27 Temmuz 2015 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ÇÖZÜMSÜZLÜK POLİTİKALARINA VE SAVAŞA HAYIR!

savaşı sustur barışı yükselt7 Haziran seçim sonuçlarının gerektirdiği koalisyon hükümetinin kurulmadığı, TBMM’nin kapalı olduğu bir dönemde, giderek yükselen çatışma tehdidi ve anti demokratik uygulamalarla yüz yüzeyiz. Hükümetin IŞİD terörü gerekçesiyle ülke içinde ve sınır ötesinde başlattığı operasyonlar, hedefi genişletilerek ve ağır silahların kullanılmasıyla adeta bir savaş haline dönüştü. Bizzat Cumhurbaşkanı ve AKP hükümetinin sürüklediği ve esasen barış sürecini ve toplumsal muhalefeti hedef alan bu denetimsiz süreçten tüm halkımız gibi bizler de son derecede kaygılıyız.

20 Temmuz 2015’te Suruç’ta yaşadığımız katliam, barışa vurulmuş ağır bir darbedir. Barış gönüllüsü 31 genç arkadaşımızın yaşamını yitirdiği ve 100’den fazla insanımızın yaralandığı bu provokasyon, doğrudan ülkemizdeki barış güçlerine yönelik bir saldırıdır. Barış sürecini ve halkların kardeşliğini hedef alan Suruç katliamının tüm sorumluları ortaya çıkartılmalı ve tetikçiliği IŞİD mensupları tarafından yapılan bu karanlık tertip bir an önce aydınlatılmalıdır.

2003’teki ABD işgalinden bu yana sınırlarımızın hemen ötesinde kesintisiz yaşanan katliamlar, iktidarın bölgesel çıkarlar uğruna yürüttüğü politika neticesinde sınırın bu tarafına da sirayet etti. 2,5 yıldır devam eden barış ve çözüm süreci büyük bir tehlike altına girdi. Başka provokasyonlar ve yeni can kayıpları olmaması için yetkililer hangi önlemleri aldıklarını kamuoyuna açıklamalıdır. Başta hükümet olmak üzere, tüm siyasi güçler, acilen barış için çaba göstermelidir. Savaş kışkırtıcılığına varan tutumlardan vaz geçilmeli, barış sürecine zarar verecek bir adım daha atılmamalıdır.

Bölgemizde uzun yıllardır yaşananların açıkça gösterdiği gibi, askeri müdahale ve işgal ile asla barış sağlanamaz. Sınır ötesindeki PKK kamplarını bombalayarak Kürt sorunu çözülemez. Bölgemizdeki insanlık dramının birinci dereceden sorumlusu ABD’ye İncirlik üssünü açarak, ortak operasyonlar yaparak barışa katkı yapılamaz. Sınır ötesi operasyonlar durdurulmalı, Meclis açılmalı ve hükümete verilen savaş tezkeresi iptal edilmelidir. İncirlik Üssü kapatılmalıdır.

Savaş kışkırtıcılığı, ırkçılığı da yükseltmektedir. Geçtiğimiz günlerde İzmir’de mendil satan Suriyeli bir çocuğun barbarca dövülmesi bu konuda ciddi bir uyarıdır. Tüm barış güçleri için şimdi sağduyulu davranma zamanıdır.

Katliamcılara, savaş kışkırtıcılarına, çözümsüzlük ve çatışma isteyenlere en iyi yanıtı barış talebimizi daha yükselterek verebiliriz. Bu amaçla İstanbul’da Barış Bloku tarafından yapılmak istenen barış yürüyüşünün yasaklanmasını kınıyoruz. “Terörle mücadele” adı altında demokratik kuruluşlara, muhalif gruplara, Kürtlere ve Alevi mahallelerine yapılan baskı ve saldırılara son verilmelidir.

Barış için güçlerimizi birleştirelim.

Savaşa hayır!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

27 Temmuz 2015

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.