25 Haziran 2011 – Basın Açıklaması Çağrısı-İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Barış Örgütlerin​den Ortak Eylem: Tüm Blok Adayları Meclise

30 Haziran Perşembe, 18:30, Taksim Tramvay durağı

Dostlar, Kritik bir dönemden geçiyoruz. Tüm engelleme, yasaklama, baskı uygulamalarına rağmen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku büyük bir başarı elde ederek 36 milletvekili çıkarmış ve barış umutlarını yeniden güçlendirmişti.

Sevincimiz kısa sürdü. Seçimden önce bir yurttaşımızın hayatına mal olmuş kasıtlı ve hatalı yargı kararlarına bir yenisi eklendi. Diyarbakır’da 80 bin yurttaşın özgür iradesiyle milletvekili seçilen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adayı Hatip Dicle, yargı kararı ile meclis dışında bırakıldı. Cezaevinde KCK davasından ötürü tutuklu bulunan beş ayrı milletvekilinin durumu belirsizliğini koruyor. Blokun seçim başarısı, halkın iradesi hilafına yargı kararları ile gölgelenmeye çalışılıyor.

Endişe duyuyoruz. İktidar ve parlamentoda temsil edilen partiler, süreci timsah gözyaşlarıyla izliyor. Ülke yeni bir çatışma ortamına sürükleniyor. Barış umutları yara alıyor. Biz aşağıda imzası olan girişimler, başta Hatip Dicle olmak üzere milletvekili seçilen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adaylarına sahip çıkıyor ve halkın iradesinin meclise taşınabilmesi için tüm engellemelerin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.

30 Haziran Perşembe günü, 18:30’da Taksim Tramvay durağında kaygılarımızı ve Blok adaylarına desteğimizi kamuoyu ile paylaşacağız. Sizleri, bu etkinliği birlikte düzenlemeye ve katılımı birlikte artırarak barışın sesini yükseltmeye çağırıyoruz. Çağrıcı listesine eklenecek her bir girişim, halkın iradesine karşı sergilenen engellemeleri o ölçüde zayıflatacaktır.

Çağrıcı listesinde olmanız ve kitlesel katılımı çoğaltmak için uğraş vermeniz ricasıyla…

Barış İçin Kadın Girişimi, Barış İçin Sanat Girişimi, Barış İçin Vicdani Ret Platformu, Demokrasi ve Özgürlük Hareketi, Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu, DSİP, Durde, Küresel BAK, Küresel Eylem Grubu, Yeşiller

Not: Etkinlik sonrası katılacak bütün kurumsal yapılarla, hafta sonu yapılan “Bir arada neler yapabiliriz, bir aradalığımızı nasıl büyütebiliriz?” temalı toplantının ikincisini yapacağız (Nefti, İstiklal cd. Süslü Saksı sk.)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.