5 Ekim 2009 – Mezapotamya Sosyal Forumu – Diyarbakır

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Başka bir dünya, başka bir Mezapotamya mümkün!

Mezopotamya Sosyal Forumu 25-30 Eylül’de Diyarbakır’da Sümer Park’ta 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. Küresel BAK’ın desteklediği MSF, geçen sene örgütlenmeye başlamıştı. Ocak ayında Dünya Sosyal Forumu sırasında DSF’nin konseyine alınan MSF’ye dünyanın her yerinden aktivistler ve temsilciler katıldı. Avrupa’dan 250, Ortadoğu’dan 150 kişinin katıldığı MSF’de Arjantin, Venezüella, Amerika’dan da konuşmacılar vardı.  44 toplantıda kadın hareketinden Kürt sorununa, gençlik hareketinden anti militarizme, emek örgütlenmesinden vicdani retçilere, pek çok konuda tartışmalar yapıldı.

Küresel Barış ve Adalet koalisyonu olarak “SİVİL İTAATSİZLİK DENEYİMLERİ ve MİLİTARİZM, SİVİLLEŞME”  toplantısında yer aldık. Konuşmacılar İtalya’daki Un Ponte Per platformundan Francesca Anzelmo,  Şırnak Emek Platformu temsilcisi, Nazan Üstündağ ve Meral Danış Beştaş ve Küresel barış ve adalet koalisyonundan Yıldız Önen idi.

Toplantıda yeni hareket ihtiyacı tartışıldı. Bu hareketin militarizme, şiddete karşı olması gerektiği vurgulandı. Mücadeleyi örgütlerken savaşın şiddetin dilini kullanmamak gerektiği söylendi. Küresel BAK’ın ve vicdani retçilerin bu hareketteki iyi örnekler olduğu anlatıldı. Emek örgütlerinin mücadelesi ile küreselleşme karşıtı hareketin örtüştüğü yerlerde hareketin çok güçlü olduğu ve kazanımlar elde ettiği söylendi.

Salondan söz alanlarda yeni hareketin dünyadaki etkisine örnekler verdiler. İtalya’da, Türkiye’de ve Ortadoğu’da bu hareketin örnekleri verildi. Şiddetsiz eylemlerin kitleselleştiği anlatıldı. Kürtlerin mücadelesinin BARIŞ’a verdiği önemin altı çizildi. Ortadoğu’ya barışın ancak tüm halkların beraber mücadelesi ile getirilebileceği vurgulandı.

Küresel BAK olarak ayrıca “Şimdi Barış Zamanı-Dem Dema Aşitiye” sloganlı bir stand açtık. Orada son yayınladığımız bülteni dağıttık, yeni aktivistler kaydettik. Açılış yürüyüşünde BARIŞ bayraklarımızı dalgalandırdık.

Sosyal hareketler assemblisinde moderatörlerden biri Küresel BAK temsilcisi Yıldız Önen idi. Sonuç bildirgesinde kararlaştırılan Ortadoğu Konferansında Küresel BAK olarak aktif bir şekilde yer alacağız. 2011’de yapılacak ikinci MSF’ye çok daha kalabalık katılacağız.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply