3 Haziran 2009 – Yürütme Kurulu Toplantısı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba,

3 Haziran günü yapılan toplantı raporu:

1- Türkiye Barış Meclisi sözcülerinden ve BAK aktivisti arkadaşımız Hakan Tahmaz, 1 Haziran Kadıköy mitingi değerlendirmesini paylaştı. “Farklı kültürlere, dillere ve inançlara sahip on binlerce insan, Kadıköy’de tek bir pankart altında, yalnızca Kürt sorununda demokratik çözüm isteği ve barış için bir araya geldi, Yeter, çözüm istiyoruz” dediler. Barış Meclisi bu miting için görev alan, mitinge katılan BAK aktivistlerine teşekkür eder. (Tertip Komitesi’nin miting değerlendirme açıklaması ek dosyadadır.)

2- BAK aktivistlerinin de katıldığı kampanyalardan yükselen “İmzala imzala, Kyoto’yu imzala!” çağrıları yankı buldu. Hükümet nihayet Kyoto Protokolü’nü onaylayan 176 ülkeyle birlikte tutum alma konusunda bir karar verdi. Bu kararın yürürlüğe girmesi için TBMM’de onaylanması gerekiyor. Küresel Eylem Grubu konuyla ilgili olarak 7 Haziran Cumartesi günü saat 12.00’de Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yapıp Taksim Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirecek.

3- Akademi öğrencileri, “Ortadoğu’da İşgale Karşı Sanat” başlığıyla 17-28 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da bir sergi açıyorlar. Ayni sergi geçtiğimiz aylarda Almanya’da açılmıştı. “Biz sanatçı ve sanatçı adayları herkesi Irak’ta, Filistin’de, Afganistan’da yaşananlara seyirci kalmamaya, yok edilmeye çalışılanlardan yana taraf olmaya, işgale karşı çıkmaya davet ediyoruz” diyen arkadaşlarımız, Yürütme toplantısına katılarak bilgi verdiler ve BAK aktivistlerini sergilerine davet ettiler.

Serginin davetiyesi ek dosyada. Küresel BAK olarak bu etkinliği destekliyor, işgal karşıtı sanatçıları tebrik ediyoruz.

4- İrlanda’nın başkenti Dublin’de 100’den fazla ülkenin katılımıyla yapılan uluslararası konferansta misket bombalarının yasaklanması konusunda uzlaşmaya varildi. “Salkım bombası veya bomba içinde bomba” denilen misket bombası hedefe atıldığında ana bomba infilak edince içindeki misket büyüklüğündeki minik bombacıklar dağılarak çevreye saçılıyor ve arka arkaya patlıyor. Bombacıklar patlamadan kaldığında kara mayınları kadar tehlikeli olabiliyor. Bu bombalar, aylar hatta yıllarca fark edilmeden düştükleri yerlerde üzerlerine basılmayı bekliyor ve siviller, özellikle de oyuncak diye bunları toplamaya çalışan çocuklar için büyük tehlike oluşturuyor.

Aralık ayında Norveç’te imzalanacak anlaşmanın 10 yıl önce kara mayınlarını yasaklayan Ottawa Sözleşmesi’nden bu yana en önemli anlaşma olduğu belirtiliyor. Hükümet, Küresel BAK’ın da katıldığı kampanya bu anlaşmayı imzalamaya çağırılmıştı. Ama Türkiye toplantılara gözlemci olarak katılıyor ve anlaşmayı henüz imzalamadı.

5- Adana’da yapılacak Üsler Forumu ve İncirlik Üssü önünde yapılacak basın açıklaması hazırlıkları sürüyor. Etkinliklere katılmak için İstanbul’dan gidecek BAK aktivistleri 13 Haziran Cuma akşamı otobüsle yola çıkacak. Bu otobüste yer ayırtmak isteyen arkadaşlar lütfen 9 Haziran Pazartesi akşamına kadar 0212 243 89 57’den Müge hanıma isimlerini yazdırsınlar.

6- İstanbul’da İncirlik eylemi basın açıklamasını 10 Haziran Salı günü saat 12.00’de Galatasaray Meydanı’nda yapacağız. “İncirlik Ussu Kapatılsın” başlıklı açıklamadan sonra kampanya el ilanlarımızı dağıtacağız. Ne kadar kalabalık olursak o kadar iyi.

7- Kadıköy BAK aktivistlerinin düzenlediği “BAK yine bahar geldi” yemeği 6 Haziran Cuma günü Ada Cafe’de yapılacak. Aynı yerde 11 Haziran’da Kerem Kabadayı’nın katılacağı bir söyleşimiz var.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply