28 Mayıs 2005 – Basın Açıklaması – Adana

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İncirlik’te yapılan basın açıklaması

İncirlik’te yapılan eylemde okunan basın açıklaması Değerli basın çalışanları,

Değerli konuklar,

Öncelikle birçok şehirden otobüslerle yola çıkan, uzun bir yolculuktan sonra, buraya, İncirlik’e gelen tüm savaş karşıtlarını, tüm barışseverleri selamlıyoruz.

Arkadaşlar,

Haftalar önce “İncirlik Üssü kapansın, Komşuma dokunma” başlıklı kampanyamızı ilan ettik. Bu kampanya, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun iki yıldır aralıksız bir biçimde düzenlediği kampanyalar arasında, en çarpıcı, en can yakıcı olanı.

“İncirlik kapansın” kampanyası, Irak halkıyla dayanışmanın, ABD’nin kanlı işgal politikalarına karşı çıkmanın, soyut bir barışseverlik olmadığını gösteren, çok somut anlamları olan uluslar arası dayanışmanın en somut örneklerinden birisidir.

İki hafta önce, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül 1 Mart tezkeresinin reddedilmesiyle ilgili görüşlerini açıklarken, İncirlik Üssü ile ilgili bir gerçeği ağzından kaçırdı. Milli Savunma Bakanı’na göre, 1 Mart tezkeresi reddedilmesine rağmen, o günden bu yana, AKP hükümeti, ABD uçaklarına 4 bin 300 kere uçuş yapma izni verdi.

Küçük bir rakam değil sevgili arkadaşlar. Bir kez daha söylüyorum 4 bin 300 uçuş.

Şimdi bu rakamı başka rakamlarla birlikte düşünelim:

ABD Irak’ı işgal etmeye başladığı 20 Mart 2003 gününden itibaren, Irak’ı yakıp yıkmaya başladı. Amerika’dan gelen veriler, işgalle birlikte Irak’ta 110 bin kişinin öldüğünü gösteriyor.

Irak’ta 110 bin Iraklı öldürüldü, bizden, hayattan çekip koparıldı. Türkiye ABD uçaklarına 4 bin 300 uçuş izni verdi.

Biz, bugün hep birlikte şu soruyu sormak için toplandık bu askeri üssün önünde: Sayın Milli Savunma Bakanı, bu 4 bin 300 uçuşun Irak’ta öldürülen 110 bin Iraklıyla ilişkisi nedir? Bu uçuşlar bu cinayetlere nasıl katkıda bulundular? Yoksa bu uçuşlar da “insani amaçlı” mıydı?

Henüz 21. yüzyılın ilk soykırımını unutmadık. ABD ordusu binlerce askeriyle ve süper silahlarıyla Felluce’ye karadan ve havadan saldırdı. 400 bin kişinin yaşadığı şehir boşaltıldı. Binlerce sivil öldürüldü. Yaralılar cami avlularında vuruldu. Şehrin dış dünyayla tüm bağlantıları kopartıldı.

Ve bizim Sayın Milli savunma Bakanımız, ABD’ye 4 bin 300 uçuş izni verdik diyor.

Sevgili arkadaşlar,

İşte “İncirlik kapansın, komşuma dokunma” sloganı bu yüzden bu gün çok somut, çok anlamlı bir slogan.

Çünkü hükümet, ABD’nin baskılarına dayanamadı ve İncirlik Üssü’nün ABD’ye kullandırılması ile ilgili kararnamenin süresini uzattı. Üstelik bunu halktan, ABD ile hangi gizli anlaşmaları yaptığını gizleyerek gerçekleştirdi.

Biz, iki hafta önce başbakanlığa dilekçelerimizi verdik ve İncirlik kararnamesinin tüm ayrıntıları ve gizli ekleriyle birlikte halka açıklanmasını istedik. Bilgi edinme hakkımızı kullanmak istedik. Ama hükümetten hala bir yanıt yok.

Ama yine de gerçek o kadar kanlı ki, savaş politikaları o kadar çok insanın, yaşlının ve kadının ölümüne neden oluyor ki, bu gerçekler gizlenemiyor. Amerikalı gazeteci William Arkin, bu yıl çıkan kitabında, şu gerçekleri açıklıyor:

“Türk parlamentosu, 1 Mart 2003’te 4. Piyade Tümeni’nin Türkiye üzerinden hareketine izin vermedi. İncirlik hava üssü ve Türkiye’nin doğusundaki diğer hava üsleri ABD’nin özel operasyonları ve istihbaratına ve Kuzey Irak’taki muharebe arama ve kurtarma faaliyetine sessizce destek vermeyi sürdürdüler. Türk üsleri daha sonra Irak’taki Amerikan birliklerinin yenileriyle değiştirilmesi işlemine de destek sağladı.”

Bu gerçekler, halka söylenmiş olan kocaman bir yalanı açığa çıkartıyor. Hükümet, ABD ile ilişkilerini halktan gizliyor.

Bush başkanlığı ikinci kez kazanmasının ardından yaptığı yemin töreninde İran ve Suriye’yi hedef tahtasına oturttu. Petrol çıkarları ve dünya hegemonyası için başlattığı savaşı yaymak ve tüm dünyayı tehditleriyle denetim altına almak isteyen ABD yönetimi, İncirlik Üssü’nü kullanma yetkisini alarak tüm bölgeyi terörize etmek için müthiş bir fırsat elde ediyor.

İşte, hükümet, ABD’ye onlarca nükleer füze başlığı bulunduran İncirlik Üssü’nü kullanma iznini vererek, Bush’un yayılmacılığına, savaş ve işgal politikalarına destek oluyor.

Sevgili arkadaşlar,

Buradan hep birlikte bir kez daha seslenelim. Biz, ABD’nin dünyada ve Ortadoğuda yaygınlaştırdığı emperyalist uygulamaların ortağı olmayacağız!

Türkiye’deki üslerden, İncirlik’ten kalkan uçakların Irak’ta işlediği cinayetlere sessiz kalmayacağız!

ABD’nin komşularımızın canına, malına kastetmesine izin vermeyeceğiz!

İnsanlık suçlarına, savaş suçlarına karşı, seslerimizi, yüreklerimizi ve mücadele isteğimizi birleştirecek ve son gücümüzle haykıracağız:

Katil ABD Ortadoğu’dan defol!

Katil ABD İncirlikten defol!

Arkadaşlar,

Bu basın açıklamamız, bu eylemimiz bir başlangıç. Gözümüz üzerlerinde olacak. ABD’nin işgal politikaları son bulana kadar, İncirlik üssü kapatılana kadar, Türkiye’nin ABD ile yaptığı tüm askeri gizli anlaşmalar halka açıklanana kadar mücadelemiz sürecek.

Kürsel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu Üyesi

Yıldız Önen

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.