28 Mayıs 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

GİZLİ KARARNAME İPTAL EDİLSİN, İNCİRLİK ÜSSÜ KAPATILSIN!

Değerli basın mensupları, sevgili dostlar,

İncirlik Üssü yeniden gündemde. Gündemde dediğimize bakmayın siz, savaş karşıtları gündeme taşımasa, İncirlik Üssü, yine gizli bir biçimde, yine halktan gerçekler saklanarak ABD’nin bölge ülkelere kan kusturarak sürdürdüğü işgallerinde, bombalamalarında en önemli lojistik merkez olmaya devam edecekti.

İncirlik Üssü 23.06.2003 tarih ve 5755 sayılı gizlilik taşıyan Bakanlar Kurulu kararı ile ABD birliklerinin kullanımına açıldı. O günden beri, gizlilik taşıyan bir şekilde her yıl ABD’nin kullanımına açılmaya devam ediyor.

Bizler merak ediyoruz: Bakanlar Kurulu kararı 2009 yılı için de 1 yıl süre ile uzatıldı mı? Uzatılmadıysa, 1975 yılında ABD ile yapılan ikili anlaşmanın çok ötesinde işlevler üstlenen İncirlik Üssü, kamuoyu tarafından tam olarak bilinmeyen yükümlülükleri de getiren faaliyetini neye dayanarak sürdürmektedir?

Bizler merak ediyoruz: Her yıl İncirlik Üssü’nü ABD’ye açan bu gizli kararname ile neyin pazarlığı yapılıyor?

Değerli basın mensupları,

Milletvekilimiz Ufuk Uras da iki gün önce TBMM’de benzer soruları doğrudan Başbakan’a yönelten bir soru önergesi sundu. Bizler, yıllardır Gizli Kararname’nin kapsamını öğrenmek için eylemlerle, hukuki süreçleri işleterek, bilgi edinme hakkımızı kullanmaya çalışarak, İncirlik Üssü’nde hangi dolapların döndüğünü öğrenmeye çalışıyoruz.Ne hükümet, ne bakanlar, ne mahkemeler bir açıklama yapıyor. Tüm yetkili merciiler söz konusu olan İncirlik Üssü olunca derin bir sessizliğe ve gizliliğe bürünüyorlar.

Tüm bu gizlilik yine de gerçekleri gizleyemiyor. İncirlik Üssü yıllardır ABD’nin bölge ülkeleri işgalinin merkezi rolünü oynuyor. Irak işgalinde ABD’nin en büyük güvencesi İncirlik Üssü. Afganistan işgalinde ABD en çok İncirlik Üssü’ne güveniyor.

İncirlik bir savaş üssü, bir işgal üssü, bir bomba üssü, bir yıkım üssü. Bu gerçekleri biliyoruz. Bildiğimiz başka gerçekler de var: 2005 yılında beri İncirlik Üssü en az 80 kez Irak’a yönelik işgalci operasyonların merkezi oldu. Bu operasyonları desteklemek amacıyla İncirlik’ten kalkan uçaklar en az 80 kez sorti saldırı uçuşu yaptı. ABD uçaklarına İncirlik Üssü’nden en az 2.582 ton yakıt ikmali yapıldı. Ebu Garip’te Iraklılara işkence eden ABD askerleri İncirlik Üssü’nde dinlendi.

ABD’li yetkililer, boşuna, İncirlik Üssü, “Silahlı Kuvvetlerimizin geleceğe yönelik plan ve programlarında anahtar rol üstlenmektedir ve üstlenmeye devam edecektir” demiyorlar. ABD’nin işgal politikaları için İncirlik Üssü’nü kullanmak istediği çok açık. İncirlik Üssü çok tehlikeli başka bir özelliğe daha sahip. Üs’te, 50’si Amerikan uçaklarına, 40 tanesi Türk uçaklarına konuşlandırılmış ve programlanmaları 1998 yılında tamamlanmış 90 adet nükleer başlığın bulunduğu ortaya çıktı.

Bilmek istiyoruz: Üs’te neden nükleer silah bulunmaktadır ve bu nükleer silahlar neden her an kullanıma hazırdır?  Değerli basın mensupları,İşgaller, savaşlar, nükleer silah denemeleri sona ermiş değil. İşte Afganistan! İşte Pakistan. Milyonlarca insan savaş ve çatışmaların yarattığı yıkımın içinde yaşıyor. Kuzey Kore nükleer denemeler yapıyor.

Biz hiçbir ülkenin nükleer silah üretmesini, denemesini istemiyoruz. Ama dünyada en çok nükleer başlığa sahip olan ABD’nin de, Lübnan’da, Gazze’de işgalciliğine ara vermeden devam eden İsrail’in, İran ya da Kore’nin denemelerini gerekçe göstererek savaşçı politikaları ve üslubunu yaygınlaştırmasına izin vermeyeceğiz.

Kore’nin nükleer deneme yapmasına karşıyız ama İncirlik Üssü’nde kullanıma hazır bekleyen 90 nükleer başlığa da karşıyız! ABD savaş politikalarının mimarları, “Afganistan ve Irak’a indirilen kargonun yaklaşık olarak yarısı İncirlik Üssü’nden gelmektedir… Irak’a lojistik destek veren kargonun yaklaşık %70’i İncirlik Üssü’nden gelmektedir.” diyerek övünüyorlar.

Hükümet yetkililerine soruyoruz: Siz de övünüyor musunuz? İncirlik Üssü’nü gizli kararnamelerle ABD’ye kullandırdığınız için mutlu musunuz? Vicdanlarınız rahat mı? Eğer vicdanlarınız taşlaştıysa bir kez daha, 2003 yılında başlayan Irak işgalinde öldürülen yüz binlerce Iraklıyı düşünün! 2001 yılında beri süren Afganistan işgalinde öldürülen on binlerce yoksul Afganlıyı düşünün! İncirlik Üssü bölge halklarının düşmanıdır!

İncirlik Üssü kapatılmalıdır! Gizli Kararname iptal edilmelidir! Bir yıl daha ABD’nin işbirlikçisi olmayın! Bir yıl daha cinayetlere ev sahipliği yapmayın! Savaş suçları, insanlık suçları ve işgaller birbirinden ayrılmaz.

Savaş suçlarına ortak olmayın! Üstte kullanıma hazır halde bekleyen nükleer silahları istemiyoruz. İncirlik Üssü’nün kullanımını ABD’ye veren Gizli Kararnamelerin halka açıklanmasını istiyoruz.

Biz barış istiyoruz.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

Görkem Yeltan

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.