4 Mart 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

NE İŞGAL, NE SAVAŞ, NE DE SOĞUK SAVAŞ!

Karadeniz’in kuzeyinde, hemen yanı başımızda çok tehlikeli bir savaşın ayak sesleri duyuluyor.

Ukrayna’da geçen ay yaşanan hükümet karşıtı gösteriler sonucunda eski devlet başkanı Yanukoviç’in Rusya’ya sığınmasının ve Batı yanlısı yönetimin işbaşına gelmesinin ardından ülkede savaşa ve bölünmeye yol açacak gelişmelerle ilgili haberler geliyor.

Önce Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Sergey Aksenov, çatışmaların yaşandığını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den bölgede barışı sağlamak konusunda destek istediklerini söyledi. Ukrayna’nın geçici devlet başkanı Turçinov, “Moskova’nın, Kırım’ı ilhak etmeyi amaçladığını” savundu. ABD Başkanı Obama ise Ukrayna’ya yönelik bir askeri harekâtın karşılığının olacağını söyledi ve bölgede gerilim üst boyuta yükseldi.

Rusya ekonomik, siyasi ve askeri nedenlerle Ukrayna’nın kendi etki alanının dışına çıkmasını istemiyor. Rusya Devlet Başkanı Putin, “Kırım’a yönelik askeri müdahale için Parlamento’dan yetki aldı ve bazı kritik noktalara asker sevkiyatı yapıldı. Şimdilik başkent Kiev’de kontrolü kaybetmiş olan Rusya, Kırım’da kendi etkinliğinde bir bölge oluşturmaya çalışıyor.

Türkiye hükümeti, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun açıklamalarıyla soruna ilgisiz kalamayacağını belirtti. Hükümetin Kırım Tatarları ile dinsel ve tarihsel bağları gerekçe göstererek meseleye ilk günden dahil olması, yine sınırlarımızın dışında bir maceraya mı giriyoruz sorularını gündeme getiriyor. Suriye’de olduğu gibi Kırım’da da Batı’nın çıkarları için harekete geçip, bir batağa saplanmak ihtimal dahilinde. Ukrayna’nın bütünlüğü konusunda ilkesel tavır aldığını belirten Türkiye’nin, Putin yönetimiyle de başta doğal gaz ihaleleri ve nükleer santral projeleri olmak üzere derin ekonomik ilişkileri var.

Bütün halklar gibi Ukrayna halkı da demokrasi, barış ve adil bir yönetimi hak ediyor. Hiçbir ülke, başka bir ülkeye demokrasi ihraç edemez. Adil ve demokratik bir düzen kurmayı halklar kendileri gerçekleştirebilir. Yeter ki emperyal müdahaleler ülkeleri savaş bataklığına sürüklemesin.

Rusya’nın şu veya bu gerekçeyle Kırım’a askeri müdahalesi, uluslararası hukuka, insan haklarına ve barışa aykırıdır. Böyle bir müdahale, bölgede sadece yeni acılara yol açacak bir iç savaşa davetiye çıkarmakla kalmaz, savaş bugün tahmin edemeyeceğimiz kadar geniş bir bölgeye yayılabilir.

ABD’nin ve AB’nin kendi etki alanlarını genişletmek amacıyla yaptıkları müdahaleler de masum değildir. Kırım ve Ukrayna’daki halklar kendileri için en doğru yönetim şeklini kendileri bulurlar.

Sonuçta Rusya, Türkiye, Avrupa Birliği veya ABD’nin Kırım’a müdahalesi bölge halkları için çok daha vahim sonuçlara yol açacaktır.

Biz savaş karşıtları olarak, öncelikle Türkiye hükümetini uyarıyoruz. Bölgede tek yol ve alternatif barıştır. Ne sıcak bir çatışma, ne de soğuk savaş bölge halklarının sorunlarını çözemez. Çatışmaları körükleyen din ve etnik kökenli söylemlerden kesinlikle uzak durmak gerekir.

Bölgemizi ve dünyayı yeni bir savaşın eşiğine getirebilecek bu tehlikeli gelişmelere karşı uluslararası savaş karşıtı hareketi ve halkımızı aktif bir şekilde savaşa karşı çıkmaya çağırıyoruz.

 

Faruk Sevim

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu yürütme kurulu adına

3 Mart 2014

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.