6 Aralık 2017 – İsrail işgal ettiği topraklardan çekilsin, eşit, özgür, demokratik bir Filistin kurulsun.

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Basın Açıklaması:

İsrail işgal ettiği topraklardan çekilsin, eşit, özgür, demokratik bir Filistin kurulsun.

ABD başkanı Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını açıkladı. Kudüs’ün başkent olarak tanınmasıyla İsrail işgal ettiği Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ü tümüyle kendi topraklarına katma yolunda bir adım daha atmış oldu.

Kurulduğundan beri hukuku ve adaleti tanımayan İsrail devleti, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’yı 1967’de işgal etmişti. O zamandan beri kendisine çeşitli ülkelerden ve kurumlardan gelen “işgal ettiğin toprakları terk et” çağrısına hiç bir zaman uymadı.

Bu işgalciliği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 242 nolu kararı ile teyit edildi. Bu kararda İsrail’in işgal ettiği bütün topraklardan çekilmesi istendi. Sonucu yaptırım olması gereken bu karara rağmen İsrail’e her hangi bir yaptırım uygulanmadı.

İsrail daha önce hiçbir vatandaşının bulunmadığı işgal ettiği topraklara 1972’den itibaren yerleşim yerleri kurmaya başladı. 1972’de 10 bin olan yerleşimci sayısı şimdi 600 bine ulaşmış bulunuyor. Yerleşim yerleri Doğu Kudüs’ü ve Batı Şeria’yı bir ağ gibi sarmış durumda, arada kalan toprakların bir süre sonra yeni yerleşim yerleri olması kuvvetle muhtemel.

Filistin meselesi dünyadaki en kadim meselelerden biri. İsrail devleti işgal ettiği topraklardan çekilmeden, Filistin’de tüm halkların eşit ve özgür birlikteliği sağlanmadan bu sorun nihai olarak çözüme kavuşamaz.

Dünyadaki tüm barış yanlıları ile birlikte bizler de Türkiye’den sesleniyoruz:

İsrail Devleti işgal ettiği tüm topraklardan çekilsin.

Filistin’de eşit, özgür ve demokratik bir yönetim kurulsun.


Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

6 Aralık 2017

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.