30 Nisan 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

10301362_828160447211883_8715640332358457706_nMısır’da darbeciler insanlık suçu işliyor

İDAM CEZALARINA HAYIR!  

Mısır’ın halkoyu ile seçilen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013 tarihinde bir askeri darbe ile devrildi. Darbe sonrası çıkan olaylarda askerler tarafından halka ateş açıldı. Mursi’yi destekleyen 2000’den fazla gösterici, askerler ve polisler tarafından öldürüldü. Olaylar sırasında ayrıca binlerce gösterici ve darbe karşıtı tutuklanarak cezaevlerine konuldu. Bağımsız kaynaklar Mısır cezaevlerinde 16 bin siyasi tutuklu olduğunu bildiriyor. Yapılan göstermelik mahkemelerle darbe karşıtları ve muhalifler ağır cezalara çarptırılıyor. Sonuçlanan iki davada 1000’den fazla kişiye idam cezası verildi.

Darbe karşıtı protestolar sırasında 1 polisin öldüğü Minya kentindeki olaylarla ilgili davada 528 kişiye verilen idam cezasının ardından, aynı mahkeme bu kez de “şiddete teşvik ve karakollara saldırı” ile suçlanan 683 kişiye daha idam cezası verdi.

Mahkeme, ilk kararından 491’ini müebbet hapse çevirirken 37 idamın onaylandığını açıkladı. Hukuka aykırı bir yargılama sonucu verilen bu online casino cezalar önümüzdeki günlerde yüzlerce insanın hayatını sonlandırabilecek. Bu bir katliam girişimi ve ağır bir insanlık suçudur.

Adil yargılanma hakkı İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde tanımlanmış en temel haklar arasındadır. Oysa Mısır’daki darbe mahkemelerinde hukukun en temel prensibi olan, savunma hakkının kullanımına bile izin verilmemektedir. Hatta henüz tutuklanamayan bazı sanıklara savunmaları alınmaya gerek görülmeden ceza verilmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde gösterilen tepkilere rağmen, Mısır adaleti kararların ölçüsüzlüğü konusunu izah etme ihtiyacı bile hissetmemektedir.

İnsanlık ve küresel adalet ağır bir tehdit ile karşı karşıya. Mısır mahkemelerinin verdiği idam kararlarının bir an önce iptal edilmesini talep ediyoruz. Dünyanın neresinde ve sebebi ne olursa olsun idam cezası cinayettir.

Mısır’da işlenen insanlık suçları bütün Ortadoğu’ya yayılacak yeni acılara yol açacaktır. Tüm savaş karşıtlarını ve halkımızı zulme karşı Mısır halkının yanında olmaya çağırıyoruz.

Küresel mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ta barış ve adalet mücadelesinin sesini yükseltmek için alanlarda olacağız.

 

Faruk Sevim

Küresel BAK Yürütme Kurulu Adına

30 Nisan 2014

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.