5 Mayıs 2004 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Gelme Bush basın açıklaması

Aylardır yaptığımız “Gelme Bush!” kampanyasını hızlandırarak sürdürüyoruz. 2002, 2003 yılları boyunca Irak’ın işgal edilmesine karşı çıktık. Tüm dünyada, tüm kıtalarda, tüm ülkelerde, tüm başkentlerde “Savaşa Hayır” dedik.

Değerli basın emekçileri, değerli dostlar,

Aylardır yaptığımız “Gelme Bush!” kampanyasını hızlandırarak sürdürüyoruz. 2002, 2003 yılları boyunca Irak’ın işgal edilmesine karşı çıktık. Tüm dünyada, tüm kıtalarda, tüm ülkelerde, tüm başkentlerde “Savaşa Hayır” dedik.

Adımız gibi emin olduğumuz bir tek şey vardı: Bu savaşın, bu işgal politikalarının haklı tek bir gerekçesi dahi yoktu.

Emin olduğumuz tek bir şey vardı: Bush ve ekibi yalancıydı!

Artık adını bile ağızlarına almıyorlar ama biz unutmadık ve asla unutturmayacağız: nerede arkadaşlar, nerede kitle imha silahları? Irak bu yüzden işgal edilmedi mi?

Bu kadar büyük bir yalancının elinde bu kadar üstün bir askeri gücün birikmesine insanlık çok az tanıklık etmiştir! Bu askeri gücü bu kadar pervasız, bu kadar utanmadan kullananına ise daha da az tanıklık ettik.

ABD uçakları geçtiğimiz Nisan ayında, camileri, evleri, okulları ve hastaneleri füzelerle yakıp yıktılar. 10 günde 1000 Iraklıyı öldürdüler.

Bush’un kitle imha silahı arama yönteminin çok ilginç olduğunu böylece bir kez daha öğrenmiş olduk.

Ardından Ebu Gharip hapishanesinden kocaman bir insanlık ayıbı, insanı utandıran, kızdıran, ağlatan, “Bu kadarı, böylesi de olmaz ki” dedirten işkence görüntüleri ortalığa saçılıverdi.

Ve biz, Bush’tan, kitle imha silahı aramanın ve bir ülkeye işgal yöntemleriyle özgürlük ve demokrasi ihraç etmenin ne demek olduğunu bir kez daha öğrendik!

Irak işgalinin üstünden 15 ay geçti. Bu 15 ayın her bir günü, her bir saati savaş karşıtlarının haklılığını kanıtladı. Boşuna mücadele etmedik, boşuna toplantılar yapmadık, boşuna meydanları doldurmadık, boşuna stikır asmadık, boşuna afişleme yapmadık, boşuna grevler örgütlemedik, okulları boşuna boykot etmedik. Savaşı geciktirdik!

ABD askerlerine Kuzey Cephesinin açılmasını 1 Mart’ta durdurduk. Savaş yalanlarını teşhir ettik.

Politik olarak biz kazandık!!! Bush, ekibi ve emperyalistler kaybetti.

Bush, dünyanın en nefret edilen ismi oldu. Bush, dünyada tüm kötülükleri simgeleyen isim oldu.

Bush, bitti! Bush’u biz bitirdik! Dünya savaş karşıtı hareket ve Irak halkının dişiyle tırnağıyla örgütlediği direniş bitirdi.

Şimdi sıra, Bush’un Irak’ta yenilmesine ve iktidardan düşmesine geldi. Irak halkının direnişi ve küresel savaş karşıtı hareketin bitmeyen enerjisi bu adımı da atacak.

İstanbul’da toplanacak NATO zirvesine işgalci koalisyonun tüm başkanları, tüm komutanları katılacak! Ama, artık başları dik gezmeleri, ellerini kollarını sallayarak dolaşmaları imkansız. Bush, çoktan, tüm dünyanın gözünde savaş suçlusu ilan edildi

Tüm dünya halkları, tüm dünyanın barışseverleri, Bush’un yerinin hapishane olması gerektiğinde anlaşmış durumda.

Değerli dostlar,

Bugün Bush İtalya’da. İki gündür İtalya’da ve ABD’de Bush ve işgal karşıtı eylemler yapılıyor. ABD’li savaş karşıtları Bush’u kovmamızı istiyorlar.

Amerika’daki kardeşlerimizin bu isteğini yerine getireceğiz. NATO zirvesini İstanbul’da düzenleyenler ve bu zirveye katılan işgalciler, işkenceciler geldiklerine pişman olacaklar.

NATO, ABD’nin küresel polis gücü olarak çalışan militarist bir örgütlenme. İstanbul’daki NATO zirvesi, NATO’nun, Bush’un “Yeni Amerikan Yüzyılı” yaklaşımının doğrudan bir aracı haline getirecek. Bir katiller sürüsü olarak görünen koalisyon güçleri, NATO’yu kullanarak burunlarına kadar pisliğe battıkları Irak politikalarına meşru bir zemin hazırlamayı planlıyorlar.

…arkadaşlar! NATO’nun nesi meşru ki gücü Bush’un politikalarını meşrulaştırmaya yetsin!!!

Bir işkenceciyi, bir tecavüzcüyü, bir işgalciyi, bir idamseveri, bir petrol manyağını kim meşrulaştırabilir?

Irak’ta işgalin başladığı günden bugüne kadar 55 bin Iraklı öldürüldü. Bunun sorumlusu kim?

Biz İstanbul’da NATO zirvesinin toplanmasına hayır diyoruz!

NATO’ya hayır! Ve bugün, son bir kez daha uyarıyoruz! “Gelme Bush, is-te-mi-yo-ruz!”

Buradan bir kez daha ABD’deki, İtalya’daki işgal karşıtlarına, barışseverlere seslenelim: Düş dünyanın yakasından Bush!

Buradan bir kez daha direnen Irak halkına, onuruna sonuna kadar sahip çıkan Iraklılara seslenelim: Irak halkı ka-za-na-cak!

Küresel isyanımız kazanacak!

Vazgeçmeleri için bir şansları daha var. NATO zirvesini toplamasınlar. Bush Türkiye’ye gelmesin!

Israr ederlerse, 27 Haziran’da “Bush’a, işgale ve NATO’ya” karşı büyük İstanbul mitinginde onlarla hesaplaşacağız!

Ve hiçbir zaman inancımızı yitirmeyelim, hiç bir zaman unutmayalım: Kazanan biz olacağız!!!

Kezban Yaşmul

TGRT Spikeri

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.