4 Nisan 2005 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Basına ve kamuoyuna,

Condoleezza Rice’ın Türkiye ziyaretinden beri süren tartışmaların içyüzü nihayet açığa çıktı. ABD’li yetkililer Türkiye’de artan ABD karşıtlığından rahatsız olduklarını ve hükümetin bu karşıtlığı azaltmak için çabalaması gerektiğini hemen her gün vurguluyorlar. Dünyanın hemen her ülkesinde ABD ve Bush karşıtlığı giderek ve haklı bir biçimde yükselirken, üstelik ABD’nin kendi içinde bile ABD karşıtlığı hiçbir zaman olmadığı kadar yaygın bir ruh haline bürünürken Türkiye’nin sık sık masaya yatırılması Bush ve kabinesinin başka niyetlere sahip olduğunu gösteriyor.

ABD karşıtlığının masaya yatırılmaya başlanmasıyla ABD’nin İncirlik üssü ile ilgili taleplerinin artmasının aynı zamana denk gelmesi kesinlikle tesadüf değil. Türkiye’deki savaş karşıtları yıldırılmaya, hükümet üzerinde basınç artırılarak İncirlik Üssü ABD’nin işgal politikalarının aktif bir merkezi haline getirilmeye çalışılıyor. Bush ve kabinesi 1 Mart tezkeresinin rövanşını almaya çalışıyor.

Basına yansıyan haberler ABD’nin İncirlik Üssü’nü dilediği gibi kullanmak istediğini gösteriyor. ABD kaynakları, İncirlik konusunda taleplerini Ankara’ya iletmelerinin üzerinden ”9 ay” geçtiğini belirtirken, ”Hükümetten bize henüz resmi bir yanıt ulaşmadı. İncirlik üssü bizim için tek alternatif değil. 9 aydır farklı yollardan gereksinimlerimizi karşılıyoruz. Eğer Türkiye, bizim önerimizin iyi bir öneri olmadığı düşüncesindeyse, o zaman biz de alternatifleri yaşama geçirebiliriz. Ancak yanıtın bu kadar gecikmesine anlam veremiyoruz” şeklinde konuşuyorlar. Demek ki 9 aydır kıran kırana bir pazarlık devam ediyor. Hükümet, ABD’ye İncirlik’i ”lojistik merkez” olarak kullanma izni vermek için yöntem arıyor. Başbakan Recep Tayip Erdoğan ise Mayıs ya da Haziran aylarında ABD’ye yapacağı ziyarette ABD Başkanı Bush ile görüşebilmek için randevu almaya çalışıyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül 3 Nisan 2005’te yaptığı basın açıklamasında hükümetin ABD’nin istekleriyle ilgili yanıtı en kısa zamanda vereceğini söyledi.

ABD’nin İncirlik Üssü ile ilgili net talebi şu: ABD ordusu Irak ve Afganistan operasyonları için lojistik sevkıyatı İncirlik’ten yapmayı planlıyor. ABD’nin planına göre büyük charter kargo uçakları ile İncirlik’e taşınacak askeri malzemeler burada depolanacak, üsten askeri kargo uçakları ile Irak ve Afganistan’a ulaştırılacak.

Abdullah Gül İncirlik Üssü’nün insani amaçlarla kullanılabileceğini açıkladı. Bir askeri üssün insani amaçlarla kullanılabilmesinin tek yolu o askeri üssün kapatılmasıdır. ABD’nin dünya ve bölge hakkındaki niyetleri ortadayken, İncirlik’i Irak ve Afganistan için lojistik merkezine çevireceği açıkken “insani amaçlar”dan söz etmek hiç de gerçekçi değil.

Bizler, Türkiye’deki tüm savaş karşıtları, ABD ile yürütülen askeri pazarlıklara bir son verilmesini talep ediyoruz. Bush ve çetesi halen İncirlik’i kullanıyor. ABD halen BM kararları kapsamında İncirlik Üssü’nden malzeme ve personel çıkışları için yararlanabiliyor. Ne tür malzemelerin ve hangi amaçlarla ne tür bir personelin İncirlik’te konuşlandığı belirsizdir.

Bizler, tüm bu belirsizliklerin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu belirsizliklerin ortadan kaldırılmasını yolu ise İncirlik’in kapatılmasıdır. Bush, Afganistan ve Irak’ta on binlerce sivilin yaşamını alan bir savaşı daha geniş bir coğrafyaya yaymayı planlıyor. İncirlik’i bu yaygın işgal politikalarının üssü olarak kullanmak istiyor. ABD’nin İncirlik’i kullanma izni Haziran ayında sona ereceği için de şiddetli bir basınç uygulayarak İncirlik’i daha kalıcı bir biçimde kullanma hakkının elde etmek istiyorlar.

İncirlik’in ABD’ye kullandırılması ABD’nin tüm savaş ve işgal suçlarına ortak olmaktır.

İncirlik’in ABD’ye kullandırılması ABD’nin Felluce’de işlediği cinayetlere ortak olmaktır.

İncirlik’in ABD’ye kullandırılması Ebu Garip cezaevinde uygulanan işkencelerin ortağı olmaktır.

Buna izin vermemiz beklenemez.

Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) ilk sivil genel sekreteri büyükelçi Yiğit Alpogan, ‘Bush’u seviyor musunuz’ diye sorarsanız, Türkiye’de halkın yüzde 82’si menfi yanıt verir, ‘Amerikalılara karşı ne hissediyorsunuz’ diye sorarsanız yüzde 18’i ‘Karşıyım’ der açıklamasıyla ABD’nin vahşet politikalarını yumuşatmaya çalışıyor. Halklar Bush ve ABD emperyalizminin bağlantısını olduğu gibi görüyor. ABD emperyalizminin sicili bozuk. Bush bu bozuk sicili daha da bozuyor. O kadar.

Biz yüzde 82’yiz. Bush’a karşı, savaşa karşı, işgale karşı, yeni işgallere karşı, Irak’tan sonra ABD’nin İran ve Suriye’yi hedef tahtasına yerleştirmesine karşı, Türkiye’nin Bush’un cinayet oyunlarına ortak olmasına karşı, ABD emperyalizmine karşı yüzde 82’yiz. Bu yüzden de İncirlik Üssü’nün kapatılmasını, ABD ile askeri tüm pazarlıkların bir an önce kesilmesini istiyoruz.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.