30 Ocak 2005 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Irak”ta yapılan seçimler hakkında basın açıklaması

Seçimler Irak”ta işgali sona erdirmediği gibi, Irak halkının temel sorunlarını çözecek bir iktidarın oluşmasına da yol açmayacaktır…

İŞGAL SÜRDÜKÇE SEÇİM ÇÖZÜM OLMAYACAKTIR.

Irak ABD işgali altında seçime hazırlanıyor. Irak’ta işgale karşı direnişin büyüklüğü ve alt edilmezliği karşısında çaresiz kalan ABD seçimlerden çıkacak işbirlikçi bir iktidarı işgalin sürdür ülmesi için kullanmak istiyor. Irak halkının direnişi karşısında düştüğü çaresizliği 30 Ocak seçimlerine sarılarak gidermeye çalışıyor.

Irak’ta tek çözüm işgalin sona erdirilmesidir. Şu yada bu biçimde işgal ordularının Irak’taki varlığını devam ettiren hiçbir çözüm kalıcı olamadığı gibi halkın desteğini de alamayacaktır. İşgal ordularının postalları altında özgür ve demokratik bir seçiminin mümkün olmadığı daha seçim sürecinin başında ortaya çıkmıştır.

30 Ocak”ta yapılacak seçimlerde sandık yerleri bilinmiyor. Seçimlere katılan adayların kimler olduğu ve seçmenlerin kimlere oy vereceği online casino bilinmiyor. Seçimler nedeniyle şehirler arası seyahat yasaklanıyor. Sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bütün bunların ardından Bush yönetimi Irak”lıları “özgür” seçimlerde oy vermeye çağırıyor.

Seçimler Irak” halkı arasındaki saflaşma ve bölünmeyi derinleştirecektir. Bu gün göstermelik seçimler için işgal ordusu ile işbirliği yapanlar, seçimlerin hemen sonrasında ya işbirliğinin kuklaları olmak ya da bu gün için uzak durmaya çalıştıkları direnişin saflarında Irak’ın özgürlüğü için saf tutmak tercihi ile karşı karşıya kalacaklardır. Göstermelik ve işgal altında bir seçimle zorbalık ve haydutluğunu meşrulaştırmaya çalışan Bush yönetimi ise, seçimlerin hemen ardından işgalin sona erdirilmesi ve işgal güçlerinin Irak’ı terk etmesi taleplerinin çığ gibi büyüdüğüne tanık olacaktır. İşgale karşı derin bir nefret duyan Irak halkı, bu gün göstermelik bir seçim oyununda figüran olmayı kabul etmiş siyasi ve dini önderliklere rağmen direnişe daha fazla destek vermeye yönelecektir.

Seçimler Irak”ta işgali sona erdirmediği gibi, Irak halkının temel sorunlarını çözecek bir iktidarın oluşmasına da yol açmayacaktır. Daha bu günden seçimlere katılım düşük olacağı ve halkın büyük çoğunluğunun seçimlere katılmayacağı beklenmektedir. İşgal yönetimi tarafından gerçekleştirilen bu seçimlerle oluşan yönetimin meşruluğu tartışmalı olmaya devam edecektir.

Irak’ta meşruluğu tartışılmayacak ve işgali gerçekten sona erdirecek çözüm, direniş güçleri de dahil tüm ırak halkının temsilcilerinin kendi özgür iradeleri ile oluşturacakları bir yönetim olacaktır. Bunun ilk ve zorunlu adımı ise işgal güçlerinin kayıtsız koşulsuz Irak’tan çekilmeleridir. Irak’ta çözüm göstermelik bir seçimle kukla yöneticiler seçmek değil, insan hakları ve demokratik hak ihlaline yönelmeden güçlendirilecek ve çoğaltılacak bir direniş olacaktır.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu Üyesi

Nuri Ödemiş

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.