiğinde DurDe adına yapılan basın açıklamasını Çağla Oflas okudu. Ardından Mazlumder şube yöneticisi Taner Ayaz ile Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Faruk Sevim birer konuşma yaptılar. Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Faruk Sevim Ortadoğu’nun bu duruma gelmesine Amerika başta olmak üzere emperyal güçlerin müdahalesinin neden olduğunu söyledi. Türkiye’ye sığınan tüm mültecilere haklarının verilmesi gerektiğini söyledi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.