4-5-6 Mart 2011 – Avrupa Sosyal Forumu – Budapeşte

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Avrupa Sosyal Forumu Avrupa Meclisinde alınan kararlar

Biz, Avrupa meclisi’nin bileşenleri olarak, ASF süreci çerçevesinde Doğu Avrupalı örgütlerin, hareketlerin ve sosyal aktörlerin ASF sürecine katılımını güçlendirmek için Doğu ve Batı arasında daha iyi ve kapsamlı bir ilişki geliştirmek amacıyla Budapeşte’de bir araya geldik. Bir yandan kendimizi Doğu ve Batı arasında daha güçlü bir diyalogun ve işbirliğinin oluşmasına adarken, diğer yandan da kritik ve zor bir değişim sürecini göğüslemeye çalışan Akdeniz’in güneyindeki sivil toplumları desteklemeye çalışıyoruz.

Avrupa’daki sosyal hareketlerin, hepimizin önümüzdeki aylarda yüzleşeceği mücadelelerin durumunu ve yükselen direnişi tartıştık. Ama aynı zamanda krizin en dramatik yanları ile karşılaşırken ve temel insan haklarına ve demokrasisnin temellerine yönelik en merhametsiz saldırılar yapılırken mücadelenin Avrupa cephesinin zayıflığıyla da yüzleştik. Avrupa’nın ASF’ye ihtiyacı var; toplumsal hareketlerin ve etmenlerinin yeni bağlantılar, ortak bir payda ve ortak faaliyetler için fırsat bulabileceği,  güçlü, geniş ve kapsayıcı bir alana ihtiyacı var. http://www.fse-esf.org/

Sürecin yenilenmesinde etkin olma ve yeni ve güçlü bir ASF yaratımı sürecinde Avrupa’daki tüm sosyal aktörlerin enerjilerini birleştirme konusundaki sorumluluğumuzun farkındayız.

Mücadeleler, protestolar ve sonraki dönem için planlanan kampanyalar, hem fikir paylaşımının büyümesi için bir fırsat olmalı ve esas teşkil etmeli, hem de yeni bir ASF yaratılması taahhüdümüz için bir zemin olmalıdır.

İhtiyaç duyulan yeni Avrupa ve yeni dünyanın temelini inşa edebilmek için oluşturacağımız seferberliğin ve bu sürecin birer parçası olmaları için Avrupa’daki tüm toplumsal etmenlere ve hareketlere çağrıda bulunuyoruz:

1. Dakar bölgesinde planlanan, organize ve seferber olunacak kampanyalar:

*G8 – Fransa Mayıs 2011, 21 Mayıs’ta gösteri, 22 Mayıs’ta faaliyet (*)bkz. Paris’te Fransız Komitesi tarafından düzenlenen Avrupa hazırlık toplantıları 26-27 Mart 2011 )
*G20 – Fransa (Cannes) Kasım 2011
*Dünya Forumu on Public water 2012 – Fransa (Marsilya)

*COP 17 – Durban Rio +20
2. ASF süreci çerçevesinde düzenleyici gruplar tarafından çağrısı yapılacak olan konferanslar düzenlenecek

* 31 Mayıs Brüksel’de borç ve tasarruf konferansı (sadece konferans değil, ortak eylemlerin de konuşulacağı bir alan olacak). Avrupa’daki yarıyıla ve insanların yaşamları üzerindeki sonuçlarına, olası alternatiflere odaklanmak için bir öneri getirilecek.

3. Avrupa düzeyinde konferanslar ve gösteriler gerçekleşecek; kongre sırasında sunulanlardan bazılarının listesi:
-Brüksel 10-11 Mart 2011-Ortak Sosyal Konferans

-İngiltere 1 Ekim 2011- Direniş Koalisyonu tarafından örgütleniyor
-Budapeşte’de 9 Nisan’da ETUC eylemi

-Kiev’de sağcı fanatizme karşı “Prag Baharı” ağı tarafından örgütlenen buluşma

-16-21 Ağustos Gıda Hakkı Konferansı Krems, Avusturya(www.nyelenieurope.eu)

-30 Haziran 3 Temmuz tarihleir arasında Belçika’da ve Ağustos ayında Almanya’da Avrupa Yaz Üniversitesi Yaz Üniversitesi
4. Cenova forumuna katılım – 19-24 Temmuz G8 karşıtı eylemlerin 10. yıldönümü

5. Avrupa’da farklı ülkelerde mücadeleler gerçekleştikçe onlara görünürlük kaandırmak ve onlarla dayanışma oluşturmak önemli olacaktır. (örneğin web siteleri aracılığıyla)

6. Avrupa düzeyinde konusal forumlar üzerinde çalışma

7. EPA esnasında ağ toplantılarını yeniden başlatmak

8. 23 Mayıs’ta Paris’te bir sonraki DSF’yi 2013 yılında Avrupa’da yapmanın olanaklarının konuşulması, 2012’de ASF’nin nasıl yapılacağının tartışılması ve ASF sürecini yeniden başlatmak için harekete geçmek için toplantı.

9. Kültürel, siyasi ve sosyal alternatifleri tartışmak için Batı ve Doğu Avrupa Ülkelerinde tüm ASF listesini içeren bir forum organize edilecek. (4 Mart Cuma günü Budapeşte’de yapılan konuşmaya dayanarak)

10. Web sitelerini geliştirmek ve yeni medya araçları yaratmak: web sitesi ve medya araçları üzerinden iki ağ toplantısı yapıldı. ASF sitesini yeniden yayına başlatıyoruz. Monica ve Mariangela internet sitesinin yöneticiliğini yapmaya gönüllü oldular. Bu websitesi tüm resmi bilginin kaynağı olacak, tartışma ve yeni projeler için bir alan görevi görecek. Sitedeki belgeleri farklı dillere tercüme etmeliyiz. Bir Facebook sayfası açacağız ve Youtube hesabı alacağız. Bunlar yardım etmek isteyen herkese açık olacak. Temasa geçebilirsiniz.

11. Biz, Budapeşte’deki insanlar ve organizasyonlar olarak, Khimki ve Kopenhag’ta gerçekleşen suçlulaştırmaya karşı mücadeleye yönelik protestoları destekliyoruz. (Mirek Mariangela’ya bu nokta için kesinleşmiş metni gönderecek)

(*) Fransa 2011 yılında G8 ve G20 toplantılarına ev sahipliği yapacak. Bu toplantılar 27-28 Mayıs’ta Deauville’de 3-4 Kasım’da Cannes’de yapılacak.

Meclis tarafından kabul edilen bildiriler

Yunanistan’daki açlık grevi yapan 300 göçmenle dayanışma

25 Ocak günü, Atina ve Selanik’de 300 göçmen işçi açlık grevine başladı. Ana talepleri yasal olarak kabul edilmekti. Onların mücadelesi 41’inci güne ulaştı. Onlardan yüz kişi hastanelerde, bazı ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya ve hayatlarını riske ediyorlar. Göçmenler ekonomik krizin ve Avrupa hükümetleri tarafından uygulanan kemer sıkma politikalarının ilk kurbanlarını oluşturuyor. Biz, Budapeşte’de yapılan ASF hazırlık meclisinin bileşenleri olarak göçmenlerin yasallık, saygın bir hayat sürme ve kanuni haklara sahip olarak iş yapma isteklerini haklı buluyor ve destekliyoruz. Onların mücadelesine desteğimizi ve dayanışmamızı ifade ediyoruz. Yunanistan hükümeti daha fazla mağdur yaratmamak için acilen onların yasallık taleplerini karşılamalıdır.

Kızıl Çamur Bildirisi

Biz, Budapeşte’de ASF toplantısında bir araya gelen insanlar olarak halkın hala kızıl çamurla kaplı bir alanda yaşamasını şok edici buluyoruz. Bu alanda felaketten dört ay sonra dahi havadaki toz miktarını (PM10) Avrupa Birliği’nin sağlık standartlarının belirlediği rakamın üzerinde ve bu durum insan sağlığına zararlı. Macaristan gibi halihazırda AB başkanlığını yürüten bir ülkede insan haklarının umursanmadığını , binlerce insanın sağlığı ve geleceği ile ilgilenilmediğini ve devlet tarafından halkın sağlığı konusunda yeterli tetkiklerin yapılmadığını görmek ürkütücü.

Macaristan hükümetine sesleniyor, onu acilen bağımsız otoriteler tarafından halk sağlığı ile ilgili tetkikleri yaptırmaya çağırıyoruz. Bu Viyana laboratuvarlarından istenen, felaketten etkilenen bölgedeki herkesin vücudundaki ağır metallerin ölçülmesini gerektiriyor çünkü sonuçlar krom, kadminyum, arsenic ve gamma GT’nin en fazla bulunması gerektiği miktar konusunda farklılıklar içeriyor.

Biz ekonomik çıkarların ve MAL şirketinin devam eden faaliyetlerinin Macaristan hükümeti için çocukların sağlıklı büyümesinden daha önemli olmasının zalimce olduğunu düşünüyoruz.

Biz Macaristan hükümetinden felaketten etkilenen bölgedeki halka-sağlık risklerini ve felaketin halk üzerindeki olumsuz psikolojik etkisini düşünerek-felaketten önce yaşadıkları koşullarda yaşayabilecekleri ülkenin başka bölgelerine gidebilmeleri konusunda her türlü fırsatın sağlanmasını talep ediyoruz.

Son olarak, kızıl çamur bölgesindeki halkla olan dayanışmamızı ifade ediyor, onlara olan desteğimizi her türlü ulusal ve uluslararası forumda bildireceğimizi ve onların gerçek durumunu bu platformlarda açıklayarak sorunun acil çözümü konusunda dikkat çekmete çalışacağımızı bildiriyoruz.

——————————————————————————————————-

2008’den beri G20 kendisini en zengin ülkeler arasındaki diyalogun esas yapısı olarak dayattı. Ülke liderlerinin bütün gezegen için finansal, ekonomik ve iklim krizleri için “çözümleri” planlayıp, belirledikleri bir kurumdu. Ancak zirvelerin devam etmesine rağmen çoklu krizler son bulmadı. Son yapılan G8 ve G20 toplantıları gerçek bir çözüm üretebilme konusunda başarısız oldular. Tam tersi, G20 liderlerinin önerdiği her şey krizin kökeninde olan aktörleri ve mekanizmaları (IMF,DB,DTÖ, serbest tivaret ve yatırım rejimi vb) yeniden yasallaştırmaya hizmet etti. Krizin bedelini ödemek ise halka düştü. Buna rağmen krize karşı gerçekten demokratik çözümler var ve halkın krize karşı olan cevabını desteklemek, acilen G20’nin gündemine karşı sistem değişimi gündemini öne sürmek önem taşıyor.

Mobilizasyonları büyütmek için Dakar’daki DSF sırasında bir çağrı yapıldı ve Avrupa’da Fransa’daki gösterileri desteklemek ve katılmak isteyen  örgütlerin, sosyal ağların ve hareketlerin imzasına açıldı. Dakar’da; G8-G20 ortak toplantısı boyunca  Mayıs ve Kasım aylarında yapılacak bu gösteriler için uluslararası bir çalışma süreci başlattık.  Deauville ve Cannes gösterileri bize krizle mücadele ederken dünya liderlerinin yanlış çözümlerine karşı  halkın sesini yükseltmek konusunda eşsiz bir fırsat veriyor. Bu gösteriler halkın gösterileri olacak.

Biz, Budapeşte’de toplanan Avrupa Meclisi olarak, G8 ve G20’ye karşı Fransa’da yapılacak gösterileri destekliyoruz. (G8-G20 Uluslararası hazırlık toplantısı 26-27 Mart tarihlerinde Paris’te yapılacak)

(Çeviren: Özge Pehlivan, Onur Devrim Üçbaş)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.