31 Mayıs 2007- Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İncirlik Üssü kapatılsın, Iraklı çocuklar ölmesin!

Değerli basın emekçileri, değerli arkadaşlar,

İki ABD savaş uçağının Türk hava sahasını 4 dakikalığına ihlal etmesi bugün yaşadığımız sorunların en büyüğüymüş gibi anlatılmaya ve abartılmaya başlandı. Her türlü gelişmeyi bir biçimiyle mutlaka Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmesi gerektiğine bağlamaya çalışanlar, bu kez de, her zaman yaptıkları gibi, gözümüzün içine baka baka bizi aldatmaya çalışıyor.

Her zaman savaş isteyenler, her zaman savaşmak isteyenler, nedense kan dökülmesinden her zaman zevk alanlar bu toplumun gerçekleri görmediğini sanıyorlar. Komik duruma düşüyorlar. Ne küresel savaş karşıtı hareketin ne de vicdan sahibi, gerçekleri an be an izleyen dürüst gazetecilerin, yazarların, aydınların, sendikacıların, sanatçıların ve savaş karşıtlarının bu komik savaş yalanlarına kanmaya niyeti var. 1 Mart tezkeresini savunanlarla 4 dakikadan savaş çıkartmak isteyenler, iki uçağın kısa süreli hava sahası ihlalini “Kuzey Irak’a müdahale gerek” diyenler aynı odaklar, aynı kişiler.

Onlar için varsa yoksa savaş! Onlar için varsa yoksa “milli çıkarlar” !

İki savaş uçağının hava sahasını delmesini dert edenler, 4 dakika karşılığında binlerce gencin yaşamını savaş meydanlarında söndürmek isteyenler, İncirlik Üssü’nü görmezden geliyorlar. İncirlik Üssü’nde uçaklar hava sahasını dört değil milyonlarca dakika ihlal ediyor. İncirlik Üssü’nde insanlık ihlal ediliyor, sadece bir hava sahası değil. İncirlik Üssü’nde savaş suçları işleniyor. ABD’nin Irak katliam makinesinin bölgedeki en önemli lojistik merkezi İncirlik Üssü.

Bu üsse ses çıkartmayanlar, “1 Mart’ta yanlış yaptık” diyenler, 4 dakikadan söz ediyorlar.

Başka uçakları çabucak unuttular! CIA’nin işkence uçaklarını hiç hatırlamıyorlar. İçinde suçlarının ne olduğu belli olmayan, Irak’tan kopartılıp, elleri kolları bağlı gözaltına alınan, işkence edilen Iraklıları taşıyan uçaklar da Türkiye hava sahasını ihlal etti.

Buna neden ses çıkartmadınız? İşkence uçaklarına neden tepki göstermediniz?

Nedeni çok açık: çünkü politik ortam uygun değildi ve işkence uçaklarından yola çıkarak Türk ordusunun Irak’a müdahale etmesi için gereken militarist psikolojiyi tırmandırmada işinize yaramazdı!

Ama 4 dakika da işinize yaramayacak! Savaş karşıtları, tutarlı bir biçimde mücadeleye devam edecek!

Değerli dostlar,

2003 yılından beri her yıl 3 Haziran’da ABD tarafından İskenderun Limanı’nın ve İncirlik askeri üssünün kullanım süresini belirleyen Bakanlar Kurulu kararı yeniden gündemde. Biz de Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak İncirlik Üssü’nün Irak işgalinin üssü olarak kullandırılmasına, İncirlik üssü ile ilgili kararnamenin içeriğinin halka açıklanmamasına karşı kampanya yapıyoruz. Bakanlar Kurulu Kararında; “…liman, havaalanı, tesis ve üslerin, B.M. Güvenlik Konseyi’nin 22.05.2003 tarihli ve 1483 sayılı kararda öngörülen amaçlar doğrultusunda, dost ve müttefik ülkelerce, askeri malzeme/teçhizat ve personel nakli de dahil lojistik destek maksadıyla bu Kararname tarihinden itibaren bir yıl süre ile kullanılmasına izin verilmesi.” yazılı.

Bu açıklama hiçbir şey anlatmıyor. İncirlik’in Irak işgalindeki rolü, kaç ABD uçağının kaç kez Irak’a sefer yaptığı, İncirlik Üssü’nde kaç adet nükleer başlık olduğu, Irak’ta Necef, Samara ve Felluce gibi katliamlarda rol alan işkencecilerin İncirlik üssü’nde kaç gün kaldıkları, Türk askerlerinin ABD ordusuna yardımlarının kapsamının neler olduğu, neden İncirlik Üssü’nde 90 tane nükleer başlık tutulduğu gibi konularda bilgilenme hakkımızı sonuna kadar kullanmak istiyoruz.

İncirlik gerçeklerini tüm ayrıntılarıyla öğrenmek istiyoruz. İnanıyoruz ki bu gerçekler öğrenildiğinde ne İncirlik Kararnamesinin uzatılmasını çeşitli pazarlıklara konu eden hükümet yetkilileri ne de iki uçağın hava sahası ihlalini görmeyi başarırken koskoca bir üsten kalkan uçakların Irak’ta yarattığı dehşeti görmeyi beceremeyenler halkın yüzüne bakamayacaklar.

Biz önce Kararnamenin tüm ayrıntılarını öğrenmek istiyoruz.

Ama aynı zamanda İncirlik Üssü’nün kapatılmasını istiyoruz.

Çünkü İncirlik Üssü’nün açık kaldığı ve ABD’ye kullandırıldığı her gün, Türkiye işgale ev sahipliği yapıyor.

Bugün bu kampanyayı yaygınlaştırmaya çalışacağız, bugün bu adımı atmakta daha da kararlıyız çünkü “Savaşa hayır!” derken, gösteriler, kampanyalar, toplantılar ve basın açıklamaları düzenlerken bir konuda kararlıydık: ABD’nin Irak işgalini unutturmayacağız!

Çünkü biliyoruz ki Irak’ta yaşanan gelişmeler, 21. yüzyıla biçim verecek.

Küresel savaş karşıtı hareket işgal başlamadan önce Irak halkının yanında olduğunu deklere etti. Büyük gösteriler, küresel eylemler örgütledi. Irak halkını tek bir gün bile yalnız bırakmadı.

Irak halkına en büyük destek, Türkiye’yi ABD’nin savaş koalisyonunun bir parçası olmaktan çıkartmaktır. İşte İncirlik Üssü’ndeki nükleer silahlara, üssün Irak işgalinin askeri ve lojistik merkezlerinden birisi olmasına karşı yapılacak kampanya bu yüzden çok önemli.

1 Mart’ta ABD’nin Türkiye üzerinden ve Türkiye’nin kuzeyden Irak’a girmesini engelleyerek savaşa karşı çok önemli bir başarıya imza attık. “1 Mart’ta Irak’a girmeliydik” diyenlere bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ki, savaş karşıtları sizi yendi.

Şimdi İncirlik Üssü’nün işgal için kullanılmasını engelleyerek çok somut bir başarıya daha ulaşabiliriz. Savaş isteyenleri bir kez daha yenebiliriz!

Gizli kararname 3 Haziran’da uzatılmasın. İncirlik Üssü Kapatılsın!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

Kerem Kabadayı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.