8 Ocak 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

imagesRoboski Davasında insanlık bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı!

28 Aralık 2011’de Şırnak – Roboski’de çoğu çocuk 34 Kürt yurttaşımız savaş uçakları tarafından bombalanarak öldürüldüler. Başlangıçta “terörist sanılan”, ama daha sonra “köylü oldukları anlaşılan” yurttaşlarımızın katledilmesinin ardından Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Ancak Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi incelediği katliam davasında “görevsizlik” kararı verdi ve dosyayı askeri yargıya gönderdi. Askeri yargıda incelenen Roboski katliamı davası ile ilgili olarak Askeri Mahkeme savcılığı dün “takipsizlik” kararı verdi.Askeri savcılığın karar metninde, “Genelkurmay Başkanı’nca hava harekâtının yapılmasına onay verildiği, yapılan işin TBMM ve hükümet kararlarına uygun olduğu, görev sırasında KAÇINILMAZ HATAYA düşüldüğü, bu nedenle dava açılmasına gerek olmadığı” ifadeleri yer aldı. Yani suç belli suçlular belli ama öldürülenler Kürt olduğu için soruştırmaya gerek yok mu denilmek isteniyor?

Katliamın üçüncü yılında, başta Roboskili aileler ve Kürt halkı olmak üzere, olayı başından beri izleyen acılı ve vicdanlı insanların umutları bir kez daha kırıldı. Bu kararla Türkiye’deki hukuk skandallarına yeni bir halka daha eklenmiş oldu.

Kararda yer alan “TBMM ve hükümet” ifadeleri sınır ötesi harekâtlar için hükümet tezkeresine oy veren partileri de Roboski katliamından sorumlu yapmaktadır. Tezkerelerin kabul edilmemesi için uğraş verenlerin haklılığı bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Bu ülkenin vicdanlı insanları Roboski katliamının sorumlularının cezalandırılması ve adaletin sağlanması için üstüne düşeni yapmaya devam edecektir. Bu katliam için emir verenler, uygulayanlar ve siyasi sorumlu olarak AKP hükümeti elbette bir gün hesap verecektir.

Mevcut yargı sisteminde sağlanamayan bu hususun, uluslararası mahkemelere taşınması, adaletin yerini bulması için kaçınılmazdır.

Şengül Çifci   

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu yürütme kurulu adına

8 Ocak 2014

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.