29 Ağustos 2006 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Barış Gemisi’yle Küresel BAK ’ın Lübnan’la İlgili Ortak Bildirisi

Barış Gemisi, BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı ateşkes kararına (1701 no’lu karar) tarafların destek vermesinin, taraflar içinde sorumlu pozisyonda olan kimselerin uluslararası hukuk kurallarına tabi kılınmalarının ve savaş mağdurlarının herhangi bir engellemeyle karşılaşmadan bölge dışına taşınabilmeleri için acil insani yardım sağlanmasının gerekliliğini dile getirmek amacıyla Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’yla bir araya geldi.

İsrail’in 12 Temmuz-14 Ağustos tarihleri arasındaki saldırıları sırasında, çoğunluğu sivil olmak üzere 1184 Lübnanlı ’nın öldürüldüğü tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra, 970.000 Lübnanlı, yani toplam nüfusun yaklaşık yüzde 25’i yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda bırakıldı. İsrail saldırıları, yalnızca binlerce evin değil, köprüler, yollar ve su arıtma tesisleri gibi yeniden inşası yıllar sürecek ve milyarlarca dolara mâl olacak sivil altyapı unsurlarının da tahribatına yol açtı. Ayrıca, Beyrut’un güneyindeki Jiyyah elektrik santralına yönelik saldırılar sonucu meydana gelen petrol sızıntısı, gerek Lübnan halkının geçim kaynakları gerekse doğal habitat üzerinde son derece kritik etkiler yaratan bir çevre felâketine neden oldu. Diğer insan hakları örgütleri gibi bizler de bu saldırılarla  sivil altyapının kasıtlı olarak tahrip edildiğine ve uluslararası hukuka karşı gelinerek savaş suçları işlendiğine inanıyoruz. İsrail saldırıları, aynı zamanda, yardım görevlilerinin gerekli bölgelere ulaşmasını engelledi ve acil insani yardım sunulabilmesini olanaksız kıldı.

Ateşkes yürürlüğe girmiş olsa da hassasiyeti henüz giderilmiş değil. Binlerce sivil hâlâ evlerinden uzakta ve acil yardım gereksinimi içerisinde. Üstelik Lübnan şimdi, İsrail’in attığı ancak patlamamış olan misket bombalarının yarattığı tehlikeyle karşı karşıya. Cenova Konvansiyonu’nun açıkça ihlâl edilmesi anlamına gelen bu bombalar, ateşkesin ilanından sonra bile aralarında çocuklar ve kurtarma görevlilerinin de bulunduğu Lübnanlı sivilleri öldürmeye devam ediyor. Tüm bunlara ek olarak, ateşkesin sayısız kereler çiğnendiği kaydediliyor; İsrail’in 22 Ağustos’taki hava saldırısı ve Hizbullah’la İsrail birlikleri arasında çıkan çatışmalar, ateşkes ihlâllerinin örnekleri arasında.

Israrla söylüyoruz:

•    Taraflardan her ikisi de ateşkese kayıtsız şartsız uymalıdır.

•    Uluslararası toplum, acil insani yardımın hiçbir engellemeyle karşılaşmadan ulaştırılabilmesini, tahrip edilen Lübnan sivil altyapısının ve geçim kaynaklarının yeniden inşasına yönelik çaba sarf edilmesini sağlamalıdır. Bu çabalar, İsrail saldırılarından kalan ve yaşamları tehlikeye sokmaya devam eden misket bombalarının temizlenmesini de kapsamalıdır.

•    Sorumlu kimseler, uluslararası hukuk kurallarına tabi kılınmalıdır.

•    İsrail, BM Güvenlik Konseyi’nin 242 ve 338 no’lu kararlarına uymalıdır. Orta Doğu’da yaşanan sorunların temelinde Filistin’in İsrail tarafından işgali yatmaktadır; bu nedenle İsrail’den söz konusu kararlara uymasını ve işgale son vermesini ısrarla talep ediyoruz.

Tüm yüreğimizle, Orta Doğu’nun tamamında kapsamlı ve adil bir barış diliyoruz.

Biz, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak hükümetimize Lübnan’a asker göndermemesi için baskı yapıyoruz. Lübnan’a asker göndermememiz gerektiğine inanıyoruz. Bunun yerine bölgeye yiyecek, ilaç ve savaştan etkilenenlerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak yardım malzemeleri göndermeliyiz.

Küresel BAK adına,

Mehmet Ali Alabora

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.