4 Mart 2006 – Basın Bülteni – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İNGİLTERE, AMERİKA, İRAN VE IRAK’TAN SAVAŞ KARŞITLARI

İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu tarafından düzenlenen Savaşsız Bir Dünya İçin Uluslar arası Buluşma III başlıklı sempozyuma İngiltere, Amerika, İran ve Irak’tan, barış hareketinin önemli isimleri katılıyor.

21 Şubat 2006, İstanbul – Bush’un, İran’ı tehdit ederek savaş politikalarına devam edeceğini gösterdiği bugünlerde, Irak’ta devam eden işgalin sonuçlarının ve dünyadaki savaş karşıtı hareketin,  işgale ve Bush’un tehditlerine nasıl yanıt vereceğinin tartışılması amacıyla, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu tarafından Savaşsız Bir Dünya İçin Uluslar arası Buluşma III adlı bir sempozyum düzenleniyor. İngiltere, Irak, Amerika ve İran’dan konuşmacıların katılacağı buluşma, 4 Mart 2006 Cumartesi günü, saat 13.00 – 18.00 arasında, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde gerçekleşecek.

İngiltere’den ‘Savaşı Durdurun Koalisyonu’ (Stop the War Coalition) ve ‘Respect’ (Saygı) örgütünden Lindsey German ve Andrew Murray, Amerika’dan Asker Aileleri Konuşuyor (Military Families Speak Out) ve Altın Yıldız Aileleri (Gold Star Families)’den Celeste Zappala, Irak’tan Ayatollah Jawad Al-khalisi ve İran’dan, fizik profesörü Dr. Ahmad Shayegan Shirazi’nin katılacağı sempozyuma Türkiye’de çok sayıda aydın ve sanatçı destek veriyor.

Sempozyumun en dikkat çeken isimlerinden olan Celeste Zappala, oğlu 2004 yılının Nisan ayında Irak’ta öldürülmüş bir asker annesi. Zappala’nın oğlu çavuş Sherwood Baker, 1997 yılından beri Pennsylvania Ulusal Muhafız Birliği’nde görev yapıyordu. Amerika’nın Irak’ı 2003 yılında işgal etmesiyle Irak’a gönderilen Baker, 2004 yılının Nisan ayında, Irak’ta kitle imha silahları arayan bir ekibin güvenliğini sağladığı sırada meydana gelen bir patlama sonucunda öldü.

Zappala, Cindy Shehaan’ın Bush’un Teksas’taki çiftliğinin önünde yaptığı çadır kurma eyleminde, ona destek olmak için yaptığı konuşmada şöyle dedi; “Şu anda Teksas’tayız. Arkadaşımız Cindy Shehaan, Bush ile görüşme talebiyle gelerek buraya yerleşti. Ve bizler, artık sonsuza kadar sessizliğe kavuşan birisi için, Çavuş Sherwood Baker için sesimizi yükseltmeye geldik. Baker, 2004 yılının Nisan ayında Bağdat’ta öldürüldü. Irak Araştırma Grubu’nu koruyordu. Irak’ta kitle imha silahı arıyordu. Şimdi buraya, bu olaya tanıklık etmeye ve hikayemizi paylaşmaya geldik. Cindy ve Başkan Bush’un buluşmasını beklerken, savaş karşıtı hareketin gerçek nedenini farkettik. Ülkedeki diğer asker aileleri ile biraraya geldik” dedi. Zappala, Amerikan vatandaşlarının “uyanmasını” ve Bush yönetiminin “gerçeklerle yüzleşmeye başlamasını” istiyor.

4 Mart Cumartesi günü Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde Türkiyeli savaş karşıtları ile buluşacak olan Zappala, “Bush’un politikalarına dünya’da en fazla tepki duyan bir ülke olan Türkiye’ye gelecek olmaktan büyük heyecan duymaktayım. Irak’taki bu haksız işgali durdurmak küresel etkili bir savaş karşıtı hareket ile mümkün olacaktır” dedi.

Küresel BAK adına konuşan Memet Ali Alabora, “Türkiye’deki aydınları, savaş karşıtlarını böylesine önemli konukları ağırladığımız bu uluslar arası sempozyuma davet ediyoruz’’ dedi.

04 Mart Cumartesi günü Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde yapılacak Sempozyum, saat 13.00’de başlayacak ve akşam 18:00’de sona erecek.

Ayrıntılı bilgi için:

Küresel BAK Ofis: (212) 243 89 57

www.kureselbarisveadalet.org

BİYOGRAFİLER

● LİNDSEY GERMAN  (İngiltere)

Lindsey German 30 yıldan daha uzun bir zamandır, İngiltere’de bir sosyalist ve kampanyacı olarak faaliyet sürdürüyor. Kendisi, kadın, savaş, emperyalizm ve işçi sınıfı üzerine kitaplar yazdı. Uzun yıllar boyunca Socialist Review dergisinin editörlüğünü yaptı ve halen Savaşı Durdurun Koalisyonu (Stop the War Coalition)’un yürütme kurulu üyesi olarak çalışıyor. 15 Şubat 2003’de Londra’da yapılan ve 2 milyon kişinin Irak’ın işgaline karşı yürüdüğü gösteri de dahil olmak üzere, pek çok savaş ve işgal karşıtı gösterinin ve etkinliğin örgütlenmesinde yer aldı. İngiltere’de 2005 yılında yapılan yerel seçimlerde RESPECT’ten Londra Belediye Başkanı adayı oldu.

*Respect: İngiltere’de 2004 yılının Ekim ayında kurulan bir parti. 2004 Avrupa Parlamentosu seçimlerine ve 2005 yılında İngiltere’de yapılan genel seçimlere katıldı. Bu seçimlerde, Bush ve Blair’in politikalarına ve savaşa karşı tutumu ile bilinen George Galloway Respect’ten milletvekili olarak İngiliz Parlamentosuna girdi.

● ANDREW MURRAY (İngiltere)

Andrew Murray, 21 Eylül 2001 tarihinde kurulduğundan beri Savaşı Durdurun Koalisyonu’nun (Stop the War Coalition) başkanlığını sürdürüyor. İngiliz ve Dünya politikası üzerine kitapları bulunan Murray, Morning Star ve the Guardian gazetelerinde düzenli olarak yazılar yazıyor. Ayrıca Taşımacılık İşçileri Sendikası’nda kampanyalar ve iletişim alanında yönetici olarak çalışıyor.

● CELESTE ZAPPALA (Amerika)

Halen Amerika’da Pennsylvania’da yaşayan Celeste Zappala, Ulusal Muhafız Birliği’nde çavuş olan oğlunu, 2004 yılının Nisan ayında Bağdat’ta gerçekleşen bir patlama sonucunda kaybetmiş bir asker annesi. Oğlu Irak’a asker olarak gitmeden önce de barış için faaliyet gösteren Zappala, oğlunun ölümünden sonra, önce Asker Aileleri Konuşuyor adlı örgütlenme içinde yer aldı, daha sonra Cindy Shehhan gibi, oğlunu Irak’ta kaybetmiş diğer asker anneleri ile birlikte Altın Yıldız Aileler adlı oluşumu kurdu. Bir çok savaş karşıtı gösteri ve etkinlikte konuşmalar yapan Zappala, 2005 yılında Bush’un Teksas’taki çiftliğinin önünde çadır kuran Cindy Shehaan ile birlikte burada çadır kurdu.

● Dr. AHMAD SHAYEGAN SHİRAZİ (İran)

İranlı bir fizik profesörü olan Shirazi, Amerika’nın İran’a yönelik tehditlerine karşı çıkıyor. Son zamanlarda kendisine yeni hedef olarak İran’ı seçen Amerika ise, nükleer silah ürettiği gerekçesiyle İran’a yönelik tehditlerini artırarak devam ettiriyor. Son olarak Condeleeza Rice, Amerikan Kongresi’nden, İran’a yönelik propaganda faaliyetleri için 75 milyon dolar ek bütçe istedi. Dünyadaki otoriteler ise, İran’a yapılacak bir hava saldırısının bile, İran’da en az 10 bin kişinin ölümüne yol açacağını ve tüm Ortadoğu’yu kaplayacak bir savaşın başlamasına neden olabileceğini söylüyorlar.

● AYATOLLAH JAWAD AL-KHALİSİ (Irak)

Ayatollah Jawad Al-khalisi, Amerika’nın Irak işgaline karşı çıkanlar arasında bulunuyor. Bugüne kadar 100 binden fazla Iraklının ve 2 binden fazla askerina hayatına mal olan işgal, aynı zamanda büyük bir direniş ile karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Aynı zamanda, daha savaş başlamadan önce, dünya çapında büyük bir savaş karşıtı hareketin doğmasına da neden olan Irak’ın işgali, bugün dünyadaki en belirleyici konulardan bir tanesi olmaya devam ediyor.

KÜRESEL BARIŞ VE ADALET KOALİSYONU NEDİR?

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) 2003 yılının Haziran ayında, tüm dünyada Tarık Ali, Howard Zinn gibi aydınlar tarafından imzaya açılan bir metnin Türkiye’de de imzaya açılmasıyla kuruldu. Küresel BAK üç öncelikli hedefe sahipti.

1. Tüm Türkiye’de bir kampanya birliği inşa etmek. Bugün 40 ilde Küresel BAK aktivistleri savaş karşıtı kampanyalar örgütlüyorlar. Böylece birçok yerde aynı anda aynı slogan etrafında etkinlikler örgütleyerek seslerini daha güçlü bir şekilde duyurabiliyolar.

2. Küresel antikapitalist savaş karşıtı hareketle ilişkileri çok daha organik bir hale getirmek. Küresel BAK bugüne kadar, 2003 yılında Paris’te, 2004 yılında Londra’da yapılan Avrupa Sosyal Forum’larına, 2003 yılında Kahire’de yapılan Dünya Savaş Karşıtları Konferansı’na, 2004 yılında Beyrut’ta yapılan Dünya Savaş Karşıtları Buluşması’na katıldı. Bu toplantılarda BAK aktivistleri Türkiye’deki savaş karşıtı kampanyaları anlattılar. Küresel BAK şimdi de 2006 yılının Mart ayında Yunanistan’da yapılacak olan Avrupa Sosyal Forumu’na katılmaya hazırlanıyor. Bu uluslararası ilişkiler, Küresel BAK’ın, ABD’nin hegemonya savaşına karşı gelişen yığınsal savaş karşıtı küresel hareketin kopmaz bir parçası olmasını ve küresel eylemlerin ve tartışmaların eşgüdümünün merkezinde yer almasını sağladı.

3. Küresel BAK’ın kuruluş metninde de belirtildiği gibi, “Örgütsüzleri harekete geçirmek”. Küresel BAK, bugüne kadar yaptığı bütün kampanyalarda bu amaçları doğrultusunda hareket etmeye özen gösterdi.

KÜRESEL BAK NELER YAPTI?

1. 27 Eylül 2003 Küresel Savaş Karşıtı Eylem Günü’nde tüm dünya ile birlikte Ankara’da sokağa çıktı. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı eyleme Türkiye’nin her yanından savaş karşıtlarının gelmesi çok etkiliydi.

2. 2004 yılının Ocak ayından Haziran ayının sonuna kadar devam eden ve hem sloganı, hem de logosu bütün Türkiye’ye mal olan “GELME BUSH” kampanyasını örgütledi. 27 Haziran’da, Bush’un İstanbul’da olduğu gün, Türkiye’deki tüm savaş karşıtlarıyla birlikte 2000 kişilik kortejiyle, Kadıköy’de yapılan gösteriye katıldı.

3. 2003 ve 2004 yıllarının Ağustos aylarında Türkiye’nin tek anti-kapitalist festivali olan BARIŞAROCK festivalini düzenledi.

4. 30 Ekim’de, Amerikan seçimlerinden hemen önce, Bush’un yeniden seçilmesini istemeyen Amerikan savaş karşıtlarıyla dayanışmak için Taksim Gezi Parkı’nda “BUSH’A HAYIR” eylemini yaptı.

5. 19 Mart 2005’de Türkiye’deki diğer savaş karşıtı güçlerle birlikte Kadıköy’de yapılan ‘Irak’ta İşgale Son’ mitingine katıldı.

6. 28 Mayıs’ta ‘İncirlik Kapatılsın, Komşuma Dokunma’ kampanyası çerçevesinde İncirlik’te basın açıklaması yaptı.

7. 26 Haziran’da Irak Dünya Mahkemesi’ne paralel olarak, Eminönü Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

8. 24 Eylül 2005’de, başta Amerika ve İngiltere’deki savaş karşıtları olmak üzere, tüm dünyadaki savaş karşıtları ile birlikte sokağa çıktı.

SAVAŞ KARŞITLARI 18 MART’TA İSTANBUL’DA SOKAKLARDA OLACAK!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, daha önce olduğu gibi bu küresel eylem gününde de, bütün dünya ile birlikte sokaklarda olacak. Bu amaçla Küresel BAK, 18 Mart 2006’da yapılacak büyük bir gösteri ile sonuçlanacak olan ‘IRAK’TA İŞGALE SON, ABD EVİNE DÖN’ isimli yeni bir kampanya başlattı. Küresel BAK, bu kampanya ile, Irak’ta devam eden işgale ve Amerika’nın, başta İran olmak üzere, yeni saldırı planlarına karşı geniş bir toplumsal muhalefet oluşturmayı, ve Irak’taki askerlerin derhal evlerine geri dönmesini isteyen diğer ülkelerdeki, özellikle ABD’deki savaş karşıtı harekete destek olmayı amaçlıyor.

New York Times gazetesinin bile “Dünyada artık iki süper güç var. Biri ABD, diğeri savaş karşıtı hareket” diyerek kabul etmek zorunda kaldığı bir gerçek var ortada. Dünyada hala bu savaşa ve işgale karşı olan milyonlarca insan var ve bu insanların sayısı giderek artıyor.

15 Şubat’ta, 20 Mart’ta, 27 Eylül’de bütün dünyada sokağa çıkan insanlar, hala bu insanlık dışı işgale karşılar, bu işgali durdurmak için mücadele etmeye devam ediyorlar. Bu nedenle, tüm dünyada sendikalar, kitle örgütleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları, 18 Mart 2006’da, ABD ve onun peşinden giden işgal güçlerinin Irak’a yasa dışı bir şekilde saldırışının üçüncü yıldönümünde işgale karşı çıkan gösteriler örgütleyerek yeniden sokaklara çıkacak, tek bir yürek olup meydanları dolduracaklar.

ABD’ye, Bush’a ve işgale karşı seslerimizi, yüreklerimizi, kızgınlığımızı ve ellerimizi birleştirmek için önümüzde çok büyük bir fırsat var.

Tüm dünyanın savaş karşıtları, barış severleri 19 Mart’ta onlarca ülkede, yüzlerce kentte sokaklara çıkıyor. Dünyanın savaş karşıtlarına elimizi uzatalım. Hep birlikte, Irak halkına elimizi uzatalım.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.